DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

35 Pages « < 28 29 30 31 32 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Pinioane tr 5 de dci pe mpi, Modificare tr 5 cv Logan mpi

user123
post 24 Dec 2012, 21:11
Post #871


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




QUOTE(marian_ariciuc @ 24 Dec 2012, 20:22)
inainte de schimbare cresterea in viteza de la 100 la 150-160km/h era foarte rapida....dupa schimbarea pinionului cat de mult a crescut acel timp?
as vrea sa mi se raspunda sincer....
*




Am de mai mult de 1 an modificarea de care vorbesti si iata cateva impresii: mie nu mi se potriveste deloc, inca de la inceput nu am dorit asta, insa de dragul experimentului ( si de a ma revedea cu o veche cunostinta) am facut-o...
De ce spun asa? In primul rand, la inceput diferenta de 450-500 rpm nu o sa ti se para cine stie ce, la 3000 rpm o sa ai 120km/h....la 4000rpm o sa ai cam 160km/h.....la 4500 rpm ai 180km/h.....la 5000rpm ai aproape 200km/h ( pe bord! pt ca real e altceva).....toate bune si frumoase nu-i asa? Gresit...daca pana in 150-160 km/h urca rezonabil ( daca esti atent/obisnuit cu masina, o sa vezi ca accelereaza putin mai lent), ei bine dupa 160 urca GREU comparativ cu vechea setare (standard)....diferenta de viteza intre 4000rpm si 4500rpm este uriasa pt puterea motorului Loganului ( chiar si pt cei 105cp ai tai) si iti trebuie o linie dreapta lunga, eventual fara vant....si fara multe altele....

Parerea mea este ca modificarea renteaza pt consum, pt cei care circula pe drumuri preponderent in alignament ( rampe cat mai putine)....la demaraj pe viteze mari este sub standard, lucru dealtfel perfect explicabil doar este un grup mai "lung"....Eu am vrut mereu demaraj ( de la Logan), chiar am scris,cutiile Loganului sunt mult prea lungi pt ce poate motorul si pt ce imi doresc eu....grup scurt tr5 nu exista disponibil in Romania(adica mai "scurt" decat ce echipeaza fabrica), a fost fabricat un grup tr5 scurt pt o serie de clio pt nu stiu care regiune din Franta si care ar merge pe Logan insa e greu de obtinut....

Dupa tot acest timp(si zeci de mii de km facuti, chiar mai mult...) in primavara ma gandesc si intentionez sa revin la vechea setare de fabrica; nu ca m-ar multumi ( ma gandesc sa schimb grupul diferential) insa comparativ cu tr5 DCI nu este ceea ce imi doresc ....Este doar parerea mea, nu iti spun sa faci in nici un fel, nu ar fi corect; iti spun doar sa cantaresti inainte foarte bine, ce iti doresti, te informezi si in final actionezi.....Daca te decizi si il schimbi, nu uita sa iti iei si garnitura pt capacul cutiei de viteze pt ca risti sa pierzi uleiul ulterior din ea ( cum am patit eu, am scris mai sus) reperul renault este 8200117602


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian_ariciuc
post 25 Dec 2012, 12:41
Post #872


User


Group: Members
Posts: 322
Joined: 6 May 10
From: de obicei, acasa




Craciun fericit tuturor!
multumesc mult de raspuns user123!
sa descriu o situatie: asta vara, ca tot romanul am fost la mare...4 insi in masina, portbagajul indesat de bagaje...mare parte din autostrada soarelui, am mers-o cu 140-160km/h...erau portiuni mici unde ajungeam din urma grupuri grupuri care si ele alergau...cam cu 120-130...insa intalneam portiuni unde se mergea constant cu 100km/h...m-a uimit consumul:7.3l/100km...plus ca ce mi-a placut cel mai mult: e ca de la 100km/h la 150km/h ajungeam foarte repede...prea repede chiar...adica daca voiam sa depasesc o masina de pe banda 1 care mergea cu 100km/h, acceleram si imediat vedeam ca il depasesc cu 140-150km/h...mi-a placut mult acest sprint...sa inteleg ca daca fac schimbarea de pinion, sa imi iau la revedere de la aceasta agilitate?

This post has been edited by marian_ariciuc: 25 Dec 2012, 12:43


--------------------
DACIA Logan 1.6 16V E5
Vand modul inteligent de geam pentru logan 1 si 2 si alte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 25 Dec 2012, 15:09
Post #873


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




QUOTE(marian_ariciuc @ 25 Dec 2012, 12:41)
.... banda 1 care mergea cu 100km/h, acceleram si imediat vedeam ca il depasesc cu 140-150km/h...mi-a placut mult acest sprint...sa inteleg ca daca fac schimbarea de pinion, sa imi iau la revedere de la aceasta agilitate?
*




Salut ceea ce nu se intelege-decat dupa ce ai inlocuit grupul tr5- este ca desi demarajul pe anumite viteze poate fi la fel de scurt in timp, pt el este necesar sa apesi mai mult pe pedala si deci si consum....

Mai exact, un grup lung (diferential sau tr5 separat) este "economicos" doar (si strict!!) la mers constant !! La demaraj, un grup lung este mai putin economicos, apesi mult mai mult pe pedala si in plus la un moment dat nu obtii demarajul scontat.....de aceea se alege o cale relativ de mijloc intre cele 2, la Logan au inclinat mult spre grupuri lungi, comparativ cu motoare de putere similara care au grupuri mai scurte ( si care pe langa demaraj evident, culmea au si consumuri mai mici din motivele expuse mai sus....)

In cazul tau este posibil sa ai acelasi sprint pe 100-150kmh insa cu acceleratie apasata mai mult....dupa 150, se simte clar ca nu mai este la fel....
Gandestete la stilul tau de mers....cat reusesti sa te controlezi sa mergi constant si cat faci demaraje....daca demarezi mai mult decat mergi constant atunci vei consuma mai mult cu grupul lung....

P.S: Ai zis "prea repede chiar".....ei bine pt mine la Logan niciodata nu e prea repede, bineinteles depinde si cu ce compar....oricum nu ma multumit niciodata cum isi atinge viteza maxima, sa vezi ce "placut" demareaza dupa de la 160 in sus ( mai ales cu grup DCI)


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 25 Dec 2012, 16:38
Post #874


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(marian_ariciuc @ 25 Dec 2012, 12:41)
plus ca ce mi-a placut cel mai mult: e ca de la 100km/h la 150km/h ajungeam foarte repede...prea repede chiar...adica daca voiam sa depasesc o masina de pe banda 1 care mergea cu 100km/h, acceleram si imediat vedeam ca il depasesc cu 140-150km/h...mi-a placut mult acest sprint...sa inteleg ca daca fac schimbarea de pinion, sa imi iau la revedere de la aceasta agilitate?
*


radmasa.gif radmasa.gif Categoria "Fost șofer de tichet rabla 1310, actual șofer de Cazan Logan, am descoperit apa caldă!"
Cred că aceași senzație o are și dantes, cu al lui Phaeton de 3.0TDI V6. rolleyes.gif

This post has been edited by AR-18-MOS: 25 Dec 2012, 16:40


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 25 Dec 2012, 18:37
Post #875


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




AAA, scumpii mei asa zisi soferi : pentru demaraje rapide in zona 100-150 km/h se folosesc treptele 3 si 4.


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 25 Dec 2012, 18:55
Post #876


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Cred ca glumesti! Nu se trece niciodata peste 3.000rpm, ca strici motorul...


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian_ariciuc
post 25 Dec 2012, 19:24
Post #877


User


Group: Members
Posts: 322
Joined: 6 May 10
From: de obicei, acasa




AR-18-mos, este cumva aici Faietonforum.ro?, in 2007 se luau "Logane" cu un singur tichet...
Dsign, am trecut de stadiul in care faceam fitze cu masina lui tati sau cu masina de la firma...PS:ai inteles de ce s-a uzat asa tare cutia ta de viteze...sa fie cumva "scumpii mei asa zisi soferi "?
daca incepem sa sapam mai adanc, se scoate la iveala adevarul....
User123 spune bine: ca sa ajungi la aceleasi performante(atat cat de performante sunt performantele loganului), trebuie sa apesi mai tare pedala de acceleratie...deci consum mai mare care se compenseaza in perioada de timp cat se merge constant...si cum la noi dai de unu care pune frana fara motiv, ba care merge pe banda a doua si cand vrei sa-l ocolesti prin dreapta(ca daca dai flash-uri si mergi cu proiectoarele aprinse - semnalizezi...), te trezesti ca schimba banda in calea ta...

citind mai mult si sapand mai adanc, tind sa cred ca mai bine schimb un ulei mai scump, las cutia asa cum e...cel putin asta e concluzia mea pana acum....

repet: parerea mea ca e o performanta sa ai masina cu 4 insi durdulii, porbagajul plin ochi, si sa alergi cu 140-150-160km/h, si sa ai consum de 7,3%...

"pentru demaraje rapide in zona 100-150 km/h se folosesc treptele 3 si 4" - suna ceasul sa te duci la serviciu...da-i treapta 3 la 120-130...poti? poti dar faci asta de doua trei ori...barbieresti sincroanele, urla ca dracu, plus ca mai urca putin in ture si trebuie sa schimbi viteza ca se plafoneaza...


--------------------
DACIA Logan 1.6 16V E5
Vand modul inteligent de geam pentru logan 1 si 2 si alte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 25 Dec 2012, 19:36
Post #878


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




QUOTE(user123 @ 25 Dec 2012, 15:09)
Salut ceea ce nu se intelege-decat dupa ce ai inlocuit grupul tr5- este ca desi demarajul pe anumite viteze poate fi la fel de scurt in timp, pt el este necesar sa apesi mai mult pe pedala si deci si consum....

Mai exact, un grup lung (diferential sau tr5 separat) este "economicos" doar (si strict!!) la mers constant !! La demaraj, un grup lung este mai putin economicos, apesi mult mai mult pe pedala si in plus la un moment dat nu obtii demarajul scontat.....de aceea se alege o cale relativ de mijloc intre cele 2, la Logan au inclinat mult spre grupuri lungi, comparativ cu motoare de putere similara care au grupuri mai scurte ( si care pe langa demaraj evident, culmea au si consumuri mai mici din motivele expuse mai sus....)

In cazul tau este posibil sa ai acelasi sprint pe 100-150kmh insa cu acceleratie apasata mai mult....dupa 150, se simte clar ca nu mai este la fel....
Gandestete la stilul tau de mers....cat reusesti sa te controlezi sa mergi constant si cat faci demaraje....daca demarezi mai mult decat mergi constant atunci vei consuma mai mult cu grupul lung....


*



Chiar daca apesi putin mai mult pe pedala turatia la care faci asta este semnificativ redusa, ceea ce compenseaza cu prisosinta mica diferenta de sarcina... Singura "problema" ar fi in faptul ca timpul necesar tranzitiei de la viteza x la viteza y va fi ceva mai mare cu pinionul lung decat cu cel scurt in cazul aceleiasi apasari pe pedala. Insa, avand in vedere ca variatiile de viteza in regim de treapta 5 nu se fac nici in 0.1% din cazuri in mod pedal to the metal ci relativ cu diferente aplicate de sarcina destul de mici spre medii teoria consumului pe care ai scris-o mai sus cade. In alta ordine de idei, treapta 5 nu este pentru demaraje, depasiri, etc, ci pentru deplasari in regim de sarcina oarecum constant. Pentru depasiri mai scurte, demaraje mai rapide intotdeauna exista treptele 3/4. Acum mai este si un aspect distractiv... vorbiti de demaraj mai slab de la 160km/h, accelerari rapide in treapta 5 la viteze de peste 130-140km/h.... Pe mine ma bufneste sincer rasul. Pe unde circulati in general si despre ce bestii de masini vorbim aici?? Pe circuit? In regim de autostrada(unde se merge cu viteze mai mari) raportul mai lung ofera o economie de carburant fata de cel stoc strict proportionala cu viteza de deplasare.. Adica, economia este mai mare cu cat creste viteza de deplasare. Afirmatia cum ca masinile relativ similare dpdv greutate/putere/capacitate cilindrica ar obtine consumuri mai mici cu o cutie mai scurta este complet falsa (in trafic urban o cutie scurta da senzatie de vioiciune si atat). In extraurban diferenta de consum este mare intre o masina cu cv scurta si una relativ similara dar cu rapoarte mai lungi. Am avut destule experiente cu masini cu cv scurta si urban si extraurban si pot afirma clar ca invariabil cutie scurta + rulaj extraurban = consum mai mare (chiar mult mai mare in regim de autostrada) decat cu o cutie lunga...
Si, aici nu s-a vorbit de nici o schimbare de raport final (diferential) care ar afecta TOATE treptele si dinamica masinii pe intreaga gama de viteze de deplasare (de la 0 la vmax) ci de schimbarea pinioanelor unei singure trepte de viteza, care este dedicata (dupa cum spuneam mai sus) rulajului in regim relativ constant, cu variatii relativ mici ale vitezei. Problema afectarii dinamicii vehiculului se punea eventual la schimbarea raportului final, cand in treptele de demaraj (1/2/3/4) ar fi fost afectati timpii de repriza pe fiecare treapta.
.

This post has been edited by PaulT: 25 Dec 2012, 19:49


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian_ariciuc
post 25 Dec 2012, 20:15
Post #879


User


Group: Members
Posts: 322
Joined: 6 May 10
From: de obicei, acasa




"timpul necesar tranzitiei de la viteza x la viteza y va fi ceva mai mare cu pinionul lung decat cu cel scurt in cazul aceleiasi apasari pe pedala." cat de mult creste acest timp?

"raportul mai lung ofera o economie de carburant fata de cel stoc strict proportionala cu viteza de deplasare..." ma gandesc si la aerodinamica masinii care de la 130-140 se cam face simtita...si iara revenim la ce spune User123 - ca sa se mentina viteza constanta, acceleratia este apasata mai tare cu pinion de diesel fata de situatia cu pinion normal.

cine se ofera sa facem un test drive?

This post has been edited by marian_ariciuc: 25 Dec 2012, 20:17


--------------------
DACIA Logan 1.6 16V E5
Vand modul inteligent de geam pentru logan 1 si 2 si alte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 25 Dec 2012, 20:38
Post #880


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Avand in vedere faptul ca e vorba de treapta 5... raspunsul meu este ca diferenta de timp este nesemnificativa. Poti sa te gandesti linistit la ce doresti si sa faci ce teste vrei... Daca insa ai rabdare sa citesti topicul mai de la inceput vei gasi raspunsuri foarte usor (chiar in postul anterior am subliniat ca desi se apasa acceleratia un pic mai mult in demaraj exista o diferenta de turatie destul de semnidicativa...). Sunt destule persoane care au facut modificarea si au postat si impresiile + diferentele. Vrei sa reluam totul? Am deja de 5 ani pinioanele de dci pe masina si pot reafirma ca si dpdv consum si dpdv dinamica primele impresii + date postate in 2007 se mentin.

This post has been edited by PaulT: 25 Dec 2012, 20:40


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 25 Dec 2012, 20:44
Post #881


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(marian_ariciuc @ 25 Dec 2012, 19:24)
AR-18-mos, este cumva aici  Faietonforum.ro?, in 2007 se luau "Logane" cu un singur tichet...

Legatura fiind? Ah, am avut dreptate cu comparatia si nu mai ai argumente. Am inteles, ai intrat in limitare. wink.gif
QUOTE
repet: parerea mea ca e o performanta sa ai masina cu 4 insi durdulii, porbagajul plin ochi, si sa alergi cu 140-150-160km/h, si sa ai consum de 7,3%...

Ce masina! Ce conceptie! Cata tehnologie! Pot s-o ating? rolleyes.gif


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 25 Dec 2012, 20:45
Post #882


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




QUOTE(PaulT @ 25 Dec 2012, 19:36)
Chiar daca apesi putin mai mult pe pedala turatia la care faci asta este semnificativ redusa, ceea ce compenseaza cu prisosinta mica diferenta de sarcina...

In alta ordine de idei, treapta 5 nu este pentru demaraje, depasiri, etc, ci pentru deplasari in regim de sarcina oarecum constant. Pentru depasiri mai scurte, demaraje mai rapide intotdeauna exista treptele 3/4.

Acum mai este si un aspect distractiv... vorbiti de demaraj mai slab de la 160km/h, accelerari rapide in treapta 5 la viteze de peste 130-140km/h...Pe unde circulati in general si despre ce bestii de masini vorbim aici?? Pe circuit? 

Afirmatia cum ca masinile relativ similare dpdv greutate/putere/capacitate cilindrica    ar obtine consumuri mai mici cu o cutie mai scurta este complet falsa (in trafic urban o cutie scurta da senzatie de vioiciune si atat). In extraurban diferenta de consum este mare intre o masina cu  cv scurta si una relativ similara dar cu rapoarte mai lungi.

*




Salut, sa incercam sa lamurim cateva aspecte...la "rece" sper si obiectiv:

- prima afirmatie, cea cu apasatul : ma surprinde tocmai de la tine,intrucat si tu ai aceasta modificare....chiar asa de putin ti se pare? Sa zicem ca apasatul ca apasatul dar sa zici ca diferenta de sarcina este mica,cand ai o diferenta de 20 km/h acoperita in 500rpm ( de la 160km/h,4000 rpm la 180kmh,4500rpm)?
Asta ti se pare diferenta mica de sarcina? Sau si mai mult...de la 120km/h,3000rpm pana la 160km/h, 4000 rpm pt un motor ca cel al Loganului ti se pare o nimica toata ca si sarcina? Sunt viteze mari (pt motorul loganului) iar sarcina este oricum numai mica (chiar masina goala, in conditii ideale)....


-orice treapta de viteza este pt demaraj....la fel cum nu poti merge constant mereu, la fel esti liber sa folosesti orice treapta pt demaraj; este o chestiune de alegere, in acest caz pe el il interesa cum demareaza de la 100 la 150- i sa raspuns la obiect, omul nu vroia sa stie cum se demareaza cel mai rapid sau rally style....
In plus, daca tot consideri ca nu e pt demaraj, te invit sa demarezi de la 160km/h cu tr 4 in sus....nu o sa poti, cu setari standard, cam acolo ai limitarea si iti cere tr5...


- afirmatia 3 nu are nimic distractiv pt mine....poate pt unii este, pt altii nu este distractie ci doar rutina obisnuita la servici....Oricum esti foarte aproape de adevar in ce ai scris acolo si nu vreau sa discut mai mult smile.gif


- Acolo tu vorbesti de conditii ideale, pe hartie....da, pe hartie, o masina in mod ideal ( doar sofer, motor incalzit, in parametrii, drum in alignament perfect, fara variatii de conditii de mediu) cu un grup lung va consuma mai putin decat una cu grup scurt.....realitatea este alta, cate drumuri perfect in alignament sunt ( in romania)? Sau conditii de mediu ideale?
Si mai mult....din ce ai vazut in trafic,din ce citesti inclusiv aici.....cati soferi consideri tu ca pot sa mearga constant? smile.gif .....In romania foarte putini....este lipsa totala de disciplina, nu suporta sa mearga constant nici unul in spatele celuilalt....toti vror sa depaseasca ca sa franeze apoi in urmatoarea curba...
Adunand toate astea, eu nu neg faptul ca dpdv al consumului in mod ideal grupul lung este mai potrivit....doar ca in realitate, nu ai conditii ideale si iti trebuie un compromis....
Acest compromis este unul din cel mai nefericit la Logan....poate din cauza ca mentalitatea romanului este ca "turatie scazuta, consum scazut" si daca e asa, atunci romanii au ce isi doresc.....
Daca cineva crede ca parcurge 70% din km fara sa faca demaraje( fara sa modifice catusi de putin pozitia clapetei) atunci da, grupul lung este avantajat dpdv al consumului.....altfel, per ansamblu, grupul scurt iese mai bine chiar daca la regim constant(in conditii ideal) consuma mai mult....

Este doar o parere personala....din experienta ( am obs ca este un cuvant la moda in lumea auto, la fel cum este si "recomand") celor aproape 130.000 km realizati cu acest grup tr5 DCI; alte comparatii nu voi face pt ca eu cred ca ele nu fac subiectul acestui forum smile.gif


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 25 Dec 2012, 21:25
Post #883


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(marian_ariciuc @ 25 Dec 2012, 19:24)
AR-18-mos, este cumva aici  Faietonforum.ro?, in 2007 se luau "Logane" cu un singur tichet...
Dsign, am trecut de stadiul in care faceam fitze cu masina lui tati sau cu masina de la firma...PS:ai inteles de ce s-a uzat asa tare cutia ta de viteze...sa fie cumva "scumpii mei asa zisi soferi "?
daca incepem sa sapam mai adanc, se scoate la iveala adevarul....
User123 spune bine: ca sa ajungi la aceleasi performante(atat cat de performante sunt performantele loganului), trebuie sa apesi mai tare pedala de acceleratie...deci consum mai mare care se compenseaza in perioada de timp cat se merge constant...si cum la noi dai de unu care pune frana fara motiv, ba care merge pe banda a doua si cand vrei sa-l ocolesti prin dreapta(ca daca dai flash-uri si mergi cu proiectoarele aprinse - semnalizezi...), te trezesti ca schimba banda in calea ta...

citind mai mult si sapand mai adanc, tind sa cred ca mai bine schimb un ulei mai scump, las cutia asa cum e...cel putin asta e concluzia mea pana acum....

repet: parerea mea ca e o performanta sa ai masina cu 4 insi durdulii, porbagajul plin ochi, si sa alergi cu 140-150-160km/h, si sa ai consum de 7,3%...

"pentru demaraje rapide in zona 100-150 km/h se folosesc treptele 3 si 4" - suna ceasul sa te duci la serviciu...da-i treapta 3 la 120-130...poti? poti dar faci asta de doua trei ori...barbieresti sincroanele, urla ca dracu, plus ca mai urca putin in ture si trebuie sa schimbi viteza ca se plafoneaza...
*




Nu este nevoie sa sapati adanc, si nici adevarul nu tre sa iasa de undeva... Va zic eu, daca vreti, cum s-a spart cutia, in ce conditii, la cati km, samd. Eu unul sunt multumit de cat a tinut, luind in calcule acele "adevaruri" de care vorbesti.

In calitate de fost posesor de modificare "on topic" (pinioane a5a de diesel) zic eu ca observatiile de mai sus sunt neintemeiate, de aceea replica pe care te-ai suparat. Din punctul meu de vedere, MPI-urile se exploateaza bine in plaja 3500-5000 ture. Pentru a urca de la 100 la 150 repede iti trebuie a3a si a4a.

Cititnd mai mult si sapand adanc ai ajuns la o concluzie sanatoasa : ulei bun, schimbat periodic, fara excese (schimbari bruste de treapta, ambreieri si debreieri bruste in sarcina, etc)

Suna ceasul in fiecare dimineata, ii dau a2a si a3a in capat in fiecare dimineata, nu exista plimbare cu Ligheanul in care sa nu se aprinda macar o data ledul rosu din bord (shift light, programat pe la 5500 acum). Nu s-a barbierit nici un sincron, n-a plesnit nici un piston... Rulajul actual al masinii e destul de mare

Repet, cutia a cedat din cu totul alte motive. Disponibile public, la cerere


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 25 Dec 2012, 21:32
Post #884


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




@user123 -- As zice sa mai citesti ce am scris... Diferenta de sarcina insemna strict diferenta datorata modificarii raportului, nu diferenta de sarcina intre rulajul la diverse viteze cu acelasi pinion... Si nu pricep chestia cu "motorul de Logan".. E un motor ca oricare altul de capacitatea lui, care e problema?
Vad ca faci abstractie de un lucru extrem de important si anume diferenta de turatie... Daca tu crezi ca la 4000rpm consumi mai putin decat la 3600rpm la aceeasi viteza este problema ta si dreptul tau. Nu am intentia sa te conving de nimic. Daca ai un stil agresiv si alternezi acceleratii brutale cu frane obtii consumuri mari cu orice pinioane.
La capitolul demaraj era vorba de demaraje rapide sau depasiri rapide(nu de o simpla accelerare pentru reluarea vitezei de croaziera)... La 160km/h nu cred ca mai putem vorbi asa ceva si nici de treapta 4 ( si crede-ma ca stiu la ce turatie este limitat motorul wink.gif ). Daca vrei/ai nevoie de demaraje rapide la peste 130-140km/h ai gresit masina/motorizarea/stilul de conducere. Pentru ca o masina cu motor aspirat de 1.6 nu este capabila de asa ceva.
Pana si Opelul Corsa de 1.2 benzina are rapoartele mai lungi decat Logan-ul (toate) si sa vezi ce consumuri scoate... Asta in comparatie cu o Skoda Fabia de 1.2 sau un Seat Ibiza de 1.2, care au o cutie f scurta. Sa vezi consumuri la regim extraurban si de autostrada...

This post has been edited by PaulT: 25 Dec 2012, 21:35


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 25 Dec 2012, 22:12
Post #885


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




QUOTE(PaulT @ 25 Dec 2012, 21:32)
... Diferenta de sarcina insemna strict diferenta datorata modificarii raportului, nu diferenta de sarcina intre rulajul la diverse viteze cu acelasi pinion... Si nu pricep chestia cu "motorul de Logan".. E un motor ca oricare altul de capacitatea lui, care e problema?
Vad ca faci abstractie de un lucru extrem de important si anume diferenta de turatie... Daca tu crezi ca la 4000rpm consumi mai putin decat la 3600rpm la aceeasi viteza este problema ta si dreptul tau...


La 160km/h nu cred ca mai putem vorbi asa ceva si nici de treapta 4 ( si crede-ma ca stiu la ce turatie este limitat motorul  wink.gif  ). Daca vrei/ai nevoie de demaraje rapide la peste 130-140km/h ai gresit masina/motorizarea/stilul de conducere. Pentru ca o masina cu motor aspirat de 1.6 nu este capabila de asa ceva.

Pana si Opelul Corsa de 1.2 benzina are rapoartele mai lungi decat Logan-ul (toate) si sa vezi ce consumuri scoate... Asta in comparatie cu o Skoda Fabia de 1.2 sau un Seat Ibiza de 1.2, care au o cutie f scurta. Sa vezi consumuri la regim extraurban si de autostrada...
*





Am citit foarte bine....si nu numai atat, am "compilat" smile.gif (e la moda deasemenea)....
Dpdv practic si al consumului conteaza strict acea "diferenta de sarcina la diverse viteze"....pt ca masina merge cu diverse viteze, nu? Nu merge mereu numai la 90kmh in conditii ideale nu?
Iar motorul de Logan este motor de Logan....nu despre asta se discuta aici? Cu totii stim cum se comporta...nu am insinuat ca este slab, am vrut doar sa spun ca este doar un motor modest care nu poate sa treaca asa usor peste acele diferente de sarcina de care vorbeam mai sus smile.gif

Toti zic mereu turatie in sus, turatie in jos....da oameni buni, nu am nimic cu turatia, asa este, in ANUMITE conditii la 3600rpm consuma mai putin decat la 4000....daca aceste conditii se modifica catusi de putin( bate vant, incarcatura, rampa , altele...) atunci aceste lucruri nu mai sunt valabile ; iar eu atentionez asupra faptului ca frecvent sunt intalnite conditiile variate si nu celelalte...


De ce nu pot vorbi la 160kmh despre trepte/demaraj etc? Producatorul da o viteza maxima constructiva a masinii ( 173 sau cat este) si am pretentia sa o pot atinge....de ce? din acelasi motiv pt care ai intrebat tu mai sus ("care e problema/ e un motor ca oricare altul" ), este o masina ca oricare alta si am pretentia sa o atinga.....daca altele reusesc, chiar la capacitati mai mici, atunci trebuie sa o atinga si Loganul...


Referitor la acele comparatii cu masini straine ...am scris mai sus, nu o sa intru in discutii despre asa ceva, pt ca nu se cade pe aceasta arie si nu au sens (subiectivism).....


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MihaiGSm
post 25 Dec 2012, 22:29
Post #886


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 9 October 08
From: Bucuresti




QUOTE(PaulT @ 25 Dec 2012, 21:32)
Pana si Opelul Corsa de 1.2 benzina are rapoartele mai lungi decat Logan-ul (toate) si sa vezi ce consumuri scoate... Asta in comparatie cu o Skoda Fabia de 1.2 sau un Seat Ibiza de 1.2, care au o cutie f scurta. Sa vezi consumuri la regim extraurban si de autostrada...
*


Tin sa te contrazic. Opelul de 1.2 are rapoartele mai scurte decat orice logan existent.


--------------------
BMW E91 2011
EX: Dacia Logan Laureate 1.5DCI, 2007
Opel corsa C 1.2 16 v
Dacia Logan 1.2 16 v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 25 Dec 2012, 22:54
Post #887


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Vad ca ai Corsa C. Eu am un Corsa D de 1.2L/85cp care are toate treptele mai lungi decat oricare Logan chiar si dupa indicatiile vitezometrului. Greseala este a mea, pentru ca nu am specificat modelul si generatia.


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MihaiGSm
post 25 Dec 2012, 22:55
Post #888


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 9 October 08
From: Bucuresti




Credeam ca te referi la corsa c sau b. La D intradevar, treptele sunt lungi.


--------------------
BMW E91 2011
EX: Dacia Logan Laureate 1.5DCI, 2007
Opel corsa C 1.2 16 v
Dacia Logan 1.2 16 v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian_ariciuc
post 25 Dec 2012, 23:59
Post #889


User


Group: Members
Posts: 322
Joined: 6 May 10
From: de obicei, acasa




QUOTE(AR-18-MOS @ 25 Dec 2012, 20:44)
Legatura fiind? Ah, am avut dreptate cu comparatia si nu mai ai argumente. Am inteles, ai intrat in limitare. wink.gif
Ce masina! Ce conceptie! Cata tehnologie! Pot s-o ating? rolleyes.gif
*



cumva tu raspunzi sa faci mai multe posturi ca sa dai pm? prietene ai peste 5000 posturi...poti da pm linistit; sau chiar ai impresia ca e vreo lupta in "vorbe grele" aici?imi cer scuze, eu nu lupt...sunt deosebit de slab la lupta...hai stai cumintzel aici, ca eu ma joc in alta parte...
ceva discutii de peste 18 ai ai in rucsac?


sa presupunem alta ipoteza: merg cu viteza de 100km/h cu treapta 4....cate rotatii pe minut are motorul? daca la 100km/h schimb treapta 5, motorul ajunge la 2500rot/min...adica ce diferenta de rotatii pe minut este la 100km/h intre treapta 4 si 5....


cineva(cred ca PaulT) recomanda sa citesc in urma ca gasesc explicatiile...am citit aseara rapid, dar topicul e deschis de mult(stii de el dinaintea mea:) ), timpul trece parerile se schimba plus ca topicul contine multe cuvinte care nu spun nimic...parca tine discurs un politician...


--------------------
DACIA Logan 1.6 16V E5
Vand modul inteligent de geam pentru logan 1 si 2 si alte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 26 Dec 2012, 04:01
Post #890


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(marian_ariciuc @ 25 Dec 2012, 23:59)
ceva discutii de peste 18 ai ai in rucsac?
*


Trecand peste cuvintele puse aiure-n propozitii, tu inca n-ai realizat penibilul povestilor tale.
Sa spui ca e o performanta sa mergi cu 140-150Km/h(in anul 2012) si ca Loganul accelereaza mult prea tare, chiar si la viteze de peste 130Km/h, starnesti mila si hohote de ras. Dar lasa, nu iti mai bate capul, fii tu fericit ca dupa atatia ani de umblat cu caruta-n colb, si-un credit pe nșpe ani, ai o Dacie care mai are vreo cativa ani pana sa ajunga tichet rabla.
Nu te obosi sa-mi mai raspunzi, nu face sens. wink.gif


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian_ariciuc
post 26 Dec 2012, 11:13
Post #891


User


Group: Members
Posts: 322
Joined: 6 May 10
From: de obicei, acasa




1. e clar...pushtiu' e inteligent, ii merge mintea la smecherii, intoarce banii cu lopata;) - "fii capitanul nostru"
2. prietene, cine ti-a povestit tie de credite pe "nșpe ani, ai o Dacie care mai are vreo cativa ani pana sa ajunga tichet rabla"? vrei sa afli punctele slabe si le iei prin eliminare...
3. este performanta sa mergi pe o autostrada romaneasca, cu masina romaneasca, printre "soferi" ca tine, cu viteze de peste 130km/h...
4. penibilul e de partea ta care din cele 30 pagini ale acestui topic, ai raspuns mare parte, off topic(si cu greseli de exprimare - normal, ai intrat la 4 dimineata sa-mi dai replica...ce mai ocupatie in ziua de Craciun...), de fapt asa s-au adunat cele peste 5000 postari...
5. daca nu-ti place deloc deloc deloc Loganul, vinde-o prietene...ce te retine?
6. este ultimul reply care il vei primi de la mine, consider ca nu are sens sa cobor...daca vrei discutia poate continua pe privat sau chiar in particular.

27 Dec 2012, 11:05:
http://www.daciaclub.ro/Efectele-cuplului-motor-t38171.html
s-a mai vorbit pe aici pe forum....

This post has been edited by marian_ariciuc: 27 Dec 2012, 11:05

Attached File(s)
Attached File  StudiuComparativ_V2.xls ( 2.39mb ) Number of downloads: 70


--------------------
DACIA Logan 1.6 16V E5
Vand modul inteligent de geam pentru logan 1 si 2 si alte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 27 Dec 2012, 11:22
Post #892


-


Group: Members
Posts: 21.870
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(marian_ariciuc @ 25 Dec 2012, 12:41)
plus ca ce mi-a placut cel mai mult: e ca de la 100km/h la 150km/h ajungeam foarte repede...prea repede chiar...adica daca voiam sa depasesc o masina de pe banda 1 care mergea cu 100km/h, acceleram si imediat vedeam ca il depasesc cu 140-150km/h...mi-a placut mult acest sprint...sa inteleg ca daca fac schimbarea de pinion, sa imi iau la revedere de la aceasta agilitate?
*


Tu chiar nu realizezi ca pustiul are dreptate?

This post has been edited by IRONICK: 27 Dec 2012, 11:23


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian_ariciuc
post 27 Dec 2012, 12:49
Post #893


User


Group: Members
Posts: 322
Joined: 6 May 10
From: de obicei, acasa




QUOTE(IRONICK @ 27 Dec 2012, 11:22)
Tu chiar nu realizezi ca pustiul are dreptate?
*


din ce punct de verede are dereptate? rolleyes.gif
bine...acuma, depinde si cum iti imaginezi ce am descris acolo...nu-ti imagina ca fiind pe autostrada pe banda 1, in spatele unuia cu viteza 100km/h care voiam sa-l depasesc, si m-am dus aproape de bara lui, si pac, semnal stanga, acceleratia blana, si puuuf 150 blink.gif ...

cu ajutorul excelului postat de NIN pe topicul de mai sus, am ridicat diagramele atasate, pentru motorul de 1.6 16V...cu mentiunea ca am ales alta greutate pentru pasageri(300kg) si bagaje in greutate de 70kg...
forta necesara pentru mentinerea vitezei constante este un pic mai mare(de asteptat), rezerva de forta este mai mica dar parca nu cu mult, acceleratia creste mai repede odata cu cresterea in viteza(a turatiei)...
cam seamana...
cred ca schimb pinionul, de proba...daca sunt multumit, ramane asa...
parerea mea.

This post has been edited by marian_ariciuc: 27 Dec 2012, 14:57

Attached thumbnail(s)
untitled.jpg ( Size: 81.28k ) Number of downloads: 758


--------------------
DACIA Logan 1.6 16V E5
Vand modul inteligent de geam pentru logan 1 si 2 si alte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 28 Dec 2012, 09:10
Post #894


-


Group: Members
Posts: 21.870
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(marian_ariciuc @ 27 Dec 2012, 12:49)
din ce punct de verede are dereptate? rolleyes.gif
bine...acuma, depinde si cum iti imaginezi ce am descris acolo...nu-ti imagina ca fiind pe autostrada pe banda 1, in spatele unuia cu viteza 100km/h care voiam sa-l depasesc, si m-am dus aproape de bara lui, si pac, semnal stanga, acceleratia blana, si puuuf 150 blink.gif ...
*


nu, eu imi imaginez cum accelerezi tu in tr.5 "prea repede"! tr.5 nu este de depasire sau accelerare, este treapta economica

This post has been edited by IRONICK: 28 Dec 2012, 09:10


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 28 Dec 2012, 10:16
Post #895


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.739
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Ma, da' voi pe autostrada chiar bagati a 4-a la fiecare depasire?


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian_ariciuc
post 28 Dec 2012, 10:52
Post #896


User


Group: Members
Posts: 322
Joined: 6 May 10
From: de obicei, acasa




QUOTE(IRONICK @ 28 Dec 2012, 09:10)
nu, eu imi imaginez cum accelerezi tu in tr.5 "prea repede"! tr.5 nu este de depasire sau accelerare, este treapta economica
*



prea repede...m-am exprimat gresit. imi cer scuze. e bine?
stii destul de bine ca treapta V la logan e scurta, ca e putin mai lunga ca treapta 4...pe aici pe forum treapta V e comparata treapta IV+1/4...
si cum la 130 este aproape de zona cuplului maxim(ma refer la 1600 16V), inca mai are ceva putere rezerva sa accelereze...poti sa-i schimbi inferioara la 120? poti dar e cam ciudat...
mi-e teama ca dupa modificare sa fie lenesa...nu ca n-am incredere ce spune PaulT, sau User123, sau Dsign, dar daca citesti cum descriu ei, spre exemplu: PaulT cred ca este genul de om care n-o calca blana, si care este multumit sa mearga linistit pe Autostrada, si care este multumit de modificare, User123 in schimb spune ca nu-i pe gustul sau ca ar vrea sprint mai mare....
sincer cred ca ma aseman cu PaulT, vreau sa merg linistit pe autostrada...d-asta ma incanta ideea, dar nici ce spune User123 nu-i de ignorat, un pic de sprint e bine sa ai rezerva.


in fine...sa revenim, am atasat acel grafic cateva posturi mai sus. este ridicat cu excelul postat de NIN, si reprezinta o comparatie intre aceleasi situatii(1160kg masina goala+300kg pasageri+70kg bagaje); dintre toate cele 3 comparatii, mi-a atras atentia curba acceleratiei teoretice, care se vede o diferenta vizibila...nefiind de specialitate nu stiu cat de mult inseamna diferenta aia...mai multi oameni care au idee ce presupune modificarea, au spus ca e muulta energie care se pierde in acele aproape 500rot/min.
taica-miu care de meserie este mecanic dupa ureche, a spus simplu: nici cel mai al dracu, sofer nu coreleaza "bine" ambreiajul sa schimbe inferioara la viteza mare-ambreiajul e fortat mai mult ca la o plecare dupa loc.

ramane sa identific ce tip de cutie de viteze am pe masina(nu vad nicaieri ce scrie) aseara am rasfoit mai in spate unde am gasit ce spunea Florian Mioveni, ca undeva pe diferential cand privesti din dreapta. stiu doar ca scrie Spania pe CV a mea...

<span class='edit'>28 Dec 2012, 14:06:</span>
tot cu ajutorul excelului de mai sus, am reprezentat grafic doar curbele acceleratiei(teoretice), pentru cele trei tipuri de motorizari 1.4MPI, 1.6MPI si 1.6 16V MPI...
cutiile de viteze sunt similare JH1 053 la 1.4MPI si JH3 057; cele doua cutii au acelasi raport al grupului(14/59), dar si al treptelor inferioare. Oricum, este vizata doar treapta V in cele 6 situatii.
curbele reprezentate reprezinta variatia acceleratiei teoretice in treapta V, in functie de viteza de deplasare, pentru cele trei motorizari, cu raport treapta V ca in legenda fiecarei diagrame.
curbele pentru fiecare motorizare ''plina'' inseamna 1060kg masina+350kg pasageri+75kg bagaje(include benzina)

This post has been edited by marian_ariciuc: 28 Dec 2012, 14:11

Attached thumbnail(s)
acceleratie_1.6_16V_goala.jpg ( Size: 60.08k ) Number of downloads: 692
acceleratie_1.6_16V_plina.jpg ( Size: 55.71k ) Number of downloads: 650
acceleratie_1.6MPI_goala.jpg ( Size: 60.62k ) Number of downloads: 296
acceleratie_1.6MPI_plina.jpg ( Size: 65.41k ) Number of downloads: 287
acceleratie_1.4MPI_goala.jpg ( Size: 57.76k ) Number of downloads: 386
acceleratie_1.4MPI_plina.jpg ( Size: 64.45k ) Number of downloads: 394


--------------------
DACIA Logan 1.6 16V E5
Vand modul inteligent de geam pentru logan 1 si 2 si alte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 28 Dec 2012, 17:22
Post #897


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




QUOTE
taica-miu care de meserie este mecanic dupa ureche, a spus simplu: nici cel mai al dracu, sofer nu coreleaza "bine" ambreiajul sa schimbe inferioara la viteza mare-ambreiajul e fortat mai mult ca la o plecare dupa loc.



Ii respect in general pe cei mai in varsta decat mine... Insa cand ii aud ca-si dau cu parerea in acest fel, iarta-ma, dar nu ma pot abtine sa nu radmasa.gif


Sa vedem : Logan 1.6MPI, recolta 2004, primul ambreiaj inlocuit dupa 100 000km (parca erau 120 000, nu mai stiu exact, scrie oricum la jurnal de bord).

De cand o am, masinuta asta a stat mereu la limita maxima a turatiei, ba chiar am avut remap cu limita la peste 7000. Inferioare, dupa cum observam AICI s-au dat cacalau.

Asadar, lasa-ma sa am dubii legate de experienta tehnica a anumitor persoane pe care nu le cunosc.

Alta : dupa cum stim, transmisiile de la masinile de curse au dintii drepti, de aia bazaie intr-una. La fiecare viraj, in timpul franarii, pilotii schimba in inferioara. Dupa spusele tatalui tau, ar fi trebuit sa se prajeasca un ambreiaj de-ala dupa cateva tururi de pista si mai mult decat atat, cutiile sa fie praf imediat.


Fa tu teste, ca doar nu faci pe banii nostri, insa motivatiile tale sunt hilare de-a dreptul. Auzi, nu da inferioara ca nu se aliniaza ambreiajul biggrin.gif Ma intreb, oare esti unul dintre cei care franeaza cu piciorul in pedala de ambreiaj? Esti unul dintre cei care scoateti din viteza la fiecare decelerare? Cobori Posada cu schimbatorul in neutru, este?


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian_ariciuc
post 28 Dec 2012, 17:55
Post #898


User


Group: Members
Posts: 322
Joined: 6 May 10
From: de obicei, acasa




QUOTE(Dsign @ 28 Dec 2012, 17:22)
Fa tu teste, ca doar nu faci pe banii nostri, insa motivatiile tale sunt hilare de-a dreptul. Auzi, nu da inferioara ca nu se aliniaza ambreiajul biggrin.gif Ma intreb, oare esti unul dintre cei care franeaza cu piciorul in pedala de ambreiaj? Esti unul dintre cei care scoateti din viteza la fiecare decelerare? Cobori Posada cu schimbatorul in neutru, este?
*



COBOR POSADA(si nu numai) CU MOTORUL OPRIT! e bine?
ce placeri au unii "priceputi" pe acest forum, de a face din tantar armasar...eu am spus de situatia cand se schimba inferioara la viteze de mari, el a generalizat, ba chiar s-a gandit la cv de masini de curse... ba chiar din tantar a mai marit-o nitel, a dat-o in povestea ambreiajului calcat si motoarele turate.


This post has been edited by marian_ariciuc: 29 Dec 2012, 08:57


--------------------
DACIA Logan 1.6 16V E5
Vand modul inteligent de geam pentru logan 1 si 2 si alte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 29 Dec 2012, 13:04
Post #899


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Lipsa de ocupatie din vacante naste armasari din...mici tantari biggrin.gif

Stai calm, ca n-o sa fie chiar asa lesinata troaca cu un set de pinioane cu cate 2 dinti in minus...

Iar treaba cu retrogradarea din 5 in 4 la 140km/h sa zicem nu uzeaza ambreiajul mai mult decat retrogradarea din 3 in 2 la 70km/h. Ambreiajul are aceleasi viteze de rotatie indiferent ca esti in a2a, a4a sau a5a.

Acum are logica ce zic?

Ah, uzura cutiei de viteze in astfel de cazuri e alta discutie. Eu am invatat de ceva timp incoace si am aprofundat metoda varf-calcai, folosita la curse (in timpul franarii, o data cu apasarea ambreiajului pentru schimbul in treapta inferioara dau un spit in acceleratie - metoda mai este folosita de soferii de camioane vechi). Nu mai poti spune de acum ca viteza celor 2 arbori nu mai e corelata.


Sa repet : 100 si ceva de mii de km cu ambreiajul de fabrica. L-am schimbat asa, mai mult de fandoseala ca saracul inca mai mergea. Mai fluiera rulmentul din cand in cand, la cald. Cutia de viteze a cedat din cu totul alte motive, independente de discutia noastra cu treapta a5a.


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian_ariciuc
post 30 Dec 2012, 11:43
Post #900


User


Group: Members
Posts: 322
Joined: 6 May 10
From: de obicei, acasa




din pacate nu mai e vacanta... e concediu...as vrea eu sa fie vacanta.
QUOTE
Stai calm, ca n-o sa fie chiar asa lesinata troaca cu un set de pinioane cu cate 2 dinti in minus...

marele secret l-am scos cu clestele laugh.gif ; nu sunt doi dinti minus, sunt 3.

QUOTE
retrogradarea din 5 in 4 la 140km/h sa zicem nu uzeaza ambreiajul mai mult decat retrogradarea din 3 in 2 la 70km/h. Ambreiajul are aceleasi viteze de rotatie indiferent ca esti in a2a, a4a sau a5a.


da, ai perfecta dreptate pentru ca nu difera plaja de turatii a motorului, ci a rotii; daca ne imaginam orgranigrama, motorul prin ambreiaj angreneaza intrarea in cutia de viteze, dupa ea urmeaza rapoartele, mai departe este puntea cu diferentialul(14/59), apoi ultima este planetara-implicit roata.
daca in tr.5 la 140km/h retrogradam, cu tr.4 turometrul ajunge la ''cap de scala''. daca in treapta 3, la viteza de 70km/h motorul are cam 3000-3500rpm, cu treapta 2-a la 70km/h, motorul are vreo 5000rpm...deci cam tot aceleasi forte de frecare.

QUOTE
Eu am invatat de ceva timp incoace si am aprofundat metoda varf-calcai, folosita la curse (in timpul franarii, o data cu apasarea ambreiajului pentru schimbul in treapta inferioara dau un spit in acceleratie - metoda mai este folosita de soferii de camioane vechi). Nu mai poti spune de acum ca viteza celor 2 arbori nu mai e corelata.


buna treaba, dar n-ai unde in capitala la bara la bara.
explicatia de la scoala de soferi cu franarea pana la o anumita turatie dupa care apasarea pedalei de ambreiaj( NU apasare intai ambreiaj apoi frana), cum ca te deconectezi de la rotile directoare bla bla, este incompleta; partea reala care nu se spune e ca masina are amplificator servofrana, care amplificator are nevoie de ''absorbtie'' din admisia motorului(la logan nu stiu de unde mai absoarbe ca n-am fost atent); daca motorul functioneaza in regim de ralanti(adica ambreiaj calcat), aspiratia este mai mica decat in cazul cand motorul decelereaza. pe scurt franarea este mai eficienta atunci cand apesi frana pana la o anumita turatie a motorului apoi ambreiajul decat in cazul cand apesi ambreiajul apoi frana.
D-aia camionagii au ales metoda, ba chiar mai dadeau cate un spritz, sa creasca un pic eficienta pedalei de frana.

This post has been edited by marian_ariciuc: 30 Dec 2012, 11:49


--------------------
DACIA Logan 1.6 16V E5
Vand modul inteligent de geam pentru logan 1 si 2 si alte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
35 Pages « < 28 29 30 31 32 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 15th May 2024 - 10:24
Forum Renault