DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> probleme cu bateria?sau aprinderea?

chriss80
post 27 Mar 2007, 15:57
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 25 March 07




Va multumesc pentru sfaturi,aveti putina dreptate in legatura cu bateria dar daca era ea de vina nu arata in bord martorul de baterie ca sunt probleme? Am verificat-o astazi si intr-adevar trebuie sa mai completez cu apa distilata.Am curatat si bornele pentru orice eventualitatecu toate ca erau curate,le-am strans mai ferm la pozitie,in fine o sa completez maine si nivelul din baterie si altceva n-as mai putea face decat o diagnoza la baterie la un service cum am fost sfatuit...Am inlocuit si o rezistenta de 25A din tabloul de sigurante din interior(nu ca ar fi fost stricata ca banuiesc ca altfel n-ar fi mers deloc) responsabil de tabloul de bord(m-am uitat si eu prin cartea tehnica a masinii).
Problema cu resetarea ceasului am avut-o inainte de o zi cand am schimbat bujiile(aveam deja 32000km si intr-adevar trebuiau schimbate) asa ca exclud faptul ca ar putea sa fie probleme de la schimbatul bujiilor si aprindere.Dar daca astazi am verificat-o la motor,am scos si fisele si in interiorul acestora am observat o pasta alba sau ceva asemanator...Aveti idee ce ar putea fi? Bujiile au fost stranse bine la montare dar poate ca nu suficient de bine si scapa gaze care contribuie la formarea pastei acesteia albe? Motorul merge bine sper sa rezolv problema cu bateria sau aprinderea sau ce o fi...M-ar interesa parerea voastra de ce se formeaza substanta asta alba? Bujiile sunt de fabrica sau de origine Eyquiem RFC 52 LZ. O chestie ciudata e ca in manualul tehnic se recomanda bujii siliconate Eyquiem RFC 52 LS,deci cu terminatia LS. Pe masina erau montate tot LZ,din fabrica si oricum nu am gasit LS-uri,toti comerciantii zicandu-mi ca ei nu cunosc altceva pentru motoarele de Solenza...(ma refer la codul piesei)
Va multumesc anticipat...


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Rapsodie - GL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
toto
post 27 Mar 2007, 17:52
Post #2


Destul de fost membru


Group: Members
Posts: 432
Joined: 26 April 04
From: Bucuresti




stai linistit, pasta alba e la toti...vine cu fisele...smile.gif
nu stiu ce contributie are, dar las-o asa...

This post has been edited by toto: 27 Mar 2007, 17:53


--------------------
Honda CIVIC 5D 1.8 Sport M/T - '07
romania, frumoasa tara...pacat ca e locuita...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 28 Mar 2007, 08:22
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.459
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




La Solenza MPI (ca si la DSN) bujiile Eyquiem RFC 52 LZ sunt cele mai indicate la ora actuala.


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th May 2024 - 01:47
Forum Renault