DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

23 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> placute frana slz

strumfuadi
post 6 Feb 2006, 23:44
Post #151


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




da domnule, alea sunt.
astazi am luat de la augsburg FDB845 ptr renoul din semnatura.
pe cutie scrie Premier (probabil Premium..) iar in cutie inafara de placute mai am gasit cele 4 suruburi de prindere ptr etriere, doua fire ptr a indica in bord cand "senzorul" de uzura inchide contactul si o carticica-plientel pe care mi'a fost lene sa o/il rasfoiesc.
abia astept sa pun placutele astea + discurile brembo.. rolleyes.gif


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristyyy2003
post 6 Feb 2006, 23:47
Post #152


R.I.P. Marli


Group: Members
Posts: 736
Joined: 19 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(strumfuadi @ 7 Feb 2006, 00:44)
da domnule, alea sunt.
astazi am luat de la augsburg FDB845 ptr renoul din semnatura.

*


Cati banuti?


--------------------
Suzuki SX4 2008 - B 67 TMK
"Greierii" ma innebunesc!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 6 Feb 2006, 23:48
Post #153


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




forma aia este.. daca sunt si aceleasi dimensiunile nu stiu. dar cred ca alea sunt.. in cutia astora de 300 de mii se gaseste un mare pliant in care sunt precizate niste reguli generale de urmat atunci cand se schimba placutele. cred ca sunt traduse in 20 de limbi, inclusiv romana tongue.gif parca nu scrie pe cutie unde sunt facute (doar sa nu fi vazut eu.. dar mam uitat destul de bine), dar zice ceva de genu ca sunt produse de Federal Mogul.


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 7 Feb 2006, 01:45
Post #154


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




QUOTE(cristyyy2003 @ 6 Feb 2006, 23:47)
Cati banuti?
*



fix 90 RON.


@alex_axn: federal mogul este concernul care detine marcile ferodo pe sisteme de franare, champion pe stergatoare, bujii, filtre, fise si moog pe sisteme de suspensie si directie. parca mai sunt cateva marci dar ora este inaintata si neuronul e violently sleepy..

This post has been edited by strumfuadi: 7 Feb 2006, 01:49


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 7 Feb 2006, 13:49
Post #155


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




Am citit parerile vis a vis de aceste placute Ferrodo. Se pare ca sunt potrivite, mai ales sub aspectul pretului, raportate la cele "de origine", dar si a calitatii.
Cu ceva vreme in urma, tot pe acest forum, (dar nu mai stiu exact) se dicuta daca in bord se indica uzura placutelor. Nu am mai gasit acel topic. Pana la urma, care din placute au acel fir si indica ca ar fi necesara schimbarea acestora. Este real ?
Poate revigoram un pic acest topic !
Mentionez ca inca am placutele originale, am aproape 13.000 km cu ele.
Conteaza mult stilul de conducere, cu siguranta un stil de condus sportiv le va uza mai repede decat un mers 'batranesc".
Cred ca eu ma situez undeva "intre".
Astept pareri in ceea ce priveste problema "placutelor cu fir". wink.gif


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 7 Feb 2006, 14:21
Post #156


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




salut.
FDB 845 au fir, asa cum am scris mai demult. cele de pe spate de la mine, in speta FDB 114 (care sunt si ptr berlina-dsn-slz) nu au fir ci doar o pastila care cand ajunge la disc incepe sa dea un scartait si vibratii si vei intelege repede ca placutele trebuie schimbate..


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lolman
post 7 Feb 2006, 15:36
Post #157


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 20 September 04
From: Iasi




@dany- solenza nu are indicator la bord de uzura a placutelor, asa ca nu prea conteaza daca placutele au "fir" sau nu, ca nu se aprinde nici un bec care sa iti semnalizeze treaba asta, dehh...reduceri de costuri mad.gif


--------------------
Ex. Solenza Confort Now: Seat Leon 1M1 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 10 Feb 2006, 12:22
Post #158


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Ca sa aducem niste lamuriri:
Dupa 30.000 km facuti cu placutele originale m-am manifestat total nemultumit de faptul ca discurile deja s-au uzat semnificativ. Deci nu pot spune cu mana pe inima ca placutele de origine TEXTAR sunt cele mai grozave. Asadar m-au nemultumit placutele originale in ceea ce priveste efectul lor asupra discurilor de frana.

Acum am trecut de 55.000 din care 20.000 cu placute FERODO. Nu am remarcat o uzura suplimentara a discurilor provocata de aceste placute. Intr-adevar, e normal sa zici ca daca se uzeaza mai greu placutele inseamna ca se uzeaza mai repede discurile. Insa nu am observat asa ceva pana acum, cum ziceam.

Daca mergeti foarte putin cu masina si consumati un set de placute la 3 ani atunci nu va bateti capul cu alte firme, nu are rost sa optimizati costurile - mai bine stati linistiti si puneti TEXTAR. Insa daca mergeti mult deja astea TEXTAR sunt mult prea scumpe si merita sa puneti FERODO, zic eu....

Ceva interesant. Primul set de placute FERODO tar 114 erau intr-o cutie mai patratoasa si scria pe ea ca sunt pentru DACIA1300/1310/Nova. Pe cutie mai scria ca sunt fabricate in "EUROPEAN UNION".
Cealalta cutie pe care am cumparat-o e mai dreptunghiulara si pe ea scrie ca e pentru Renault5, de ex. Insa nu mai scrie nimic de EU.
Ce chestie.... normal ca trebuie sa mai scada costurile si ei, nu? Cum altfel ar fi putut livra placute de calitate foarte buna la 8 dolari ??? Poate au scazut si putin la calitate insa oricum pretul e de 3 ori mai mic decat cele TEXTAR, asa ca eu zic ca merita.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 10 Feb 2006, 13:00
Post #159


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




sa mai zic si eu ceva.. biggrin.gif
ca si i96nds am observat uzura prematura a discurilor insa nu pot spune ca e neaparat din cauza textar-urilor ca poate fi si calitatea slaba a discurilor.. cel mai bine se poate spune dupa inca 20 de mii cand voi vedea cum a mai evoluat starea discurilor cu noile placute- ferodo smile.gif

acum in legatura cu montarea lor: asa ca o prima sugestie este ca nu e nevoie sa polizati/piliti (in cazul meu..sad.gif ) toti cei patru pinteni ai placutelor- trebuie piliti doar cei ai placutelor din interior, pt exterior nu incurca absolut deloc.
iar o a 2-a sugestie ar fi ca daca luati placutele astea tar 114 sa cautati undeva un polizor (eventual o vulcanizare sau o tocilarie de chei) ca e destul de obositoare pilirea, si trebuie si o pila bunicica.. eu am vrut sa-mi fac ambitia cu ele.. biggrin.gif


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 10 Feb 2006, 13:04
Post #160


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Ca să nu mai existe neînțelegeri în privința acestor plăcuțe FERODOO:
- plăcuțele tar 114 sunt varianta standard de la FERODOO (caliate minimă spun ei, dar pentru ce ne trebui nouă este suficientă), de aici și prețul scăzut
- există plăcuțe premium care sunt undeva la vreo 40 de dolari (nu mai știu codul) care sunt într-adevăr de foarte înaltă calitate (au proprietatea că la viteza mare și foarte mare în cazul unei frânări bruște nu-și schimbă comportamentul)

Ideea e că și tar 114 sunt suficient de bune încât pentru o frânare la 140-150km/h să nu își schimbe semnificativ comportamentul.
Altă proprietate pe care o au aceste plăcuțe este că nu afectează discul (nu-l ovalizează și nu sapă excesiv)
Aceste plăcuțe totuși la un stil de condus ceva mai agresiv cu frânări dese și puternice se tocesc mult mai repede (chiar în mai puțin de 10k km)

Recomandarea mea e să folosiți cu încredere tar 114.


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 10 Feb 2006, 15:26
Post #161


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




QUOTE(alex_axn @ 10 Feb 2006, 14:00)
ca e destul de obositoare pilirea, si trebuie si o pila bunicica.. eu am vrut sa-mi fac ambitia cu ele...


Ei, eu nici nu m-am gandit sa iau pintenul ala cu pila in mod manual.... Ai dreptate, e suficient sa il tai la 2 placute. Insa e important sa le nimeresti pe cele care trebuie.

Eu am dat jos pintenul cu flexul. Acum e asa ieftin un flex (cam 30-40 lei) ca e imposibil sa nu iti cumperi. Cu un astfel de polizor mi-a luat maxim un minut.

Multumesc colegilor pentru completarile foarte pertinente.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 10 Feb 2006, 15:35
Post #162


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(i96nds @ 10 Feb 2006, 15:26)

Insa e important sa le nimeresti pe cele care trebuie.

*



lasand la o parte faza cu flexul.. smile.gif o fi ieftin.. dar nu-mi trebuie.. smile.gif

daca nu erau niturile alea bagate in capul placutelor mergeau pilite oricare 2, asa trebuiesc pilite exact cele pt interior si intradevar trebuie sa stii care sunt smile.gif dar daca stii sistemul de frana (adica etrierii vin inaintea discurilor, cum te uiti din fata masini- ca la alte masini vin in spatele discurilor..) si mai tii cont ca niturile vor veni intotdeauna in partea de jos, e destul de usor sa identifici placutele cu pricina.


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fram 74
post 14 Feb 2006, 09:00
Post #163


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 12 January 06




Dupa indelungi cautari...am gasit si magazinul care poseda Ferodo TAR 114(in zona Militari,pe linga fostul Sheriff's)...era chiar sub nas...m-au costat 320.000 ROL ...ce pot spune dupa numa 200 km de la schimbare e k se simte diferenta fata de Textar...adik nu mai chitzaie nimik biggrin.gif .Dupa ce ziceti voi pe aici cam 15.000 km la stil de condus relativ normal ar trebui sa ma tina,nu?


--------------------
Dacia Solenza Clima/2003 - B 27 XYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragosdia
post 14 Feb 2006, 17:03
Post #164


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 3 December 04
From: Bucharest




Cu siguranta tin 15.000 km. Eu am schimbat de exemplu la 16.000 km, ce e drept nu prea mai mergeau...

This post has been edited by dragosdia: 14 Feb 2006, 17:03


--------------------
Fluence Privilege 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 15 Feb 2006, 13:49
Post #165


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




QUOTE(strumfuadi @ 6 Feb 2006, 23:44)
abia astept sa pun placutele astea + discurile brembo..  rolleyes.gif
*




montate!
absolut superb, si inca nu s'au lasat, trebuie vreo 200km ptr asta..


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABONE77
post 21 Feb 2006, 16:58
Post #166


el jefe


Group: Members
Posts: 856
Joined: 9 August 04
From: Bucuresti




am luat si eu ferodo 114 de la magazinul de la nerva traian - timpuri noi am dat 27 ron pe ele. cutia e verde alea premium au cutia rosie. cred ca asta tin mai putin pt ca vad ca au o clepsidra aproape scursa pe ele ma gandesc ca ala e timpul de viata al lor. par originale. o sa le montez in weekendul asta si am sa imi fac o parere despre ele asa in cutie arata ok. care pinten se da jos? ala negru de pe spate sau cel din metalul ala argintiu care e prins in gaura?
in cutie am si 2 chestii mici albe alea la ce folosesc? am atasat o schita a placutelor poate ma lamureste cineva.
pe site am vazut ca target sunt clasa economica si premium marfa adevarata. bani sa ai...

This post has been edited by GABONE77: 21 Feb 2006, 17:35

Attached thumbnail(s)
10589.jpg ( Size: 29.38k ) Number of downloads: 54


--------------------
Dacia Sandero 2009 1.6 MPI Laureate - TPG
cine e bun e bun si cand e rau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 21 Feb 2006, 18:54
Post #167


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




pintenul ala negru se da jos. cel argintiu nu te incurca cu nimic, si vezi ca ala argintiu trebuie sa fie in partea de jos, cand montezi, pt ca in partea de sus vin sarmulitele alea, si altfel nu mai intra. chestiile alea mici albe nu iti folosesc la nimic, cred ca sunt pt alte masini care au senzori de uzura ai placutelor..


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 21 Feb 2006, 19:12
Post #168


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Cum zicea si alex_axn, partea de placuta cu bumbii aia argintii vine jos. Sus e partea fara bumb. Exact in urechea asta care vine sus se monteaza acea agrafa pe care o scoti de pe placuta veche.

Uita-te bine la placuta dupa ce o scoti si noteaza pe o foaie pozitia agrafei alea. Vezi ca nu e simetrica !!! Daca e prima data cand schimbi placute in viata ta atunci fii cu ochii in patru sa nu le incurci. Noteaza tot ca sa stii sa pui la loc la fel.

Cu flexul ai inteles ca dai jos pintenul ala care se afla la mijlocul placutei, pe partea metalica.

Chestiile alea albe au rolul de a te atentiona cand se uzeaza complet placuta. Ai putea sa le montezi si pe alea in partea de sus. Eu voi incerca data viitoare sa vad daca intra prin agrafa.
Cand se toceste plasticul ala si ajung sa aiba placutele grosimea de 7mm (minim acceptat) atunci metalul ala din interiorul tumburucului va atinge pe disc si va face gura mare.
Deci uite asta ar putea fi vazuta drept o imbunatatire la SLZ - adica martor uzura placute care nu functioneaza pe baza de bec aprins in bord ci pe baza de suierat enervant care te scoate din papuci astfe incat sa te forteze sa schimbi placutele urgent (ca sa scapi de suierat...)



This post has been edited by i96nds: 21 Feb 2006, 19:13


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moustache
post 22 Feb 2006, 13:39
Post #169


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 12 July 04
From: Brasov




Am si eu cateva intrebari, pe tema asta:
1. A facut cineva un test de frane cu placute FERODO? (Forta de franare ne-ar putea da cateva indicii FERODO vs TEXTAR). E atractiv ca sunt mai ieftine, dar trebuie sa stim sigur daca nu scade eficienta franei. Toti si-au dat pe aici cu parerea, ca parca tine mai bine, sau parca nu, dar eu zic ca niste cifre, in urma unui test pe banc ar spune tot.
2. Are cineva idee unde as putea gasi placute FERODO in Brasov (adica daca a luat si de unde, si daca au fost OK, ca magazine sunt multe pe aici, dar si tzepari sunt destui). La Ausburg am sanse sa gasesc modelul pt. Solenza?
3. Penele de la etrieri, sigurantele si arcurile de pe placute se gasesc separat ca piese de schimb (nu le-am piersut, dar sunt cam ruginite, arcurile s-au subtiat de la rugina si mi-e ca nu mai e mult pana se vor rupe).

Of topic, dar poate cineva are raspunsul la urmatoarele intrebari:

1. Cam cat costa un ICP (se gaseste, e de calitate, trebuie sa fie in ambalaj "de origine")?
2. Idem pt. presostatul de la servodirectie.


--------------------
Dacia Solenza Clima - BV-36-MAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 22 Feb 2006, 13:59
Post #170


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Intrucat moustache e un membru ce ne-a ajutat de multe ori cu sfaturi bune (mi-a placut explicatia cu uzura inegala a placutelor smile.gif ) indraznesc sa scriu eu un mesaj mai lung. Sper sa nu fie plictisitor. Voi raspunde pe rand la intrebari.

QUOTE(moustache @ 22 Feb 2006, 14:39)
Am si eu cateva intrebari, pe tema asta:
1. A facut cineva un test de frane cu placute FERODO? (Forta de franare ne-ar putea da cateva indicii FERODO vs TEXTAR). E atractiv ca sunt mai ieftine, dar trebuie sa stim sigur daca nu scade eficienta franei. Toti si-au dat pe aici cu parerea, ca parca tine mai bine, sau parca nu, dar eu zic ca niste cifre, in urma unui test pe banc ar spune tot.


Da, eu am schimbat placutele cu 2 zile inainte de a merge la ITP ca sa fiu sigur ca trec. Am pus placute FERODO in locul celor "de origine". Eficienta la franare pe fata a fost 87%, adica prea mare !!! Motivul era ca nu mergea de fapt repartitorul de franare pe spate si toata forta se ducea pe fata. Deci eu zic ca placutele sunt super ! Chiar imi era teama ca placutele erau cam prea noi si nu apucasera sa se dea bine pe forma discurilor.

QUOTE
2. Are cineva idee unde as putea gasi placute FERODO in Brasov (adica daca a luat si de unde, si daca au fost OK, ca magazine sunt multe pe aici, dar si tzepari sunt destui). La Ausburg am sanse sa gasesc modelul pt. Solenza?


Nu stiu ce e in Brasov. Mai bine nu cere pentru SLZ ci trebuie sa ceri exact codul Ferodo Target TAR114.

QUOTE
3. Penele de la etrieri, sigurantele si arcurile de pe placute se gasesc separat ca piese de schimb (nu le-am piersut, dar sunt cam ruginite, arcurile s-au subtiat de la rugina si mi-e ca nu mai e mult pana se vor rupe).


Scrisesem mai sus ca erau cam 15 lei noi pentru o roata. Se cheama "set anexe asamblate" si sunt bune si pentru papuc diesel. Setul are penele si toate sigurantele alea + agrafele.

QUOTE
Of topic, dar poate cineva are raspunsul la urmatoarele intrebari:

1. Cam cat costa un ICP (se gaseste, e de calitate, trebuie sa fie in ambalaj "de origine")?
2. Idem pt. presostatul de la servodirectie.


Contactorul ICP l-am cumparat cu 9 lei noi, parca de la magazinul Dacia. Asa ca era de origine. Se potriveste si cel de Nova la SLZ ca nu s-a schimbat reperul intre timp. De aia era asa ieftin.
De presostat chiar nu stiu nimic cat costa. In mod normal nu cred ca trebuie schimbat. Incearca sa il mai strangi putin si daca tot nu merge incerci sa il schimbi. Mie mi l-au schimbat pe garantie si tot picura. De fapt nu era strans bine ca e pozitia cam nasoala.

This post has been edited by i96nds: 22 Feb 2006, 14:35


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moustache
post 22 Feb 2006, 17:21
Post #171


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 12 July 04
From: Brasov




QUOTE(i96nds @ 22 Feb 2006, 13:59)
Intrucat moustache e un membru ce ne-a ajutat de multe ori cu sfaturi bune (mi-a placut explicatia cu uzura inegala a placutelor smile.gif )
*



O iau ca pe un compliment smile.gif

Mersi pt. raspuns, o sa incerc in viitor si placutele FERODO, daca voi gasi, m-am uitat la unele pt. Matiz si mi-a placut materialul, pare de calitate (un pic mai putin dure, cred ca nu uzeaza discul asa tare, al meu in 30000 Km are 19mm, deci ar trebui sa-l schimb, insa o sa vad cum evolueaza uzura de acum), si nu e chiar diferit de cele TEXTAR, deci, tinand cont si de ce s-a vorbit pe aici cred ca merita sa incerc.

ICP-ul as vrea sa-l schimb doar ca sa fie, la mine e crapata ebonita din partea cu papucul, si nu-l dau jos pana nu o sa iau altul (acum merg cu papucul scos, nu ma deranjeaza, dar vreau sa fie totul OK (cred ca se scoate nasol, din cauza pozitiei, vin stranse tare din fabrica?))

Presostatul de la servodirectie a inceput sa imi curga dupa un an (la 6000 Km am schimbat caseta din cauza unui simering, apoi a inceput pompa sa fie umeda pe la ax, dar cei din service mi-au zis ca e prea putin umeda ca sa imi accepte cei de la Dacia sa fie schimbata, intre timp am iesit din garantie, pompa tot numai putin umeda e, iar in vas nu se observa pierdere de lichid). Presostatul nu curge din cauza strangerii, cred ca e oarecum strapuns din cauza presiunii si curge prin spate pe langa contact. A inceput sa fie din ce in ce mai umed in zona lui si nu stiu cat de tare se poate agrava. Imi e teama sa nu cedeze sudura reductiei aleia pe care se strange si care e sudata pe teaza, dar oricum va trebui sa-l schimb, probabil voi renunta la placerea de a face eu asta si voi merge in service.


--------------------
Dacia Solenza Clima - BV-36-MAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nairam
post 3 Mar 2006, 09:56
Post #172


Posesor de bebelus...


Group: Members
Posts: 570
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Primele placute le-am schimbat pe la 18000 km al doilea rand de placute au fost proaste rau de tot si le-am schimbat la 28500 km ... din pacate nu mai stiu ce marca au fost pentru ca sa NU le recomand ... Parca erau facute pe undeva pe la Ramnicu Sarat ....
Acum am pus Textar 88,24 ron+ tva16,74... Dar cred ca o sa-mi cam "manance" discurile ca astea sunt mai dure ...
sa vedem ...


--------------------
Toyota Avensis 2009 Executive - 1.8 129 horses
Benzina, Culoare Light Olive, antijeg ....

Daca vrei sa fii fericit o clipa, razbuna-te, daca vrei sa fii fericit o viata, iarta !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABONE77
post 5 Mar 2006, 22:07
Post #173


el jefe


Group: Members
Posts: 856
Joined: 9 August 04
From: Bucuresti




nu cred ca placutele sunt cele care tocesc discul ci calitatea discurilor de pe solenza. textar sunt nemti vand in toata lumea nu? si nici nu cred in vreo conspiratie intre producatori sa te duci tu dupa garantie sa iti schimbi discurile de frane.


--------------------
Dacia Sandero 2009 1.6 MPI Laureate - TPG
cine e bun e bun si cand e rau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asm
post 6 Mar 2006, 11:25
Post #174


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 3 January 05
From: Baia Mare




Salut!

Spuneți-mi și mie vă rog cam la câți km trebuie schimbate placuțele de frână.
Trebuie să merg în curand la revizia de 20k și mă întreb dacă trebuie schimbate...
Menționez că mașina frânează foarte bine, ca în prima zi și nici zgomote dubioase nu are, așa că, parcă nu aș schimba plăcuțele din fabrică încă.

E drept că am condus liniștit, fără frânări bruște și ar fi normal să nu fie prea uzate. Ce mă sfătuiți?

Și mai e ceva: există martor de uzură plăcuțe la Solenza 1.4 MPI din 2004?


--------------------
Dacia Logan 2009 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 6 Mar 2006, 11:30
Post #175


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




asm, te rog sa nu mai pui aceeasi intrebare la 2 topicuri in acelasi timp. Hotaraste-te care crezi ca e mai reprezentativ pentru intrebarea ta.

Raspuns: te uiti la placute si vezi cat sunt de uzate. Daca trebuie schimbate... le schimbi. Cu ce? Cu ce vrei tu - Textar sau Ferodo - poti citi pe aici parerei pro si contra.

Martor de uzura la placutele de frana nu mai exista la SLZ. Asa ca nu astepta sa se aprinda becul.

Martorul din bord e bun doar daca scade presiunea pe circuit.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asm
post 6 Mar 2006, 11:37
Post #176


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 3 January 05
From: Baia Mare




QUOTE(i96nds @ 6 Mar 2006, 12:30)
asm, te rog sa nu mai pui aceeasi intrebare la 2 topicuri in acelasi timp. Hotaraste-te care crezi ca e mai reprezentativ pentru intrebarea ta.

Raspuns: te uiti la placute si vezi cat sunt de uzate. Daca trebuie schimbate... le schimbi. Cu ce? Cu ce vrei tu - Textar sau Ferodo - poti citi pe aici parerei pro si contra.

Martor de uzura la placutele de frana nu mai exista la SLZ. Asa ca nu astepta sa se aprinda becul.

Martorul din bord e bun doar daca scade presiunea pe circuit.
*



Mersi de informații și scuze că am postat în plus.

Oare ar fi neobișnuit să țină plăcuțele din fabrică 30k km?
Dacă ținem cont de faptul că de exemplu la Fiat reviziile se fac din 30k în 30k. biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan 2009 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 6 Mar 2006, 11:44
Post #177


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Nu ar fi chiar neobisnuit. Eu le-am schimbat pe la 22.000 si sunt sigur ca mai tineau. Dar au insistat cei de la service sa le schimbe ca eram pe garantie.
Deci placutele se schimba dupa uzura nu dupa numarul de km. Uita-te la ele si vezi cum stai. Unii le schimba la 12.000 altii la 32.000. Depinde deci daca folosesti frana de motor sau nu.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MihaiRTC
post 9 Mar 2006, 13:06
Post #178


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 22 November 04




eu am schimbat placutele la 21 000 km. la prima vedere parea ca mai tin vreo 2-3000 km, dar dupa ce le-am scos am vazut ca acel canal de pe mijloc (prin care curge mizeria rezultata din tocire) disparuse. Cred ca e bine sa le schimbi la 20 000 pt ca oricum nu costa mare lucru


--------------------
dacia solenza clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 17 Apr 2006, 11:33
Post #179


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Daca vreti sa vedeti cum se schimba placutele, aveti aici:

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=37829

Deci daca se mai ia cineva de placutele FERODO ca nu ar fi bune, eu ma supar tare de tot !!!

Cele de origine uzeaza discul mult mai tare.
Noi fiind, placutele au 14mm. Cand ajung la 7 mm ele trebuie schimbate neaparat.

Eu am placute FERODO de 23.000 Km. Acum au 10.5 mm. Asadar s-a uzat cam pe jumatate. Cu regula de 3 simpla ar rezulta ca placutele astea ar tine cam 40.000 Km !!!! Bine, eu merg mult in afara localitatii.

Pot sa va mai spun ca in ultimii 27.000 Km (din care 23.000 cu placute FERODO) uzura discului a fost de 0.3 mm ceea ce e foarte bine, zic eu. Placutele de origine - Textrar uzeaza discul mult mai repede. Conform acestui calcul cu acest tip de placute ar rezista discul cam 100.000 Km. Nu uitati ca unii cu Textar au schimbat discurile la 20.000 km.

Deci raman mare fan al FERODO TARGET TAR114.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moustache
post 17 Apr 2006, 16:23
Post #180


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 12 July 04
From: Brasov




Are cineva idee unde se gasesc placute FERODO in Brasov, sau cat mai aproape?


--------------------
Dacia Solenza Clima - BV-36-MAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
23 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 10:55
Forum Renault