DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> joaca volanul, in mers

kondordv
post 20 Mar 2008, 21:54
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 17 June 07




QUOTE(ionutctn @ 20 Mar 2008, 10:46)
La schimbarea crucii ax volan va dau un sfat: daca aveti bord CN, demontati carcasa aia dintre volan si bord (partea de jos bineinteles) ca sa aveti vizibilitate la crucea cu pricina. Pentru demontare/remontare, lucrati cu o tubulara cu prelungitor scurt. Merge mult mai repede cu tubulara. Eu unul le schimb destul de des: ori sunt proaste, ori nu am eu noroc la piesa asta. Eu verific cricea volan in felul urmator: stau in afara masinii langa usa sofer si prin geamul deschis de la sofer misti usor de volan stanga-dreapta. Asa poti vedea daca se intampla ceva la roti.
*



Exact am bord de CN, o sa verific crucea exact cum ai spus si o sa vin cu rezultate, dar totusi eu nu cred ca am joc si ca problema nu e de acolo, mai degraba din caseta de directie, desi nici nu stiu cum arata aia si cam cat costa. V-am spus se intampla doar uneori bataitul si jocul de volan, plus ca la curbe nu simt sa ma fure directia deloc din contra uneori simt ca si cum doar roata din stanga e franata si daca las volanul merge maxim spre stanga, adica cu ceva forta tin directia dreapta. Are cineva ceva scheme cu caseta de directie?

Pentru tipul cu cauciucurile cu galma si probleme, vreau sa-i trasmit ca timp de 5 ani cu 70.000 de km am schimbat primul set de cauciucuri, cele originale de pe masina, si le-am schimbat nu de la uzura santului ci de la faptul ca erau cam crapate (coapte de soare). Sincer nu-mi mai aduc aminte firma, dar cred ca erau Montana. Multi prieteni de-ai mei nu ma credeau, dar asta a fost situatia reala!


--------------------
Dacia 1310 Berlina 1999 L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iubitordedacie
post 20 Mar 2008, 23:55
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 186
Joined: 28 April 04
From: Bucuresti




nu ma pricep la mecanica, de aia si scriu pe forum. ma gandeam sa nu fie ceva pe la vreo bucsa, vreun capat de bara si alte chestii din astea. simptomele eu zic ca le-am descris destul de clar.


--------------------
Dacie Berlina 2010 - BB-KING
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th June 2024 - 00:22
Forum Renault