DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

39 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> In Turcia cu masina

St
post 12 Oct 2007, 14:04
Post #151


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Mai ti minte preturile la motorina si benzina din zona libera?


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nick58
post 13 Oct 2007, 14:41
Post #152


Membru autentic


Group: Members
Posts: 290
Joined: 2 February 07
From: BUCURESTI




QUOTE(GabyT @ 8 Oct 2007, 15:35)
Banuiesc ca da de vreme ce am Bodrumul.  blush.gif
Este ultima varianta de harta, respectiv "Turkey_2007[1].07_070815.fbl".
*



Sa inteleg ca ai si partea asiatiaca a Turciei? blink.gif (Antalya, Marmaris, Etc)


--------------------
Dacia Logan16mpi 2005 - B50ANY
LOGAN/BMW-E-46/
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corvinarh
post 13 Oct 2007, 17:04
Post #153


Membru autentic


Group: Members
Posts: 684
Joined: 24 November 06




baieti, luati-va harta... este foarte sigura... dar daca totusi vreti, puteti folosi un tomtom de 2006 si este perfect.... eu am folosit anul asta pe un nokia e50 si a mers super////


--------------------
mercedes C 220 CDI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GabyT
post 13 Oct 2007, 17:18
Post #154


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(nick58 @ 13 Oct 2007, 15:41)
Sa inteleg ca ai si partea asiatiaca a Turciei? blink.gif (Antalya, Marmaris, Etc)
*



Am verificat acum; are atat Antalya cat si Marmaris (la nivel de strada si cu o groaza de POI-uri). smile.gif
Eu am studiat Bodrumul pana acum, iar hotelul unde vom sta nu-l are (are doar strada, insa fara numar).


Mai am si eu i nelamurire : taxa pt. utilizarea drumurilor cum se plateste (atat la bulgari cat si la turci) sau nu exista asa ceva; la autostrazi se plateste "la bariere" sau e cu vignieta ? unsure.gif

This post has been edited by GabyT: 13 Oct 2007, 17:20


--------------------
Dacia Solenza Scala / 2003
Dacia Logan Laureat Plus / 2006
Renault Clio 3 / 2006
MIO C520
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vali48
post 13 Oct 2007, 22:40
Post #155


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 1 December 05
From: Constanta




@GabyT,

In Bulgaria taxa normala, 5 euro pe o saptamana.
In Turcia platesti doar pe autostrada de dupa Izmir, pentru toata autostrada am platit ceva in jur de 2.50 lire turcesti, cam 1.5 euro. Si platesti la iesirea de pe autostrada, la intrare la bariera apesi butonul verde si iei un tichet pe care-l pastrezi pana la statia de taxare.

This post has been edited by Vali48: 13 Oct 2007, 22:42


--------------------
Subaru Forester 2.5XT 2006
Forester 2.5XT 4EAT 230 HP
Once Subaru, allways Subaru
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GabyT
post 14 Oct 2007, 09:16
Post #156


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




La bulgari taxa se plateste banuiesc ca la granita, iar in schimbul ei imi da o vignieta sau la ce sa ma astept...? blush.gif


L.E. am gasit singur raspunsul in topicul legat de plecarile spre Grecia : taxa pt. 7 zile costa 5 E, iar vignieta trebuie lipita in coltul din dreapta jos al parbrizului. smile.gif

This post has been edited by GabyT: 14 Oct 2007, 09:48


--------------------
Dacia Solenza Scala / 2003
Dacia Logan Laureat Plus / 2006
Renault Clio 3 / 2006
MIO C520
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nick58
post 21 Oct 2007, 15:34
Post #157


Membru autentic


Group: Members
Posts: 290
Joined: 2 February 07
From: BUCURESTI




QUOTE(GabyT @ 13 Oct 2007, 18:18)
Am verificat acum; are atat Antalya cat si Marmaris (la nivel de strada si cu o groaza de POI-uri).  smile.gif
Eu am studiat Bodrumul pana acum, iar hotelul unde vom sta nu-l are (are doar strada, insa fara numar).
Mai am si eu i nelamurire : taxa pt. utilizarea drumurilor cum se plateste (atat la bulgari cat si la turci) sau nu exista asa ceva; la autostrazi se plateste "la bariere" sau e cu vignieta ?  unsure.gif
*



Eu pe IGO 2006, am doar partea europeana a Turciei. sad.gif


--------------------
Dacia Logan16mpi 2005 - B50ANY
LOGAN/BMW-E-46/
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GabyT
post 22 Oct 2007, 16:02
Post #158


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Acum sunt ın Bodrum sı pana aıcı (cu mıcı ezıtarı) m-a condus gps-ul.
Harta pt. Turcıa este destul de detalıata ınsa traseele pe care mı le propune gps-ul nu sunt ıntotdeauna ok asa ca trebuıe uneorı sa ıntroduc eu punctele ıntermedıare.
Maı multe detalıı referıtoare la traseu sı hıbele hartıı voı da la ıntoarcere (scrıu pe o tastatura cıudata sı nu gasesc toate lıterele)... blush.gif


--------------------
Dacia Solenza Scala / 2003
Dacia Logan Laureat Plus / 2006
Renault Clio 3 / 2006
MIO C520
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nick58
post 27 Oct 2007, 18:04
Post #159


Membru autentic


Group: Members
Posts: 290
Joined: 2 February 07
From: BUCURESTI




Astept detalii wink.gif


--------------------
Dacia Logan16mpi 2005 - B50ANY
LOGAN/BMW-E-46/
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GabyT
post 28 Oct 2007, 00:25
Post #160


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Detaliile promise :

Drumul prin Bulgaria, desi stresant, nu mi-a rezervat surprize (prea) neplacute (a se citi -am scapat fara datul spagii "regulamentare").

La iesirea din tara am achitat taxa de pod (24,14 ron -pt. care "normal" ca n-a fost rest de dat...), iar la vecini am cumparat vignieta (5 E / 7 zile), atat la ducere cat si la intoarcere; taxa de pod platita la intoarcere la bulgari a fost de 6 E.
In plus, la vama turco-bulgara, la intoarcere, am fost nevoit sa achit si taxa de dezinfectie in valoare de 2 E. mad.gif

Motorina, desi nu am vrut sa ma risc, incercand sa o cumpar de la ultimul Shell dinainte de vama, "flit-ul" cu care am fost tratat m-a determinat sa caut benzinaria din zona libera de unde chiar se merita cumparata motorina / benzina : la ducere, pretul era de 0.77 E / litru, iar la intoarcere de 0.95 achitat numai cash.

Am intalnit 2-3 radare la ducere si vre-o 2 la intoarcere toate situate in localitati, insa puse de asemenea natura incat sansa de a te prinde sa fie cat mai mare (ex : exact dupa intrarea intr-o localitate unde se venea o buna bucata de drum pe doua benzi pe sens); din pacate soferii bulgari nu s-au prea obosit sa le anunte; lucrul care m-a surpins a fost un echipaj de politie care, cu tot cu masina, era bine camuflat in camp, intre niste boscheti, astfel incat iti era imposibil sa-i vezi de la distanta, si care supravegheau cu binoclul daca se incalca linia de pe soseaua (care cobora un deal), asa ca mare grija unde efectuati depasirile pentru ca cineva e posibil sa vegheze asupra voastra. excl.gif

La ducere (vinerea trecuta) drumul a fost de-a dreptul pustiu asa ca am mers pe cat posibil legal, insa la intoarcere (ieri) a fost mult mai aglomerat, astfel incat am putut "sa fug" si eu (in spatele unui italian).

Ca si calitate a drumului, parerea mea este ca stau mai prost decat noi, in multe zone existand "carii" iar in altele de-a dreptul cratere.

Ca si traseu, orasele introduse (initial) au fost Gabrovo, Havsa, Eceabat, Bodrum, orase ce este recomandat a fi sterse din lista pe masura ce te apropi de ele pt. a nu fi dus prin centrul lor (mi s-a intamplat ca la turci, introducand (centrul) unui orasel -pt. ca Ioana sa ma lase cu reconfigurarile ei- pe care evident am uitat sa-l sterg, sa ma duca intr-o zona periferica plina de gunoaie si cu o sosea rupta de n-am stiut cum sa ies mai repede de acolo...)
Inafara drumului care cunosteam ca este blocat, respectiv varianta prin Nova Zagora, traseul a mai fost deviat pe la Obretenik - Tsenovo - Byala.

In Turcia m-a surpris duritatea controlului vamal aplicat unora dintre cei care treceau granita (unui turc cu masina de olanda i s-au desfacut toate bagajele pe jos blink.gif ); pe noi, dupa ce i-am spus unde mergem si care e "scopul" nostru, vamesul ne-a lasat sa trecem dupa ce a aruncat un ochi in portbagajul care il astepta deschis... smile.gif

Formalitatile de la vama ne-au intarziat aproximativ o ora, organizarea lasand de dorit; sunt mai multe locuri unde iti sunt cerute pe rand pasapoartele, actele masinii (ATENTIE MARE : chiar a fost verificata imputernicirea tradusa in turca si apostilata precum si cartea verde), se inscrie in pasaport faptul ca ai intrat cu masina, iar la penultimul ghiseu se aplica viza, care se plateste undeva la o ghereta in partea stanga, intre ultimele 2 puncte mentionate.
La intoarcerea spre casa, la iesirea din Turcia, toate lumea era intoarsa de la ultimul punct de control la "ghiseul 3" pentru a se verifica mentiunea despre masina (evident ca stiau sa treaca pe la acest ghiseu doar "cunoascatorii").

Drumurile in Turcia sunt destul de bune, iar soferii turci foarte civilizati in comparatie cu noi; majoritatea drumurilor au 2 benzi (late) pe sens, iar circulatia nu este deloc intensa (majoritatea masinilor sunt insa tiruri si masini destul de vechi); sunt acoperite cu griblura si din cauza traficului greu, sunt destul de denivelate, iar cand sunt ude, aluneci aproape ca pe gheata...
excl.gif asa ca MARE GRIJA atunci cand ploua iar aceste denivelari sunt pline cu apa: in primii 60 de km dupa Canakkale (in zona deluroasa), intrucat ploua, am intalnit 3 masini (proaspat) rasturnate, 2 dubite si o caravana (ultima avand inca fosti posesori prinsi sub ea ohmy.gif )
Cea mai intensa circulatie am intalnit-o la ducere in Izmir, insa este oricum ca in zilele "libere" prin Bucuresti, asa ca m-am simtit in largul meu...

Taxele de autostrada au fost :
-pentru zona Edirne - Osmanli -1.25 lire (la ducere, intrucat nu am avut, am platit 1 E);
-pentru zona Izmir - Aydin -2.25 lire, in ambele cazuri fiind pe baza de tichet-la intrare / achit-la iesire.

Taxa de feribot 14 lire.

Motorina varia intre 2.43 -2.50 lire.

Paritatea euro / lira nu mai este 1 / 2 asa cum citisem pe forum; la banca am schimbat cu 1.762, insa la hotel cursul era 1.5; la Metro au avut in vedere tot cursul de 1.7.

Tragand linie gps-ul s-a comportat nesperat de bine, mai greu la bulgari unde nu a stiut anumite drumuri (ex : soseaua nou construita intre Kharmanli si Svilengrad) sau mai m-a ratacit prin orasele ori ma punea sa fac "gesturi" ilogice, insa mai bine la turci, unde a "stiut" toate drumurile (ba chiar stia si drumuri care nu erau acolo tongue.gif ), insa traseul nu era intotdeauna cel dorit de mine.
Recomand "completarea" lui cu Atlasul rutier al Europei editat de All apartinand "Istituto Geografico DeAgostini" (67,9 ron) care contine toata Europa si doar partea de vest a Turciei -inclusiv Istambul, Bodrum si Marmaris) si care m-a ajutat foarte mult si anul trecut prin Europa.

Per total, distanta Bucuresti - Borum - retur este de 2.659 km, consumul mediu (pt. un Clio dci / 80 cp) a fost exact de 5% (in conditiile unui mers calm la ducere si mai "furtunos" la intoarcere), viteza medie fiind de 68.9km/h iar consumul de 135 l.

P.S. scuze pt. lungimea postului insa sper sa va fie de folos informatiile din el

This post has been edited by GabyT: 28 Oct 2007, 00:37


--------------------
Dacia Solenza Scala / 2003
Dacia Logan Laureat Plus / 2006
Renault Clio 3 / 2006
MIO C520
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nick58
post 28 Oct 2007, 08:37
Post #161


Membru autentic


Group: Members
Posts: 290
Joined: 2 February 07
From: BUCURESTI




Recomand "completarea" lui cu Atlasul rutier al Europei editat de All apartinand "Istituto Geografico DeAgostini" (67,9 ron) care contine toata Europa si doar partea de vest a Turciei -inclusiv Istambul, Bodrum si Marmaris) si care m-a ajutat foarte mult si anul trecut prin Europa.

De unde ai luat atlasul? MS. blink.gif


--------------------
Dacia Logan16mpi 2005 - B50ANY
LOGAN/BMW-E-46/
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 28 Oct 2007, 09:29
Post #162


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Foarte buna este si harta turistica a turciei. Aveti pe ea drumurile dar si foarte multe puncte turistice.

Cand am fost eu, 2-14 septembrie, schimbam la casa de schimb 1e=1.73-1.74 Lire(peste tot, Marmaris, Bodrum, Turgutreis, Kusadasi, Canakkale). Am mai schimbat pe la hotel cu 1.8 o singura data, si la un magazin din Kusadasi am platit in e contravaloare din lire, la 1.8.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GabyT
post 28 Oct 2007, 09:43
Post #163


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Atlasul l-am luat anul trecut de la o librarie care este in pasajul de la Universitate.
Cred ca il poti gasi la librariile mai mari. Al meu este editie 2006 si cum am spus, (impreuna cu viamichelinul) m-a ajutat foarte mult si inainte de a avea gps.
Poti vedea destul de bine traseul, harta este destul de "aerisita", drumurile foarte bine evidentiate -spre deosebire de alte hartile "specializate (am luat spre exemplu harta Austriei editata de Cartographia si desi are mult mai multe detalii, mi-a fost mai usor sa urmaresc traseul pe atlasul rutier). Are inlcusiv marcate zonele / drumurile cu o priveliste deosebita, care cel putin in Austria si partial in Italia si Riviera franceza pot sa le confirm. smile.gif
Totusi, pentru Romania nivelul hartii este mult mai slab, asa ca nu recomand folosirea lui pentru la noi in tara.


--------------------
Dacia Solenza Scala / 2003
Dacia Logan Laureat Plus / 2006
Renault Clio 3 / 2006
MIO C520
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nick58
post 10 Nov 2007, 19:16
Post #164


Membru autentic


Group: Members
Posts: 290
Joined: 2 February 07
From: BUCURESTI




A stat cineva la Club Turban in Marmaris huh.gif


--------------------
Dacia Logan16mpi 2005 - B50ANY
LOGAN/BMW-E-46/
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nick58
post 16 Nov 2007, 19:56
Post #165


Membru autentic


Group: Members
Posts: 290
Joined: 2 February 07
From: BUCURESTI




up


--------------------
Dacia Logan16mpi 2005 - B50ANY
LOGAN/BMW-E-46/
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CHE
post 3 Dec 2007, 23:49
Post #166


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 24 October 03
From: Bucuresti




Constiincios cum sunt din fire m-am apucat sa studiez inca de pe acum optiunile pentru concediul viitor. Am ales Turcia, mai precis Alanya (150 km est de Antalya).
Michelinul imi da vreo 1550 din bucuresti pana acolo.
Vreau sa ma duc prin Dardanele, cu o oprire dupa Canakkale, iar la intoarcere vreau sa ma opresc doua zile in Istanbul. Am inteles din practica, ca daca fac rezervarile in dec./ian se poate ajunge la diferente sensibile de pret.
Si acum incep problemele:

1. Nu sunt lamurit care este cea mai buna varianta de urmat in BG.
Varianta de iesire prin Vama Veche - Burgas - vama turca inca e nasoala? Care ar fi cea mai buna dpdv al drumului si al timpului.
Ar fi posibila/sigura traversarea BG noaptea pe vreuna din aceste rute?

2. Viza turceasca : merita timpul pierdut la consulat sau ramane de facut in vama?

3. Exista vreo absurditate de carat pentru a putea circula in Turcia sau cele necesare in UE ajung? (triunghi, vesta, stingator)

4. Exista ceva cu care NU ai voie sa intri in Turcia ? Ma duc in concediu deci s-ar putea ca pe langa bagaje sa am si eu ca omul niste lichide dupa mine.

5. Avand in vedere ca la intoarcere se intra in UE cum e controlul la fratii bulgari? fac figuri? E ceva ce Nu se poate aduce din Turcia ? (ganditi-va numai la chestii care trec drept suveniruri -- mancare/bautura/haine/plante -- si nu in cantitati enorme.)

6. Cum se circula noaptea la turci dpdv al semnalizarii/sigurantei ?

7. A fost cineva in Alanya / Anamur sau sunt un pionier?

As aprecia niste raspunsuri cat mai la obiect care sa ajute si pe altii...asa cum m-au ajutat pe mine informatiile despre Greciaunde a fost superb si pentru ca nu am pierdut timp cautand iesirea din Sofia smile.gif)) Am incercat sa sintetizez. Imi cer scuze daca e prea lung.
Si oricum astept preturi de hoteluri, impresii de drum de la fericitii care au fost vara asta acolo...


--------------------
dcab 4x4-1.9D 2006/ peugeot 308 - 1.6 hdi 2008 - B xx MAH / B xx MAH
slalom printre .... masini....
150cp .... amandoua
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsz99
post 4 Dec 2007, 09:20
Post #167


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




1. Varianta Vama Veche - Burgas nu stiu cum este asa ca voi lasa pe altcineva sa iti explice. Stiu insa ca variante cea mai folosita este Ruse-Veliko Tarnovo-Stara Zagora-Edirne. Traversarea noapte nu ti-o recomand sub nici o forma!

2. Exclusiv pentru calatoriile in scop turistic viza se poate obtine si la punctul de trecere a frontierei

3. Cele necesare in UE sunt mai mult decat suficiente.

4. Daca ceea ce vei introduce in Turcia sub forma de "lichide" va fi in cantitati moderate nu vad motive de ingrijorare.

5. La intoarcere, la punctul de frontiera bulgar te vei incadra pe banda UE si normal ar fi sa ai parte de un control sumar al actelor. Ai grija insa la iesirea din Turcia la punctul de frontiera Turcesc! Cel mai bine ar fi sa consulti si conditiile de calatorie pentru turcia pe www.mae.ro

6. Da. Totusi este recomandat sa ai grija nu numai noaptea dar si ziua la intersectii si la trecerile de pietoni. Vei vedea ca se trece pe rosu in veselie asa ca e bine sa te asiguri chiar daca ai verde!


7. Personal nu stiu pe nimeni care sa fi ajuns acolo. Poate ne povestesti tu cum a fost?


L.E. - masina este pe numele tau? Daca nu pe siteul mae vei gasi informatii despre ceea ce trebuie sa faci pentru a putea intra cu masina altcuiva in Turcia.

This post has been edited by alecsz99: 4 Dec 2007, 09:24


--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vali48
post 4 Dec 2007, 18:40
Post #168


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 1 December 05
From: Constanta




@Che,

Varianta prin Vama Veche.

Plecat Ctza - 04.55
Varna-06.50
Burgas-09.00 - pauza, benzina, cafea, etc...
Granita Malko Tarnovo - 11.00. Am pierdut cam 30 minute la granita, nu de aglomeratie dar tre sa treci pe la 4 ghisee si se misca greu sad.gif
Ecebat-15.00 - Pana la Ecebat am mers incet, aproape perfect legal ca oricum trebuia sa mai asteptam o masina plecata din Buc la 4 dimineata dar care s-a cam incurcat in Bulg cu niste drumuri inchise.
Trecut cu ferry la Chanakale 18.15.
Daca mai tin bine minte am ajuns la Dikili (inainte de Izmir) pe la 22.00 unde am oprit. Statiune turistica micuta, mai mult pentru turci, mancarea e la juma de pret comparativ cu statiunile pentru straini. Hotelul in schimb e mai scump, de, tranzit. Noi stam aici http://www.dikilisunsethotel.com/indexen.html

De la Burgas Via Michelin te baga pe o varianta care trebuie evitata. Am fost eu acum 4 ani si mi-am blestemat zilele. Anul asta am intrebat prietenii bulgari si mi-au spus "NO WAY". Deci la iesirea din Bgas faci stanga la intersectie cu semafor (Istanbul) dupa care mergi cativa km si treci un pod. Imediat dupa pod e un PECO darapanat pe dreapta si imediat o iesire la dreapta catre Krusevec-Zvezdec-Malko Tarnovo. Soseaua nu e stralucita, dar poti sa mergi si peste 100-120. RECOMANDABIL ZIUA, PE LUMINA, nu de alta dar e mai putin circulata si are o parte prin munti. De varianta cealalta prin Sozopol, Izgrev, si asa mai departe nu-ti mai spun ca te-ngrozesti. De pe la Izgrev incepe dansul sad.gif ... si plansul smile.gif

Viza - eu am luat-o de la Consulatul Turc dar m-a SECAT la bani asa ca mai bine la granita.

Circulatia in Turcia a fost OK, intradevar au obiceiul sa treaca pe rosu dar se cam uita inainte sa treaca. Oricum e bine sa fi cu ochii bine deschisi. Iar prin Izmir, ochii in oglinzile laterale iar daca incerca unu sa-ti intre in fata, lasa-l, ca el intra oricum smile.gif Dar si tie iti dau voie daca faci semnal ca vrei sa schimbi banda.

In rest ti-a cam raspuns alecsz99.

Sper ca nu te-am plictisit.


--------------------
Subaru Forester 2.5XT 2006
Forester 2.5XT 4EAT 230 HP
Once Subaru, allways Subaru
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CHE
post 5 Dec 2007, 00:20
Post #169


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 24 October 03
From: Bucuresti




multam de informatii. O sa mai revin cu intrebari pe parcurs. smile.gif
Deci sa inteleg ca in Bg nu ar trebui sa stau mai mult de 5 - 6 ore indiferent de varianta si mers normal...
Va multumesc si astept si alte raspunsuri/idei...


--------------------
dcab 4x4-1.9D 2006/ peugeot 308 - 1.6 hdi 2008 - B xx MAH / B xx MAH
slalom printre .... masini....
150cp .... amandoua
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CHE
post 7 Dec 2007, 23:56
Post #170


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 24 October 03
From: Bucuresti




imi pare rau dar nu am mai gasit butonul de edit...
M-ar interesa posibilitati de cazare in DIKILI...sau imprejurimi. Adica linkuri.Eu nu am fost in stare sa gasesc decat 1 hotel si ala destul de scump pentru doar o noapte de tranzit.

Si o parere a mea: cred ca numele topicului ar trebui lasat simplu :Turcia.

Va multumesc.


--------------------
dcab 4x4-1.9D 2006/ peugeot 308 - 1.6 hdi 2008 - B xx MAH / B xx MAH
slalom printre .... masini....
150cp .... amandoua
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vali48
post 8 Dec 2007, 12:23
Post #171


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 1 December 05
From: Constanta




@Che,

Sunset e destul de scump. Camera la hotel nu stiu cat costa ca n-am stat la hotel niciodata. Am fost de 2 ori si am stat la bungalouri. Sunt de 2,3 sau 4 paturi, cele de la parter au si terasa unde stai seara tarziu la o bere, o aluna... Noua ne ia 20 euro de persoana fara mic dejun (ca ne sculam tarziu wink.gif ).
Mai este un hotel, nu-mi aduc aminte numele. Cum intrii in Dikili, mergi pana la sensul giratoriu unde se infunda strada. Sunset e la dreapta iar celalalt hotel e putin in stanga sensului giratoriu. Sau mai facut intre timp vilute si pensiuni dincolo de Sunset. Si inainte de Dikili cu vreo 20km ai Ayvalik, care e plin de hoteluri. Noi preferam Dikili pentru ca e mai putin aglomerat si stam practic direct pe plaja.


--------------------
Subaru Forester 2.5XT 2006
Forester 2.5XT 4EAT 230 HP
Once Subaru, allways Subaru
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mamamosiu
post 8 Dec 2007, 18:24
Post #172


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 8 December 07




Salut,vreau sa plec in perioada 27.12/04.01 de revelion in Istanbul cu masina, care este cea mai buna ruta prin Bulgaria,la vama turca mai este nevoie de apostila?si cateva detalii legate de vama am inteles ca trebuie declarata masina?sa ma risc fara cauciucuri de iarna?e posibil sa prind zapada,trec pe langa munti?

multumesc anticipat


--------------------
opel astra 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 8 Dec 2007, 18:28
Post #173


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.863
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Riscant fara anvelope de vara pt. ca in Bulgaria ai de mers km buni prin munti...si daca si la ei este ninge tot pe 'nepregatite'nu stiu ce sa zic...

Daca masina nu este pe numele tau sau este pe firma..da, iti trebuie apostila..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 8 Dec 2007, 19:33
Post #174


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




Acum cateva zile au fost ninsori zdravene in Bulgaria si soferi romani blocati , asa ca ia cauciucuri de iarna bune !


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 8 Dec 2007, 22:16
Post #175


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Prin turcia nu ai 100% nevoie de cauciucuri de iarna pentru ca ai autostrada de la vama pana la Istambul.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CHE
post 8 Dec 2007, 23:21
Post #176


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 24 October 03
From: Bucuresti




@Vali48,

interesanta idee cu bungalourile, dar cum ai procedat? ai facut rezervare din tara sau ai gasit la fata locului? Ai ceva contacte de acolo? Au baie proprie? Adica dush...

Si pe mine ma tenteaza Dikili ca dupa o zi de condus nu imi mai trebuie decat o bere pe plaja si sunt fericit smile.gif Eu as lasa-o si la plesneala acolo sa gasesc ceva dar plecam 4 masini si fetele vor neaparat pat ca noi la cat ne iubim masinile putem fara probleme sa dormim in ele smile.gif)


--------------------
dcab 4x4-1.9D 2006/ peugeot 308 - 1.6 hdi 2008 - B xx MAH / B xx MAH
slalom printre .... masini....
150cp .... amandoua
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mafone
post 14 Dec 2007, 22:37
Post #177


Membru


Group: Members
Posts: 194
Joined: 15 November 07




Am fost eu in Alanya acum cativa ani. Este o statiune super misto, ai o gramada de locuri de distractie. Am stat la Club Alantur , un Club excelent, care intre timp (din cate stiu) a devenit Iberostar.


--------------------
Renault Scenic Conquest 1.9 130cp Orange Cayenne 2008 4 iulie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vali48
post 14 Dec 2007, 23:12
Post #178


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 1 December 05
From: Constanta




@CHE,

Scuze pentru intarziere, de abia acum am intrat din nou pe forum.

Pai ti-am dat linkul http://www.dikilisunsethotel.com/indexen.html

Noi rezervam cu minim o luna inainte (pentru siguranta). Fiecare camera are baie proprie si A/C.

Da un mail la adresa info@dikilisunsethotel.com in atentia Mr Ali Kayili (General Maneger).

Dupa cum ti-am spus, in bungalouri, locul este (era) 30 euro cu mic dejun sau 20 fara. Eu zic ca nu are sens sa iei mic dejun, de 10 euro mananci de te spargi biggrin.gif

Oricum mai vorbim pana la vare si daca ai nelamuriri te rog sa intrebi, imi face placere daca pot sa ajut.


--------------------
Subaru Forester 2.5XT 2006
Forester 2.5XT 4EAT 230 HP
Once Subaru, allways Subaru
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CHE
post 16 Dec 2007, 23:18
Post #179


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 24 October 03
From: Bucuresti




mersi pentru infos. Am vorbit atat in Dikili cat si in Alanya si oamenii au fost mai mult decat de treaba. Am obtinut toate informatiile de care aveam nevoie.
In Dikili: dubla cu cina si mic dejun e 35 euro de persoana deci 70 de familie.
In Alanya la hotel Kahya ( 4 asteroizi) e 70 euro dubla de familie -- all inclusive. Mi se pare ca fara all inclusive era cam 27-30 deci nesemnificativ. Pentru 4 camere rezervate e nevoie de un depozit de 30 euro. Mai avem noi de stabilit exact datele si numarul de persoane si sa le trimitem mailul de rezervare. In total suntem 8 pana acum... Se mai baga careva pentru august ( in jur de 10 e plecarea) ?
Mai am de cautat un hotel bun si eftin in Istambul si gata, pe urma va bat la cap cum e drumul smile.gif


--------------------
dcab 4x4-1.9D 2006/ peugeot 308 - 1.6 hdi 2008 - B xx MAH / B xx MAH
slalom printre .... masini....
150cp .... amandoua
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vali48
post 17 Dec 2007, 01:56
Post #180


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 1 December 05
From: Constanta




@Che,

Nu are rost sa iei cazare cu masa. Preturile in zona sunt foarte mici si in plus alegi ce vrei. Te plimbi, vezi ceva, iti place, intrii si mananci. Parerea mea,


--------------------
Subaru Forester 2.5XT 2006
Forester 2.5XT 4EAT 230 HP
Once Subaru, allways Subaru
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
39 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 06:49
Forum Renault