DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

25 Pages « < 23 24 25 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Informatii in timp real din MOLDOVA

DFA
post 13 Jul 2021, 07:56
Post #721


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Trebuie să fie atentă când bea ceai.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 13 Jul 2021, 09:04
Post #722


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Desigur, Putin va lua labuta de pe Moldova, numai pentru ca s-a votat, aham, sigur ca da.
Tare mi-e teama ca vom avea un moment gen Romania CDR 1996
Vedem in 2-3 ani.
CE se excita unii ca s-a votat ceva, politicu' canta cum zice banu' si intre Nistru si Prut banu' zice "haraso"

This post has been edited by dizzy: 13 Jul 2021, 09:08


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 13 Jul 2021, 23:15
Post #723


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania






--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 16 Jul 2021, 08:11
Post #724


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Sa traisca si infloreasca fratii nostri de peste Prut. Imi doresc din tot sufletul sa mai beneficiez de ospitalitatea lor peste multi, multi ani...

Am intrat in MD pe la Sculeni. Vamesul lor, verifica cartile de identitate, talonul masinii, si imi cere Certificaul de vaccinare. Fara Certificat nimeni nu intra in MD. Rupti in cwr, dar cu coada bat. Avem amandoi Certificatul vietii. Carliul de frontiera moldav, imi examineaza actele Cartile de identitate, talonul masinii, ma pune sa ridic capota de la motor, verifica seriile, pana aici OK, apoi imi cere imputernicirea de la firma pentru masina (masina de serviciu). Zic, noi doi, cei din masina suntem si proprietarii firmei si singuri lucratori la firma. Doar nu era sa-mi fac imputernicire pentru mine insumi. Ala, smecher, da' ce domnule, crezi ca sunt de la ANAF sa stiu toate astea? Apoi foaia de parcurs. Domnule legea imi permite in anumite conditii sa circul cu masina fara foaie de parcurs. Nu decontam decat jumatate din cheltuiele cu masina asa ca nu-s obligat sa am foaie de parcurs indiferent ca circul cu ea in interes personal sau de serviciu. Da???? Ordinul de deplasare. Aveam cateva formulare, completez doua repede si le arat. Pai nu-s stampilate... Dupa faza cu ANAFul mi-a dat ocazia sa-i dau replica. Domule in Romania stampila numai este oblligatorie de vreo 5 ani... Imi fine ne dar drum sa ne vedem de drum dar ne arunca asa din mers. Daca va opreste Politia rutiera o sa aveti probleme...

Drumul de la vama, via Balti, destinatia Rezina, incredibil de prost. Parca as fi mers pe aratura. Vrand, nevrand, am respectat limita de 90 km/h, chiar si mai putn, de frica sa nu rup masina. Rezina este pe malul Nistrului, oras de frontiera cu Transnistria. In drum spre firma cu care aveam treaba am trecut pe langa punctul de trecere al frontierei spre Transnistria.

Hotelul la care-mi facusem rezervarea se afla la marginea orasului, intr-o rapa adanca. Nu ne-a placut, mai ales ca mai aveam in fata jumatate de zi sa vizitam orasul. Am zis sa cautam alta locatie in zona centrala a orasului. In Rezina n-am reusit sa gasim alta locatie, nu zic ca nu erau dar neavand nici internet nici semnal la telefon am cautat doar din mersul masinii. Am intrebat cativa oameni, ori i-a deranjat accentul meu ori chiar erau habarnisti, toti mi-au zis ca nu stiu, nu pot sa ma ajute...

Am oprit in Orhei, unul din orasele lor mari. N-am reusit nici aici sa gasim cazare. Ne-am continuat drumul la Chisinau. Am gasit cazare la Hotel Ezio ***. Recomand cu toata caldura sa-l evitati! Parcare in curtea interioara. Imediat dupa stalpul portii, singurul loc de parcare disponibil era o gaura de canal fara capac, plina ochi cu apa. Nesemnalizata. Am vazut-o dupa ce am parcat masina. Mentionez ca deja era intuneric, ora 22.30. Doar norocul a facut sa trec cam la 15 - 20 cm de ea...

Hotelul nu are resturant, nu are bar, de la receptie nu poti cumpara decat cafea. In seara aceea m-am culcat flamand. Receptionera, o tanara care nu cred ca avea 18 ani, dupa spusele ei, angajata de curand, ne-a cerut banii in avans. O camera cu balcon 600 lei moldovenesti, a doua fara balcon 550 lei. N-a fost chiar ieftin. Am intrebat-o daca factura ne-a face atunci sau dimineata? S-a uitat la noi cu niste ochi mari si blanzi. Habar nu avea ce-i aia factura. I-am explicat ca avem nevoie de o hartie din care sa rezulte cheltuiala facuta sa o putem deconta. Aaaaa, s-a prins de idee. Amem o masina de facut bonuri fiscale, dar e defecta, nu o mai folosim de mult...

In camera mea nu era televizor, in baie sub ogllinda lipsea etajera, erau doar suportii. Din pereti, in 2 locuri, ieseau cate un manunchi de fire electrice taiate dar neizolate la capete. N-am fost curios sa verific daca aveau tensiune pe ele... Nici prosop, nici pahare in camera. E drept asternutul era curat. Sa-mi fie cu iertare, in Romania anului 2021 pana si cea mai modesta pensiune de la marginea drumul ofera conditii mai bune. Daca pateam asta in RO n-as fi rezistat sa nu le fac reclamatie la OPC.

Cu o noapte inainte, am dormit in Iasi la un hotel de 3* pe centura, la intoarcerea acasa, tot la un hotel de 3* in Fagaras. Conditii ireprosabile. La Iasi chiar am avut o surpriza, eu celputin n-am mai intalnit pana acum. Draperii actionate electric. Trageai usurel de era si se inchidea singura.

De altfel, intreaga plimbare mi-a lasat impresia unei intoarceri in timp. Am revazut Romania de acum 25 - 30 de ani. Pentru carcotasii care zic ca in Romania nu s-a imtamplat nimic bun de la revolutie incoace le recomand sa faca o pplimbare in MD si sa compare ce se poate vedea acolo cu cei la noi...

Portiuni de sosea in stare buna alternand cu portiuni de drum faore degradate. Si foarte, foarte putine masini in trafic. Prin Chisinau m-am dat cu masina pana dupa orele 22. Nu compar cu traficul din Bucuresti, dar, pana si in amaratul meu de targ de rangul 3 este trafic mai intens. Si targul meu nu este oras de tranzit.

Foarte multe loganuri. Pe sosele foarte rare, spre zero, popasuri turistice, pensiuni, hanuri, unde sa poti manca si / sau dormi peste noapte. Efectiv, daca n-ai pachetelul cu tine, cir cul zeci de km cu banii in buzunar si foamea in stomac...

In schimb ce m-a impresionat, numarul extraordinar de mare de benzinarii. Cu siguranta densitatea acestora este de cel putin de 3 ori daca nu chiar de 4 ori mai mare ca la noi. Avand in vedere densitatea lor si numarul redus de masini in trafic, chiar ma gandeam oare din ce dracu traiesc. Dar in fine, nu-i treaba mea.

Dialectul lor imposibil de inteles.

Amatorilor de plimbari prin MD le doresc vacanta placuta, eu unul, prea curand n-am de gand sa repet prea curand exeprienta...

This post has been edited by radian: 16 Jul 2021, 08:12


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 16 Jul 2021, 13:10
Post #725


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Eu am impresia ca esti tu mai norocos.
In vama, cu masina in leasing, nu m-a intrebat nimic de imputernicire, i-am zis eu ca am, a zis sa o prezint la politie daca ma opreste.
Cazare la Chisinau, conditii ireprosabile, mancare super peste tot pe unde am mancat.


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 21 Jul 2021, 11:04
Post #726


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.226
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Sper ca nu era important pentru cineva ce am sters. Si aia cenzuratii, sper ca au idee de ce.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
25 Pages « < 23 24 25
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 08:47
Forum Renault