DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Filtru aer SLZ 1.4 MPI, De care sa cumpar ?

nebunu
post 4 Nov 2005, 16:13
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 11 February 05
From: Ploiesti




eram curios daca se modifica in + sau - si daca merita. adica dau 1 500 000 pe unu sport si castig macar 1-2 Cp si cam cu cat creste consumul? 0-1 Litru sau mai mult mers fff spotiv


--------------------
dacia solenza scala - PH 78 TEA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 5 Nov 2005, 07:38
Post #32


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




In CJ e ceva promotie (e un spot pe kissfm) cred la Proton Auto, filtru aer SLZ, SN la 26.3 RON.


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Magua
post 30 Nov 2005, 21:23
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 29 June 05
From: Cluj-Napoca




filtru Romcarbon pt SLZ, la magazinul de pe Colentina colt cu Fundeni, 18 RON!


--------------------
Toyota Rav4 2011 2.0 VVT - CJ XX XXX
"Concentrati in metropole,condusi de GPS
Vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des"
Parazitii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cr|sTy
post 2 Dec 2005, 22:41
Post #34


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 8 June 05
From: Constanta




dak iti pui filtru sport..nu castigi nici un cp..


--------------------
Seat Leon 2.0TDI 140cp 2006 Sport-Up
Ex: Dacia Solenza 1.9D 2004 Confort
Don`t follow me! I don`t know where I`m going...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 12 Jan 2006, 15:10
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Daca iti pui filtru de aer sport in cutia standard sau iti pui kit admisie aer + filtru sport castigi cativa caluti , undeva pe la 1-2 . Dar daca vei continua si cu o evacuare sport , sansele sa ajungi la un 4-5 caluti sunt mult mai mari . Iar daca te gandesti si la un chip-tuning mai castigi la sfarsit un 3-4 cai . Ordinea cam asta este ! Castigul in putere se vede dupa instalarea noilor piese . Dupa instalarea filtrului sport si a eacuarii este bine sa scoti bornele vre-o 30 min si apoi sa le pui . Astfel se reseteaza parametrilor initiali ( mai ales la relantiu ) ai calculatorului de injectie . Despre tuning te poti informa mult si bine , dar ideea este daca vei folosi in vre-un fel acele schimbari . Adica o investitie trebuie amorsata intr-un fel , altfel nu este rentabila . Se pare ca un chip-tuning iti da si o mica economie de carburant si astfel , in timp iti poti scoate banii . Nu as da pe chip mai mult de 220 euro . Pentur masinile noastre nu se merita . Problemele masinii sunt cu totul altele , gen ambreiaj , stabilitate , siguranta ... si nu acceleratie si zgomot .
Eu as cauta un filtru sport care sa se monteze exact in cutia celui original fara alte modificari , iar cu evacuarea , in momentul in care incepe sa se perforeze si sa tinda catre strecuratoare imi iau de inox , putin mai larga + toba sport ( dar spre fiabilitate , nu spre performanta ) . Bafta si sa-mi spui ce-ti mai trece prin cerebel !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b64chr
post 12 Jan 2006, 16:21
Post #36


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




QUOTE(marius80_eugen @ 12 Jan 2006, 15:10)
Adica o investitie trebuie amorsata intr-un fel , altfel nu este rentabila!
*


Vrei sa zici amortizata. Si de ce ma rog consideri o imbunatatire ca este o investitie? Daca vreau sa-mi montez o blonda pregatita pe scaunul din dreapta, o fac pentru placerea mea sau trebuie neaparat sa-mi recuperez investitia?


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 13 Jan 2006, 01:10
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Offtopic :Ai dreptate cu amortizarea ... Orice lucru din viata mea eu o consider o investitie . Poate viata asta m-a invatat asa .. stii cum se spune , ca e o .... Daca imi pun GPL trebuie amortizat , daca imi fac chip-tuning , trebuie sa-si scoata si ala banu' ca doar nu alerg de nebun prin Bucuresti ca sa ma dau mare ca am . De obicei investitiile ( imbunatatirile ) care le fac la masina se fac cu anumite scopuri : pentru un consum mai mic , pentru a arata mai bine , pentru performante , pentru a te da mare si tare ( a se citi pentru a deranja pe ceilalti ) ... Eu as investi mai multi bani sa o fac mai economica , decat sa o fac ca un brad de Craciun . Poate altora nu le pasa ca zdrancane si scoate fum cat timp lor le place cum se aude "basul si cu toba mare" .
Ontopic : Vezi ca blonda "pregatita" din dreapta sa poarte centura si nu uita ca mai consuma si ea ceva cai putere prin greutatea ei , asa ca un filtru de aer sport nu strica ! radmasa.gif


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 6 Mar 2006, 16:56
Post #38


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Am masurat si eu "carnea" filtrului de origine si a celui Romcarbon.

Cel Romcarbon are "grosime" de 2.5 cm si pret 18 lei noi.
Cel de origine are "grosime" de 3 cm si pret de peste 35 lei.

Asadar puteti pune si filtrul Romcarbon. Insa el avand suprafata totala de curatare a aerului ceva mai mica (cu aproximativ 15%) e bine sa il schimbati mai repede de 20.000 km, mai ales daca mergeti mult prin oras. De exemplu schimbatul la 15.000 km ar fi o practica buna.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 8 Mar 2006, 08:58
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




Filtru Romcarbon de Buzau = 175.000 lei, Renault de origine = 300.000 rol.
Da, este indicat a se schimba mai repede de 20.000 km, mai ales pentru cei care circula cu precadere in oras. La cat praf este pe strazile si bulevardele tarii, si in plus daca mai pica si cate un drum "to village", efectul este garantat. Nu costa o avere, si in plus pentru masina este ca un "plaman nou".

Later edit:
Daca nu este superimbacsit, filtrul merge si "suflat" cu are la un compresor. In lipsa de altceva merge si cu un aspiratorul , dar... .

This post has been edited by danygaro: 8 Mar 2006, 09:01


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crocky
post 8 Mar 2006, 12:50
Post #40


daciot/renaultist


Group: Members
Posts: 214
Joined: 4 October 04
From: Bucuresti




Eu nu inteleg. Cand am facut prima revizie de 10000, am schimbat si filtrul de aer (era destul de imbacsit-mers mult in Bucuresti). Si am dat pe el vreo 150000, de origine, luat de-acolo (din service). blink.gif


--------------------
Dacia/Renault Sandero Stepway II/Laguna II 0.9TCe/1.9dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 8 Mar 2006, 12:56
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




QUOTE(crocky @ 8 Mar 2006, 12:50)
Eu nu inteleg. Cand am facut prima revizie de 10000, am schimbat si filtrul de aer (era destul de imbacsit-mers mult in Bucuresti). Si am dat pe el vreo 150000, de origine, luat de-acolo (din service).  blink.gif
*



Ori au facut-o din exces de zel in ati lua banii, fie din alte motive "obscure" - a se citi manevre, fiindca e posibil sa nu il fi inlocuit cu altul nou, dar cartea spune ca filtrul de aer se schimba la 20.000 km.


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madkat
post 8 Mar 2006, 13:04
Post #42


™™™™™™™™™


Group: Members
Posts: 2.351
Joined: 3 May 05
From: Bucuresti




este exces de zel - nu neaparat manarie de prin service

dar in cazul asta e un excel de zel binevenit la praful de la noi


--------------------
Alfa Romeo & VW 156 2.5 V6 & Bora TDI 1999 & 2001
Hoping for the best, and expecting the worst
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moshulik
post 8 Mar 2006, 13:08
Post #43


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 12 February 04
From: Bucuresti




Am schimbat si eu filtrul de aer azi - cumparat de la un magazin de pe Str. Traian, m-a costat 180.000. Este facut in Romania, la Romcarbon Buzau. Scrie pe el ca s-a folosit hartie filtranta de import Germania.

Atentie la schimbarea filtrului - cand l-am scos pe cel vechi am descoperit ca avea o cuta nasoala pe buza de etansare de cauciuc, deci probabil a fost pus in "service autorizat", pe acolo a tras probabil in timp ceva mizerie, aer nefiltrat. Este destul de migalos de pus filtrul asa cum trebuie, incat capacul sa se inchida usor, lejer, frumos. Va recomand sa faceti operatiunea in fata blocului decat la service, acolo se grabesc si daca ai ghinion iti prinde capacul stramb, strange suruburile si gata, zici ca ai schimbat filtrul, cand de fapt masina va trage aiurea aer pe langa filtru.


--------------------
skoda octavia, am avut DSN, oltcit. 2003 - b-etc-etc
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crocky
post 8 Mar 2006, 13:39
Post #44


daciot/renaultist


Group: Members
Posts: 214
Joined: 4 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(danygaro @ 8 Mar 2006, 13:56)
Ori au facut-o din exces de zel in ati lua banii, fie din alte motive "obscure" - a se citi manevre, fiindca e posibil sa nu il fi inlocuit cu altul nou, dar cartea spune ca filtrul de aer se schimba la 20.000 km.
*



Stiu si eu din carte cand se schimba (da tot in carte scrie ca in anumite medii se poate schimba mai des). Mecanicul m-a intrebat daca vreau sa-l schimb, ca nu strica la praful de pe la noi, asa ca mai intai am vrut sa-l vad cum arata (am stat tot timpul langa masina, deci nu a fost nici o manevra, era nou) apoi vazand si intreband cat costa am fost de acord. Deci raman in continuare cu mirarea privind scorurile... Din pacate numai gasesc factura de la revizie sad.gif
Intre timp am vazut ca nu e mare scofala inlocuirea lui, o poate face oricine cu minim de cunostinte tehnice si o surubelnita.

This post has been edited by crocky: 8 Mar 2006, 13:40


--------------------
Dacia/Renault Sandero Stepway II/Laguna II 0.9TCe/1.9dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moustache
post 9 Mar 2006, 14:14
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 12 July 04
From: Brasov




Eu schimb toate filtrele al 10000 Km. Adica ulei (normal), climatizare (ca sa debit bun de aer, si mai putin praf in masina, asta nu are garnituri de etansare in cutie, daca e imbacsit, sigur mai trage si pe langa el) si aer (desi la o prima vedere poate nu pare imbacsit, merita totusi schimbat, un filtru prin care aerul circula mai greu inseamna consum mai crescut, deci s-ar putea sa economisim cateva sute de mii la filtru schimbandu-l la 20000 si sa dam mai mult pe benzina). Parerea mea.


--------------------
Dacia Solenza Clima - BV-36-MAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wwilly
post 9 Mar 2006, 19:36
Post #46


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 14 September 03
From: Arad




La masinile pe injectie, un filtru de aer inbacsit, nu duce la cresterea consumului, ci la scaderea puterii. Timpul de injectie este ajustat de sonda de oxigen in cazul in care amestecul are tendiinta de a devenii mai bogat. Mai putin aer , mai putina benzina.. rezultat putere mai scazuta! LA carburator intr-adevar creste consumul in cazul inbacsirii filtrului de aer.


--------------------
SLZ Comfort - AR-XX-PTP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moustache
post 9 Mar 2006, 20:59
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 12 July 04
From: Brasov




QUOTE(wwilly @ 9 Mar 2006, 19:36)
La masinile pe injectie, un filtru de aer inbacsit, nu duce la cresterea consumului, ci la scaderea puterii. Timpul de injectie este ajustat de sonda de oxigen in cazul in care amestecul are tendiinta de a devenii mai bogat. Mai putin aer , mai putina benzina.. rezultat putere mai scazuta!  LA carburator intr-adevar creste consumul in cazul inbacsirii filtrului de aer.
*



Perfect de acord. Si cu mai putina putere, ca sa obtii performate similare, apesi acceleratia mai tare, eventual retrogradezi mai des treapta de viteze... asta oare nu duce la cresterea consumului? Si faptul ca la aspiratie, rezistenta e mai mare, asta oare la ce duce? Ma intreb si eu asa...


--------------------
Dacia Solenza Clima - BV-36-MAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fun-e23
post 13 Mar 2006, 23:05
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 5 February 06
From: Bucuresti




Mi-am luat si eu azi filtru de aer ONFIL FILTER HF 0194 P
Pe filtru scrie type MANN.
Stie cineva daca e ceva de capu lui?


Fun_e025.jpg ( Size: 40.65k ) Number of downloads: 20



--------------------
Renault Megane 1.5 80cp 2003
SOLENZA = CEA MAI BUNA DACIE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 14 Mar 2006, 10:53
Post #49


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




QUOTE(fun-e23 @ 14 Mar 2006, 00:05)
Mi-am luat si eu azi filtru de aer ONFIL FILTER HF 0194 P
Pe filtru scrie type MANN.
Stie cineva daca e ceva de capu lui?


Nu stiu daca e OK insa macar zi-ne si noua la ce pret l-ai cumparat !!!


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fun-e23
post 14 Mar 2006, 12:38
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 5 February 06
From: Bucuresti




eu am dat 20 ron din vitan dar dupa ce l-am cumparat am gasit si cu 18 ron


--------------------
Renault Megane 1.5 80cp 2003
SOLENZA = CEA MAI BUNA DACIE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 22 Mar 2006, 14:46
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Voi cum schimbati filtrul de aer ???? Ca se pare ca la mine istetul de mecanic l-a pus mai intai jos si dupa aia a pus si capacul si nu l-a nimerit . Astfel incat l-a prins pe buza capacului si asa a stat pana m-am gandit sa-l verific si sa-l mai intorc putin . Acum l-am pus mai intai in capacul de sus si apoi in suportul prins de corpul clapetei si a intrat dupa putina miscare pana l-am simtit pe locul lui .
Ar avea vre-un efect daca ma chinuie talentul si pun furtunul de aer sa traga aer direct din fata ? Ar trage mai bine , s-ar simti , sau mai bine il las acolo ?
Poate mai bagati si voi niste preturi si marci la filtre !!!


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b64chr
post 22 Mar 2006, 15:06
Post #52


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




QUOTE(marius80_eugen @ 22 Mar 2006, 14:46)
Ar avea vre-un efect daca ma chinuie talentul si pun furtunul de aer sa traga aer direct din fata ? Ar trage mai bine , s-ar simti , sau mai bine il las acolo ?
*


Mai bine il lasi acolo, in spatele farului stang. Daca il pui in centru, va trage aer cald datorita radiatorului.


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 23 Mar 2006, 14:19
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Nuuuu , stii .. este putin loc liber exact intre radiator si far si eu acolo ma gandeam sa-l scot . In urma unor discutii avute si cu alti forumisti am ajuns la concluzia ca furtunul de admisie aer e bine sa fie imbracat in staniol , ca ala respinge caldura si cica se pastreaza temperatura mai scazuta vara la aerul admis spre filtru . Eu vreau sa imbrac si conductele de A/C si ma voi gandi la ce ma mai trozneste mintea .
Concluzia la care am ajuns eu este ca nu merita sa pui un filtru de aer sport tot in cutia originala , pentru ca faci mai mult rau motorului decat bine , pentru ca se filtreaza mai putin decat cele standard si , daca nu instalezi filtrul sa fie direct flow nu ajuta la nimic .
Offtopic : Iar despre chip-tuning ... pentru mine conteaza mai mult calitatea benzinei si presiunea din pneuri decat puterea castigata astfel ... adica dai peste 200 euro pentru a indrepta prostia producatorului si a strategiei de piata ( se stie ca , Solenza ar fi trebuit sa se miste mai bine decat Clio ... , dar nu se misca , iar daca pui chipul de Clio abia atunci simti diferenta ... )
Imi cer scuze daca am fost mai offtopic , dar ... la asta m-am gandit si am preferat sa spun aici off-ul meu .

On-topic : Filtrele de aer Mann sunt mai bune ? Dar alte marci stiti ????


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius
post 23 Mar 2006, 19:56
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 13 October 03
From: Bucuresti




Un pic post-336-1110552475.gif da' are legatura cu aerul ce intra in motor. tongue.gif

Pentru marius_eugen. Chestia cu furtunul am facut-o eu, vezi ca n-ajunge pana acolo unde vrei tu, eu l-am prelungit tot cu un furtun pentru aer si l-am tras pana in grlajul din spoiler, lateral numarului de inmatriculare. Ziceam ceva si AICI. Da' sa stii ca nu mai sunt asa entuziasmat ca atunci cand l-am montat. Cei drept am fost putin sceptic, ca va trebui sa schimb mai des filtrul dar n-a fost asa, in prima luna cred ca l-am verificat de 3-4 ori. Dupa ce am coborat furtunul ala pana acolo chiar am trecut prin cateva balti (va aduceti aminte perioada ploiasa din toamna) si primul lucru care l-am facut cand am ajuns acasa a fost sa desfac capacul cutiei filtrului de aer sa vad daca nu cumva am vreo surpriza neplacuta, nimic. Concluzia o tragi singur. wink.gif


--------------------
ex Dacia ex Solenza ex 2003 Clima - ex 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
P3riculoS
post 12 Jan 2010, 08:55
Post #55


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 10 January 09
From: London United Kingdom




Salut tuturor. .. vin cu ideea asta cam tarziu da` acum am schimbat si yo filtru de aer..am luat unu de origine ala in cutia gri cu galben de scrie pe el Renault a costat 48 ron .. eu zic la ce am vazut preturi pe la voi ca e ff mult.. dar imi trebuia ca al meu avea mai bine de 20000 mii si am zis.. ca na merita si ea macar atata ..cel vechi era atat de imbaxit pffff... nici nu stiu daca mai trecea aer prin el .. fff murdar .. dar se simte diferenta .. bine ca am am avut ceva interventii .. ex ; "bujii .. ulei filtru ulei .. etc. Nu doar filtru de aer parca e alt motor.. se simte o diferenta clar simtitoare nu pot sa ii zic vizibila biggrin.gif


si referitor.. la cip..pt Solnitza.. e Dacie.... sa ne bucuram de ea aja cum este .. ca dam banii si nu este decat nijte bani cheltuiti .. Solenza masina saracului smile.gif)


--------------------
Renault Laguna III 2.0 dCi 150 eco2 Dynamique TomTom 5Dr FAP - MK 60 OXP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
garlic_dog
post 7 Jul 2010, 20:32
Post #56


Membru eutectic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 10 December 04
From: Clipperton Island




Inainte ( 20.000 km) si astazi dupa inlocuire si curatare.

Totul de la Bonmarc.

This post has been edited by garlic_dog: 7 Jul 2010, 20:35

Attached thumbnail(s)
CIMG9273.JPG ( Size: 1.94mb ) Number of downloads: 224
CIMG9277.JPG ( Size: 1.84mb ) Number of downloads: 301


--------------------
Tesla electrică 2015 - B05NWV
Femeile vin de pe Venus, bărbații de la băut.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 7 Jul 2010, 21:15
Post #57


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Am luat si eu azi MANN cu 32 de lei. Ala de origine costa... 68 de lei... WTF? Cartofi prajiti face de banii astia?


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 10 Jul 2010, 16:24
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




QUOTE(marius80_eugen @ 22 Mar 2006, 15:46)
Voi cum schimbati filtrul de aer ???? Ca se pare ca la mine istetul de mecanic l-a pus mai intai jos si dupa aia a pus si capacul si nu l-a nimerit . Astfel incat l-a prins pe buza capacului si asa a stat pana m-am gandit sa-l verific si sa-l mai intorc putin . Acum l-am pus mai intai in capacul de sus si apoi in suportul prins de corpul clapetei si a intrat dupa putina miscare pana l-am simtit pe locul lui .
Ar avea vre-un efect daca ma chinuie talentul si pun furtunul de aer sa traga aer direct din fata ? Ar trage mai bine , s-ar simti , sau mai bine il las acolo ?
Poate mai bagati si voi niste preturi si marci la filtre !!!
*



Eu am mai spus de ce cred ca nu l-au pus cei din fabrica in fata: ca sa nu ia praf. Dacia clasica avea deschiderea in fata. Am vazut ca modelele cu injectie au pastrat carcasa filtrului, dar au pus o tulumba inspre spate.


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 10 Jul 2010, 22:58
Post #59


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




QUOTE(marius80_eugen @ 23 Mar 2006, 14:19)
Nuuuu , stii .. este putin loc liber exact intre radiator si far si eu acolo ma gandeam sa-l scot . In urma unor discutii avute si cu alti forumisti am ajuns la concluzia ca furtunul de admisie aer e bine sa fie imbracat in staniol , ca ala respinge caldura si cica se pastreaza temperatura mai scazuta vara la aerul admis spre filtru . Eu vreau sa imbrac si conductele de A/C si ma voi gandi la ce ma mai trozneste mintea .
Concluzia la care am ajuns eu este ca nu merita sa pui un filtru de aer sport tot in cutia originala , pentru ca faci mai mult rau motorului decat bine , pentru ca se filtreaza mai putin decat cele standard si , daca nu instalezi filtrul sa fie direct flow nu ajuta la nimic .
Offtopic : Iar despre chip-tuning ... pentru mine conteaza mai mult calitatea benzinei si presiunea din pneuri decat puterea castigata astfel ... adica dai peste 200 euro pentru a indrepta prostia producatorului si a strategiei de piata ( se stie ca , Solenza ar fi trebuit sa se miste mai bine decat Clio ... , dar nu se misca , iar daca pui chipul de Clio abia atunci simti diferenta ... )
Imi cer scuze daca am fost mai offtopic , dar ... la asta m-am gandit si am preferat sa spun aici off-ul meu .

On-topic : Filtrele de aer Mann sunt mai bune ? Dar alte marci stiti ????
*


eu in locul furtunului de admisie a aerului am pus un furtun de camioane de la sirocol...din ala nichelat...miine o sa ii fac poza sa il vezi si tu...


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 11 Jul 2010, 21:03
Post #60


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




pai nu ia parf stai linistit augustin , ideea e ca trage mai bine si se simte si asa e si normal dar in fine ingineri de la dacia nu au dat importanta cum nu dau ei de obicei.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 09:57
Forum Renault