DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Rugina, Solenza la 17 luni

adso
post 3 Nov 2004, 17:38
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




imi cer scuze, poate imi scapa ceva, dar marty, de ce a stat masina ta in service doua luni???

vreun accident? (Doamne fereste)

sau din cele 17 luni de utilizare, doua le-a stat in service pentru reparatii pe garantie?

eu tocma' ma gandeam sa iau o solenza ca masina a 2-a...

This post has been edited by adso: 3 Nov 2004, 17:38


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DAVIDK
post 3 Nov 2004, 17:39
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(pedrovl @ 27 Oct 2004, 08:35)
Eu il sterg doar cu carpa uscata pt. ca am dat telefon la VC inca de cand aveam DSN si mi-au spus ca este TOTAL INTERZIS sa o speli la motor pt ca ........multe motive, printre care si calitatea slaba a vopselei care este clar  atacata de detergentii de kk folositi in spalatoriile din Romania.
*




Asta-i chiar tare! E ca si cum nu te-ai sterge la fund ca poate fi proasta hartia igienica si poate zgaria!

Nu m-ar mira, daca sun la VC, sa imi spuna ca e STRICT INTERZIS si sa parchez sub copaci pentru ca se gainateaza pasarile si strica minunata vopsea Dacia Groupe Renault. A, daca tin cont de ce scrie in manual... ... ... ca durata medie de viata a masinii este de 5 (cinci) ani, se explica. Nu stiu de ce au mai vopsit-o... doar pentru design, presupun.


--------------------
Renault Symbol Expression 2010, 1.4 16V
Cand cumpar un lucru nou, mai intai il repar si apoi il folosesc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 3 Nov 2004, 22:22
Post #33


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE(adso @ 3 Nov 2004, 18:38)
imi cer scuze, poate imi scapa ceva, dar marty, de ce a stat masina ta in service doua luni???

vreun accident? (Doamne fereste)

sau din cele 17 luni de utilizare, doua le-a stat in service pentru reparatii pe garantie?

eu tocma' ma gandeam sa iau o solenza ca masina a 2-a...
*



3 saptamini cu ocazia vopsirii barilor si a eleronului + 3 saptamini cu ocazia accidentului + 2 saptamini cu ocazia lipsei unui carenaj de plastic de pe interiorul aripii


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ckristi
post 4 Nov 2004, 23:51
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 4 June 04
From: botosani




QUOTE(SwatKat @ 27 Oct 2004, 14:51)
2. Primaria foloseste substante nu tocmai ortodoxe care grabesc aparitia problemelor.
*


Daca am avea iesire la Atlantic sau la Marea Nordului (adica atmosfera super coroziva) SLZ s-ar vinde numai intr-o singura culoare: "ruginiu SLZ".(stiu ei suedezii/japonezii de ce fac cele mai bune oteluri).


--------------------
Laureate 1.4
Nu-i masina ca Loganul decat, poate, doar Mertanul. Sau ..invers ??
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
draku
post 15 Nov 2004, 14:21
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 293
Joined: 3 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(pedrovl @ 27 Oct 2004, 07:35)
... Sa nu credeti ca masinile straine nu au rugina prin aceleasi zone dupa 1 an 2 de rulat prin Romania. Dar zonele sunt atat de bine mascate de plasticuri si insonorizari incat nu vezi decat cand o busesti ...
*


eu la punctul asta il contrazic pe pedrovl: mi-am luat in primavara un Citroen BX din 1988, care circula in Romania mult iubita din 1993. nu exista termen de comparatie cu Nova din 1995 pe care am avut-o inainte de asta in privinta caroseriei si rezistentei la coroziune. nu are pic de rugina, doar cateva puncte unde a fost lovita, evident, si nereparata (ce vreti, are 16 ani !). dar in compartimentul motor, pe lonjeroanele din fata (care se pot vedea), podele (sub mocheta) nu exista nici un pic de rugina. provoc pe oricine cu DSN, SLZ de 4-6 luni vechime sa facem o comparatie.
nu incerc sa-mi ridic il slavi cazanul, vroiam doar sa expun cum se fac lucrurile in alte tari mai civilizate. de restul componentelor nu discut, este o masina veche si consider normal sa se mai defecteze una-alta.
Nova aia din 1995 (de fapt, nov 1995), deci cam 9 ani vechime, incepuse sa fie mancata de rugina cam peste tot. e adevarat, nu era gaura, dar se umfla vopseaua, apoi sarea si apareau pete de rugina (pe la "incheieturi", suduri, locuri expuse, partile usilor care stateau pe cheder-in special cele din spate, care se folosesc mai putin, etc.)
numai bine

PS
inca ceva: daca apucati sa puneti aparatul de sudura pe ea, adio. in punctele respective nu se mai poate reface cum trebuie, mereu iese rugina prin vopsea. nici eu nu am crezut, dar am patit-o cu Nova. reparata in vara 2003 prin cateva locuri, curatata, decapata, sprit-chit, vopsea metalizata, lac, etc.. in primavara lui 2004 vopseaua s-a umflat EXACT in locul sudurii, asa ca.....


--------------------
ex Dacia Nova Barkas B1000 1989 - Barkas
Io stiu ca sunt prost, da' cand ma uit in jurul meu prind curaj...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadu221
post 20 Nov 2004, 23:07
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 726
Joined: 11 March 04
From: Ploiesti




i had a dream ... tectilizare ii spunea parca si am auzit ca face minuni fata de antifon .. A facut careva o chestie d`asta la misinutza lui cea noua ??? O intrebare de curiozitate , ca sa stiu ce sa faca daca imi punde d-zeu mana in cap si imi aproba banca creditu` : ' se poate vopsi/grundui .. face ceva la motor inca din start ca sa nu am surprize cu rugina spre sfarsitul garantiei '. si legat de faptul ca (,) cineva spunea ceva de vaselina mai devreme .. In solentza tre` bagat ulei ca intr-o berlina ?? adik praguri, usi, capota si restul ?? Dupa ce am citit topicul asta mai ca imi vine sa raman la berlinuta mea careia m-am apucat sa ii fac tabla cu putin inainte sa se aprobe faza cu 30 mil si la care am muncit ca un sclav.


--------------------
DSN rapsodie - 2002 - ph-22-unu
Ie doar o amarata de dacie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 22 Nov 2004, 12:11
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




eu n-am bagat nimica. Ba chiar acum cred 2 luni m-am trezit cu o mica infundatura in capota (nu la motor, ci deasupra.... (m-am tampit...)) si era luata o bucatica de vopsea... Am spalat masina, si am luat 20g de vopsea policolor, si am dat de 2 ori cu un bat d-ala de sters in urechi inmuiat in vopsea. Inca n-are nimicam desi nu am dat cu sm,irghel, chit sau altceva...


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
confort taxi
post 2 Dec 2004, 03:09
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 4 November 04




SwatKat au si eu infundatura aia nenorocita in capota si presupun ca sti de unde a aparut ,in caz ca nu sti itzi zic eu cand inchizi capota ai obiceiul sa o verifici daca sa inchis in caz ca nu sa inchis te apesi pe ea si iese dupaia o infundtura in capota destul de discreta la o vedere din profil ,dar din lateral se vede destul de urat si incepi sa injuri cine ti-a bulit capota si cand incolo poti fi chiar tu ala.


--------------------
dacia solenza confort - B-89-PMC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 2 Dec 2004, 23:25
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




QUOTE(SwatKat @ 22 Nov 2004, 12:11)
eu n-am bagat nimica. Ba chiar acum cred 2 luni m-am trezit cu o mica infundatura in capota (nu la motor, ci deasupra.... (m-am tampit...)) si era luata o bucatica de vopsea... Am spalat masina, si am luat 20g de vopsea policolor, si am dat de 2 ori cu un bat d-ala de sters in urechi inmuiat in vopsea. Inca n-are nimicam desi nu am dat cu sm,irghel, chit sau altceva...
*




QUOTE(confort taxi @ 2 Dec 2004, 03:09)
SwatKat au si eu infundatura aia nenorocita in capota si presupun ca sti de unde  a aparut ,in caz ca nu sti itzi zic eu cand inchizi capota ai obiceiul sa o verifici daca sa inchis in caz ca nu sa inchis te apesi pe ea si iese dupaia o infundtura in capota destul de discreta la o vedere din profil ,dar din lateral se vede destul de urat si incepi sa injuri cine ti-a bulit capota si cand incolo poti fi chiar tu ala.
*



Dupa cum am zis (uita-te la ce-am subliniat... biggrin.gif ) nu in capota la motor, ci pe plafon (oare asa ii zice blink.gif ???) Cred ca o fi aruncat careva sau a picat ceva tencuiala....
PS. Eu capota o inchid numai prin trantire de aproape.... Oricum, de cate ori am deschis-o, le numar pe degete, asa ca....

PPS. Inca nu-mi dau seama daca se zice plafon sau altcumva blink.gif blink.gif blink.gif


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 3 Dec 2004, 13:25
Post #40


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




SwatKat, vezi ca infundatura aia din plafon o fi de la vreo craca ceva. Ca acum vreo 2 luni au fost vanturile alea nenorocite de picau crengi si toate cele pe masini.

Intrebare: vopsea grafit gasesc si eu pe undeva gata preparata?


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 3 Dec 2004, 13:57
Post #41


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(confort taxi @ 2 Dec 2004, 03:09)
SwatKat au si eu infundatura aia nenorocita in capota si presupun ca sti de unde  a aparut ,in caz ca nu sti itzi zic eu cand inchizi capota ai obiceiul sa o verifici daca sa inchis in caz ca nu sa inchis te apesi pe ea si iese dupaia o infundtura in capota destul de discreta la o vedere din profil ,dar din lateral se vede destul de urat si incepi sa injuri cine ti-a bulit capota si cand incolo poti fi chiar tu ala.
*


Daca va uitati mai atent, aproape toate SLZ, au indoituri discrete pe curbura capotei si prima jumatate, cea de la radiator.
Si astea nu provin numai de la verificare cum spui tu, ci si de la spalatorii. Aia o sterg cu cirpa si normal apasa. De unde sa stie ei, ca tabla aia e foita de tigara.
Eu pina mi-am dat seama, am injurat de toti sfintii.
Si daca mai ai norocu sa se aseze unu cu dosu' pe ea, ai pus-o tare de tot.



--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 6 Dec 2004, 14:57
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




QUOTE(bogdan_o @ 3 Dec 2004, 13:25)
SwatKat, vezi ca infundatura aia din plafon o fi de la vreo craca ceva. Ca acum vreo 2 luni au fost vanturile alea nenorocite de picau crengi si toate cele pe masini.

Intrebare: vopsea grafit gasesc si eu pe undeva gata preparata?
*



Eu am gasit perla langa Mega Image ala de langa Obor. E exact al doilea magazin din dreapta, cum stai si te uiti in fata la Mega Image. Vopsea Policolor, parca. Eu am zis ca vreau pantru SLZ perla si aveau gata facuta..


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
toto
post 6 Dec 2004, 16:30
Post #43


Destul de fost membru


Group: Members
Posts: 432
Joined: 26 April 04
From: Bucuresti




si eu tot de acolo
120 k...150g
sa nu o preparati pe toata odata...ci numai cat va trebuie pt ca o aruncati pe urma


--------------------
Honda CIVIC 5D 1.8 Sport M/T - '07
romania, frumoasa tara...pacat ca e locuita...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 15 Dec 2004, 19:29
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




RUGINA BAT-O VINA !!!

AS VREA SA VA SPUNETI PARERILE SI CUM ATI PROCEDA IN LEGATURA CU PROBLEMA MEA.
NU AM CE FACE SI MA UIT CU ATENTIE SUB MASINA LA O RAMPA. TOTUL PARE OK, DAR "SURPRISE" PE OALELE ROTILOR DIN SPATE (PLATOU LATERAL ROATA ST/DR - DENUMIREA DE CATALOG) RUGINA, RUGINA SI IAR RUGINA. PRACTIC AMBELE PLATOURI ERAU "NAPADITE" DE RUGINA. DOAR LA SIMPLA ATINGERE CU DEGETUL STRATURI, STARTURI DE RUGINA INCEPEAU SA CADA. CAND AM LUAT O SURUBELNITA CADEA SI MAI TARE. VAG, PE ICI PE COLO , SE VEDEA CATE O URMA DE CEVA GRI, ERA VOPSEAUA CU CARE AU FOST DATE INITIAL. M-AM INGROZIT, AM INCEPUT SA MA BAG PE SUB SOLENZELE VECINILOR SA VAD DACA SI LA EI ESTE LA FEL. NU PREA PAREA, LA EI VOPSEAUA ERA NEAGRA, NU AM VAZUT RUGINA. CREDETI-MA CA AM INTRAT PE SUB VREO 6-7 MASINI.
IN CELE DIN URMA, MA DECID, FAC PROGRAMARE LA SERVICE. CAND AJUNG ACOLO, PE LANGA "AMABILITATEA" DE CARE DAU DOVADA CEI DE LA RECEPTII. AM LUAT FLIT PE FATA. MI-AU SPUS DOI INSI (MAISTRU SI INGINER, CRED) CA NU SE PUNE PROBLEMA SCHIMBARII, INCEPUSERA SA MA IA CU COMPOZITIA , CA ESTE FONTA, VRAJA, CA NU ESTE MASINA UMBLATA, ETC. MENTIONEZ CA MASINA ESTE SUPER INGRIJITA, TINUTA IN GARAJ, ARE 14 LUNI SI NU IMI BAT JOC DE EA, ARE VREO 7000 KM.
AM PLECAT ABATUT, MA ASTEPTAM SA SE INTAMPLE ASA, LA SERVICE DACIA. MAI BINE NU APELEZI LA EI, SAU FAPTUL CA ERA MASINA IN GARANTIE M-AU ABORDAT ASA. MI-AU LASAT UN GUST MAI MULT DECAT AMAR.
DE ACEEA VA CER PAREREA, VOI TRIMITE UN MESAJ SIMILAR SI LA V.C. SA VEDEM CE ZIC SI EI.
IN SPERANTA CA VOI PRIMI DE LA VOI OARECE PARERI, VA DORESC SA NU AJUNGETI IN SERVICE-URILE DACIEI.


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnsws
post 15 Dec 2004, 19:44
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 31 March 04
From: Bucuresti




incearca sa scrii cu litere mici.
nu e cazul sa te stresezi. oalele alea cred ca in cele din urma tot vor ruginila orice masina. cand folosesti frana se incalzesc destul de tare si de aceea nu rezista vopseaua pe ele. exista o vopsea speciala care rezista la temperaturi mari dar nu se foloseste la masinile de serie mare, cu atat mai putin la cele ieftine.

This post has been edited by johnsws: 15 Dec 2004, 19:45


--------------------
opel astra 2006 classic
astra la vista baby!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 15 Dec 2004, 20:15
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




QUOTE(johnsws @ 15 Dec 2004, 19:44)
incearca sa scrii cu litere mici.
nu e cazul sa te stresezi. oalele alea cred ca in cele din urma tot vor ruginila orice masina. cand folosesti frana se incalzesc destul de tare si de aceea nu rezista vopseaua pe ele. exista o vopsea speciala care rezista la temperaturi mari dar nu se foloseste la masinile de serie mare, cu atat mai putin la cele ieftine.
*




Ma voi conforma cu scrisul, mai astept si alte pareri. Nu ca nu as lua in seama parerea ta. Totusi faptul ca doar la a mea este problema asta, sau cel putin doar la mine am remarcat deocamdata. Multumesc oricum, Johnsws. Astept si alte pareri.


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius
post 16 Dec 2004, 10:17
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 13 October 03
From: Bucuresti




Si care anume sunt "oalele rotilor"? blush.gif


--------------------
ex Dacia ex Solenza ex 2003 Clima - ex 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 16 Dec 2004, 13:07
Post #48


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Danygaro, depinde ce intelegi tu prin oalele rotilor. Daca intelegi tamburii, atunci, asa cum a spus si John, este perfect normal sa rugineasca si nu o sa vezi SLZ la care sa nu fie ruginiti. Daca te referi la pasajele rotilor, atunci nu e normal sa ai rugina acolo.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnsws
post 16 Dec 2004, 16:34
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 31 March 04
From: Bucuresti




QUOTE(danygaro @ 15 Dec 2004, 21:29)
...., INCEPUSERA SA MA IA CU COMPOZITIA , CA ESTE FONTA, VRAJA, CA NU ESTE MASINA UMBLATA, ETC. ....
*



daca cei de la service i-au zis ca sunt din fonta eu cred ca e vorba de tamburi.


--------------------
opel astra 2006 classic
astra la vista baby!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius
post 16 Dec 2004, 16:44
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 13 October 03
From: Bucuresti




Si totusi s-ar putea sa se refere la partea interioara, nu la cea exterioara. Caci altfel nu inteleg de ce a trebuit sa se bage sub alte masini pentru a face o comparatie si de ce a observat cand a urcat-o pe rampa. Defapt a spus "platou lateral st/dr - denumirea de catalog" dar n-am un astfel de catalog si de aceea am intrebat.


--------------------
ex Dacia ex Solenza ex 2003 Clima - ex 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oboman1980
post 16 Dec 2004, 17:24
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 19 November 04
From: Darmanesti, Bacau




Bai fratilor eu inca nu mi-am pus problema ruginei, dar cred ca ar fi cazul sa verific pana nu iese din garantie (februarie 2005).
Oricum daca am sa gasesc probleme cred ca o sa o duc la ei sa le rezolve cat mai am garantie.


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - BC-06-LRF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 16 Dec 2004, 23:57
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




QUOTE(bogdan_o @ 16 Dec 2004, 13:07)
Danygaro, depinde ce intelegi tu prin oalele rotilor. Daca intelegi tamburii, atunci, asa cum a spus si John, este perfect normal sa rugineasca si nu o sa vezi SLZ la care sa nu fie ruginiti. Daca te referi la pasajele rotilor, atunci nu e normal sa ai rugina acolo.
*




In catalaogul de reparatii Dacia SLZ le spune platouri, insa le identifici intrand sub masina prin spate si uitandu-te pe partea interioara a rotilor, practic, ceea ce se vede la fata interioara a rotilor, fara a demonta nimic. Sau cu alte cuvinte, fata opusa a capacelor de roti, care le aveti montate. Daca nu m-am facut inteles, poate o sa pun o poza.


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 17 Dec 2004, 00:24
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




QUOTE(Marius_MCA @ 16 Dec 2004, 16:44)
Si totusi s-ar putea sa se refere la partea interioara, nu la cea exterioara. Caci altfel nu inteleg de ce a trebuit sa se bage sub alte masini pentru a face o comparatie si de ce a observat cand a urcat-o pe rampa. Defapt a spus "platou lateral st/dr - denumirea de catalog" dar n-am un astfel de catalog si de aceea am intrebat.
*



M-am bagat pe sub alte masini sa verific indeaproape, mai era noroi, praf, l-am dat la o parte, iar pe rampa am suit-o pe a mea, sa vad mai bine, sa admir frumusetea de rugina marca Dacia groupe Renault. Dar cum 100 vorbe nu fac cat o imagine, voi posta una cu care va veti edifica cu siguranta, si dati fuga la masinile voastere, va rog si spuneti-mi parerile voastre.

Attached thumbnail(s)
Platouri_laterale_stg_dr.jpg ( Size: 363.87k ) Number of downloads: 466


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnsws
post 17 Dec 2004, 09:43
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 31 March 04
From: Bucuresti




acum am inteles despre ce vorbesti. da ai dreptate, asa-zisele platouri nu trebuia sa fie ruginite. dar nu trebuia sa inghiti faza ca sunt din fonta. alea nu sunt din fonta, poate cei de la service n-au inteles despre ce e vorba si s-au grabit sa-ti dea cu flit. eu cred ca poti sa insisti cat mai e in garantie, poate ti le schimba.
oricum ele tot vor rugini, ca sunt foarte expuse ruginei, si nici nu au cine-stie ce vopsea pe ele. dar macar nu trebuiau sa rugineasca asa repede.


--------------------
opel astra 2006 classic
astra la vista baby!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius
post 17 Dec 2004, 10:14
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 13 October 03
From: Bucuresti




Mda. Am presupus ca desprea acelea era vorba. Acum e prea frig sa ma bag pe sub masina sa ma uit dar iti pot spune ca in urma cu 2-3 luni (cand mi-am vopsit tamburii) nu erau ruginite. Au un strat, cei drept cam subtire, de vopsea neagra. Masina-i din oct. '03.


--------------------
ex Dacia ex Solenza ex 2003 Clima - ex 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 17 Dec 2004, 13:34
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




QUOTE(johnsws @ 17 Dec 2004, 09:43)
acum am inteles despre ce vorbesti. da ai dreptate, asa-zisele platouri nu trebuia sa fie ruginite. dar nu trebuia sa inghiti faza ca sunt din fonta. alea nu sunt din fonta, poate cei de la service n-au inteles despre ce e vorba si s-au grabit sa-ti dea cu flit. eu cred ca poti sa insisti cat mai e in garantie, poate ti le schimba.
oricum ele tot vor rugini, ca sunt foarte expuse ruginei, si nici nu au cine-stie ce vopsea pe ele. dar macar nu trebuiau sa rugineasca asa repede.
*



Nu am inghitit nimic, i-am lasat sa-si faca numarul, am vazut ca ma bat cu morile de vant, si sa nu ma enervez inutil. Din start am vazut ca nu au de gand sa le schimbe, le-am vazut atitudinea de care au dat dovada. In plus nu m-am nascut ieri, stiu si eu care este diferenta dintre fonta si alte aliaje, care are carbon mai mult sau mai putin. Oricum respectivele platouri sunt facute dintr-o tabla de f. proasta calitate, nici macar date cu grund. Astept pe un prieten care are aparat foto digital , voi face cate o poza si le voi trimite la V.C., sa vedem ce parere au si ei, sa vada cum sunt tratati clientii de pe urma carora traiesc. Ma astept si din partea lor la o "explicatie savanta", chiar cu cateva zile in urma ii intrebam cat timp se va mai fabrica Solenza ( apropo de zvonurile care circula pe acest site ), si mi-au raspuns ca sunt foarte multe cereri si numai piata va stabili, ca nu se pune problema opririi productiei , bla, bla, bla, si dupa numai 2 zile anunta oficial ca masina nu se va mai produce incepand cu martie 2005. In concluzie, cand s-o mai imbuna vremea, ma inarmez cu o perie de sarma, si toate celelalte trebuincioase, , le trag vreo 2 straturi de grund si 2 de vopsea, si asta este, termin balciul.
Ca sa le schimbe la service , cine stie ce imi mai fac aia, mai bine ma lipsesc.
Sper totusi sa le fac curand, ca daca mai stau mult, s-ar putea sa nu mai am ce curata biggrin.gif .
Oricum astept si alte pareri de la voi, stiti cumva este greu de schimbat un astfel de platou, necesita multa munca, de se tot codesc "meseriasii" , ca la o prima vedere de ansamblu, nu pare. Cu multumiri anticipate!


This post has been edited by danygaro: 17 Dec 2004, 13:39


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnsws
post 17 Dec 2004, 16:42
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 31 March 04
From: Bucuresti




pai platoul ala nu e de fonta e de tabla! cand au zis ei ca e de fonta s-au referit sigur la tambur! poate a fost totusi o neintelegere. nu te lasa, mai incearca o data. si explica-le ca tamburii sunt de fonta si nu "platoul" . si eu am crezut prima data ca e vorba de tamburi ca ai zis ceva de fonta. numai tamburii sunt de fonta...bine si blocul motor. si probabil discurile de frana...


--------------------
opel astra 2006 classic
astra la vista baby!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 19 Dec 2004, 19:28
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




V-ati mai uitat pe la masinile voastre, cum se prezinta situatia la voi ?

Astept in contiunuare parerile voastre. Cu multumiri anticipate !


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragosdia
post 19 Dec 2004, 20:48
Post #59


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 3 December 04
From: Bucharest




Inca nu-mi e prea clar, despre ce platouri e vorba dar pot sa va spun ca in momentul in care mi-am luat sonelza m-am bagat sub ea si am uns cu vaselina absolut tot ce mi s-a parut ca ar putea ruginii!
Inlcusiv imbinarile tobei... de unde si un miros tare placut de vaselina arsa......


--------------------
Fluence Privilege 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 20 Dec 2004, 20:09
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




QUOTE(dragosdia @ 19 Dec 2004, 20:48)
Inca nu-mi  e prea clar, despre ce platouri e vorba dar pot sa va spun ca in momentul in care mi-am luat sonelza m-am bagat sub ea si am uns cu vaselina absolut tot ce mi s-a parut ca ar putea ruginii!
Inlcusiv imbinarile tobei... de unde si un miros tare placut de vaselina arsa......
*



Vezi ca am pus desen, te vei edifica cu siguranta.


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 14th June 2024 - 03:26
Forum Renault