DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> tremura masina, de la 80 km/h tremura

Hacker
post 11 Oct 2012, 07:27
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 880
Joined: 12 October 06




Felicitari ca ai gasit problema.

Probleme tremurat in mers :

1. Cauciucuri ovalizate, cu galme, sau chiar cu cuie in ele.
2. Planetare ( uzura planetare inspre cutie) da tremurat si se accentueaza odata cu cresterea vitezei.
3. Discuri ovalizate, acesta uzura se simte cel mai mult pe franari la viteze mari.


Succes ,


--------------------
Dacia 1310 / Super Nova 1985 / 2001 - B-21-VZK / B-85-LTJ
Dacia 1310 85'
Dacia SN 01
Peugeot 206 HDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andyno
post 11 Oct 2012, 10:05
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.435
Joined: 9 June 09
From: Bucuresti.




am si eu problema cu o planetara. nu vibreaza masina sau mai stiu eu ce. planetara face urat doar in curbe..destul de urat..fier pe fier.
in linie dreapta nimic. la 90 am un uruit destul de nasol..dar nu mi dau seama de la ce este tobe sau planetara.

vreau sa cumpar planetara noua...ce imi rocomandati..am gasit din italia la 230 lei noua. vanzatorul are de la aceasi firma si ptr logan, solenza si a spus ca se vand bine si nu sunt probleme cu ele.
merita? imi zicea ceva de garantie..dar la montare..adica? nu imi da direct din magazin?


--------------------
Dacia 1310, an 99'. Toyota Hilux D4D 170 CP 2007. Dacia 1310, an 20' injectata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebymesteru
post 11 Oct 2012, 11:07
Post #63


Membru rigid


Group: Members
Posts: 782
Joined: 31 May 09
From: Sfantu Gheorghe-Covasna




Vezi ca acel uruit poate fi si din cutie,si la mine uruie ca un autobuz vechi intr-a 5-a la 90 si n-am ce sa-i fac. Asa e cutia. Am desfacut-o,rulmentii sunt buni,pinioanele nu-s uzate,asa-i modelul. Daca planetara ta bate numai in curbe,mai poti merge cu ea asa linistit,ale mele au un joc de m-am speriat, si la tripoda si la lalea,cand plec de pe loc se aude un pocnet usor,la fel si cand dupa ce o las in frana de motor si apoi accelerez,dar deocamdata n-am bani de alte planetare. sad.gif


--------------------
Dacia/Mazda 1310/1410 M6 1988/1996/1999, 2007 - CV 15 REA
Mecanica e la fel ca muzica. Muzicanti sunt multi,artisti...mai putini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 11 Oct 2012, 11:09
Post #64


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.088
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Italia, probabil GR (General Ricambi), cam asa sunt ca pret, pe la 200 (in magazinele mai mici, ca daca te uiti la unix, sar bine de 300). Din cate stiu, sunt reconditionate de fabrica, deci teoretic bine. Ma bate si pe mine gandul sa-mi iau, tot d-astea. In privinta garantiei, e normal sa beneficiezi de ea atata vreme cat le montezi in service autorizat, cu factura, nu de cine stie cine, in spatele blocului. E valabil pt. orice piesa (de ex. se specifica asta in clar si pe garantia aprinderilor electronice). Risc mai mic = pret mai mare...


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andyno
post 11 Oct 2012, 11:16
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.435
Joined: 9 June 09
From: Bucuresti.




vreau o planetara care sa ma tina maxim un an..ptr ca atat o sa mai tin masina.
are toane cate o data planetara...huruie si cand rulez in linie dreapta,dar hurie rau...
azi de ex nu se auzea nimic..se mai intampla sa am pe cineva in dreapta atunci numai se aude nimic..nici in curbe smile.gif))
eu practic burduf nu prea mai am la planetara de 1 an si ceva...posibil sa fie buna planetara dar sa nu aiba vaselina.
vreau o planetara ca sa nu mi faca probleme in 3 luni..fac cam 1000 km pe luna...depinde cat de mult ies pe afara cu ea.
in rest nu mi trosneste nimic la ea nici in demaraje nici in frana de motor...sunt glentzer..sau cum se scrie.

planetarele dupa masina au 230 mii km facut majoritatea de tata...numai stie daca le a schimbat cu totul sau le a reconditionat.

planetara fac pariu ca mai mergea bine..dar nu am schimbat burduful la timp.

This post has been edited by Andyno: 11 Oct 2012, 11:18


--------------------
Dacia 1310, an 99'. Toyota Hilux D4D 170 CP 2007. Dacia 1310, an 20' injectata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 11 Oct 2012, 11:33
Post #66


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.088
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




De obicei planetarele nu huruie (asta o fac rulmantii), ci "bat". Daca esti convins ca e planetara, si nu are uzura, o poti carpi cu un burduf nou si un tub de vaselina care-ti asigura cantitatea optima in burduf.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andyno
post 11 Oct 2012, 12:18
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.435
Joined: 9 June 09
From: Bucuresti.




cel mai sigur cumpar o planetara noua...eu nu prea m am carpit la masina..am pus numai piese noi.


--------------------
Dacia 1310, an 99'. Toyota Hilux D4D 170 CP 2007. Dacia 1310, an 20' injectata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
val2011
post 11 Oct 2012, 13:23
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 484
Joined: 17 September 11
From: Buzau




QUOTE(Andyno @ 11 Oct 2012, 11:16)
vreau o planetara care sa ma tina maxim un an..ptr ca atat o sa mai tin masina.
are toane cate o data planetara...huruie si cand rulez in linie dreapta,dar hurie rau...
azi de ex nu se auzea nimic..se mai intampla sa am pe cineva in dreapta atunci numai se aude nimic..nici in curbe smile.gif))
eu practic burduf nu prea mai am la planetara de 1 an si ceva...posibil sa fie buna planetara dar sa nu aiba vaselina.
vreau o planetara ca sa nu mi faca probleme in 3 luni..fac cam 1000 km pe luna...depinde cat de mult ies pe afara cu ea.
in rest nu mi trosneste nimic la ea nici in demaraje nici in frana de motor...sunt glentzer..sau cum se scrie.

planetarele dupa masina au 230 mii km facut majoritatea de tata...numai stie daca le a schimbat cu totul sau le a reconditionat.

planetara fac pariu ca mai mergea bine..dar nu am schimbat burduful la timp.
*



Si la mine la fel cand am pe cineva in dreapta nu se mai aude nimic. mellow.gif


--------------------
dacie 1310 1999 - bz..
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hacker
post 12 Oct 2012, 02:01
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 880
Joined: 12 October 06




QUOTE
Si la mine la fel cand am pe cineva in dreapta nu se mai aude nimic. 


Explicatia ar fi ca masina ta este mai ridicata pe fata si unghiul de cadere al rotii nu este corect, fortand in planetara, de aici uzura in special spre cutie rezultand trepidatii in special in accelerati la viteze de peste 80 km/h


--------------------
Dacia 1310 / Super Nova 1985 / 2001 - B-21-VZK / B-85-LTJ
Dacia 1310 85'
Dacia SN 01
Peugeot 206 HDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andyno
post 14 Oct 2012, 11:11
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.435
Joined: 9 June 09
From: Bucuresti.




te ai gandit tu la asta?/



--------------------
Dacia 1310, an 99'. Toyota Hilux D4D 170 CP 2007. Dacia 1310, an 20' injectata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
libarca
post 13 Dec 2012, 12:14
Post #71


Membru


Group: Members
Posts: 167
Joined: 14 December 09




In sfarsit am reusit sa scap de trepidatii, dupa atat timp!!!Faptul ca oscila in fuctie de viteza m-a convins ca trebuie sa fie de la roti!
Asa ca am echipat cauciucurile de iarna pe alte jante, echilibrat frumos, si le-am montat!Uitasem cat de frumos poate sa mearga o Dacia 1310!Problema trebuie sa fi fost pe spate, unde nu erau echilibrate si nici cauciucurile nu prea mai prezinta incredere,au floare dar cam batrane,11 ani.
Acum la 90-100 e linie, doar eu si zgomotul infundat de la cauciucurile de iarna, nici motorul nu-l aud,se muleaza perfect pe drum dupa fiecare ondulatie,singura diferenta intre asta si straina e bordu ca arata altfel!Mai mult nu-mi trebuie!

Nu credeam ca o roata aparent in regula, poate provoca trepidatii asa intense.Asa ca atentie la roti, ele leaga masina de carosabil, deci primele suspecte!Mai bine le schimbi cu totul pana sa treci la alte posibile cauze!

This post has been edited by libarca: 13 Dec 2012, 12:17


--------------------
DACIA 1310 1998,berlina - OT 98 MMM
Merge ea cum o taie capu'...da' ma duce acasă!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
val2011
post 13 Dec 2012, 13:02
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 484
Joined: 17 September 11
From: Buzau




QUOTE(libarca @ 13 Dec 2012, 12:14)
In sfarsit am reusit sa scap de trepidatii, dupa atat timp!!!Faptul ca oscila in fuctie de viteza m-a convins ca trebuie sa fie de la roti!
Asa ca am echipat cauciucurile de iarna pe alte jante, echilibrat frumos, si le-am montat!Uitasem cat de frumos poate sa mearga o Dacia 1310!Problema trebuie sa fi fost pe spate, unde nu erau echilibrate si nici cauciucurile nu prea mai prezinta incredere,au floare dar cam batrane,11 ani.
Acum la 90-100 e linie, doar eu si zgomotul infundat de la cauciucurile de iarna, nici motorul nu-l aud,se muleaza perfect pe drum dupa fiecare ondulatie,singura diferenta intre asta si straina e bordu ca arata altfel!Mai mult nu-mi trebuie!

Nu credeam ca o roata aparent in regula, poate provoca trepidatii asa intense.Asa ca atentie la roti, ele leaga masina de carosabil, deci primele suspecte!Mai bine le schimbi cu totul pana sa treci la alte posibile cauze!
*


Si la mine aproape fa fel tremura masina in a 5 la 2000rpm. Acum dupa echilibrarea rotilor dupa ce am pus cauciucurile de iarna merge linie.


--------------------
dacie 1310 1999 - bz..
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 12:45
Forum Renault