DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme la revenirea in mod relanti

george_berceny
post 7 Apr 2021, 11:53
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 20 February 08
From: bucuresti




Salut ,am o problema cu un logan 1.6 16v E4 pe gpl
La revenirea in mod relanti, scade brusc turatia pana la normal dupa urca aproape de 1000 si dupa revine la normar
Face si pe gpl si pe benzina
In mod normal ar trebui sa scada treptat,stie cineva de la ce poate fi ?


--------------------
ex.dacia break/logan 1310 CL/prestige 1,6 16v 1998/2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dyogenes
post 7 Apr 2021, 23:14
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 502
Joined: 23 August 05




Cel mai probabil trage aer fals pe la garnitura inferiara a corpului clapeta. Mai poate fi de la motorasul pas cu pas. Trebuie demontat corpul clapeta, spalat temeinic cu benzina, sa se curete toate depunerile de ulei si praf, mai ales in locasul unde intra pistonul/varful motorasului pas cu pas. Garniturile corpului clapeta se inlocuiesc cu altele noi. Eu personal am preferat sa pun si vreo 4 straturi de folie de teflon din aia pentru etansarea filetelor tevilor de gaz intre corpul clapeta si garnitura ingerioara a acesteia. A etansat perfect in galeria de admisie si de atunci imi merge loganul perfect. Daca schimbi motorasul pas cu pas, trebuie sa ii spui motorului (cu testerul) sa isi reinvete parametri de ralanti, altfel merge mai prost decat inainte. Eu nu am reusit varianta cu pus contactul/luat contactul (inclusiv cu pedala de acceleratie la maxim). Cu tester Can Clip am rezolvat in 15 secunde.


--------------------
Dacia Logan 1.4 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 12:59
Forum Renault