DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Logan cu jante de aliaj oprit de la vanzare in Fr!

carman
post 5 Aug 2005, 20:14
Post #61


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 9 May 05




intrucat se pare ca loganul a devenit cea mai testata masina din lume, propun moderatorilor sa-i dedice un topic separat, ceva in genul "teste logan, sport mondial..." eventual sa-l faca si lipicios.

e clar ca zecile de teste facute in mod responsabil si oficial pana acum nu sunt concludente pentru unii. autoritatile din suedia, germania si franta care au omologat masina, impreuna cu cei 100.000 de proprietari, sunt niste mari prosti daca nu au reusit intr-un an de zile sa rastoarne masina, sa-i sparga cauciucurile sau cine stie, sa-i dea foc sau sa o arunce de pe vreun pod. noroc ca au mai ramas cca. o suta-doua de publicatii auto de prin europa care n-au frecat inca masina dincolo de absurd, poate asa mai au si ei subiecte...

QUOTE(Mich@el @ 5 Aug 2005, 18:36)
Nu cred ca o roata se descalta de cauciuc doar datorita lipsei de pasta de cauciuc.Acea pasta se foloseste doar pentru etansare.
*


in test s-a vazut foarte clar ca s-a dezumflat si atat ! de unde aberatia cu descaltatul ?!!



--------------------
◊ ◊ - ◊
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fan3
post 5 Aug 2005, 20:44
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 619
Joined: 1 January 05




MARE PACAT ... sad.gif sad.gif sad.gif
logan nu se mai comercializeaza in EUROPA DE VEST...
un imens pas inapoi....se pare ca cei de la RENAULT au renuntat ca mai se lupte cu colosul NEMTESC...
oare cand ne-om ridica si noi...cand vom scoate si noi capu' din nisip smile.gif


--------------------
* * * - *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mich@el
post 5 Aug 2005, 20:47
Post #63


membru fara frane


Group: Members
Posts: 626
Joined: 27 February 05
From: Timisoara




QUOTE(carman @ 5 Aug 2005, 20:14)
in test s-a vazut foarte clar ca s-a dezumflat si atat ! de unde aberatia cu descaltatul ?!!
*


In teste s-a vazut foarte clar ca roata s-a desumflat datorita descaltarii partiale a cauciucului de pe janta excl.gif Ca sa fiu mai clar,cauciucul s-a tras de pe janta,intr-o parte excl.gif


--------------------
Logan Laureate 1.4 2005 - TM-Marine Blue
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 5 Aug 2005, 21:01
Post #64


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




QUOTE(Fan3 @ 5 Aug 2005, 20:44)
MARE PACAT ... sad.gif sad.gif sad.gif
logan nu se mai comercializeaza in EUROPA DE VEST...
un imens pas inapoi....se pare ca cei de la RENAULT au renuntat ca mai se lupte cu colosul NEMTESC...
oare cand ne-om ridica si noi...cand vom scoate si noi capu' din nisip smile.gif
*


Fals. Nu citi pe diagonala sau din 2 in 2. Nu mai comercializeaza in Franta doar (deci DOAR in Franta!) variantele cu jante de aliaj si la cele deja comercializate le vor schimba cu jante de tabla + despagubiri. Masinile se vor vinde in continuare fara probleme.

http://www.hotnews.ro/articol_28463-Dacia-...occidentala.htm

QUOTE
Hotnews.ro a contactat Directia de Comunicare a grupului Dacia Renault, ai carei reprezentant a precizat ca este vorba doar despre o blocare temporara a acestor livrari.



P.S.: Cred ca o sa mi se faca rau la cat spatiu ocupa Logan prin publicatii si pe ecrane si la cate aiureli si cata inertie are toata presa asta. Daca acelasi lucru e valabil si pentru celelalte informatii pe care le citesc in ziare cred ca ma las de sportul asta pentru ca se pare ca nu prea ajuta. Riscul de a fi dezinformat din presa romaneasca este imens dupa parerea mea si cred ca unele publicatii ar trebui chiar boicotate pentru faptul ca se limiteaza la a copia stiri fara a le verifica. De obicei stirile se obtin de la o agentie de stiri insa alea costa dar din fericire responsabilitatea apartine agentiei de stiri. De cele mai multe ori insa se copie informatiile de la altii fara a le verifica si fara a fi clar cine-i raspunzator pentru publicarea acelor informatii pentru ca se spune ca "publicatia X a spus:" iar tu ca publicatie Y si tu ai spus doar ca dai vina pe X ca asa e moda. La romani mai merge si ideea ca "ia uite ce a spus cutarica publicatie straina"... iti dai seama ? Straina ! Strainii sunt intotdeauna bine informati si intotdeauna au dreptate iar noi suntem niste prosti. Ma indoiesc.

P.S.S.: Scuze de marele off-topic da' am si eu o valva de presiune smile.gif


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mmariusel
post 6 Aug 2005, 08:19
Post #65


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 27 July 05




QUOTE(ursamajor @ 5 Aug 2005, 19:49)
Și-apoi spune-mi și mie, a spus cineva ceva de Chevrolet Kalos,de Matiz, de Fiat Albea, de Hyundai etc. (Ți se pare că, de exemplu, Kalosul ar fi mai stabil decît Loganul. Mie, nu.)  S-a luat cineva de ele? Nu, fiindcă nu sînt o amenințare (cît de cît)  pentru piața vestică. Totul e joc de piață și bătălie pentru piețe. Atenția exagerată dată loganului de către cine, tocmai de către nemți, nu e cam dubioasă după tine?


QUOTE(carman @ 5 Aug 2005, 20:26)
poti sa zici ce vrei dar marcile enumerate mai sus, S I G U R n-au beneficiat de atatea teste si parateste si incercari si ce mai vrei tu...


QUOTE(ursamajor @ 5 Aug 2005, 20:17)
Mașinile sus-enumerate pur și simplu nu au primit tratamentul și atenția de care s-a bucurat Loganul.


O sa imi permit sa comentez cele de mai sus. Pentru cei care au acces la situl ADAC ei stiu ca sunt mii de modele testate, majoritatea datelor se afla pe site. Daca aveti impresia ca Logan o primit un test special va inselati amarnic.

Repet inca odata : presa romanaeasca este dezinformata. Stirea cum ca nemtii o ales in mod special Loganul este gresita.


Am atasat o lista cu o parte din masinile testate.

O alta precizare ar trebui facuta. Nu a fost vorba de testul elanului. Pe site la ADAC nu s-a spus NICIODATA de testul elanului, "elk test" si de "Fahrdinamic Test". In ziarele romanesti si straine s-a spus de Testul Elanului.

Pe site la ADAC NICIODATA nu a fost pomenit testul elanului.

ADAC a publicat in revista care am primit-o ieri o nota care se regaseste si la ei pe site ( http://presse.adac.de/search/SearchResult/...&RWCookieValue= )

Ei spun in revista ca la photoshooting sa rasturnat si ca in numarul urmator va aparea toti parametrii de test.

Deci ADAC nu o dat inapoin deloc. Din pacate lumea o crezut ca ADAC isi retrage rezultatele. NU. Aui ales calea ceea mai corecta: publica rezultatele cu tot cu parametrii de testare in revista lor, defapt pozele si toate testele pentru asta au fost facute.

Comunicatul Logan asa cum apare si in revista:
http://presse.adac.de/search/SearchResult/...&RWCookieValue=

Poza ca in revista cu craci in sus
http://presse.adac.de/search/SearchResult/...&RWCookieValue=

Testele au fost facute pentru suplimentul "ADAC special Auto-Test Sommer 2005" care l-am comandat si astept sa ajunga pe saptamana viitoare.

This post has been edited by mmariusel: 6 Aug 2005, 08:20

Attached File(s)
Attached File  New_Tests.pdf ( 199.17k ) Number of downloads: 71
Attached File  Old_Test.pdf ( 109.1k ) Number of downloads: 78
Attached File  noi_teste_de_masini_la_mana_a_doua.pdf ( 33.03k ) Number of downloads: 104


--------------------
Nissan Almera 2.2 TDI - SECRET
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dRg
post 6 Aug 2005, 09:30
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 13 September 04
From: Galati




QUOTE(Fan3 @ 5 Aug 2005, 21:44)
MARE PACAT ... sad.gif sad.gif sad.gif
logan nu se mai comercializeaza in EUROPA DE VEST...
un imens pas inapoi....se pare ca cei de la RENAULT au renuntat ca mai se lupte cu colosul NEMTESC...
oare cand ne-om ridica si noi...cand vom scoate si noi capu' din nisip smile.gif
*


Aloo, aloo .... nu se mai comercializeaza in EU acea versiune care sa descaltat.
Adica acele genti nu mai sunt disponibile ca optionale.

Ce nu inteleg eu cum adica pt. vestici nu sunt bune si la noi sunt. Adica vietile lor au valoare ? Si ale noastre sunt numa bune de pus la cos ?

RUSINE. TIPIC ROMANESC. SI ASTA VINE DE LA FIRMA CU PRETENTII RINOOO


--------------------
VW Bora 1.9 TDI 115CP 2000 Highline - XXXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionitagelu
post 6 Aug 2005, 13:19
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 4 March 05
From: Breaza




Un link cu filmul ultimului test exista? Scuze daca s-a postat undeva, dar n-am apucat sa citesc tot.


http://s.tf1.fr/mmdia/v/72/9/1626729g.asx

Pentru cine e interesat, am "furat" filmul de la francezi si l-am urcat aici:

http://rapidshare.de/files/3720909/logantest_320.wmv.html

This post has been edited by ionitagelu: 6 Aug 2005, 21:44


--------------------
Renault Koleos 2 Intens 2.0 dCi 4WD 2018 - PH27AUS
Megane 4 1.6 dCI 130CP Bose - 2017
Megane 2 1.5 dCI 106CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 6 Aug 2005, 16:56
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Logan e chemata in service pentru schimbarea rotilor Epopeea Logan continua! Dupa ce noua Dacia a ramas fara un cauciuc la viteza de 80 km/h in cadrul ultimului test realizat de revista franceza Auto Journal, Renault a decis sa cheme in service toate modelele Logan echipate cu jante de aliaj. Constantin Stroe, vicepresedintele Automobile Dacia, sustine ca decizia vizeaza atat modelele vandute pe piata externa, cat si cele comercializate in Romania. "Jantele de aliaj, care au creat probleme asupra pneurilor in timpul testelor, vor fi inlocuite cu jante de otel. Nu cred ca Logan va avea insa pierderi de imagine. E clar ca s-au creat presiuni pe plan extern pentru ca noi am adus acest produs nou si accesibil", ne-a declarat Constantin Stroe. El sustine ca 95% dintre modelele Logan vandute pe plan extern erau echipate cu jante de aliaj, in timp ce pe piata interna proportia este de doar 5%.

Articol de: Catalin Ionita


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Corbu'
post 6 Aug 2005, 17:46
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 763
Joined: 6 August 05
From: Canada




QUOTE(costi @ 6 Aug 2005, 16:56)
"Jantele de aliaj, care au creat probleme asupra pneurilor in timpul testelor, vor fi inlocuite cu jante de otel. Articol de: Catalin Ionita
*



Tot nu este bine. Oi fi eu Gica Contra dar mie imi plac cum arata jentile de aliaj si nu vreau de otel. Vreau tot jenti de aliaj si vreau jenti problem free. Cum adica le inlocuiesc cu cele de tabla? Mai corect ar fi : le inlocuim cu cele de tabla pana noi in prostia noastra reusim sa punem la punct un model nou de jenti din aliaj.
Si mai este problema banilor: adica jenti de otel pe alea de aliaj dar diferenta de bani unde este ?

P.S. Vorbesc pentru ca parintii mei tocmai si-au luat Logan (si spre disperarea mea care le recomandasem sa mai astepte ca sigur mai apar probleme. Parca am avut un feeling sad.gif ).

This post has been edited by Corbu': 6 Aug 2005, 17:52


--------------------
------- ------- -------

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursamajor
post 6 Aug 2005, 18:08
Post #70


Membru pasager


Group: Members
Posts: 785
Joined: 2 May 05
From: Orașul lui Panait Istrati




QUOTE(mmariusel @ 6 Aug 2005, 08:19)
Pentru cei care au acces la situl ADAC ei stiu ca sunt mii de modele testate, majoritatea datelor se afla pe site. Daca aveti impresia ca Logan o primit un test special va inselati amarnic.

Repet inca odata : presa romanaeasca este dezinformata. Stirea cum ca nemtii o ales in mod special Loganul este gresita.
Am atasat o lista cu o parte din masinile testate.
*



Sînt de acord cu tine că s-au testat o groază de mașini, nimeni nu neagă asta, dar ești sigur că testele acelor mașini au fost identice cu ale Loganului. Modificarea cît de puțin a metodologiei testului, ALEATOR numit, poate face diferența. Scrie undeva pe site că au teste standard (chiar free style) pentru mașinile testate. Dacă poți posta asta, chiar cred că nemții n-au vrut să răstoarne Loganul. Altfel, îmi mențin în continuare părerea că totul face parte din jocul pieței, deci nu a fost, nici pe departe, un test imparțial.
N-a dat nimeni știrea că nemții au ales Loganul special. La concluzia asta am ajuns noi pe topicul cu elanul, după analiza diverselor aspecte, să recunoaștem, dubioase ale desfășurării testului (presiune în pneuri, secretomanie etc.) wink.gif

This post has been edited by ursamajor: 6 Aug 2005, 18:13


--------------------
Dacia Logan 1.0 Eco-G 2021 Comfort (+ 4 optiuni) - BR02UMa
Somnul adanc ajuta la prevenirea imbatranirii, mai ales daca dormi la volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
powerx
post 6 Aug 2005, 18:11
Post #71


Membru


Group: Members
Posts: 192
Joined: 2 March 04
From: Iasi sau Vaslui




Mda, si despagubiri, ceva? Altadata, probabil..ca deh, e Romania..mie trebuie sa imi vina Loganu, si cred ca in diferenta aia de pret pana la Ambition erau incluse si jantele de aliaj..dar..vom vedea.


--------------------
Logan Ambition Verde cameleon 2005 - VS-23-XYZ
Mic si rau, mai mult mic decat rau.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 6 Aug 2005, 19:05
Post #72


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




in sfarsit reactie normala, cei cu jante de aliaj nu cred ca veti vedea despagubiri decat...poate cand producatorul ceh de jante le va plati...oare din cele 100K de logane cate au jante de aluminiu?

cert e ca pretul jantelor dacia de aluminiu va scadea drastic...cine vroia sa schimbe...acum e momentul...

in occident au vandut 50 de masini cu jante de aluminiu pana acum...problema nu e grava...in Ro insa cred ca sunt > de zece mii

Cei care nu vreti tabla, nu cred ca va bliga nimeni sa le schimbati, daca nu vreti! Dealul e asa...va dam tabla, daca ve e frica...daca nu, nu. Li s epoate intenta totusi un proces de catre consumatori daca nu le schimba la loc intr-un termen rezonabil.

Vreau sa folosesc acest prilej pentru a PROTESTA PUBLIC impotriva site-ului Dacia pe care nu a mai aparut nici un comunicat sau informatie relevanta de 4 saptamani. HUOOOOOOOOOO...zburati-i pe cei de la PR ca sunt niste INCOMPETENTI cu diploma si isi ridica degeaba salariile. Aceeasi "transparenta" o intalnim si pe site-ul daciei in limba franceza si germana...desi auzim peste tot ca sunt rechemate masini in ceaste tari, nu putem afla nimic despre subiect de pe site-ul fabricantului.

Ne obligati sa ne informam la "radio sant" ca pe vremea lui Ceausescu.


--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nik1965
post 6 Aug 2005, 19:22
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 365
Joined: 17 June 05




Mie jantele de Al imi plac si daca stirea este corecta nu voi accepta inlocuirea decit tot cu jante de Al. Jante de Al am platit jante de Al vreau nu otel.


--------------------
dacia logan , duster 2005, 2017 - xx-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 6 Aug 2005, 20:38
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




Si mie imi plac jantele de aliaj pe care le am. Am platit pentru ele si corect ar fi sa le schimbe tot cu unele de aliaj daca tehnic acestea nu corespund.
Alo, RAR dormeati cumva la omologare?
Pe de alta parte daca te pui la mintea ofticosilor alemani poti demola orice masina. In acest caz de ce nu testam un Mercedes 5 stele Euro NCAP la 200km/h intr-un zid de beton. Facem teste atipice, nu? Dar daca il trimitem in Dimbovita va pluti sau nu? Pentru ca daca nu pluteste si nu pot ajunge cu el pina la Dunare nu-si merita banii si nici nu ar trebui omologat in Romania.
Oricum, nu ma intereseaza jantele lor de tabla. mad.gif Nu sint nevricos biggrin.gif


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursamajor
post 7 Aug 2005, 07:37
Post #75


Membru pasager


Group: Members
Posts: 785
Joined: 2 May 05
From: Orașul lui Panait Istrati




În urma publicării rezultatelor testelor realizate de Autojournal, specialiștii de la Centrul Tehnic Renault au reprodus testele și au analizat cauzele desprinderii pneului de pe jantă. Testele s-au efectuat în colaborare cu Continental, producătorul anvelopelor încriminate. Fenomenul (desprinderea de pe jantă) s-a repetat după mai multe teste succesive, cauza fiind deformarea puternică a anvelopei în viraj. Ținînd seama că testul a simulat eforturi extrem de stresante în condiții deosebite de rulare, s-a precizat (de către Dacia) că în condiții normale de utilizare anvelopa și vehiculul sînt în perfectă securitate. Sursa, un ziar local credibil. Poate găsiți și pe www. wink.gif


--------------------
Dacia Logan 1.0 Eco-G 2021 Comfort (+ 4 optiuni) - BR02UMa
Somnul adanc ajuta la prevenirea imbatranirii, mai ales daca dormi la volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosG
post 7 Aug 2005, 09:04
Post #76


Membru


Group: Members
Posts: 100
Joined: 10 June 03




Daca vor ajunge sa schimbe jantele din aliaj, din punctul meu de vedere exista putine optiuni:
1. schimb temporar cu jante de otel, pana se vor gasi solutii pentru inlocuirea cu jante de aliaj
2. schimb definitiv cu jante de otel, dar cu oferirea de despagubiri materiale reale
3. daca 1 sau 2 nu se aplica se face plangere la OPC pentru livrare de produs neconform si se cere inlocuirea produsului cu altul echivalent.


--------------------
Nissan Qashqai 2008, 1.6 Tekna
DragosG Logan Ambition Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mano
post 7 Aug 2005, 09:09
Post #77


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 14 April 05




Si cine sa sustina schimbarea jantelor, avocatul poporului?


--------------------
Dacia Logan Ambition - IS xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosG
post 7 Aug 2005, 09:30
Post #78


Membru


Group: Members
Posts: 100
Joined: 10 June 03




Cine a produs masina trebuie sa schimbe si jantele. Este treaba producatorului ca si-a ales anumiti furnizori...
Eu stiu ca atunci cand am cumparat masina in pretul de 8300 de euro au intrat si aceste jante......prin urmare trebuie sa beneficiez de masina (in intregime) mpe care am platit-o.


--------------------
Nissan Qashqai 2008, 1.6 Tekna
DragosG Logan Ambition Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mano
post 7 Aug 2005, 09:37
Post #79


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 14 April 05




Si eu sunt in aceeasi situatie. Ce am vrut eu sa spun e ca fara a fi obligati (printr-un proces intentat de cineva, persoana fizica sau juridica) cei de la Dacia nu se vor grabi sa schimbe jantele din aliaj.
Proces = bani cheltuiti si riscul de ai cheltui degeaba.


--------------------
Dacia Logan Ambition - IS xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gonty
post 7 Aug 2005, 09:48
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 23 March 03
From: Iasi




Si totusi... Exista posibilitatea ca, echipat cu un alt tip de cauciuc, sa nu mai apara fenomenul. Ar fi de obligatia lor sa incerce si cu alte marci de anvelope. In felul asta s-ar putea evita (in cazul gasirii unor anvelope care sa nu se desumfle) durerile de cap smile.gif


--------------------
Citroen C4 2.0 HDI 2007, SX Pack - IS96DEA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mano
post 7 Aug 2005, 09:57
Post #81


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 14 April 05




Si eu as vrea ca o solutie simpla sa rezolve problema. Carman spunea ca simpla folosire a solutiei de aderenta a cauciucului la janta ar fi suficient. Daca s-ar testa asta sau s-ar face teste si cu alte anvelope ar fi minunat dar nu se intampla nimic in sensul asta (in orice caz nu am auzit eu).


--------------------
Dacia Logan Ambition - IS xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursamajor
post 7 Aug 2005, 15:43
Post #82


Membru pasager


Group: Members
Posts: 785
Joined: 2 May 05
From: Orașul lui Panait Istrati




QUOTE(Mano @ 7 Aug 2005, 09:57)
Si eu as vrea ca o solutie simpla sa rezolve problema. Carman spunea ca simpla folosire a solutiei de aderenta a cauciucului la janta ar fi suficient. Daca s-ar testa asta sau s-ar face teste si cu alte anvelope ar fi minunat dar nu se intampla nimic in sensul asta (in orice caz nu am auzit eu).
*



Hai, măi, că nu e nici o problemă! laugh.gif Ce Dumnezeu, cînd ajungi tu să te răsucești pe o roată ca ăia? wink.gif Și-apoi anvelopele alea erau Continental, nu de-astea proaste Montana. Astea nu se descalță. 04.gif


--------------------
Dacia Logan 1.0 Eco-G 2021 Comfort (+ 4 optiuni) - BR02UMa
Somnul adanc ajuta la prevenirea imbatranirii, mai ales daca dormi la volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 7 Aug 2005, 19:53
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




QUOTE(ursamajor @ 7 Aug 2005, 15:43)
Hai, măi, că nu e nici o problemă! laugh.gif  Ce Dumnezeu, cînd ajungi tu să te răsucești pe o roată ca ăia?  wink.gif  Și-apoi anvelopele alea erau Continental, nu de-astea proaste Montana. Astea nu se descalță.  04.gif
*



Dar Michelin? unsure.gif Zi ceva si de ele biggrin.gif


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mano
post 7 Aug 2005, 21:10
Post #84


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 14 April 05




Si eu am anvelope Michelin tongue.gif .
Acum serios problema nu e ca nu o sa ajungem noi sa ne rasucim pe o roata ci modul de tratare a clientilor. Cum mai spunea cineva pe aici pentru masinile vandute in vest se pune problema schimbarii jantilor iar pentru cei de aici din tara nu se face nimic? Asta suna a discriminare. Daca nu sunt riscuri pentru noi nu sunt nici pentru cei din vest, corect?



This post has been edited by Mano: 7 Aug 2005, 21:15


--------------------
Dacia Logan Ambition - IS xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
carman
post 7 Aug 2005, 21:27
Post #85


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 9 May 05




mi s-a atras atentia ca absenta solutiei de etansare din fabrica pe jenti poate duce la pierderea presiunii in conditii extreme: lovituri puternice sau situatii cum au fost generate in test. repet: de cateva luni stiu asta, la atentionarea unor baieti cu experienta de la 2 vulcanizari serioase. eu doar am constatat, la atentionarea lor, lipsa solutiei.

in spiritul corectitudinii absolute, dacia ar trebui sa testeze daca nu cumva asa s-ar putea rezolva problema. cei de la vulcanizare sustin ca da, dar testul final trebuie sa-l faca fabrica, si sa ia decizia corecta. pe de alta parte, iar repet, exista posibilitatea unei usoare incompatibilitati intre jentile respective si pneurile continental. daca era mai grav, clientii erau cei care constatau primii si nu se mai ajungea la test ci direct la procese.

later edit: as vrea sa vad undeva o confirmare oficiala a citatului pe care l-a postat costi. eu unul am foarte mari rezerve fata de modul in care presa trateaza subiectul logan. s-a dovedit clar in ultima perioada ca n-au depasit stadiul de "telefonul fara fir".

This post has been edited by carman: 7 Aug 2005, 21:34


--------------------
◊ ◊ - ◊
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 7 Aug 2005, 22:14
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




QUOTE(carman @ 7 Aug 2005, 21:27)
mi s-a atras atentia ca absenta solutiei de etansare din fabrica pe jenti poate duce la pierderea presiunii in conditii extreme: lovituri puternice sau situatii cum au fost generate in test. repet: de cateva luni stiu asta, la atentionarea unor baieti cu experienta de la 2 vulcanizari serioase. eu doar am constatat, la atentionarea lor, lipsa solutiei.
*



Care este treaba cu solutia aceasta de etansare? Daca este minjala aceea jalnica data cu pensula pe la vulcanizari nu prea cred ca este o modalitate tehnica eleganta pentru masini vest. Ma gindesc ca daca nu are inseamna ca acolo nu se foloseste asa ceva cum nu se mai folosesc sorturile (aparatorile) la roti.

De asemenea, problema cu dejantarea pneului poata sa fi fost din cauza pneului Continental si nu a jantei. Stiu ca putine masini au venit cu Continental, regula pentru Ambition a fost Michelin. Daca s-a oprit montarea jantelor de aliaj pentru piata vest este pentru ca au nevoie de timp pentru testari, dureaza ceva, nu pentru ca sigur janta este de vina.


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asybo2002
post 7 Aug 2005, 22:17
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 13 October 04
From: Bucuresti




nu vreau sa fiu rau dar cred ca la Dacia se stia ceva si asta de ceva timp...altfel nu imi explic de ce masinile se livreaza cu Kormoran si cu Michelin...iar Montana e pa...a si alta remarca putin malitioasa..de ce cei cu Montana nu s-au suparat cand au vazut asta de ce nu s-au simtit clienti de rangul 2? Brusc avem acum oameni indignati ca au platit si uite domne' ce jante au...va zic tot eu ca treaba cu Montana nu a rasuflat si afara...noua totul trebuie sa ne vina de acolo ca sa credem...sa fim seriosi daca vei fi pus intr-o situatie gen cea din test nu cred ca pneul va fi problema...majoritatea si pentru a se intelege ca altfel nu se poate cu limba in zilele noastre...marea majoritate se pierd sau oricum habar nu au sa se comporte in situatii dificile...si asta o vorbesc din experienta de daune de ani de zile si de zi cu zi...a si tot din experienta asta va zic...nu exista nici un eveniment care sa aiba ca sursa o astfel de problema...asa ca practic nu exista...nu tin cu Dacia dar ma simt foarte in siguranta cu ce am acum pe masina...nu voi avea niciodata la rand si imediat una dupa alta trei situatii care sa duca la un astfel de eveniment din care cel mult ma aleg cu pneul si janta bulite...mare lucru...pot sa patesc asta oricand doar pt ca merg prin Bucuresti...nu ridic in slavi Loganul dar isi super merita banii si asta o spun in cunostiinta de cauza...


--------------------
DACIA Duster 4x4, 1.5 dCi 2010 Laureate - B
"Merge si asa" ... Drama sau inventivitate !?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 7 Aug 2005, 22:43
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




QUOTE(asybo2002 @ 7 Aug 2005, 22:17)
nu vreau sa fiu rau dar cred ca la Dacia se stia ceva si asta de ceva timp...altfel nu imi explic de ce masinile se livreaza cu Kormoran si cu Michelin...iar Montana e pa...
*



Nu trebuie sa fim asa suspiciosi, cred ca Michelin s-a bagat, pe banii nostri desigur, pentru ca pneul Montana nu era corespunzator, nu pentru ca se dejanta. Eu cred ca daca ar fi constatat ca janta nu este buna in nici un caz nu ar fi schimbat pneul ci janta. O janta care nu este bine proiectata se poate corecta de catre furnizor, nu este naveta spatiala. Daca acela nu stie cum, vor gasi un alt furnizor doar sint Renault nu Dacia din fosta RSR.
Un proiect ca Logan nu se impiedica de o treaba minora ca aceasta. Daca vor considera ca le afecteaza imaginea, adica vinzarile 243.gif, vor merge pina la a ne schimba gratis jantele de exemplu, daca nu este mare problema o vor spune. Mie mi se pare ca seamana cu situatia in care unul isi lipeste limba de gheata din congelator, si n-o mai poate dezlipi 04.gif (vazut pe Discovery). Credeti ca vor schimba congelatorul sau vor opri vinzarile? Nu, vor pune o eticheta de avertizare pe usa lui si un paragraf in manual.

This post has been edited by simon: 7 Aug 2005, 22:45


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursamajor
post 8 Aug 2005, 06:11
Post #89


Membru pasager


Group: Members
Posts: 785
Joined: 2 May 05
From: Orașul lui Panait Istrati




QUOTE(Mano @ 7 Aug 2005, 21:10)
Cum mai spunea cineva pe aici pentru masinile vandute in vest se pune problema schimbarii jantilor iar pentru cei de aici din tara nu se face nimic? Asta suna a discriminare. Daca nu sunt riscuri pentru noi nu sunt nici pentru cei din vest, corect?
*



N-am auzit așa ceva. blink.gif Am înțeles că, deocamdată, doar nu se mai livrează cu jante de aliaj în vest. Dar e posibil să nu fiu la curent cu ultimele știri. wink.gif


--------------------
Dacia Logan 1.0 Eco-G 2021 Comfort (+ 4 optiuni) - BR02UMa
Somnul adanc ajuta la prevenirea imbatranirii, mai ales daca dormi la volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefan19
post 8 Aug 2005, 07:45
Post #90


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 15 September 04
From: Constanta




Poate cineva sa confirme ?

QUOTE(costi @ 6 Aug 2005, 16:56)
Logan e chemata in service pentru schimbarea rotilor Epopeea Logan continua! Dupa ce noua Dacia a ramas fara un cauciuc la viteza de 80 km/h in cadrul ultimului test realizat de revista franceza Auto Journal, Renault a decis sa cheme in service toate modelele Logan echipate cu jante de aliaj. Constantin Stroe, vicepresedintele Automobile Dacia, sustine ca decizia vizeaza atat modelele vandute pe piata externa, cat si cele comercializate in Romania. "Jantele de aliaj, care au creat probleme asupra pneurilor in timpul testelor, vor fi inlocuite cu jante de otel. Nu cred ca Logan va avea insa pierderi de imagine. E clar ca s-au creat presiuni pe plan extern pentru ca noi am adus acest produs nou si accesibil", ne-a declarat Constantin Stroe. El sustine ca 95% dintre modelele Logan vandute pe plan extern erau echipate cu jante de aliaj, in timp ce pe piata interna proportia este de doar 5%.

Articol de: Catalin Ionita
*




--------------------
Dacia Logan Ambition - CT-XX-STE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 19:17
Forum Renault