DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Trepidatii foarte puternice

Basescu
post 14 Mar 2008, 01:20
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 28 December 07




Am o problema cu masina. Mai exact cu directia ...banuiesc.
Aproape de fiecare data cand iau total stanga sau dreapta, masina incepe sa trepideze FOARTE puternic, practic se cutremura din toate "incheieturile". In timpul asta scoate niste zgomote foarte puternice, ca si cum ceva s-ar lovi la interval de 1 secunda de altceva. Deseori in timpul asta schimbatorul sare din viteza si atunci masina inceteaza sa se "cutremure" insa incepe imediat daca , fara a ridica piciorul de pe ambreiaj, o bag in a intaia sau in marsarier. In cazul in care doar ridic usor piciorul de pe ambreiaj si nu apas acceleratia, masina se zguduie mai usor insa daca apas si acceleratia , da impresia ca se va dezmembra de cat de tare se zguduie. E important de precizat ca problema asta apare atunci cand am viteza mai mare si iau o curba foarte stransa (aproape total) si aproape de fiecare data cand incerc sa fac o parcare, intoarcere din 3 miscari etc si una dintre rotile din spate da peste o denivelare (ex bordura, damburi etc). Aproape ca nu exista parcare laterala (cu o parte a masinii urcata pe acostament) la care sa nu se cutremure cand iau total pentru a indrepta masina si una dintre roti nu a urcat inca pe acostament. Ce problema poate avea masina si care credeti ca e cauza ?


--------------------
Dacia Logan 2006
1.6 MPI Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 14 Mar 2008, 09:13
Post #2


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Suporti(tampoane) motor/ cutie, poate chiar SI esapamentul...?

This post has been edited by BZN: 14 Mar 2008, 09:14


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adl88
post 14 Mar 2008, 09:50
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 6 January 08




Si eu am aceeasi problema cu ea, doar ca nu trepideaza foarte tare..oricum ma deranjeaza.
Mai am de parcurs vreo 200 de km si ii fac schimbul de ulei, daca tot asa face si dupa ..o sa caut s-o vand.



--------------------
Dacia Logan 2005 Preferance 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pick73
post 14 Mar 2008, 13:15
Post #4


Membru incepator


Group: Validating
Posts: 52
Joined: 11 November 04
From: ---




verifică dacă nu ai vre-un prozon de la careva roată slăbit. trepidații pot apare și din această cauză.


--------------------
--- --- 1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 14 Mar 2008, 17:35
Post #5


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




eu as suspecta o problema la planetare


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd June 2024 - 23:31
Forum Renault