DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cum sa reduc consumul?, la logan

tomycta
post 25 Jul 2005, 01:34
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 18 July 05




sal. am si eu o intrebare. Ce pot face pt a reduce consumu la logan (1,4)??? cat de economic sa merg cu ea, fiindca daca merg prea economic e subturata si tot consuma mult ca deabia trage??? aveti vreo idee??? m-am uitat la masa proprie la logan 1,4 si e 1020 si consuma 9%in oras...
[Am editat si am scos comparatia eronata cu Fabia..deoarece multi s-au legat de ea indepartandu-se de la subiect... e clar?... deci sa ne limitam la prima intrebare, cea din titlu! AL]


--------------------
Dacia Logan 1.4 - CT-57-VTC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian radu
post 25 Jul 2005, 06:07
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 17 April 05




la faza aceasta nu cred ca ai sa gasesti prea multe raspunsuri!Asta e!Normal ar fi trebuit sa aiba acelasi consum ca la solenza,poate cu vreo 2 00 grame mai mult,avand in vedere diferenta de greutate.(TEORETIC)
PRACTIC?Cine stie,dar problema ta se poate regla la computer!La service!(daca se pricep si nu isi prind gherutele pe acolo) wacko.gif
Asta e ,acesta-i loganul!


--------------------
dacia logan laureate 1,6 mpi 2005 - SM 05 CDD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 25 Jul 2005, 06:23
Post #3


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




incearca sa nu o mai calci la semafoare, si spune-ne cu ce turatie mergi...?


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avathan
post 25 Jul 2005, 08:53
Post #4


eu.


Group: Banned
Posts: 586
Joined: 16 March 05
From: Buc




Eu de exemplu schimb la 2000 ...si incerc pe cat posibil sa nu bag piciorul in ea decat atunci cand e nevoie, ideea e ca trebuie sa incerci sa mergi mai putin "sportiv" si cat de constant se poate ...Am un consum bun in Bucuresti mergand asa si nici nu o chinui ...
p.s.mergand asa am consum intre 8-9 mai mult 8 in Bucuresti fara aer conditionat si cu inca o persoana in masina...

This post has been edited by avathan: 25 Jul 2005, 09:03


--------------------
a Rosu 1800 - @
unu,doi,trei,patru,cinci ... zero
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bunicu
post 25 Jul 2005, 08:53
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 257
Joined: 12 September 04




QUOTE(tomycta @ 25 Jul 2005, 02:34)
sal.am si eu o intrebare.Ce pot face pt a reduce consumu la logan....
*



a mai spus cineva pe aici pe forum, cel mai mult se reduce consumul daca mergi pe jos.

in primul rind tine de stilul de condus, apoi nu te astepta ca masina cu 5 insi plus bagaje sa consume ca in cartea tehnica. conteaza si orasul in care mergi ca una e sa conduci in bucuresti si alta e sa conduci in valeni de munte.
sfatul general este sa nu te "dai" la ea, sa nu-i "dai talpa". sfatul meu e sa nu te astepti ca vei consuma vreodata 7 in oras, ca vei fi dezamagit. daca iti ia 9,2 e bine, "ca la carte". daca iti ia mai putin inseamna ca si mers mai atent la consum sau ca ai mers intr-un oras mai putin aglomerat.

p.s. la mine e sub 9, dar nu e bucuresti...si nici valeni smile.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Estate 1,5 dci 101 CP comfort expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnyBe
post 25 Jul 2005, 09:33
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 31 March 04
From: Brasov




Ca sa ai un consum optim trebuie sa conduci asa cum te invata la scoala de soferi, sau testul cu paharul de cafea (pui un pahar de cafea pe bord si conduci astfell incat sa nu-l rastorni) - nu mai stiu exact cum se numeste, daca stie cineva il rog sa-mi spuna
1. se accelereaza progresiv
2. se foloseste frana de motor
3. sa nu "tragi" de masina in nici un fel sa nu o zmucesti sa nu simta pasgerul cand schimbi viteza, deci NU mers sportiv

In alta ordine de idei, mersul subturat nu aduce nimic bun. El provoaca o uzura prematura a motorului, consumul fiind acelasi ca la un mers supraturat.
Alta chestie ce am observat (daca gresesc va rog sa ma corectati): daca accelerezi pana ajungi la o anumita viteza si dupa-aceea reduci un pic viteza va scade consumul.


--------------------
SLZ Clima LGN Laureate 1.4 - BV 09 UDY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Xplode
post 25 Jul 2005, 12:50
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 5 January 05




Pute-ti GPL si o sa ai acelasi consum dar la jumate de pret.
Inca un sfat. Incearca pe cat posibil sa conduci in asa fel incat masina sa stea cat mai putin in primele 2 trepte (fara a o subtura). Daca ai comp de bor sa te uiti pe el sa vezi ca daca ii dai gaz la maxim in primele 2 trepte consumul instant urca (la 1.4) si pe 17. Intr-a 3-a oricat ai baga in ea nu sare de 11-12. Si tot asa mai departe.
La fel cand oprest,i la semafor de ex., foloseste fransa de mototr. In acel moment consumul este aproape 0 (desi comp arata 0). Daca o lasi pe liber, consumul fluctueaza intre 3 si 1 (cand apesi frana consuma mai mult ca are nevoie de putere). Asa ca nu o lasa pe liber.
In rest acceleratii usoare (sa nu apesi pedala pana la jumatate si sa o lasi pe ea sa urce ci sa accelelrezi tu putin cate putin).


--------------------
Dacia Logan Laureat - B-77-xxx
Logan=Renult vs Logan=Dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 25 Jul 2005, 13:01
Post #8


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(JohnyBe @ 25 Jul 2005, 09:33)
1. se accelereaza progresiv
2. se foloseste frana de motor
3. sa nu "tragi" de masina in nici un fel sa nu o zmucesti sa nu simta pasgerul cand schimbi viteza, deci NU mers sportiv

  Alta chestie ce am observat ...: daca accelerezi pana ajungi la o anumita viteza si dupa-aceea reduci un pic viteza va scade consumul.
*


Asta e solutia. am incercat-o eu si functioneaza. Recunosc ca e deosebit de enervant stilul (mai ales pentru Bucuresti) si il recomand doar in cazul unei acute crize financiare.
Daca ai computer de bord, poti sa te verifici incercand sa obtii mereu la plecarea de la semafor un consum maxim de 10--11 apoi cu ochii pe semaforul urmator sa incerci sa mergi fara sa calci pedala (in viteza fiind) cu consum zero.


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AND
post 25 Jul 2005, 13:39
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.225
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti




Cred ca e de ajuns sa bagi a 5-a inca de la 60 la ora , si consumul va fii destul de mic. Pana atunci , turatii joase..


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate - B - xx - xxx
Audi's 5.9 TDI V12 - Worlds most powerful production diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andu
post 25 Jul 2005, 14:07
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 294
Joined: 24 May 02
From: Bucuresti




Foloseste frana de motor, nu merge cu ea subturata (asta ar insemna sub 2000 dupa parerea mea), iar daca iti place tie zona asta, nu urca pante in turatia asta, nu-i cere acceleratii bruste. In afara orasului nu sari de 120 130 si mergi cat mai constant posibil. Si repet, foloseste frana de motor cu toate ocaziile.


--------------------
Opel Astra H ABS+EBD+EBA+CBC+DDS ESP+TC+UCL TPMS.... 2006 - fost GGA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avathan
post 25 Jul 2005, 14:46
Post #11


eu.


Group: Banned
Posts: 586
Joined: 16 March 05
From: Buc




smile.gif ti-as recomanda mergi ~ 2000 dar nu foarte mult sub 2000 ...asta daca ti-e mila de ea...asa putin ...dupa cum am mai spus si sus eu merg cam 2000-2300 si te asigur ca e un consum considerabil mai mic!


--------------------
a Rosu 1800 - @
unu,doi,trei,patru,cinci ... zero
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horiajam
post 26 Jul 2005, 09:36
Post #12


Viitor fost posesor de Dacie


Group: Members
Posts: 190
Joined: 16 January 05
From: Iasi




@ tomycta Tu cam cat ai vrea sa consume al tau Logan ?
Sa stii ca nu ai sa scoti niciodata un consum asemanator cu cel al unei SRN sau SLZ... sa zicem 7 % .. pentru ca eu cam asta inteleg ca astepti de la masinuta ta smile.gif

Eu zic sa te obisnuiesti .. cel putin e mai incapator... e mai nou ... wink.gif

Aaa si daca ai sa mergi cu masina subturata s-a putea sa ai o surpriza .. sa consume mai mult blink.gif


This post has been edited by AL: 26 Jul 2005, 14:20


--------------------
Dacia SuperNova Fosta Europa - 3 - IS - 4817
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 26 Jul 2005, 09:53
Post #13


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Va rog sa nu scrieti decat despre metode de reducere a consumului... nu se admit posturile in care sa fie mentionate doar performantelede consum obtinute de posesorii de Logan sau comparatii intre Logan si alte marci in ceea ce priveste consumul... astfel de mesaje vor fi sterse fara alta avertizare!


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gamezcdr
post 26 Jul 2005, 19:07
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 5 June 04




Ce parere aveti: la pante mers liber sau in trepte superioare ? Cum consuma mai putin ? Taie injectia in ambele cazuri ?


--------------------
Reanault Kadjar 1.2 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 26 Jul 2005, 19:07
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




Experienta proprie: masina din stanga, oras: Timisoara (cunosc si Bucurestiul destul de bine, indraznesc sa afirm ca la felul in care arata Timisoara, cu atatea strazi blocate si cu un centru ca un gat de sticla, circulatia e comparabila cu Bucurestiul, referindu-ma doar la timpii morti si la aglomeratie), benzina: 95 (MOL in 90% cazuri), cauciucuri Montana (originale smile.gif ), la presiunea recomandata.

Pe scurt, ce incerc sa fac ca sa nu imi ia mult in oras

Dupa mine cel mai important lucru e sa nu fii nevoit sa reduci viteza, asta insemnand ca viteza pierduta prin franare sa fie cat mai mica posibil (trebuie sa repet, nu ma tarasc prin oras si nu incurc traficul; daca e de degajat, calc serios, daca e drum liber, aplic tactica). Deci:

1. incerc sa anticipez foarte mult ce va urma in trafic, adica daca peste 20-50-100 de m voi trebui sa franez, nu accelerez ca sa am de unde frana

2. nu accelerez pana cand trebuie sa apas frana; chiar daca pe berlina eram obisnuit sa scot des la punctul mort, cutia de pe Logan (nu, nu numai ea, dar eu despre el vorbesc acum!!) iti da o senzatie misto cand o lasi in frana de motor, asa ca incerc sa folosesc instrumentul asta atat cat simt eu ca motorul suna frumos.

3. nu fac liniute, nici macar imaginare... (bine, uneori imi mai vine...)

4. incerc sa folosesc cat mai mult o viteza constanta, de obicei undeva la 1700-2000 rpm (in oras schimb pe la 2300-2500, depinde foarte mult daca urmeaza sa accelerez dupa schimbarea vitezei; la drum lung schimb pe la 3000-3500)

5. urasc viteza a 2-a (bine, si 1..) care e foarte scurta si da un zgomot urat motorului, deci o evit - dupa mine, cred ca are un consum urat de tot; de obicei prefer sa turez repede in 2 si pe la 35-40 sa-i dau 3; in jur de 50 trec in 4 iar (rar) daca trec de 65-70 mai dau si un 5

6. nu accelerez brusc la turatii de 1700-2000, intotdeauna retrogradez.

7. (pentru ca in copilarie cand mergeam cu masina unii soferi conduceau in hopuri, dandu-mi o senzatie de greata urata) imi place sa conduc astfel incat cei din masina (si cand sunt singur smile.gif ) sa nu simta ca schimb vitezele; cei care isi simt masinile, stiu despre ce vorba; nu zic ca e cel mai bun stil de condus, dar asa simt eu.

Cam asta ar fi ce-mi vine acum in minte. Sunt constient ca unii vor spune ca e subturat (am un tip care imi sustine ca la motoarele Renault e nevoie de turatie serioasa, el sutinand o schimbare la 4.000 rpm; am incercat asta in oras > ar trebui sa schimb in 3 pe la 55-60 kmh, ceea ce e deja absurd; ca sa nu mai zic de ce accelerari ar fi nevoie; ma indoiesc sincer ca un motor s-ar simti mai bine asa...), insa am mai zis: nu acel 1 l % de benzina economisit ma atrage (ar fi si culmea, oricum e deconat...), ci felul in care imi place sa simt masina si chiar in care ma simt si eu in ea (am si momente cand o calc tare, dar trebuie sa am un motiv bun).

All the best



--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 26 Jul 2005, 21:31
Post #16


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Nu va e clar? FARA cifre referitor la consum!

Daca mai vad vreun post care sa contina consumul Loganului in cifre, va fi sters fara avertizare si FARA sa il mai editez!


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AND
post 26 Jul 2005, 22:41
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.225
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti




Am si eu o intrebare , putin offtopic (cer scuze) : Daca merg cu 60 , intr-a 5-a la 1500rpm ..se poate spune ca e subturata? Care sunt consecintele subturarii?

Ok sunt 2 intrebari tongue.gif


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate - B - xx - xxx
Audi's 5.9 TDI V12 - Worlds most powerful production diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 27 Jul 2005, 00:04
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




vezi aici:

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=5539&hl=subturat

nu mai tin minte unde, dar cineva a explicat cam ce si cum se duce la motor daca mergi subturat


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 27 Jul 2005, 08:23
Post #19


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




In consecinta intrebari referitoare la turatii si consecinte rog a le pune la topicul indicat de Codrin. Cititi mai intii ce scrie in acel topic, poate gasiti deja raspunsul acolo.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djvibecmc
post 27 Jul 2005, 19:36
Post #20


Upgrade


Group: Members
Posts: 269
Joined: 16 September 04
From: Ploiesti




Saltare , pot sa va spun ca am facut niste mici teste in legatura cu ... consumul... Am mers si ``ca la carte`` ca sa zic asa... si am mers si mai putin ``economic`` .. vreau sa va spun ca diferenta e asa de mica incat nu simti.. adica 0.5%... eh acum nu va ganditi ca am mers super sportiv.. nu ... am mers asa.. fara sa ma rog de masina..si cu distractie.. daca intelegeti termenul...oricum... avand in vedere ca in manualul de utilizare scrie ca 1.4 MPI consuma 9.2 urban si 1.6 MPI consum 10 urban.. eu nu cunosc pe nimeni care sa aiba logan ( nu din auzite frate ) sa-mi spuna ca-i consuma mai mult de 9.2 respectiv 10...asa ca eu zic sa nu ne mai agitam cu consumuri cat mai mici si cu nustiu ce pasi de urmat cum sa conduci economic...vorba cuiva de mai sus ... luati-va diesel fratilor pana la urma... dar va spun ... ca nu e difirenta foarte mare nici acolo...pot sa spun din experienta.. cu toate ca imi doresc o masina diesel..Salutare si numai bine


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008 - PH 11 CYD
Get rich or.... get Diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
satori
post 27 Jul 2005, 23:02
Post #21


"wherever i may roam"-er


Group: Members
Posts: 214
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




Ideea este sa mergi cu cat mai putine rpm dar, atunci cand accelerezi, sa o faci pe cuplu sau in apropierea acestuia, nu subturat. Poti sa mergi cu V-a si la 50kmh dar doar daca o faci doar ca sa intretii respectiva viteza. Daca si nevoie sa urci la 60kmh, mai bine retrogradezi.

This post has been edited by satori: 27 Jul 2005, 23:04


--------------------
Chevrolet Kalos SXPP 04, Spark 06 2004, 2006 - BxxBUH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 28 Jul 2005, 04:27
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




S-a mai discutat, daca mergi la viteza constanta si turatie foarte mica nu ai ungere corespunzatoare.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 28 Jul 2005, 17:23
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Eu v-as sfatui sa nu mergeti sub 75-80km/h in viteza a V-a. In nici un caz cu 50/h.

Am inceput sa ma obisnuiesc cu sunetul motorului la Logan si am impresia ca "ii place" sa schimbi vitezele intre 2500-3000 rpm.

Revenind la topic, pentru scaderea consumului, eu am descoperit cea mai buna metoda. smile.gif Nu circul in oras intre orele 15-17 (cand iese lumea de la servici) smile.gif
Pare o gluma, dar in conditii de trafic intens, oricat de bine ai schimba vitezele, consumul e la fel de urias.

In afara orasului, sunt foarte bune sfaturile din manual (fara geam deschis, fara portbagaj pe masina pus fara rost) Si cum bine zicea ursul-alb, de un real folos sunt anticiparile din trafic (de exemplu la depasiri nu e bine, acolo unde e posibil, sa ajung in trena celui din fata, mai bine anticipez exact momentul cand pot sa trec pe langa el, intr-o viteza superioara. Adica fara franare, accelerare inutila).


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 31 Jul 2005, 20:31
Post #24


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(tomycta @ 25 Jul 2005, 00:34)
Ce pot face pt a reduce consumu la logan (1,4)??? cat de economic sa merg cu ea, fiindca [...] consuma 9%in oras...

Nu poti face NIMIC pentru ca sa consume mai putin IN ORAS. Acesta este consumul NORMAL. Consider ca acest topic nu isi mai are rostul, deoarece insusi constructorul da un asemenea consum! excl.gif Daca ar fi consumat mai putin, fii sigur ca ar fi fost un punct forte al constructorului sa se laude cu un asemenea consum... rolleyes.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 02:08
Forum Renault