DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages < 1 2 3 4 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Logan cu jante de aliaj oprit de la vanzare in Fr!

stefan19
post 5 Aug 2005, 11:28
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 15 September 04
From: Constanta




De unde stiu ei cum merg eu cu masina ? Ce inteleg prin "conditii normale de utilizare" ?

Din cate vad se confirma ca la solicitari serioase cauciucul poate sa sara de pe janta, si nu cred ca dacia se va baga sa ne schimbe jentile originale sau gumele. Si atentie ca la francezi erau Continental. Montana or sta mai bine ? laugh.gif
Si costi, Dl Popovici e o " Monica " tongue.gif


--------------------
Dacia Logan Ambition - CT-XX-STE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 5 Aug 2005, 11:32
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




asa, asa,... Monica smile.gif

Eu zic ca daca nu incercati testul elanului sinteti safe. Chiar cu Montata (mama groaznice cauciuce')


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
n.vasiliu
post 5 Aug 2005, 11:32
Post #33


Membru


Group: Banned
Posts: 119
Joined: 12 February 05
From: Bucuresti




N-au ce-i face. Doamne fereste ai de evitat un obstacol si chiar poti avea astfel de probleme. S-au vandut 100.000 de masini, deci probabilitatea sa se intample creste f. mult


--------------------
DACIA/Renault LOGAN Ambition 1.6 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 5 Aug 2005, 11:47
Post #34


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Dormiti linistit, FNI vegheaza pentru voi...
Sincer, in locul celor cu ambition eu m-as duce la vulcanizare sa reinstalez anvelopele alea pe jenti...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mano
post 5 Aug 2005, 11:51
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 14 April 05




Costi de garantat garanteaza dna Popovici doar daca pe dl nu il cheama Monica. biggrin.gif
Acum serios crede cineva ca se mai cheama vreo masina pentru inlocuirea jentilor (cu atat mai putin pentru cauciucuri rulate) biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan Ambition - IS xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danbogdan
post 5 Aug 2005, 12:31
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 85
Joined: 5 August 04




QUOTE(klaus @ 5 Aug 2005, 12:47)
Dormiti linistit, FNI vegheaza pentru voi...
Sincer, in locul celor cu ambition eu m-as duce la vulcanizare sa reinstalez anvelopele alea pe jenti...
*



Sincer sa fiu, daca e sa fie probleme, nu cred ca šreinstalareaš anvelopelor pe jenti ar rezolva problema. Poate doar daca se dovedeste ca intr-adevar nu s-a aplicat acolo acea solutie de etansare, pe anvelopa, lucru de care ma cam indoiesc. Cred ca problema este fie la jenti, fie la anvelope.

P.S. Totusi, de ce se deformeaza atat de tare anvelopa la astfel de solicitari? Si la testele ADAC, am inteles ca din acelasi motiv s-ar fi šagatatš acea janta care era din otel.

This post has been edited by danbogdan: 5 Aug 2005, 12:34


--------------------
Dacia Logan Ambition - B 04 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
carman
post 5 Aug 2005, 12:49
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 9 May 05




QUOTE(stefan19 @ 5 Aug 2005, 10:53)
In imagini se vede clar, logan incarcat corespunzator, cu presiunea corecta in roti, la evitarea unui obstacol, la viteza ridicata (100) se "descalta" de cauciuc la roata supusa stresului.
(...)vreau sa stiu daca la manevre mai serioase o sa-mi ramana cauciucurile pe jenti ? Garanteaza cineva ?
*


nu. daca vrei sa faci teste sadice cu masina atunci exista riscul ca roata stresata sa piarda presiunea. unde au vazut unii ca se descalta ?! ai 2 solutii in cazul asta: mergi la vulcanizare sa le puna solutie de etansare sau pui camera.

QUOTE(cristidb @ 5 Aug 2005, 11:49)
Cauciucurile nu se monteaza cu cauciuc topit, cum se face prin toate vulcanizarile. Cauciucul dizolvat e o improvizatie. In mod normal ar trebui sa se foloseasca o pasta care seamana cu vaselina. Poate de asta vi se pare ca au fost puse cauciucurile "pe uscat".
Mie asa mi-au montat cauciucurile pe jantele de aliaj, si pe galeata cu pasta scria ca pentru asa ceva este.
*


eu am primit avertismentul de la 2 vulcanizari serioase. toate pe care le-au desfacut ei, erau uscate. sigur ca cei de-acolo monteaza cu solutie de etansare. am dat cauciucul lichid drept exemplu. tot ei au afirmat ca nu-i problema mare lipsa solutiei de etansare la jentile de aliaj pentru ca ele nu se deformeaza iar lacul cu care sunt date face ca talonul cauciucului sa adere bine. dar totusi mi-au atras atentia asupra posibilitatii pierderii presiunii in cazurile in care lovesc in plin o gura de canal sau daca ma inscriu cu ea la raliuri...

pe de alta parte e posibil ca si modelul de pneu comercializat in vest si folosit in test, continental, sa fie ceva mai sensibil la lipsa solutiei... asta ar explica si de ce uzina afirma ca la noi nu-s probleme.


--------------------
◊ ◊ - ◊
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidb
post 5 Aug 2005, 13:05
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




Montarea de camere nu poate fi o solutie.
Daca lovesti o gura de canal ai toate sansele sa pierzi si roata nu doar presiunea smile.gif

This post has been edited by cristidb: 5 Aug 2005, 13:06


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusM
post 5 Aug 2005, 13:40
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 29 July 05
From: Ploiesti




Renault bate in retragere
Loganul, retras de pe piata Europei Occidentale

Automobilul Dacia Logan nu va mai fi comercializat in Europa de Vest. Potrivit Delta RFI, aceasta decizie a fost luata de constructorul francez Renault, in urma testului de stabilitate efectuat joi, 4 august, in Franta.

Constructorul Renault a primit cateva mii de comenzi inca din primele zile, pe care trebuie sa le anuleze pana la rezolvarea problemelor aparute in ultima perioada.

HOTNEWS


Parca era vorba doar de versiunile cu jante de aliaj...


--------------------
- - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
carman
post 5 Aug 2005, 13:49
Post #40


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 9 May 05




iti multumim pentru dezinformarea prompta. adevarata stire este preluata de aici, si nu e nici o noutate:

http://www.deltarfi.ro/stiri/1383

This post has been edited by carman: 5 Aug 2005, 13:52


--------------------
◊ ◊ - ◊
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 5 Aug 2005, 13:52
Post #41


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Mda. Jurnalism romanesc.
Carman, tocmai si-au editat aia de la Delta RFI stirea, ca initial suna cu totul altfel....


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maff
post 5 Aug 2005, 13:58
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 26 July 05






--------------------
Dacia SuperNova - B45MAF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 5 Aug 2005, 14:42
Post #43


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




deci la intern...mere si asa...bravo, bravo!

bine domn'e ca suntem clienti de mana a doua...nu v-ar crape obrazul de rusine...da ce banii nu nostrii nu sunt castigati la fel, poate chiar mai greu?

In franta l-au testat la sarcina normala...nu pe gol ca la Romexpo, de aia a crapat,
bai acestia...sunteti penibili...d-na Popovici, ne faci numele de ras smile.gif


--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AND
post 5 Aug 2005, 14:51
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.225
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti




Acum ma gandeam sau nu daca sa-i mai pun sau nu jante de aliaj si alte gume mad.gif Ce nenorociti astia ! Nici nu stiu exact daca sa fac treaba asta sau s-o las asa .


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate - B - xx - xxx
Audi's 5.9 TDI V12 - Worlds most powerful production diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 5 Aug 2005, 15:00
Post #45


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




de pe desprecopii.com:
QUOTE(aquariusrpro)
Au oprit livrarile strict pentru jenti din aliaj ( majoritare in UE) si au un conflict cu furnizorul, cauta alti furnizori, cel vechi va trebui sa platesca. Asta stiu din sursa sigura ... sotul unei prietene ( membra pe site) incepe sa lucreze pe acesta tema ...ca avocat 04.gif


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 5 Aug 2005, 15:51
Post #46


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




si pana castiga procesul, in RO...viata e frumoasa...jigodiile!


--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 5 Aug 2005, 16:19
Post #47


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Dacia contraataca: http://www.hotnews.ro/articol_28463-Livrar...occidentala.htm

Deci e o chestie de nuanta: se exporta Loganuri, dar nu se livreaza la clienti wink.gif

mil, poate exista un motiv bun ca lucrurile sa mearga inainte in Ro:
a. Michelin/Barum/Kormoran, nu Continental (poate alea Continental au peretii laterali mai moi).
b. suspensie mai moale -> preia poate o parte mai mare din presiunea exercitata asupra rotii, si nu mai apare fenomenul.
de fapt, in Ro nu au reusit sa o descalte, doar pe alea pentru vestici au reusit...

Si in ultimul rand, sa nu uitam, chiar nu e nici un pericol semnificativ, voi ati vazut filmul? Se descalta chiar la sfarsit, cand masina practic s-a oprit (atunci e presiunea maxima pe cauciuc). Daca ai scapat pana atunci fara sa te loveasca tirul de pe contrasens - faptul ca s-a dezumflat roata e cea mai mica problema pe care o ai in momentul respectiv.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mmariusel
post 5 Aug 2005, 16:23
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 27 July 05




QUOTE(vv @ 5 Aug 2005, 16:19)
de fapt, in Ro nu au reusit sa o descalte, doar pe alea pentru vestici au reusit...


Masina a fost testata numai cu soferul. Fara sarcina.


--------------------
Nissan Almera 2.2 TDI - SECRET
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 5 Aug 2005, 16:26
Post #49


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




Cred ca riscam sa nu mai credem nimic ce scrie in presa daca tot striga astia: "Lupul ! Lupul !".

Daca ajungi sa-ti faci griji ca sare cauciucul de pe janta... e jale. Pe o autostrada daca ajungi in situatia de a derapa deja sunt alte griji pe care trebuie sa ti le faci precum traficul de pe celalalt sens, cei care vin din spate si nu apuca sa franeze la timp, barele eventual de pe marginea soselei si alte obstacole.

Faptul ca raman fara un cauciuc cand masina s-a oprit chiar nu ma impresioneaza cu nimic.

Nu e buna de facut raliuri se pare... chiar n-am de gand sa fac raliuri.

Pana nu a aparut Logan n-am stiut de toate testele astea care se pot face cu o masina, eu ma bucur totusi ca masinuta asta ieftina atrage atata atentie. E semn ca a deranjat pe multi ca despre alte masini nu zice nimeni nimc se pare. De exemplu cea mai bine vanduta masina din Europa: Peugeot 206.

This post has been edited by DigitalScribe: 5 Aug 2005, 16:27


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mich@el
post 5 Aug 2005, 17:36
Post #50


membru fara frane


Group: Members
Posts: 626
Joined: 27 February 05
From: Timisoara




Nu cred ca o roata se descalta de cauciuc doar datorita lipsei de pasta de cauciuc.Acea pasta se foloseste doar pentru etansare.Parerea mea este ca jentile au o greseala de proiectare,lipseste vreun canal(umar) in care se aseaza cauciucul umflat corespunzator.Ori nu sunt la cota care trebuie. Probabil ati auzit si voi,nu o data,cand umfla cei de la vulcanizare cauciucul pe janta,in final cand se aseaza,pocneste.Cauciucurile nu prea au cum sa fie de vina,deoarece exista marimi standard,care se respecta.Firma care fabrica jentile de aliaj poarta toata vina pentru imaginea deteriorata a Loganului,zic eu.

This post has been edited by Mich@el: 5 Aug 2005, 17:37


--------------------
Logan Laureate 1.4 2005 - TM-Marine Blue
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FlorinF
post 5 Aug 2005, 18:12
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 31 January 05




QUOTE(vv @ 5 Aug 2005, 15:00)
de pe desprecopii.com:
QUOTE(aquariusrpro)
Au oprit livrarile strict pentru jenti din aliaj ( majoritare in UE) si au un conflict cu furnizorul, cauta alti furnizori, cel vechi va trebui sa platesca. Asta stiu din sursa sigura ... sotul unei prietene ( membra pe site) incepe sa lucreze pe acesta tema ...ca avocat 04.gif

*


Mi se pare inadmisibila diferenta care se face intre cumparatori din vest si cei din Romania, adica de ce sa nu schimbe si jantele romanilor, ce ei nu au nevoie de siguranta sau e multi si prosti.
Sper ca General Motors sau Ford sa preia uzina de la Craiova sa vedem cui o sa mai vanda masinile infumuratii de francezi.
RUSINEEE !!!


--------------------
Dacia Logan 2006 Laureat - GL74DEA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TAI
post 5 Aug 2005, 18:36
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 8 March 05
From: Hunedoara




Parere pur personala: jantele nu au nimic privitor la profil sau compozitie ci doar au fost alese prea largi pentru cauciucurile de Logan sau spus invers cauciucurile sunt prea inguste pentru jantele respective, motiv pentru care la efort se desprind de pe janta.
As fi curios daca pastrand acelasi cauciuc dar pe janta de aliaj profil "J" cu 0.5 inch mai mica decat cele cu pricina ar mai aparea problema respectiva. Eu as paria ca nu ar mai fi probleme si sunt convins ca cineva nu si-a facut bine treaba cand a calculat echivalenta jantei.


--------------------
Dacia Nova GT-1999 Dacia 1100-1970 - Alfa Romeo 75-1987
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 5 Aug 2005, 18:50
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




O fi da-i o chestie elementara !
Doar nu-i prima masina produsa de Renault.


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 5 Aug 2005, 19:11
Post #54


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(vv @ 5 Aug 2005, 17:19)
poate exista un motiv bun ca lucrurile sa mearga inainte in Ro:
a. Michelin/Barum/Kormoran, nu Continental (poate alea Continental au peretii laterali mai moi).
*



Cine face montanele ... sa auzim ... ???

cumva Michelin ?


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mich@el
post 5 Aug 2005, 19:29
Post #55


membru fara frane


Group: Members
Posts: 626
Joined: 27 February 05
From: Timisoara




Daca incaltau acea janta cu un cauciuc un pic mai lat?Era posibil?Cred ca si arata mai bine... rolleyes.gif


--------------------
Logan Laureate 1.4 2005 - TM-Marine Blue
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 5 Aug 2005, 19:42
Post #56


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




Hmm... ma intreb daca are de a face cu faptul ca initial masinile veneau cu rotile umflate prea tare. Posibil eroarea sa fi fost de la o umflare prea puternica ?
De curiozitate, oare absolut toate cauciucurile prezente pe Logan sunt fix acelasi standard ?

La o adica imi iau niste jante de tabla (ieftine) si-mi trag si un rand de cauciucuri ori de vara ori de iarna (cred ca de vara ca iarna nu mergi cu 70 - 80 sa-ti sara cauciucul de pe roata) si am rezolvat problema, am si 2 randuri de roti pentru cele 2 anotimpuri.


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursamajor
post 5 Aug 2005, 19:49
Post #57


Membru pasager


Group: Members
Posts: 785
Joined: 2 May 05
From: Orașul lui Panait Istrati




QUOTE(costi @ 4 Aug 2005, 19:45)
Toate "incercarile" prin care trece LGN-ul dovedesc ce greu obtii o masina buna.
Cu atit mai greu este de inteles atitudinea proprietarilor de LGN care considera orice critica la adresa masinii lor drept atac personal.


Deja perseverența ta, demnă de o cauză mai bună, e deranjantă. Tot susții niște chestii ciudate ca cea de sus. Nu e vorba că unii Loganiști văd ca pe un atac la persoană criticile altora, ci e deranjant cînd cineva critică fără a argumenta. Și-apoi spune-mi și mie, a spus cineva ceva de Chevrolet Kalos,de Matiz, de Fiat Albea, de Hyundai etc. (Ți se pare că, de exemplu, Kalosul ar fi mai stabil decît Loganul. Mie, nu.) S-a luat cineva de ele? Nu, fiindcă nu sînt o amenințare (cît de cît) pentru piața vestică. Totul e joc de piață și bătălie pentru piețe. Atenția exagerată dată loganului de către cine, tocmai de către nemți, nu e cam dubioasă după tine? Încercările prin care trece Loganul dovedesc cu totul altele. Dar, bine, tu tot încerci să ne convingi că Loganul nu e o mașină bună. Tocmai pe noi, posesorii. Nu vezi că vinzi castraveți grădinarilor? Mulți dintre criticii Loganului (fără a fi și proprietari) s-au inspirat și de pe forumul acesta, de la diverse "prințese" deranjate de" boabe de mazăre". Uitați-vă, de pildă, la topicul despre zgomote, zdrăngăneli și alte scîrțîituri ale Loganului și veți înțelege la ce mă refer. Asta nu înseamnă că susțin că mașina nu e perfectibilă. Dar, dați-o naibii, și ieftin și perfect nu prea se poate.

Iar faptul că pneul se descalță de pe jantă (de aliaj) nu sporește culpa celor de la Dacia-Renault. Nu ei fabrică jante. Aceasta se poate înlocui. Pe un forum francez am citit impresiile celor de acolo și nu se arătau prea impresionați de testele celor de la autojournal. Totuși Renault a ținut seama de el și a suspendat vînzarea acestor modele.

This post has been edited by ursamajor: 5 Aug 2005, 20:11


--------------------
Dacia Logan 1.0 Eco-G 2021 Comfort (+ 4 optiuni) - BR02UMa
Somnul adanc ajuta la prevenirea imbatranirii, mai ales daca dormi la volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 5 Aug 2005, 19:51
Post #58


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(ursamajor @ 5 Aug 2005, 20:49)
Iar faptul că pneul se descalță de pe jantă (de aliaj) nu sporește culpa celor de la Dacia-Renault. Nu ei fabrică jante.
*



nu ei le fabrica, dar ei le pun pe masini (le accepta)


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursamajor
post 5 Aug 2005, 19:58
Post #59


Membru pasager


Group: Members
Posts: 785
Joined: 2 May 05
From: Orașul lui Panait Istrati




QUOTE(Ov @ 5 Aug 2005, 19:51)
nu ei le fabrica, dar ei le pun pe masini (le accepta)
*



Corect, și le pot schimba odată cu furnizorul. Și, hai să fim realiști, cînd vreodată ajunge un șofer (cît de sportiv ar conduce) să răsucească în loc al său Logan ca în testul francezilor de la autojournal? Poate cînd va apărea varianta de raliu. Testele la care a fost supus Loganul au fost teste la limită (vorbesc de cele free style ale nemților și de cel autojournal) și nu știu cîte mașini au fost atît de chinuite așa.
Oricum, eu nu-i văd acum pe cei care au jante de aliaj îmbulzindu-se să-și cumpere din tablă tocmai pentru faptul că la condus normal (și nu numai) ele se comportă foarte bine.

This post has been edited by ursamajor: 5 Aug 2005, 20:01


--------------------
Dacia Logan 1.0 Eco-G 2021 Comfort (+ 4 optiuni) - BR02UMa
Somnul adanc ajuta la prevenirea imbatranirii, mai ales daca dormi la volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 5 Aug 2005, 20:10
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




QUOTE(ursamajor @ 5 Aug 2005, 20:49)
Deja perseverența ta, demnă de o cauză mai bună, e deranjantă. Tot susții niște chestii ciudate ca cea de sus. Nu e vorba că unii Loganiști văd ca pe un atac la persoană criticile altora, ci e deranjant cînd cineva critică fără a argumenta. Și-apoi spune-mi și mie, a spus cineva ceva de Chevrolet Kalos,de Matiz, de Fiat Albea, de Hyundai etc. (Ți se pare că, de exemplu, Kalosul ar fi mai stabil decît Loganul. Mie, nu.)  S-a luat cineva de ele? Nu, fiindcă nu sînt o amenințare (cît de cît)  pentru piața vestică. Totul e joc de piață și bătălie pentru piețe. Atenția exagerată dată loganului de către cine, tocmai de către nemți, nu e cam dubioasă după tine? Încercările prin care trece Loganul dovedesc cu totul altele. Dar, bine, tu tot încerci să ne convingi că Loganul nu e o mașină bună. Tocmai pe noi, posesorii. Nu vezi că vinzi castraveți grădinarilor?

Iar faptul că pneul se descalță de pe jantă (de aliaj) nu sporește culpa celor de la Dacia-Renault. Nu ei fabrică jante. Aceasta se poate înlocui. Pe un forum francez am citit impresiile celor de acolo și nu se arătau prea impresionați de testele celor de la autojournal. Totuși Renault a ținut seama de el și a suspendat vînzarea acestor modele.
*



Batrine ai o idee fixa. Sa te iei de mine !
Cum adica nu vedeti argumentele logice ca un atac personal?
Spui ca e deranjant ca "cineva critica fara a a argumenta". Daca tie rasturnarea LGN-ului si descalarea jantei de aliaj ti se par "no arguments" e treaba ta.
Pt mine sint argumente solide .

Chevrolet Kalos, Matiz, Fiat Albea, Hyundai nu au atras atentia germanilor pt ca nu s-au dat peste cap in teste si nu si-au lasat cauciucurile pe pista dar LGN-ul da. Nimic dubios in asta.

Culpa Renault este ca a ales jantele cele mai proaste (din motive de costuri) si culmea cinismului este ca opresc livrarea lor pe piata vest dar nu nu spun un cuvint despre piata RO. Sintem cumva cetateni de rang II?

Pina acum m-am limitat la sfaturi de bun simt gen "conduceti cu grija" dar daca pt tine LGN-ul reprezinta "the CAR" nu ai decit sa te dai cu el peste cap si sa-ti lasi cauciucurile prin coclauri.

Este ultimul meu post pe sectiunea Logan, unde vad ca deranjez si moderatorii posesori de Logan.

Din partea mea puteti sa va spalati pe cap cu el daca si dupa toate "testele" ratate tot il considerati o masina sigura.







--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages < 1 2 3 4 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 06:03
Forum Renault