DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Pompa "stropgel" defecta?

bashtalu
post 23 Sep 2009, 15:29
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.051
Joined: 9 September 06
From: Bucuresti




am rezolvat, am tras lichid pe traseu pana la duze si apoi a mers
multumesc de sfaturi


--------------------
Audi A4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ATM
post 26 Sep 2009, 20:37
Post #32


1948 Tucker Torpedo


Group: Members
Posts: 596
Joined: 28 December 05
From: Bucuresti




Nici cele de Electroarges nu-s stralucite, am schimbat eu 2 intr-un an. Ca sa functioneze, compartimentul ala mic in care e steluta de cauciuc (=elicea) trebuie sa fie perfect etans, cum trage aer cum nu mai merge. Simptoma clasica: bazaie, apa e , circuitul nu e infundat, dar nu trage apa nici sa-l bati. Si e chinul dracului sa izolezi compartimentul ala, ca e si conceptia tampita (steluta e prinsa de ax cu o tablita minuscula, care ba pica, ba se misca la remontare, izolarea e facuta de o garnitura dubla metalica, de fapt 2 discuri suprapuse care vin peste steluta, , +capac cu 4 suruburi, 2 mai lungi, 2 mai scurte). M-am chinuit de mi-au iesit ochii dar nu am reusit izolarea si pace. Pana la urma m-am lasat pagubas si am luat de Klaxcar (e vreo 15 lei, pe cand ala de Ep e vreo 40). Bineinteles, nici Klaxcarul n-a mers initial, din acelasi motiv, ca tragea aer. Dar macar la asta m-am descurcat, ca are alta conceptie. Dupa ce ii dai capacul crem jos, vezi ca axul motorasului nu antreneaza o steluta de cauciuc (ca la Electroarges) ci doua stelute de plastic rigid ce se imbuca una-n alta (pe principiul rotilor dintate). de asemenea, gaurile de absorbtie si evacuare nu-s in lateralul stelutei, ca la Electroarges, ci in capul lor, vertical, cate o gaura pentru /in dreptul fiecarei stelute. Tot ansamblul e izolat printr-o garnitura perfect rotunda si foarte subtire, peste care vine capacul. E, garnitura aia nu-si face treaba cum trebuie nici la Klaxcar, dar rezolvarea e simpla ca buna ziua, am pus silicon sanitar fix pe langa garnitura, pe exteriorul marginii ei adica, si am schimbat suruburile de prindere (tot 4) cu unele mai lungi nitel. Cand se strange surubul ( si eu am strans ca nesimtitul, nu m-am incurcat), capacul preseaza siliconul, care se duce singur unde vede cu ochii, astupand orice gaurica. Garnitura, pe de alta parte, impiedica siliconul sa treaca prea mult de ea si sa ajunga in rotitele dintate. Dupa tuningul asta taranesc, merge de rupe lantul.

Sau mai simplu, de la dezmembrari, luati o pompa de vreo straineza si aia e. Oricum is mai bune decat astea noi din comert.

This post has been edited by ATM: 26 Sep 2009, 20:40


--------------------
MITSUBISHI COLT Z30-2005
Inchiriez fiare de calcat, geamuri termopan, betisoare de urechi, aparate de ras. Rog seriozitate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
payty
post 17 Jan 2010, 18:06
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.329
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




am si eu o problema cu dispozitivul in cauza. adica pompa se invarte dar nu pompeaza nimic. in vas e lichid destul. a mers pana nu demult, dar suspectez ca a tras vreun gunoi din rezervor.

modelul pe care il am eu e pe o dacie din '96 care are bodonasul in spatele farului de la sofer si pompa separat, undeva pe langa aripa, prinsa cu suruburi.

am demontat pompa care se desface in doua - partea cu motorasul si pompa proriu zisa. pompa se poate desface in vreun fel? cred ca e infundata din cauza ca nu pot sufla pe niciunul din cele doua stuturi.

motorasul e in stare perfecta, nu a intart apa in el, nimic.


--------------------
dacia 1310 1996 1.6/2002 1.4 - B-##-###
Chuck Norris does not sleep. He waits!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neajiji
post 17 Jan 2010, 18:11
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 768
Joined: 1 January 07




Pune pe cineva sa actioneze motorasul si tu sa tragi prin furtunel lichid, mare grija sa nu inghiti lichid de parbriz. Trebuie amorsat mecanismul cel mai probabil.


--------------------
X Y Z
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
unikat45
post 17 Jan 2010, 22:07
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 375
Joined: 4 May 06




de asam am luat eu 18 ron... modelul pentru aro, tv etc asa zice eticheta.. cu doua furtunase unul de admisie, celalalt de evacuare....merge de asta vara... se amorseaza un pic mai greu e adevarat (e montata deasupra rezervorului) dar dupa aia merge "brici". La rezervorul de lichid am astupat orificiul inferior unde mergea vechea pompa... cea cu sorbul imersat ..

This post has been edited by unikat45: 17 Jan 2010, 22:08


--------------------
Dacia 1310 Dacia 1310 1999 - IS 01882
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Club12TRS
post 20 Jan 2010, 17:47
Post #36


Coupe Maniac


Group: Members
Posts: 300
Joined: 14 February 09
From: Bucuresti




Se gasesc niste motopompe de stropitor parbriz portocalii, cica ar fi frantuzesti. Le gasiti cam la orice magazin Dacia, eu am dat 24 ron pe una si merge brici. Am montat si altora, n-am auzit de probleme.


--------------------
Alfa 145T.Spark / Citroen Saxo / Fiat Punto2B / Ex Oltcit 12TRS - B xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 29 Jan 2010, 21:00
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Azi am fost cu berlineza la o verificare de rutina.
Stiam ca pompa de stropit parbrizul nu mai functioneaza, am verificat ( de fapt, electricianul ) daca vine curent si nu aceasta era problema.
Spre casa de abia mai distingeam ceva prin parbriz din cauza mizeriei care s-a format din topirea zapezii, asa ca am luat o pompa Klaxcar, singura care am gasit-o la un magazin.
Am montat-o in parcare, stropea de rupea. Am aranjat toate acareturile pe semiaripa si zic sa mai dau un spritz, sa ma asigur ca am facut treaba buna. Dau, pompa zbarnaia de parca isi lua zborul, dar lichid pauza. Scotea doar bulbuci cu putina spuma. Dupa injuraturile de rigoare, iau iar tot la mana si nimic. Furtunele nu sunt infundate.
Am luat tot vasul cu furtune si pompe in casa sa vad ce sa le fac.
Probez pe bateria din casa, stropea de rupea, numai ca si spuma foarte tare lichidul.
Culmea, in casa merge bine si pompa care ziceam ca e defecta. Alte injuraturi ca am dat aproape 40 de lei pe pompa noua.
Le-am desfacut pe amandoua, pe cea veche am curatat-o bine, am izolat in partea de sus unde sunt rotitele alea, merg amandoua foarte bine. Doar ca spumeaza foarte tare lichidul, practic scoate o spuma laptoasa.
Daca le pun pe masina parca vad ca iar nu merg.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mecanick_maverick
post 30 Jan 2010, 01:35
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 461
Joined: 10 April 09
From: Madrid




Dacä spumeazä ai aer în pompä , va trebui s-o amorsezi - e posibil sä tragä aer pe la vre-un racord între bidon si pompä .
"... am izolat in partea de sus unde sunt rotitele alea" - rotitele ( adicä pompa ) ar trebui sä fie jos si motorasul deasupra , d'aia trage aer si face bulbuci .
Dacä-i mai pui si o supapä unisens dupä pompä o sä-ti fie teamä sä mai atingi maneta cä rämîi färä lichid smile.gif


--------------------
Opel, Seat, MB, Kia Astra F, Ibiza, Vito, Sprinter, Sedona '97, '96, '04, '03, '11 - 47__CFS
Dacä ceva nu functioneazä , undeva s-a strecurat o eroare ...
Respect yourself anytime !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 30 Jan 2010, 15:49
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




sal.ma gandeam oare nu se poate adapta cumva si la luneta o stropitoare?creed ca ar fi utila la dezghetat.voi ce ziceti?


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 31 Jan 2010, 14:47
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




QUOTE(mecanick_maverick @ 30 Jan 2010, 02:35)
- Dacä spumeazä ai aer în pompä , va trebui s-o amorsezi - e posibil sä tragä aer pe la vre-un racord între bidon si pompä .
- rotitele ( adicä pompa ) ar trebui sä fie jos si motorasul deasupra , d'aia trage aer si face bulbuci .
- Dacä-i mai pui si o supapä unisens dupä pompä o sä-ti fie teamä sä mai atingi maneta cä rämîi färä lichid  smile.gif
*


- Am amorsat-o, toate racordurile sunt tepene, nu se misca nimic, furtunele care intra in pompa le-am strans cu niste coliere de plastic;
- asa am montat-o, cu motorasul in sus;
- nu mai stau sa fac alte inventii, doar de curiozitate, unde as putea gasi o supapa ?
Am montat azi-dimineata acareturile pe masina si stropeste de rupe, spal si parbrizul celui din spate daca ridic duzele. Pompa am izolat-o in partea unde sunt rotitele acelea cu mastic rosu pentru garnituri. Sper sa tina.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CRISTI IF100CSY
post 31 Jan 2010, 20:16
Post #41


/// CRISTI \\\


Group: Members
Posts: 43
Joined: 31 January 10
From: ILFOV,CORBEANCA-TAMASI




[COLOR=blue]Frate,merge sa pi pompa de FIAT DOBLO eu am incercat si,cand am pus-o imi arunca lichid pe luneta asa,presiune ava dar treaba s-a rezolvat ku un ac si putina rabdare biggrin.gif


--------------------
DACIA 1310 1999 LI - B 65 BCL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iuliusss
post 3 Feb 2010, 21:17
Post #42


Membru


Group: Members
Posts: 166
Joined: 28 February 05
From: pitesti




si eu am cumparat tot Klaxcar, am dat 18 lei. daca are apa furtunul pana la motoras merge cam o jumatate de ora , apoi trebuie sa scot furtunul care duce la parbriz pana curge apa din pompa si apoi bag furtunul si gata....merge.


--------------------
dacia logan 1.5 dci 2008 - AG 30 AIT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rusu_i
post 26 May 2010, 21:04
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 226
Joined: 27 May 07
From: Timisoara




am cumparat o pompa noua de stropit marca autospeed (asta am gasit) si am probleme cu ea. o amorsez si dau la maneta si stropeste, dar dupa vreo 10 minute de repaos, tot lichidul ca a ramas pe furtune se scurge inapoi in vas, apoi pot sa dau o vesnicie sa stropeasca ca pompita nu mai e amorsata. am crezut ca vasul e etans si face vid, dar nu e ca are o gaurice de vreo 3 mm in capac. aveti vreo idee cum as putea rezolva problema? m-am gandit sa pun o supapa unisens pe furtun dupa iesirea din pompita, dar nu stiu din ce s-o confectionez...nu-mi vin idei.
aveti voi vreo idee? ma gandesc ca unii sau confruntat cu asa ceva.


--------------------
FORD FIESTA V 1.25 + GPL BRC SQ24.11 2008 - TM-..-...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
unikat45
post 26 May 2010, 21:35
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 375
Joined: 4 May 06




ar trebui sa montam pompele sub nivelul vasului...adica sa aplicam principiul vaselor comunicante...eu am avut-o montata mai jos si nu s-a mai dezamorsat...oricum de la lichidul de parbriz de la carrefour a cedat semeringul si in timp a ruginit motorasul...degeaba am desfacut si am curatat toate alea prin pompa... a mai mers o vreme pe urma iar.. pana la urma am luat alta.....remat-uri in iasi de unde sa iei piese mai ieftin nu prea sunt...ca luam de straineza..


--------------------
Dacia 1310 Dacia 1310 1999 - IS 01882
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 02:51
Forum Renault