DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Schimb discuri de Frana, Intrebari despre aceasta operatie

argon
post 12 May 2009, 07:38
Post #91


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Domunul maistru PH-06-BOA, stii si tu ca metoda e rht, dar pana vine omu' la matale, marcheaza banu ca sa-i zgarii discu cu flexu nu vei recunoaste, sau o faci gratis din prietenie?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adytt
post 1 Jul 2009, 21:28
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 583
Joined: 14 December 04




mi-am pus eu kalxcar am 3000 km cu ele - daca franez la 70 km / h tremura volanul ca naiba - am vorbit si mi le vor schimba pe garantie dar as vrea ca pe cele noi sa le vand si sa imi pun TRW


--------------------
DACIA 1400 TLX 1999 - AG-03-UNP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 1 Jul 2009, 21:34
Post #93


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




pune brembo;)


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neajiji
post 1 Jul 2009, 21:35
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 768
Joined: 1 January 07




E si o chestie de noroc, sa nu generalizam, eu am aprox 2000km si sunt foarte ok, se uzeaza uniform, merg preponderent in oras deci foarte multe frane.

Ai schimbat placutele cand ai pus noile discuri?


--------------------
X Y Z
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan_78
post 10 Sep 2013, 17:05
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 284
Joined: 10 November 12




daca schimb discurile de frana trebuie schimbati si rulmentii?ms

This post has been edited by razvan_78: 10 Sep 2013, 17:06


--------------------
dacia supernova 2003 - db100von
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi1980
post 10 Sep 2013, 21:06
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 282
Joined: 26 August 07




QUOTE(argon @ 12 May 2009, 07:38)
Domunul maistru PH-06-BOA, stii si tu ca metoda  dar pana vine omu' la matale, marcheaza banu ca sa-i zgarii discu cu flexu nu vei recunoaste, sau o faci gratis din prietenie?
*


am un prieten care acu 1 an a facut treaba asta la o skoda felicia ,cu rectificarea suprafetelor discului cu flexu, si imi spunea ca ii fula pe roata aia dupa treaba asta si se auzea si zgomote nasoale la franare radmasa.gif
Pana la urma a pus set de discuri noi si a rezolvat problema

This post has been edited by Cristi1980: 10 Sep 2013, 21:11


--------------------
Dacia Logan 2005 - B54erf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B17XGG
post 10 Sep 2013, 21:17
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 400
Joined: 8 April 12




Pt. @razvan_78: Nu este obligatoriu daca rulmentii nu au joc si nu sunt zgomotosi in rulare. Fiindca operatia schimbarii discurilor implica si demontarea rulmentilor, recomand, daca nu este cazul inlocuirii (poti nimeri mai prosti daca faci exces !), decapsularea mansetelor si introducerea de vaselina (se face f. usor si bine folosind surubelnite fine, tip ceasornicar).


--------------------
Dacia 1310 MLS recarosat omologat 2001 - B17XGG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 10 Sep 2013, 21:45
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Depinde ce TALAMBA tine flexul , in mana, cat de alcoolic e, si cat de tare se sperie, cand tipa femeia la copii, crezand ca la el tipa! Daca n-ai tinut asa ceva in mana , de cel putin 50343 de ori, nu incerca de prima data, apoi trebuie sa ti post doua zile inainte, inclusiv de sex, si guma, ca flescaind, se misca mana.
Eu cred ca voi, v-ati nascut intr-o era a perfectului, unde nimeni nu mai poate face ceva, ca toate sunt finite. De aceea va e greu sa acceptati, dar si sa facei, negand posibilitatea din start. Pentru cine asteapta femeia sa vina sa-i schimbe becul, care tocmai s-a ars, e foarte greu sau imposibil, sa creada numai, ca de facut, doar pe el , poate. As vrea sa cred ca, cine e pe forum de Dacie, e destul de versat in fiare, chiar de unii abia acum incep.
De indata ce ai dat discurile jos, din bataie (daca nu ai prese), intra praf, nisip si ce mai e pe portfuzeta, intre bile si calea de rulare a rulmentului, si nu e tocmai bine. Ca sa-i bagi vaselina, nu trebuie sa scoti nimic, pentru ca pe o parte nu are garnitura. Atentie la ce rulmenti cumparati, ca sunt si cu distantierul de plastic (cei de Alexandria), si la prima panta coborata, pentru ca se incalzeste, distantierul iese dintre bile si le lasa libere, riscand sa-ti rupi gatul. Ei n-au vazut un pericol in asta, dar eu am intalnit multe cazuri in care s-a intamplat sa se sparga rulmentii si fuzeta rupta, ca s-au ingramadit bilele pe cate o jumatate de rulment. Aveam de gand sa fac un clip, dar n-am avut timp.


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
retro-activ
post 10 Oct 2021, 23:52
Post #99


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 4 October 17
From: Targu Mures




Salutare, dacă mai citește cineva acest topic, după atâția ani biggrin.gif
Am citit diverse topice pe tema înlocuirii discului de frână, apoi m-am încumetat să le schimb la Dacia mea 1300.
După o tentativă soldată cu eșec și cu bucăți rupte de șuruburi extractoare, a mers până la urmă, cu succesiunea următoarelor operații. Nu a fost nevoie să umblu la pivoturi.
Se demontează roata de pe butuc.
Se demontează piulița planetarei, și 3 șuruburi din cele șase, M8, care fixează discul de frână pe butuc.
Se curăță fileturile după șuruburile scoase, pe toată lungimea, cu tarod M8 suficient de lung.
Se înșurubează câte un șurub de 100 mm în fileturile curățate, atât cât să nu agațe nimic când se rotește butucul.
Se poziționează unul din șuruburi, astfel încât să nimerească perpendicular portfuzeta. Una din greșelile care le-am făcut, era că șurubul dădea pe o porțiune oblică, și în loc să preseze, s-a îndoit.
Se dau 2-3 rotații șurubului respectiv după ce a atins portfuzeta, apoi se deșurubează suficient ca să permită rotirea butucului.
Se poziționează următorul șurub extractor, și se repetă miscările.
Se poziționează al treilea șurub, apoi din nou prima, ș.a.m.d. Se repetă depresarea circular, până iese butucul cu discul pe el.
Se înlocuiește discul de frână, și se pun toate 6 șuruburi.
Ansamblul butuc-disc nou se pune înapoi în portfuzetă, și se strânge piulița planetarei. La nevoie se bate cu ciocanul, axial, pe butuc.



Attached thumbnail(s)
DSC03208d.jpg ( Size: 310.97k ) Number of downloads: 56
DSC03209d.jpg ( Size: 313.78k ) Number of downloads: 58
DSC03210d.jpg ( Size: 341.18k ) Number of downloads: 59
DSC03211.JPG ( Size: 1.67mb ) Number of downloads: 59
DSC03212.JPG ( Size: 1.76mb ) Number of downloads: 58
DSC03213.JPG ( Size: 1.84mb ) Number of downloads: 29
DSC03214.JPG ( Size: 1.79mb ) Number of downloads: 33
DSC03215.JPG ( Size: 1.76mb ) Number of downloads: 25


--------------------
Dacia 1300 1980
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 10:36
Forum Renault