DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Seat Leon Signo 2003, leutzul meu latin :)

AIX
post 26 May 2008, 22:30
Post #31


quite a regular


Group: Members
Posts: 604
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti




Pai si lupa, levelling control, instalatia de spalat faruri? Dar na, daca spui ca nu deranjeaza atunci e ok tongue.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurelv
post 26 May 2008, 23:09
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 226
Joined: 28 March 07
From: Bucuresti




pentru lupa ar trebuie sa schimb farul cu totul si costa cam 170 euro o pereche cu angel eyes si lupa.
cat despre ultimile doua, am vazut masini cu xenon din fabrica care au asa ceva si care te orbesc cand sunt in spate pe un drum denivelat (noroc ca am oglinda interioara antiorbire tongue.gif ).

Am mers cam 200km noaptea si nu m-a atentionat nimeni de pe contrasens, insa imediat dupa operatiune am fost si la o reglare de faruri, just in case.


--------------------
ex DSN / Seat Clima / Leon 1M 2003 /2003 - B-83-YMF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cypher4laguna
post 27 May 2008, 10:07
Post #33


Honda Driver


Group: Members
Posts: 931
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




AiX... lupa ajuta doar la drumuri perfect plane. La astea Romanesti™ cu valuri te orbeste farul cu lupa de 2 ori mai mult decat un sistem fara lupa. Si crede-ma, nu e o placere sa te orbeasca un Q7 sau un BMW seria 3 sau un Passat.

Sunt multe marci care pun de fabrica sistem fara lupa cu Xenon, autoleveling si spalator. In curtea noastra chiar e Laguna 2.1 daca nu ma insel.

Autolevelingul si spalatorul costa groaznic de mult, dar daca iti tii farul curat si pe o pozitie adaptata (nu pe 0 cu masina plina) atunci nu orbesti pe nimeni. Mai important e sa fie sticla farului clara, ca sa nu disperseze lumina aiurea.

Asta cu Xenonul se poate dezbate indelung, dar adevarul e ca noaptea vizibilitatea cu Xenon creste semnificativ.

This post has been edited by Cypher4laguna: 27 May 2008, 10:10


--------------------
Honda Civic & Jazz ex-'06 Logan Laureate 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 27 May 2008, 10:41
Post #34


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




Tocmai si-a montat un amic un sistem bixenon pe un logan. A sunat inainte la astia unde face el ITP-ul si i-au spus ca nu e nici un fel de problema. La reprezentante Dacia se monteaza contra cost (1200 ron) instalatie Xenon pe masina desi aceasta optiune nu este nici macar la nivel optional la cumpararea unui logan nou fara a se pierde garantia masinii.
In consecinta spalatorul de faruri, auto leveling, omologare Rar, faruri cu lupa sunt mituri(nu zic ca e rau sa ai asa ceva dar se poate si fara) in ceea ce priveste trecerea ITP-ului. Totul eeste sa iti reglez farurile intr-un service care sa iti dea hartie la mana.
Daca pastrezi in torpedou factura de la reglare faruri scapi si de Garcea in cazul in care te opreste pentru o spaga mica.



--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebybv
post 27 May 2008, 15:00
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 216
Joined: 8 August 05
From: Brasov




QUOTE(aurelv @ 26 May 2008, 10:38)
revin cu noutati tongue.gif
a trecut we si am facut o mica plimbarica pana la pitesti, consum mediu 6.2%, clima 80% on, viteza media aratata de CB 116km/h, am mai dat si cateva ture prin pitesti si a scazut, pe A1 am tinut-o in 130-140 constant.

I-am adus si prima imbunatatire, un kit de xenon aftermarket (made in china tongue.gif ) pe care l-am montat singur in aprox. 2h. Pot sa zic ca merita toti bani, noaptea imbunatirea la faza scurta este mai mult decat evidenta, mai ales in lateral unde se vad marginile drumului mult mai bine smile.gif. Am atasat si 2 poze facute ziua.
*



De unde ai luat xenoanele si cu cat? E greu de montat? Imi poti face o mica descriere a procesului de inlocuire (eventual pe PM)?
Ma faci curios cu astea... biggrin.gif


--------------------
Mazda 6 2.0 CD 143CP SPORT 2006
"...The force is strong with this one..."
- Seat Leon 1,6 16v 105 CP - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurelv
post 27 May 2008, 15:17
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 226
Joined: 28 March 07
From: Bucuresti




sebybv am dat 400 lei pe kit cu garantia 12 luni (tipul care mi le-a vandut mi-a zis ca mi le da si cu 300 ron, dar fara garantie si nu am vrut sa ma risc) si sunt HidGt (35w 6000k). Iar din ce m-am interesat montajul ma costa intre 100-120 lei asa ca am preferat sa incerc si eu si s-a dovedit a fi foarte simplu.

despre instalare, tocmai acum 5 min am terminat de facut un tutorial: link

This post has been edited by aurelv: 27 May 2008, 15:20


--------------------
ex DSN / Seat Clima / Leon 1M 2003 /2003 - B-83-YMF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurelv
post 30 May 2008, 10:52
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 226
Joined: 28 March 07
From: Bucuresti




i-am mai adus o mica "imbunatatire": am cumparat de la userul themircea o tavita de portbagaj care este foarte practica si vine la fix pe dimensiunile portbagajului.

consumul este inca ok, am 9.2% pe CB in Bucuresti cu vit. medie de 16 km/h (e adevarat ca nu am mai facut pipera de ceva vreme tongue.gif )

urmeaza sa-i fac revizia de 90k km, in care o sa se schimbe mai multe (distributie, pompa apa, curea transmisie si rolele, tampon cutie, ulei , filtre, placute) care ma duc cam 1700 lei, din care 1300 piesele si restul manopera.

This post has been edited by aurelv: 30 May 2008, 10:53


--------------------
ex DSN / Seat Clima / Leon 1M 2003 /2003 - B-83-YMF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebybv
post 6 Jun 2008, 12:42
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 216
Joined: 8 August 05
From: Brasov




Multumesc frumos pentru raspuns.
Cand ma intorc din vacanta incept sa strang bani.... biggrin.gif


--------------------
Mazda 6 2.0 CD 143CP SPORT 2006
"...The force is strong with this one..."
- Seat Leon 1,6 16v 105 CP - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurelv
post 9 Jun 2008, 06:29
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 226
Joined: 28 March 07
From: Bucuresti




cu placere seby.

OT: aseara m-am intors de la o mica escapada pana la mare, masina a mers excelent, consumul mediu fiind de 7.3% in 525 km facuti cu o medie de 122km/h. M-am dat putin la ea la intoarcere sa vad cat se infige si am ramas fara pedala la 210km/h pe bord tongue.gif...mai mult decat suficient smile.gif. Nu sunt genul sa alerg masina , dar acum i-am dat de curiozitate sa vad cat poate smile.gif.

in 10 min plec la revizie si o sa revin cu detalii (ce am inlocuit si costuri)...wish me luck tongue.gif


LE: m-am intors de la revizie, ia-ta scorurile tongue.gif
revizia de 90k km Seat Leon 1m 1.6 105cp

kit distributie 493,28
pompa apa 127,73
placute frana ferode fsl1398 89,92
tampon cutie viteze 156,3
curea transmisie 62,18
role ghidaj 169,75
rola intinzatoare 72,27
antigel 1.5l 22,69
filtru ulei mann 21,01
filtru aer mann 37,82
filtru polen normal mann 25,21
filtru benzina 27,73
ulei Mobil 5w40 1L * 4 134,45

preturi fara tva, la care se mai adauga manopera ~750 ron la care am avut discount 100% (am facut-o pe firma smile.gif ). Deci, am scos din buzunar cam 1700 lei.

This post has been edited by aurelv: 9 Jun 2008, 14:56


--------------------
ex DSN / Seat Clima / Leon 1M 2003 /2003 - B-83-YMF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurelv
post 24 Sep 2008, 08:33
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 226
Joined: 28 March 07
From: Bucuresti




Am revenit dupa o perioada lunga tongue.gif. Adevarul este ca vara asta m-am plimbat ceva, am fost mai prin toate colturile tarii si am adunat aproape 10k km cu leutzul si ma apropii de a 2-a revizie de cand o am. Masina are acum ~94k km si de la revizie am mai investit 100 de lei in ea ( mi-a picat vestitul switch de frana si senzorul de apa). Noroc ca se pot schimba lejer in fata blocului si sunt ieftine smile.gif. In rest, bani de gaz sa fie ca de plimbat ii place smile.gif.

Daca tot am acumulat ceva km la volanul ei m-am gandit sa va impartasesc cateva din + si - pe care le-am observat eu in acest interval.

So, here we go:

+ pozitie la condus foarte confortabila, comenzile plasate ok. Scaunul, desi nu are reglaj lombar, ma simt foarte bine in el, chiar si dupa drumuri lungi de 5-6h nu am avut dureri sau alte neplaceri.
+ consumul extraurban 6%-6.5%, in conditiile in care nu o menajez ( 140-150 pe autostrada si viteza legala + 20% in rest ). Intr-adevar in Bucuresti papa 11-12%, dar la ce trafic avem, chiar mi se pare ok.
+ stabilitate foarte buna, practic sta lipita pe sosea. am incercat si cu un golf mk4 hatch si nu sta asa bine in curbe, chiar daca au aceasi suspensie.
+ plasticele din interior de calitate foarte buna, nu au nici o urma de uzura dupa 5 ani si ~90k km, si nici un greieras inca.

- consola centrala cu doar 1 suport de pahar. Nu puteau sa puna 2 ca la golf sau fabia, i-a mancat pe ei sa-mi puna in stanga butonul de la dezaburire si bec de airbag stanga.
- la sistemul audio, la volum >20 vibreaza usa cu tot cu oglinda laterala(ambele usi de pe fata). Volumul se poate urca lejer pana la 27, mai sus nu mai face fata HU, desi maxim are 35.

cam atat, poate mai sunt, dar e dimineata si mai greu de pus ordine in ganduri tongue.gif.

Despre fiabilitate nu vreau sa spun nimic, nu o am asa de mult timp incat sa am o parere cat de cat, insa dupa cum am citit pe destule forum-uri, in ultima vreme se pare ca asta e o chestie de noroc mai nou, pentru ca fiecare marca si model trebuie sa aiba anumite hibe.

Cam atat, bani de gaz si plimbari cat mai multe pentru toti smile.gif in masinutzele noastre!

This post has been edited by aurelv: 24 Sep 2008, 08:36


--------------------
ex DSN / Seat Clima / Leon 1M 2003 /2003 - B-83-YMF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_dsn
post 29 Sep 2008, 08:11
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 730
Joined: 14 September 07
From: Cluj-Napoca




ca o mica rectificare aurelv, la fabia din cate stiu e doar un suport de pahar, adica eu asa am ca si eu as fi vrut sa fie 2 suporturi.


--------------------
Kia Ceed SW 1.4 TGDI 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurelv
post 2 Oct 2008, 08:01
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 226
Joined: 28 March 07
From: Bucuresti




Ciudat, are un prieten o Fabia Elegance model vechi din 2003 si are sigur 2 suporturi de pahar, de fapt suportul este 99% identic cu cel de Golf mk4
Poate o fi in functie de echipare!

This post has been edited by aurelv: 2 Oct 2008, 08:08


--------------------
ex DSN / Seat Clima / Leon 1M 2003 /2003 - B-83-YMF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th May 2024 - 00:54
Forum Renault