DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Acceleratie, Acceleratie lenta si cu socuri

cosmin192837
post 12 Nov 2022, 10:04
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 12 November 22




Buna ziua! Nu cred ca exista un astfel de post momentan si doresc sa il incep eu deoarece incepe sa fie tot mai enervant. Detin un sandero stepway 3 din 2021. Toate bune si frumoase dar fiind dacie observ cateva chichițe care imi stau pe creier. Este virba despre cum accelereaza masina si de usurinta folosirii pedalei de acceleratie. In trecut am avut un logan 1 facelift din 2009 1.4 mpi, aceasta era simpla de tot si chiar superba la functionalitate. Acum observ ca s au produs anumite schimbari de la cutie la acceleratie si chiar si compresorul de ac.
Dar sa nu mai lungesc cu detalii inutile. Problema vine asa. Cand accelerez ori iau piciorul de pe acceleratie fie mai repede fie mai usor, simt un fel de soc, ca si cum ar schimba un incepatoe vitezele pentru prima data. Daca o iau EXTREM de usor atunci nu se mai simt dar asta inseamna mult timp si multa rabdare si nu e vorba ca nu le as avea dar… de ce este asa? De ce se decupleaza atat de brusc oare? Aveti aceeasi problema cei cu masinile mai noi? Am observat si la alte masini treaba asta dar acolo pot sa o iau usor si nu se simte ca la dacia, si prin usor ma refer chiar mai rapid decat as face o la dacie. Am gasit o si gura solutie la treaba asta, sa folosesc ambreiajul mai des. Cand decelerez sa apas ambreiajul si sa l ridic inapoi usor si se cam duce problema dar nu poti face asta la nesfarsit. Am vazut undeva cum functioneaza clapeta de acceleratie cu actionare electrica si un fel de ajutor computerizat ce o ajuta sa se deschida exact atunci cand apesi si cat de tare sau incet apesi. Pe normal ea actioneaza normal, se deschide chiar greu, iar cand este activat acel mini computer conectat, aceasta functioneaza ca si cum pedala si clapeta functioneaza 1:1. Va intreb oare ar putea fi asta o rezolvare? Daca ma duc la dacia tot ce coi auzi este ca nu este posibil sa faca asa ceva nici din calculator dar sa fim seriosi, am observat cum lucreaza oamenii si sunt prea lenesi pentru asemenea detalii. Sper sa nu fie off topic si daca e imi cer mii de scuze.


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2022 - Is77xwr
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alfabit
post 12 Nov 2022, 11:42
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 447
Joined: 26 September 09




Asta e mașina, funcționează absolut normal,

De aceea cei care știu cu mașinile recomandă întotdeauna test drive înainte de a scote banul.

Nu-ți place, ai posibilitatea de re-vânzare acum repede cât nu pierzi prea mult din cât te-a costat.

Altfel obișnuiește-te cu ea așa cum merge.


--------------------
Dacia patru cilindri 201x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
punktnet
post 29 Nov 2022, 22:42
Post #3


Tehnic


Group: Members
Posts: 90
Joined: 27 September 09




Asa iti face si pe ECO ?


--------------------
Dacia Power 2022
Diesel Power
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 16:03
Forum Renault