DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Logan MCV Stepway Techroad 0.9 tce, MCV Stepway

axabrt
post 12 Apr 2020, 16:09
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.065
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Iar aia cu 180 pe autostrada deja e bășcălie.
Am mers eu cu mașina de 26000 euro pe autostrada și tot gălăgie era înăuntru.
Daca vreți liniște mai puneți încă 25000 de euro.
Că sa fie super liniște va recomand mașini la.peste 100000 euro de noi. Da să vă duceți voi sa le luați de noi, nu după cinșpe ani la 10 % din valoare că atunci cocalari scrie pe voi. D aia fara valoare.


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 12 Apr 2020, 16:10
Post #92


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.864
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




acuma nici chiar sa exageram ... nu trebuie sa astepti ... retrogradezi din 5 in 3 ... ii bagi o talpa pana la 5-6000 rpm ... si se duce ... mult mai reoede decat sa te rogi de ea ... tr. 5 doar sa mentii viteza ... de accelerat ... doar daca esti o fire rabdatoare ... eu nu sunt ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 12 Apr 2020, 16:15
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.065
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Mircea da zic că dacă tu nu vrei sa schimbi viteza uite ți se ar potrivi o cutie automata.
Dar să zici că conduci manuala și după ce ai ieșit din sat ti e sila sa retrogradezi și conduci așa până urca el săracul motor la 120.

Eu deobicei la 80 merg cu a 4 a , că sa nu zic că merge și a treia.


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcorneille
post 12 Apr 2020, 16:18
Post #94


Membru


Group: Members
Posts: 112
Joined: 15 May 08




Absolut de acord. Nici eu nu sunt o fire rabdatoare, de aia trec in treapta inferioara oricand e nevoie.
Stiu si eu oameni care se plang ca masina se chinuie la deal dar n-ar schimba treapta doamne fereste.
Si la 80 constant si eu am a 4-a acum, chiar daca la dci aveam a 5-a de la 70.

This post has been edited by gcorneille: 12 Apr 2020, 16:20


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway 0.9 Tce 2019/SL Techroad - B-104-RYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Disturber
post 12 Apr 2020, 16:27
Post #95


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 9 August 11




QUOTE(tr04www @ 12 Apr 2020, 13:16)
Unii nu se uda nici la motoare cu sute de cai putere cum o faceti unii la motorul de 0.9. Cum a spus si initiatorul jurnalului, e un motor ok daca ai asteptarile potrivite. Degeaba prinde 200km/h daca pana acolo trec 10 minute. Tdi-urile alea de care zici tu, presteaza mai bine ca orice motor de polizor, fie el Renault, VW sau alta marca.
Si da, Skodele alea de 1.0 sunt tot niste polizoare, daca asta te face sa te simti mai bine.
*



Unii nu se uda la motoare de 0.9, ci doar sunt surprinsi si nu atat de pretentiosi. Este mult mai ok sa cumperi o masina de la care sa nu ai asteptari si sa vezi totusi ca se descurca decent.
Eu niciodata nu am pretins ca un motor de 0.9 are

Hai s-o luam altfel...excluazand masini conduse de o batranica in germania (foste taxi-uri) si daune totale (e Romania plina de ele), arata-mi tu o masina NOUA in plaja de pret ~10-11k de euro (cu RABLA), care sa aiba SPATIU (exclus Polo, Clio 5 si alte lastunuri) si cu o intretinere decenta si cu motoare mai mari decat cele actuale de pe Dacia. Exclus SH-uri...ok? Noua.

Inteleg ca sunt polizoare, dar uite ca de exemplu o Skoda Rapid luata noua din Romania ~12.500 euro, cu motor de 1.0, este MULT mai multumitoare decat o masina 2014 2.0 TDI, careia nu ii stii istoricul, ci doar SPERI sa fie ok.

*Sunt genul de om care cu greu a acceptat ideea motoarelor de 0.9/1.0/1.2, supraalimentate, dar s-au dovedit a fi ok.
**Cu 11.000 euro in mana, crede-ma ca-mi puteam lua o Skoda Octavia superba, 2015++, DSG, toate nebuniile...O luam, ma bucuram de ea, poate o luna, poate un an, poate cinci ani. Dar daca o iau si dupa 4-5 luni imi cade cutia? Ce fac? Stau si-mi plang de mila in Octavia ca ma costa o galagie de bani s-o repar sau sa caut prin dezmembrari? Pentru ca sa fii convins...o cutie DSG noua, COSTA.
Uite una SH ~1300 euro? - https://pieseautodindezmembrari.ro/cutie-de...-dsg-mrl/p/2560

Inteleg ideea de polizoare vs nemtesti cu 200.000 +++ km. Difera tot, de la confort pana la top speed, dar si la pretul intretinerii. Hai sa vorbim de la egal la egal, adica de masini NOI.

This post has been edited by Disturber: 12 Apr 2020, 16:32


--------------------
Dacia MCV Stepway 2020 TCE 100 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 12 Apr 2020, 16:28
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.886
Joined: 13 October 06




Nu e vorba de lene, e vorba de elasticitatea motorului si de cum e etajata cutia. Inteleg ca de la zero noua nu poti pretinde prea multe, de aia si spuneam in postul initial ca poate noua generatie va aduce unu zero tce cu ceva mai mult cuplu, de mai jos, si firesc ceva mai multa putere, ceea ce un final se traduce in ceva mai multa lejeritate in exploatare pentru sofer.

Mai ziceam si de antifonare, ca degeaba masina atinge 180 la ora daca tu ai peste 72db la 130kmh, poate vedem niste portiere ingropate in caroserie pe noul logan.

Astea sunt pentru mine imbunatatiri relevante.
Faptul ca mai castiga sau pierde 5 sau 10 kmh la viteza maxima ma lasa rece.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 12 Apr 2020, 16:49
Post #97


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.067
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Asa e facuta masina, pentru pretul asta. Daca ar avea alte performante si alta antifonare ar fi mai scumpa cu 2-3k euro si ar intra pe un segment de piata unde Renault are deja modele, si vor sa evite canibalizarea, pe cat posibil (unde o fi AndreiMR ca el stia sa explice exact chestiunile astea smile.gif )















--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 12 Apr 2020, 17:11
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.065
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Uite fiindcă carantina si stăm in casa sa va povestesc o poveste.

Acu vreo 4 ani deci în 2016 și a luat un coleg un audi Q5 dsg 4x4 la mana a doua, mașina super verificată și cu km reali vreo 160000. Anul de fabricație a fost 2012. Revizie totala la cutie ambreiaje schimbate etc. Nebunie mare mașina a dat pe ea vreo 24000 euro
Nimic de reproșat. Masina merge perfect și astăzi. Bun
Doar că în 4 ani a scăzut prețul ei pe piata de second hand cu încă vreo 10000 euro.

Ce vreau sa zic e ca vrea sa o vanda fiindcă a realizat că nu are ce face cu ea. Are și mașina de la serviciu și audi a stat degeaba 4 ani in parcare și a pierdut 10000 euro.

Am mers și eu ca pasager în acest audi și mi se a părut o masina masiva adevărat, dar lenta și instabilă la viteze mari. Nu e ceva ce eu mi as dori.

Nici eu nu sunt de acord cu motoarele mici și aspirate desi și eu sunt posesor de așa ceva. Visul meu ramane kadett gsi 2.0 sfi. Dar e puțin probabil să iau așa ceva fiind obișnuit cu confortul unei masini moderne și nepricepandu mă deloc la mecanica.
Unii or avea vise cu ursuleți sau GTI urî treaba lor.


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcorneille
post 12 Apr 2020, 17:20
Post #99


Membru


Group: Members
Posts: 112
Joined: 15 May 08




Inainte sa iau masina am configurat Fabia Break si Clio Break. Cu aproximativ aceleasi dotari obtineam o masina mai putin practica si care la Renault costa 17500 cu motor de 0.9 iar la Skoda 19156 Eur cu motor de 1.0 si 95CP. Daca eram dispus sa dau 19000 luam Duster 4x4 1.3 150 CP.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway 0.9 Tce 2019/SL Techroad - B-104-RYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 12 Apr 2020, 17:32
Post #100


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Ca tot o dam in diverse discutii, uite de asta eu am renuntat sa mai fac jurnal de bird la ultimele masini. Toata lumea vine si isi da cu parerea vis a vis la alegerea MEA pe banii MEI si pentru nevoile MELE.
Masina din topuc e foarte faina, daca proprietarul este constient ce a luat din prima si care sunt punctele forte ale masinii e perfect, o va folosi cum are nevoue EL si restul nu mai conteaza.
Nu inteleg de ce unii incercati sa ii invalidati alegerea. Daca era vorba de sfaturi inainte de a o cumpara mai intelegeam, acum care e scopul?
As ramane la discutii strict legate de masina, dar sunt sigur ca nu se poate...


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcorneille
post 12 Apr 2020, 17:48
Post #101


Membru


Group: Members
Posts: 112
Joined: 15 May 08




QUOTE(Andy_ACS @ 12 Apr 2020, 17:32)
Ca tot o dam in diverse discutii, uite de asta eu am renuntat sa mai fac jurnal de bird la ultimele masini. Toata lumea vine si isi da cu parerea vis a vis la alegerea MEA pe banii MEI si pentru nevoile MELE.
Masina din topuc e foarte faina, daca proprietarul este constient ce a luat din prima si care sunt punctele forte ale masinii e perfect, o va folosi cum are nevoue EL si restul nu mai conteaza.
Nu inteleg de ce unii incercati sa ii invalidati alegerea. Daca era vorba de sfaturi inainte de a o cumpara mai intelegeam, acum care e scopul?
As ramane la discutii strict legate de masina, dar sunt sigur ca nu se poate...
*



Absolut corect, multumesc.
La mine e primul jurnal de bord si totul e nou. biggrin.gif
Dupa cum spuneam inainte, am avut asteptari realiste, stiam foarte bine ce voi primi, iar in final am avut 2-3 mici surprize placute si una mica mai putin placuta.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway 0.9 Tce 2019/SL Techroad - B-104-RYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Disturber
post 12 Apr 2020, 17:49
Post #102


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 9 August 11




QUOTE(Andy_ACS @ 12 Apr 2020, 17:32)

Masina din topuc e foarte faina, daca proprietarul este constient ce a luat din prima si care sunt punctele forte ale masinii e perfect, o va folosi cum are nevoue EL si restul nu mai conteaza.
Nu inteleg de ce unii incercati sa ii invalidati alegerea. Daca era vorba de sfaturi inainte de a o cumpara mai intelegeam, acum care e scopul?
As ramane la discutii strict legate de masina, dar sunt sigur ca nu se poate...
*




victorie.gif


--------------------
Dacia MCV Stepway 2020 TCE 100 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tr04www
post 12 Apr 2020, 17:57
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.117
Joined: 13 October 09
From: Bucuresti




...

This post has been edited by tr04www: 12 Apr 2020, 18:06


--------------------
Renault Talisman Intense 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 12 Apr 2020, 17:58
Post #104


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.067
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




QUOTE(Andy_ACS @ 12 Apr 2020, 18:32)
Toata lumea vine si isi da cu parerea vis a vis la alegerea MEA pe banii MEI si pentru nevoile MELE.
*


Da' avem si noi niste traditii sfinte de pastrat, de dat mai departe... biggrin.gif





--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 12 Apr 2020, 17:58
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.065
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Mașina e foarte potrivită pentru oricare dintre noi.
Mă îndoiesc că avem pe aici foarte multi piloți de raliu sau forumisti care să aibă casa de vacanta pe platoul Bucegi că să aibă nevoie de 4x4.
La nivel de basic user cum sunt 90%dintre noi alegerea e strict diesel vs benzina. Restul că trebuie să aibă mașina trapa și masaj la cur sunt mofturi. Sau ați uitat că toți v ați coborât din Dacia 1300.


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 12 Apr 2020, 18:11
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.886
Joined: 13 October 06




@axa, nu-i mai plange de mila amicului cu q5, n-ai de ce. Cine are, are, cine n-are, vai de capul lui, asa a fost dintotdeauna


@Andy te pomenesti ca ai si tu tot zero noua tce biggrin.gif

Discutam si noi, ce sa facem daca tre sa stam toata ziua in casa.
Nu inteleg de ce ai lua personal parerile colegilor de forum referitor la masina. Eu recunosc ca mai aflu una alta din zona de jurnale.
Nu stiu de ce ai renuntat matale la jurnal, nadajduiesc ca ai facut-o din lene, nu din cauza unora ca mine.

@gcorneille, e firesc sa ceri mai mult cand vine vorba de o noua generatie de logan. In fond asta trebuia sa fie masina de 5000 de dolari, dar prima generatie decent dotata era la 8000 euro. Acum vorbim de 10000+ euro pentru un logan, iar cum noul clio a facut un salt mare de pret , probabil ca dacia va urca la 12-15k euro, deci e firesc sa ai pretentii.

Cineva spunea mai sus de clio, ca e o cutie de chibrituri. Eu cred ca el a ramas in minte cu dimensiunile unui clio 2. Actuala generatie de clio are 1.8m latime, cat un Golf, Focus sau Megane.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claudiu.t
post 12 Apr 2020, 18:22
Post #107


Membru


Group: Members
Posts: 187
Joined: 19 February 20
From: București




QUOTE(gcorneille @ 12 Apr 2020, 17:48)
Absolut corect, multumesc.
La mine e primul jurnal de bord si totul e nou.  biggrin.gif
Dupa cum spuneam inainte, am avut asteptari realiste, stiam foarte bine ce voi primi, iar in final am avut 2-3 mici surprize placute si una mica mai putin placuta.
*



Care sunt surprizele placute si care e cea neplacuta?


--------------------
Logan Stepway 1.0 TCE ECO-G 2020
Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioși și să nu căutăm plăcerea noastră + 15.2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcorneille
post 12 Apr 2020, 21:05
Post #108


Membru


Group: Members
Posts: 112
Joined: 15 May 08




QUOTE(mircea_aq @ 12 Apr 2020, 18:11)
@gcorneille, e firesc sa ceri mai mult cand vine vorba de o noua generatie de logan. In fond asta trebuia sa fie masina de 5000 de dolari, dar prima generatie decent dotata era la 8000 euro. Acum vorbim de 10000+ euro pentru un logan, iar cum noul clio a facut un salt mare de pret , probabil ca dacia va urca la 12-15k euro, deci e firesc sa ai pretentii.

Cineva spunea mai sus de clio, ca e o cutie de chibrituri. Eu cred ca el a ramas in minte cu dimensiunile unui clio 2. Actuala generatie de clio are 1.8m latime, cat un Golf, Focus sau Megane.
*



Primul meu Logan a costat 9400 Eur. Asta m-a costat 9700, deci diferenta e mica biggrin.gif

QUOTE(claudiu.t @ 12 Apr 2020, 18:22)
Care sunt surprizele placute si care e cea neplacuta?
*



Surprize placute: semnalizare cu impuls, stabilitate mai buna desi e mai inalta, e mai fasneata decat cea veche desi are cuplu mai mic, lipsa prag incarcare portbagaj, covorase profilate mult mai bine (cel de la sofer acopera inclusiv locul de odihna pt piciorul stang si are fixare - la cea veche se deplasa tot timpul inspre fata, covoras pentru tunelul median), scaune cu suport lateral ceva mai bun, desi mi-as fi dorit sa fie ca cele din Duster, pozitia inalta de la volan raportata la farurile dubelor, in special din spate, buton de blocare geamuri spate, telescop in loc de tija la capota motor (Kadjar are tija). Dupa cum spuneam , lucruri mici dar placute.

On the other hand, cum se spune la Moscova (in interiorul ambasadei USA biggrin.gif ), nu are buton de dezactivare ESP, manerul interior al usilor fata pare foarte fragil (sper sa fie doar o impresie), iar pina ajunge lichidul la stropitoarea din spate stergatorul se invarte de 3 ori pe uscat.

This post has been edited by gcorneille: 12 Apr 2020, 21:07


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway 0.9 Tce 2019/SL Techroad - B-104-RYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 12 Apr 2020, 21:10
Post #109


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.864
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(gcorneille @ 12 Apr 2020, 22:05)
e mai fasneata decat cea veche desi are cuplu mai mic
*



ce motorizare avea cealalta ?


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcorneille
post 12 Apr 2020, 21:20
Post #110


Membru


Group: Members
Posts: 112
Joined: 15 May 08




1.5 dci 68 CP (50 kw)


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway 0.9 Tce 2019/SL Techroad - B-104-RYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 12 Apr 2020, 21:26
Post #111


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Puterea la masina e ca o doza de drog. La inceput ti se pare super, dupa un timp decent, curand insuficient.
Din punctul meu de vedere daca reusesti sa simti placere la un motor mic, inca nu ai nevoie de o doza mare de "drog" ca sa ai satisfactie. E un lucru bun.
Omul judeca prin comparatie. Cine e obisnuit cu 150 de cai va gasi un motor de 100 de cai lent. La randul sau un motor de 150 de cai va parea lent pentru cine e obisnuit cu 300.
Dar dupa cum spunea strabunica mea "orice invat are si dezvat" 😁
Ideea e ca toti judecam subiectiv. Asa ca eu il cred pe colegul cand zice ca masina trage foarte bine, el asa o simte. Daca va aduceti aminte Fernando Alonso a spus in ultimul sezon la McLaren, in timpul unei curse, ca niciodata in viata lui nu a mers cu un motor asa lent. In masina de F1 😄

This post has been edited by Andy_ACS: 12 Apr 2020, 21:27


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcorneille
post 12 Apr 2020, 21:58
Post #112


Membru


Group: Members
Posts: 112
Joined: 15 May 08




Absolut corect. Orice impresie de-a mea se raporteaza la masina anterioara.
Am condus Impreza WRX STI, dar o singura data in 2015, am condus GL450CDI (700 Nm) in 2014 pentru mai putin de 100 km, si multe alte masini, de la Matiz sau Solenza la E 320 CDI sau Megane RS, dar singura masina condusa zilnic a fost Logan 1.5 dci de 50 kw si 160 Nm. Asa ca toate impresiile mele se raporteaza la asta.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway 0.9 Tce 2019/SL Techroad - B-104-RYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 12 Apr 2020, 22:17
Post #113


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.864
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




degeaba dci-ul avea cuplu mai mare dar caluti mai putini ... motorasul asta in oras este senza ... ca viua va place si in afara bravo voua sa va bucurati de el ... si chiar nu o zic cu rautate, eu nu pot 😀


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 12 Apr 2020, 22:36
Post #114


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Pai tu te-ai rasfatat de la 2.0 Hdi 😄
Cand aveam Meganeul 1.6 dCi si luam Clio de 0.9 mi se parea o drujba. Ei, acum cand am luat o pauza de la condus si nu mai am masina de vreo doua luni, am luat Clio de vreo 3 saptamani si ne-am imprietenit. Mi se pare chiar ok masina, si a mea e aia de 75 de cai. Bine, eu merg si incet, 80-90-100, daca as avea de rulat oe autostrada ar fi alta discutie (putere mica si 5 trepte).


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 12 Apr 2020, 22:50
Post #115


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Se mișcă decent 0.9, chiar și cu GPL. L-am alergat pe coclauri în diferite ocazii când am fost la țară, zburda fără stres. Am mers fără grețuri până la bulgari cu pedala la fund și a consumat cât un Smart dizăl. Dacă nu avea scaunele alea de kko, ne luam și noi unul.


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 12 Apr 2020, 23:16
Post #116


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.864
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




la al meu scaunele nu sunt rele deloc si cel mai probabil ca depind mult de echipare ..consumul, cel putin la al meu, nu este deloc de 0.9, consuma strict urban intre 9 si 11% .. dar nici eu nici consoarta nu conducem economic deloc .. hai sa ramanem la subiectul topicului .. il rog pe proprietar sa stearga tot ce crede de cuvinta.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcorneille
post 13 Apr 2020, 21:59
Post #117


Membru


Group: Members
Posts: 112
Joined: 15 May 08




Nu intentionez sa sterg nimic. Pina la urma toti cei care s-au exprimat pina acum au facut-o decent, asa ca nu se pune problema.
Nu cred ca isi imagineaza cineva ca nu va exista si cate putin off-topic la orice topic rolleyes.gif , cel putin eu nu.
Si on-topic: Asa e, unul din punctele care pot fi imbunatatite profund la Logan il reprezinta scaunele. Desi la modelul nou scaunele sunt mai bune decat la cel vechi, mai e mult pina la scaunele din Megane, de exemplu. Cred ca MyKe89 se refera la scaunele de Logan iar cj98czh la Clio, care sunt mai bune.


<span class='edit'>13 Apr 2020, 22:07:</span>
Legat de surprizele placute si cele mai putin placute: desi sotiei i-a placut mai mult aspectul exterior la MCV Stepway decat la Logan berlina, dupa achizitie are un motiv de nemultumire la adresa break-ului: aude bagajele zdruncinandu-se in portbagaj (de mentionat ca ea circula in spate, cu copilul, eu in fata nu am aceasta problema biggrin.gif ) De fapt problema este ca, atunci cand portbagajul e gol, adica in aproximativ 80% din timp, la denivelari sau linii de tramvai topaie podeaua portbagajului, partea care se ridica deasupra rotii de rezerva, si care este un fel de mocheta mai dura.

This post has been edited by gcorneille: 13 Apr 2020, 22:16


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway 0.9 Tce 2019/SL Techroad - B-104-RYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 13 Apr 2020, 23:24
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




Cred ca mai poate fi imbunatatit si nivelul de siguranta, un aspect care ar trebui sa preocupe constructorul destul de mult.


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claudiu.t
post 14 Apr 2020, 06:39
Post #119


Membru


Group: Members
Posts: 187
Joined: 19 February 20
From: București




Cu scaunele se rezolva rapid si ieftin ptr constructor dar la partea cu siguranța mașinii e de munca si cel mai rau e ca s-ar vedea in prețul mașinii. Si nu ar fi un salt mic de pret si deloc de neglijat. Cateva mii de euro in plus la.Logan l-ar face neatragator si nu si-ar prea mai gasii loc pe.piata si clienti in numar atat de mare.
Eu unul ma.uit mai mult la partea plina a paharului si mai mult de atat la raportul pret/calitate care este imbatabil la Logan din momentul lansării pana acum.

This post has been edited by claudiu.t: 14 Apr 2020, 06:40


--------------------
Logan Stepway 1.0 TCE ECO-G 2020
Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioși și să nu căutăm plăcerea noastră + 15.2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 14 Apr 2020, 08:26
Post #120


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.864
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




si partea de siguranta ar trebui sa fie tot la fel de importanta .. mai ales daca iti caruti familionul cu acea masina ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 09:45
Forum Renault