DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> zgomot ciudat din spate la SN, Se aude un zgomot mai ciudat din spate

gcgeorgescu
post 3 Feb 2011, 23:28
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




magazinul de pe pantelimon
27lei, daca vrei iti dau nr lu baiatu vanzator.


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 3 Feb 2011, 23:32
Post #32


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Nu vreau nici un numar. Oricum nu are cum sa fie bilstein original. Este imposibil. Refuz sa cred! dry.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 3 Feb 2011, 23:33
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




nu stiu firma mi-a zis doar ca are si costa 27ron si are si de dsn si de solenza la acelasi pret, ca l-am intrebat special.


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 4 Feb 2011, 08:59
Post #34


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




poate e fara nuca aia.ca si aia e vreo 20 de lei


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dymmy
post 5 Feb 2011, 22:09
Post #35


M-a parasit DSN-ul ! Raman...in club...always!


Group: Members
Posts: 272
Joined: 12 July 10




QUOTE(gcgeorgescu @ 3 Feb 2011, 23:33)
nu stiu firma mi-a zis doar ca are si costa 27ron si are si de dsn si de solenza la acelasi pret, ca l-am intrebat special.
*



SIGUR E CEVA...NONAME.....maxam, pasam.....etc

ai grija ce cumperi!!!
bafta!


--------------------
dacia supernova 2003 europa - IS-- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clalexxxx
post 9 Feb 2011, 11:40
Post #36


Happy and cofee


Group: Members
Posts: 261
Joined: 27 September 07
From: Craiova




salut, eu am avut un scartait la hayon si credeam ca este de la reglaj cui prindere(ala cu pini aia 6 sau cati sunt pt. contacte electrice si iala cu cioc) am reglat pe acolo ceva, am lasat dopurile de cauciuc mai jos,practic le-am insurubat inspre interior si tot nimik tot auzeam scartait.
Apoi citind pe forum sectiunea Problem tehnice/rugina aripi SN am vazut poze discutii despre "oalele" semiaripi spate SN mancate de rugina, am dat mocheta din portbagaj si m-am uitat supriza erau varza si ale mele, se vedea prin niste gauri micute afara, apoi am observat ca amortizorul mai avea putin si iesea prin oala, am testat lasandu-ma cu propria greutate pe portbagaj si ascult sunetul, soc .. venea din partea unde amortizorul rupea tabla de prindere. Efectele observate erau asa la viteze de peste 100 km/h dardai spatele masini,vibra intra in rezonanta dar foarte rau, la cele mai usor denivelari se auzea scartuitul ala super enervant si mancator de nervi.
Rezolvare problema sudare semiaripi noi stanga si dreapta sudura cu flacara 40% si sudura cu mig-mag 60% asa mi-a zis baiatul la care am apelat. Semiaripile m-au costat 160 lei/bucx2=320lei si 200 lei manopera sudura, am astupat gaurile alea defect fabricatie la noile semiaripi, le-am dat grund interior,exterior,am asteptat sa se usuce si apoi am aplicat 2 straturi vopsea cauciucata 3 kg parca la 14 lei.
Dupa schimbat oale a disparut scartaitul ala de tabla, decat portbagajul tipic SN/Solenza jocul ala lateral si sus/jos de la incuietoare primul model, la viteze de peste 100km/h respectiv 130km/h stabilitate fara vibratii de nici un fel.
Recomand sa verifici si treaba asta, numai SN de garaj sunt in stare buna sau cele super ingrijite de s-au bagat 2 loganuri ca pret in ele arata fenomenal, restul sunt toate mancate de rugina,intra apa in ele etc.
Dupa schimbare semiaripi am carat sute de kg cu masina in interes personal fara probleme, amortizoare cele originale pe gaz pe spate, pe fata am schimbat in 2010 bilstein 2 buc.


--------------------
Dacia Logan oct 2007,1.4L Laureate - DJ-AKP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giannicamara
post 9 Feb 2011, 23:40
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 111
Joined: 6 February 11




zgomotul din spate este de la amortizoare.sunt pe gaz si scartaie.de noi au facut asa.pune de logan.intra bine sus.. doar ca jos trebuie o bucsa in plus ca nu e suficient de lat.ai grija bucsa sa fie din material tare.cu amortizoare de logan o sa se comporte foarte bine masina.si nu mai scartzaie.


--------------------
DACIA SuperSUPER Nova 2002
š˜”°º.. Mr. Gianni ™..º°”˜š
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 9 Feb 2011, 23:47
Post #38


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




de la amortizoare mi a spus si mie mecanicul ca e.da ciudat ca scartaie doar in dreapta


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 10 Feb 2011, 09:22
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




daca e vorba de spate verifica strangerea la bucsa inferioara (adica pune degripant cateva zile apoi incearca sa mai strangi piulita) si mai verifica tampoanele de amortizare zgomot dintre tija telescopului si oala (sunt 2 bucati una deasupra oalei si una dedesupt)


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 01:50
Forum Renault