DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Folie geamuri sau ionizare ?, Ce stiti despre si pe unde se face bine?

marius80_eugen
post 19 Jan 2006, 11:11
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Deoarece am cautat si nu am gasit nimic despre subiect si pentru ca eu consider o imbunatatire a comfortului folia sau ionizarea geamurilor , deschid un nou topic pe acesta tema .

Am trecut ieri prin targ si am vorbit cu un tip care instala folie auto ( fara acte RAR ) cu 1.500.000 . Arata acceptabil cum iesise un Mondeo , dar eu as cauta ceva si cu Autorizatie RAR . Eu acum 3 ani am ionizat Dacia 1310 cu 1.750.000 langa Autogara Militari .
Acum as dori sa-mi pun folie si sa nu fac ionizare , pentru ca folia mai rezista si in caz de accident si spargeri .
Pentru cei care nu stiu , parerea mea despre beneficiile foliei sau a ionizarii sunt :
1. Nu se mai vede chiar tot in masina ( nu mai e nevoie de plase negre cu ventuze sau alte prostii ) , nu mai tenteaza lucrurile de prin masina ( care nu sunt pe bord ) si se creeaza a anumita intimitate in masina .
2. Daca lasi masina in soare sau pur si simplu mergi prin soare nu se mai incalzeste atat de tare habitaclul . Are protectie ultravioleta , astfel incat nu mai albeste sau distruge plasticele , pielea , boxele si materialele care in mod normal sunt in bataie directa a soarelui .
3. Nu te mai deranjeaza atat de atre farurile masinilor nici cele din spate ( luneta ) si chiar nici lateralele ( din oglinzi )
4. In caz de efractie nu se mai sparge atat de usor geamul , iar in caz de accident nu te ranesti de la cioburi ( pentru ca raman lipite de folie )

As dori sa stiu cam pe unde stiti ceva mai de calitate si autorizat RAR , locatia si pretul .

This post has been edited by marius80_eugen: 19 Jan 2006, 11:12


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DOREL
post 19 Jan 2006, 12:24
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 19 November 05




Marius, întrutotul de acord cu observațiile tale privind avantajul foliei asupra ionizării. Imi permit să mai adaug două: la folie poți renunța oricînd, la ionizare numai prin schimbarea geamurilor; geamurile ionizate se pătează foarte ușor, niciodată nule vezi curate, totdeauna pătate.
In ceea ce privește rezolvarea vezi: http://www.expertauto.ro


--------------------
dacia solenza diesel - B-35-JTW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 19 Jan 2006, 12:36
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI






--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 19 Jan 2006, 16:48
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Vreau si eu sa spun cateva cuvinte pe aceasta tema.
In Constanta,montarea de folii,chipurile agreate RAR,cu timbre si acte,costa 100-120 euro,toate geamurile.
Ionizarea,tot agreata,costa in jur de 1600000-1800000lei toate geamurile.
Eu am avut folie pe geamuri,si pot sa spun ca vara este un cuptor in masina.Am renuntat la folie si am ionizat geamurile si intr-adevar s-a simtit pe timpul verii cand razele soarelui erau reflectate si nu atrase ca in cazul foliei.
In al doilea rand,orice militian cand te vede cu folie,chiar daca este "omologata" si ai hartia,tot se leaga de tine.Cu geamurile ionizate nu am avut niciodata probleme.
Masina pe care lucrez,un Chevrolet Kalos,este "echipata" cu folie pe toate geamurile.De doua ori am avut geamul dreapta fata spart,pt ca baietii credeau ca cine stie ce las eu in masina.Asa ca daca o "impachetezi" toata,atrage atentia "binevoitorilor" mai tare.Cand este rece afara si se aburesc,parca sunt date cu vaselina,iar cu timpul se decoloreaza si privind din interior spre exterior au un aspect mat si numai zgarieturi.
Folia se poate monta direct pe geamuri,fara demontarea acestora,pe cand la ionizare,trebuiesc demontate geamurile,iar tot procesul dureaza 3-4 ore,timp in care te invarti pe langa masina.
Geamurile ionizate se curata destul de usor cu acid clorhidric(sau apa tare).
Daca ai drum pana la Pitesti,este o firma care ioniza geamuri pt masinile care veneau cu asa ceva din fabrica.
Acum,pt ca am avut masini si cu folie si cu geamuri ionizate,as opta pt cele ionizate.La primavara as vrea sa le ionizez si pe SLZ.

This post has been edited by cristio_79: 19 Jan 2006, 16:52


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th June 2024 - 09:44
Forum Renault