DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Motor F3R 2.0 pe Dacia 1310, Cum se face, de ce ai nevoie.

flam369
post 5 Oct 2020, 13:03
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 12 November 17
From: .




Salut! Sunt interesat in a schimba motorul pe un 1310 din 88 cu unul de pe laguna 1/megane 1/scenic, cod F3R, 116 cai 2.0. Am auzit chestii cum ca merge pe suportii de papuc diesel si cutia de papuc diesel cu priza si carter. Sunt interesat mai ales ce piese mai trebuie cumparate pe langa motor si cutie, care e ordinea operatiunilor, evacuarea, instalatia, etc. Daca vrea cineva care a facut si stie ce vorbeste il rog sa ma ajute pe mine si implicit pe cei care citesc topicul si sunt interesati. Am citit si celelalte topicuri, dar nu ma ajuta absolut deloc, e doar multa lume care vorbeste degeaba.
Am o singura rugaminte: Daca nu esti sigur, decat sa induci lumea in eroare mai bine nu spui nimic (sunt patit cu oameni de genul).
Multumesc.
f3r.jpg ( Size: 125.99k ) Number of downloads: 536

f3r2.jpg ( Size: 108.33k ) Number of downloads: 546

f3r3.jpg ( Size: 77.89k ) Number of downloads: 542


--------------------
. . . - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rob3rto
post 9 Nov 2020, 17:58
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 539
Joined: 1 January 11




-Suporti motor papuc diesel, cutia de viteze la fel(sau carter ambreiaj plus priza bagate intr-o cutie de viteze de dacie)
-Rulment in vilbrochen(6203 parca)
-Furtune instalatie racire tot de papuc impreuna cu vasul de expansiune, radiator supernova/solenza
-Rezervor de dacie injectie in al carui sorb inghesui pompa de benzina de laguna, conducte benzina 8mm(gasesti la dedeman, din cupru, vreo 12 lei metru).
-Galeria de evacuare, la fel, de papuc diesel careia ii obturezi iesirea pt egr. Cu putin noroc poti folosi si "saxofonul" de papuc smile.gif

Cam astea ar fi in mare. Mai sunt maruntisuri gen GMV, immo off, evacuare...

This post has been edited by Rob3rto: 9 Nov 2020, 17:59


--------------------
Dacia 1300 1981 - PH 88 VBA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flam369
post 11 Nov 2020, 14:01
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 12 November 17
From: .




QUOTE(Rob3rto @ 9 Nov 2020, 17:58)
-Suporti motor papuc diesel, cutia de viteze la fel(sau carter ambreiaj plus priza bagate intr-o cutie de viteze de dacie)
-Rulment in vilbrochen(6203 parca)
-Furtune instalatie racire tot de papuc impreuna cu vasul de expansiune, radiator supernova/solenza
-Rezervor de dacie injectie in al carui sorb inghesui pompa de benzina de laguna, conducte benzina 8mm(gasesti la dedeman, din cupru, vreo 12 lei metru).
-Galeria de evacuare, la fel, de papuc diesel careia ii obturezi iesirea pt egr. Cu putin noroc poti folosi si "saxofonul" de papuc smile.gif

Cam astea ar fi in mare. Mai sunt maruntisuri gen GMV, immo off, evacuare...
*



Mersi! La nivelu meu am inteles cam jumate din ce ai zis, da o sa fac incet incet rost de piese si ma apuc, inca nu stiu ce ar fi mai simplu: sa adaptez cutia mea sau sa pun de papuc, nu am mai facut niciodata asa ceva, o punte si doua fuzete am schimbat pentru trecere, motoare inca nu. Mersi foarte mult inca o data de sfaturi, o sa incerc.


--------------------
. . . - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 11 Nov 2020, 14:13
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.586
Joined: 18 September 05
From: Internet




Omule! nu strica Dacia!
Un prieten de abia a scapat de o Laguna de 2.0 si daca nu gresesc 130 cp (2002) cu climatronic si tot ce mai era atunci cu 700 eur.
Masina mergea excelent dar nu o lua nimeni cu o mie...

This post has been edited by rue: 11 Nov 2020, 14:13


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Elf-Gordini
post 18 Nov 2020, 00:21
Post #5


Gordini


Group: Members
Posts: 61
Joined: 6 September 13
From: BUCURESTI




Mai intai, incepe sa captezi informati despre sistemul de franare, discuri ventilate pe fata, alti etrieri. Schimbat conducte de frana, care sigur sunt praf de rugina... Caseta de directie desfacuta si pus tot nou pe ea. Coloana de directie, luata de pe o dacie cu injectie ( are cruce cardanica, nu bucsa). Dar ce sa mai, dupa cum ai pus tu intrebarile, cu siguranta, nu te vei pricepe sa montezi mai nimic si masina in momentul de fata, nu este pusa la punct. Mai bine decat sa montezi un alt motor, multe batai de cap... Iti spun din propria experienta... Am montat 6 motoare diferite pe dacie... si am facut suporti motor/cutie de la 0 la toate... Nu mura in gura, suporti de papuc pe motorul f7p... Pe vremea aia nici nu aflasem. Deci, mai bine, mergi pe un motor de dacie nova 1.6 cu dublu carburator sau carburatoare de moto si vei fi mult mai multumit. Cauta pe fata, fuzete de papuc diesel, gaurestele la 4x100 si ai 4 prezoane si alte frane. Servo + pompa de papuc diesel. Sunt multe de discutat. Tu alegi.
Si vezi, cand te bagi in modificari, trebuie sa ai bani, altfel ramai fara chiloti si sosete, ca mine.. Deci grija mare baiete.

This post has been edited by Elf-Gordini: 18 Nov 2020, 00:24


--------------------
R 8/12 G 1969/1971
www.gorde.org, www.g-forum.net
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flam369
post 18 Nov 2020, 09:05
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 12 November 17
From: .




QUOTE(Elf-Gordini @ 18 Nov 2020, 00:21)
Mai intai, incepe sa captezi informati despre sistemul de franare, discuri ventilate pe fata, alti etrieri. Schimbat conducte de frana, care sigur sunt praf de rugina...  Caseta de directie desfacuta si pus tot nou pe ea. Coloana de directie, luata de pe o dacie cu injectie ( are cruce cardanica, nu bucsa). Dar ce sa mai, dupa cum ai pus tu intrebarile, cu siguranta, nu te vei pricepe sa montezi mai nimic si masina in momentul de fata, nu este pusa la punct. Mai bine decat sa montezi un alt motor, multe batai de cap... Iti spun din propria experienta... Am montat 6 motoare diferite pe dacie... si am facut suporti motor/cutie de la 0 la toate... Nu mura in gura, suporti de papuc pe motorul f7p... Pe vremea aia nici nu aflasem. Deci, mai bine, mergi pe un motor de dacie nova 1.6 cu dublu carburator sau carburatoare de moto si vei fi mult mai multumit. Cauta pe fata, fuzete de papuc diesel, gaurestele la 4x100 si ai 4 prezoane si alte frane. Servo + pompa de papuc diesel. Sunt multe de discutat. Tu alegi.
Si vezi, cand te bagi in modificari, trebuie sa ai bani, altfel ramai fara chiloti si sosete, ca mine.. Deci grija mare baiete.
*




**Off-Topic
Am facut deja trecerea la 4 prezoane, mi-am batut capu foarte mult timp daca sa o fac eu sau sa o cumpar, pana la urma mi-am cumparat o trecere la supra-pret de la un tepar, am dat-o jos si dupa mi-am facut-o singur (mai putin puntea, pe aia am cumparat-o ca e cu discuri). Si pentru cei care nu stiu:
-doua bucati fuzete papuc diesel (sa aiba 5 prezoane),
-doua bucati suport etrier papuc diesel sau solenza,
-doua bucati etrier papuc diesel sau solenza (cei de dacie nu merg ca sunt prea mici pentru discurile ventilate),
-doua bucati discuri frana solenza,
-doua bucati planetare papuc diesel tractiune fata/doua distantiere (planetarele sunt prea lungi si ies cativa cm in afara astfel incat nu strange nimic piulita, si ultima chestie
-doua bucati regaurire la 4x100, fuzeta are 6 gauri, se mai dau 4 (3 pentru prezoane, 1 pentru disc) si cam aia e. Pe spate nu-mi dau cu parerea, eu mi-am luat direct punte. Si daca se intreaba cineva de ce am table pe spate si pe fata ats-uri, e pentru ca nu intra ats-urile pe discuri de 270mm cum am pe punte (strang pe etrier si freaca foarte putin) si trebuie sa fac rost de niste distantiere.

**On-Topic
Inteleg ca vreti sa fiti de ajutor in felul vostru, da eu inainte sa pun intrebarea asta, de cateva luni m-am documentat, m-am uitat dupa alte motoare, am vorbit cu cativa oameni, si abia dupa toate astea am ajuns la concluzia ca vreau sa fac swap la f3r.
Nu vreau sa fiu nepoliticos sau ceva, dar daca chiar vreti sa fiti de ajutor, dati raspunsuri la ce am intrebat, nu am nevoie de "nu strica dacia", sau "nu ai experienta" (asa am auzit si la capitolu cu trecerea "cum sa schimbi tu punti si fuzete ca nu ai strans un surub"..si in 2 ore am schimbat puntile intre ele singur biggrin.gif ). Am nevoie de ce a spus Robert mai sus, si ii multumesc inca o data pentru informatii.
Daca aveti informatii utile, tips n tricks-uri as aprecia foarte mult, multumesc si bafta.

This post has been edited by flam369: 18 Nov 2020, 09:14

Attached thumbnail(s)
125891682_423453602158301_137255856392254347_n.jpg ( Size: 167.17k ) Number of downloads: 432
125819885_2755948347994470_520795961428710539_n.jpg ( Size: 162.48k ) Number of downloads: 421
125868874_447084356275400_7801201456619135261_n.jpg ( Size: 170.13k ) Number of downloads: 157
125865295_355558182176421_7320818313213620120_n.jpg ( Size: 201.4k ) Number of downloads: 149
125795998_183905679986721_4988058348949365703_n.jpg ( Size: 167.17k ) Number of downloads: 145


--------------------
. . . - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Elf-Gordini
post 18 Nov 2020, 10:47
Post #7


Gordini


Group: Members
Posts: 61
Joined: 6 September 13
From: BUCURESTI




Tine minte, una este sa te documentezi pe internet, alta este practica... Atentie!!, vezi ca tot timpul au fost tepari cu piese modificate si facute pe genunchi, ai grija mare ce cumperi altadata.
Sa revenim la masina. Bravo, pana acum este oarecum, ok. Intrebare, pentru ce ai montat distantiere la fuzete ( stiu despre ce distantier este vorba) daca tu ai fuzeta + capul planetarei care intra in fuzeta, de papuc diesel ( mari mergea si de dacia nova). (din cate observ, a fost teapa si la planetare, nu sunt de diesel, ci de dacie berlina, numai in cazul asta se pupa fuzeta de papuc, bucsa + cap planetar) Gandeste ce am zis si pune in balanta.
Inca ceva, discurile de pe spate, sunt prea mari, era ok discuri de logan fata/simple 259mm cu etrieri de megane 2, uite aici la mine. Daca montezi distantiere roata te va arunca si oricum, la ats cup trebuiesc manarite aripile spate neaparat.


Nu te supara, eu nu te iau la misto sau sa arunc cu pietre in tine, vreau doar sa-ti atrag atentia si sa te invat cum sa faci mai bine lucrurile. Tu pe spate, ai discuri mai mari,fi 270mm decat pe fatafi 235mm? Daca da, tu vrei sa te felicit pentru asta? Hai ca ai ajuns bine aici si ai dat de mine, care sigur te va ajuta mult in proiect.
Toate bune si ma bucur ca mai sunt pasionati de Dacia.

This post has been edited by Elf-Gordini: 18 Nov 2020, 12:47

Attached thumbnail(s)
DSC01191.JPG ( Size: 2.95mb ) Number of downloads: 193


--------------------
R 8/12 G 1969/1971
www.gorde.org, www.g-forum.net
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AnTonio_12
post 20 Nov 2020, 14:06
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 19 August 18




Foarte bine lucrat pana acuma! biggrin.gif
Respect pentru munca!
Sper ca vei posta pe forum continuarea proiectului. laugh.gif


--------------------
Dacia 1300 L Dacia 1300 1974
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 20 Nov 2020, 14:12
Post #9


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.902
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




teava ai rigida de frana expus acolo ma intristeaza. nu ti-e frica ca ieie vreun bolovan in ea si ramai fara jumatate din frane?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Elf-Gordini
post 20 Nov 2020, 23:31
Post #10


Gordini


Group: Members
Posts: 61
Joined: 6 September 13
From: BUCURESTI




einstein1984- Te referi la poza pusa de mine? Daca da, eu nu merg cu masina pe drumurile patriei, doar la curse si alea de asfalt, nu macadam.. Daca se va intampla ceva, desi nu are cum sa ajunga in zona aia bolovani/pietre, eu folosesc 2 pompe de frana montate in paralel.
Sunt curios, tu ce frane ai pe masina?


--------------------
R 8/12 G 1969/1971
www.gorde.org, www.g-forum.net
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 21 Nov 2020, 00:10
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.934
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Daca este teava care trebuie este din aliaj CuNi 90/10, cam greu de rupt aia de o piatra, mai repede se indoaie, stranguleaza decit sa se rupa.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Elf-Gordini
post 21 Nov 2020, 12:08
Post #12


Gordini


Group: Members
Posts: 61
Joined: 6 September 13
From: BUCURESTI




Agrig- Asa este, mai greu sa se rupa. Eu oricum nu folosesc doar teava pe puntea spate, exista un racord/furtun flexibil de frana pe traseu (vezi foto). Acum merg pe furtunuri metalice, pozele atasate de mine sunt de prin 2015.
Toate bune oameni buni.

This post has been edited by Elf-Gordini: 21 Nov 2020, 12:13

Attached thumbnail(s)
DSC01187.JPG ( Size: 3.01mb ) Number of downloads: 152


--------------------
R 8/12 G 1969/1971
www.gorde.org, www.g-forum.net
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rob3rto
post 22 Feb 2021, 06:12
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 539
Joined: 1 January 11




QUOTE(Elf-Gordini @ 18 Nov 2020, 10:47)
Inca ceva, discurile de pe spate, sunt prea mari, era ok discuri de logan fata/simple 259mm cu etrieri de megane 2, uite aici la mine.  Daca montezi distantiere roata te va arunca si oricum, la ats cup trebuiesc manarite aripile spate neaparat.
Nu te supara, eu nu te iau la misto sau sa arunc cu pietre in tine, vreau doar sa-ti atrag atentia si sa te invat cum sa faci mai bine lucrurile.  Tu pe spate, ai discuri mai mari,fi 270mm decat pe fatafi 235mm? Daca da, tu vrei sa te felicit pentru asta?  Hai ca ai ajuns bine aici si ai dat de mine, care sigur te va ajuta mult in proiect.
Toate bune si ma bucur ca mai sunt pasionati de Dacia.
*



Cel care a facut conversia asta a ales cea mai simpla varianta. Portfuzeta de renault careia i-a eliminat axul.
Varianta complicata, facuta de mine, cu flanse executate la cnc, bride pt furtune, etc. Insa a durat, mult! M-am ambitionat si sa pun discuri cat se poate de mici(228mm), insa am fost conditionat si de rotile mici(R13)

Attached thumbnail(s)
FB_IMG_1613964738043.jpg ( Size: 41.96k ) Number of downloads: 111


--------------------
Dacia 1300 1981 - PH 88 VBA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 22 Feb 2021, 10:28
Post #14


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.902
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Dar traseul conductelor mi se pare mai ingrijit fata de cel de mai sus.
@elf-gordini, in conditiile descrise ar trebui sa mearga , ai dreptate


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 23:31
Forum Renault