DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Tije metalice incinse in partea dreapta

woth
post 27 Jul 2004, 09:09
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 5 June 04




Salut!

Am descoperit recent ca in sn-ul meu, poate si al vostru, exista 2 tije metalice care se incing. Aceste tije le-am descoperit la "piciorul stang" al pasagerului din dreapta soferului, oarecum in spatele consolei.

Eu pe de o parte ma chinui sa racesc cu ac, tijele alea incinse, pe de alta parte, actioneaza ca un resou si consum benzina ca un prost. Pot sa pun flexul pe ele si sa le tai?

Ce sunt ele de fapt?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BV99
post 27 Jul 2004, 10:03
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 144
Joined: 14 April 04
From: BRASOV




Din cate stiu eu sunt conductele de la calorifer.


--------------------
DACIA NOVA GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristimm
post 27 Jul 2004, 10:04
Post #3


Membru vechi


Group: Members
Posts: 664
Joined: 30 September 02
From: Bucuresti




S-ar putea sa fie vorba de rezistentele de putere inseriate cu ventilatorul. (pe treptele 1 si 2).


--------------------
ex Dacia Nova GTi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sergiu
post 27 Jul 2004, 10:09
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 494
Joined: 23 May 02
From: Timisoara




Sunt chiar conductele de incalzire (dupa descrierea locatiei si a formei). Poti sa le iei si la flex, da' prapadesti masina fara rost. Eu zic sa le lasi acolo asa cum sunt, eventual sa incerci solutia cu robinetul a lui Liviu... Cred ca eu pe varianta asta o sa merg.


--------------------
Dacia SupeRNova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
woth
post 27 Jul 2004, 11:05
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 5 June 04




pai e aberant ca nu pot inchide acest calorifer. adica in mijlocul verii, nu e suficient ca transpir de nu mai pot, mai trebuie sa imi bata si caloriferul, asa, ca superoferta.

nu pricep. deci, nu pricep. daca asta nu e idiotenie, atunci nu stiu ce e. mai si injur ca nu-mi raceste bine ac-ul cand mie de fapt imi bate caloriferul ala. e penibil.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 27 Jul 2004, 11:49
Post #6


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Domnul Asarban nu lucreaza la DACIA desi ar fi bun sa predea ceva cursuri la Academia Automobilului (Dacia)... :mrgreen: ... intrebarea ta este mai mult una retorica laugh.gif .... poti insa sa o transmiti cu incredere la vocea.clientului@daciagroup.com ... chiar suntem curiosi si noi ce-ti vor raspunde...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 27 Jul 2004, 11:53
Post #7


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Sau poti instala TU un robinet la calorifer.
Pentru detralii consultati Guru Liviu!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
woth
post 27 Jul 2004, 12:18
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 5 June 04




oamenilor, eu sunt mai incepator in ale masinilor. spuneti-mi si mie, ce cauta acest calorifer in masina si la ce foloseste el? adica, daca vreau sa incalzesc, eu stiam ca dau drumul la ventilator si setez pozitia cald. caloriferul ce rost mai are?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 27 Jul 2004, 12:29
Post #9


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




:shock: ....tu crezi ca ventilatorul e sursa caldurii?.... sau un element cald?....cum ar fi un calorifer, adica un schimbator de caldura tip radiator....

sistemul de incalzire se compune din acel radiator/calorifer, alimentat cu lichidul care raceste motorul... parghia cu care dai tu drumul la caldura actioneaza de fapt o clapeta care comuta jetul de aer generat de ventilator prin radiator (pentru cald) sau pe langa radiator (pentru rece, adica temp. ambianta)... pentru AC exista un al doilea radiator prin care circula freonul (sau cum s-o chema asta ecologic)...

problema este ca radiatorul de incalzire este mereu cald pentru ca antigelul circula mereu...nu are un robinet... adica acest motiv el incalzeste permanent plasticele bordului, facand AC-ul sa fie mai putin eficient....

Liviu a pus in practica recent o solutie de instalare a unui robinet care sa intrerupa circulatia antigelului prin calorifer, pe timp de vara...

dar sa revenim la intrebarea ta!.... nu poti taia conductele...daca te deranjeaza caldura data de acele conducte si radiatorul montat in masina, poti realiza solutia aplicata de Liviu...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
woth
post 27 Jul 2004, 12:45
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 5 June 04




ok, am inteles. iti multumesc pt. explicatii.

liviu nu a precizat exact ce repercursiuni poate avea acel robinet pe termen lung. asta 1 la mana.

si 2 la mana, eu fiind incepator si habar nu am, as prefera sa fac toata tarasenia cu robinetul intr-un service. imi face cineva chestia asta?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 27 Jul 2004, 12:49
Post #11


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




in service dacaia nu!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 27 Jul 2004, 12:53
Post #12


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Nu am precizat ce repercursiuni poate avea pe termen lung pentru ca nu imi dau seama DACA pot apare repercursiuni. Din ceea ce cunosc eu pana in prezent, nu are ce efecte negative sa aiba . Ce cred ca se poate intampla (adica sunt sanse foarte mici sa se intample asa) este ca pana in momentul cand se deschide termostatul (si incepe sa circule antigelul prin circuitul principal) pot apare puncte de incalzire mai mari decat cele normale pentru ca antigelul practic se "invarte" numai prin motor (nu mai circula si prin calorifer). De fapt nici macar nu circula la modul propriu ci mai degraba este amestecat (ca un mixer) de pompa de apa.

O sa vad daca apar probleme in timp ... Pana acum ma declar 120% multumit de solutia adoptata.

P.S.: Nu imi mai atribuiti mie solutia robinetului caci nu este "creatie" proprie. Am vazut pe forum ca si altii au pus asa ceva si m-am gandit si eu sa incerc (nemaivorbind de faptul ca AlexV a avut acest robinet inca de acum un an si ceva pe cand avea DSN).


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
woth
post 27 Jul 2004, 13:44
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 5 June 04




Liviu, spune-mi si mie, te rog, cum se numeste robinetul acela. Adica, ma voi duce sa-l cumpar si nu stiu exact ce sa cer. A, si ce dimensiune au acele coliere cu care ai prins robinetul.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
calin.c
post 27 Jul 2004, 15:44
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 310
Joined: 27 July 04
From: sighisoara




robinet pt radiatorul de incalzire cu o singura iesira.(dacia 1310 cu bord cn)


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
woth
post 27 Jul 2004, 16:03
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 5 June 04




mersi


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 20:42
Forum Renault