DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

36 Pages « < 34 35 36 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Logan MCV ("break"), a aparut..., impresii, pareri, teste...

PanDa
post 27 Oct 2006, 15:45
Post #1051


Membru in rezerva


Group: Members
Posts: 163
Joined: 18 December 03
From: Bucuresti




AZI ERA CAT PE CE SA-MI RIDIC MASINA gun3.gif BELITI OCHII CA SA NU BELITI BUZUNARUL


--------------------
LADA Niva 4X4 2004 - B 70 PND
DSN B13TTY (the Tweetee)
MCV 16V B74PND (DumBo)
Decat sa-i calci mai bine-i sperii!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SerbanS
post 27 Oct 2006, 16:17
Post #1052


Membru


Group: Members
Posts: 449
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Inca o data anumite persoane la care le e lene sa faca un artico ca lumea copiaza de aici http://www.autof1.ro/index/Dacia_Logan_Furgon.html


--------------------
Renault Symbol 1.5 dci 80 cp Dynamique + clima 2006
A studia și a nu gândi este o risipă. A gândi și a nu studia este periculos.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
minny
post 27 Oct 2006, 16:45
Post #1053


Membru porcos


Group: Members
Posts: 1.217
Joined: 18 April 06




Macar daca ar copia si ei mai repede ... dar nici la copiat nu sunt prompti ... pozele astea sunt de mult aici. Uitandu-ma insa pe pozele astea ... eu inca mai sper ca astea sunt niste poze la intimidare si furgonul va avea totusi usi laterale glisante nedumerire.gif


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PanDa
post 27 Oct 2006, 17:04
Post #1054


Membru in rezerva


Group: Members
Posts: 163
Joined: 18 December 03
From: Bucuresti




referitor la faza cu bancheta randul 3 se pare ca totusi versiunile vandute in ro au bancheta si nu scaune cum mi-au spus (poate am inteles eu gresit de al VC)


--------------------
LADA Niva 4X4 2004 - B 70 PND
DSN B13TTY (the Tweetee)
MCV 16V B74PND (DumBo)
Decat sa-i calci mai bine-i sperii!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 28 Oct 2006, 16:43
Post #1055


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.466
Joined: 1 November 04
From: sat




Am fost ieri la revizie si ITP cu masina si cu ocazia asta m-am dus sa vad si MCV-ul.

Impresii

In general

Nu e chiar asa de inalta pe cat ma asteptam, deci nici atat de urata pe cat ma asteptam sa fie din cauza inaltimii mari. Usile se deschid si se inchid mai bine decat la Loganurile berline, adica se deschid si se inchid foarte usor. (Probabil din cauza faptului ca era masina de showroom si nu se asezasera chederele). La inchidere sunetul este un "bum" plin, nici urma de "zdrang".

Usile din spate cred ca se aseaza foarte bine la locul lor, ramane de vazut daca si cand vor incepe sa zdrangane. La prima vedere se inchid foarte usor. Am dat cam tare cu usa din spate cand am inchis-o, credeam ca e mai grea. Zgomotul nu a fost ca si cel de la inchiderea usilor laterale. Baza de incarcare e foarte joasa

Varianta cu 7 locuri

Locurile din spate sunt pentru copii, doi adulti stau cam chinuiti acolo. Cu ultima bancheta din spate portbagajul este meschin, cred ca ajunge cat unul de Tico. Din punctul asta de vedere cred ca s-a urmarit realizarea unei masini care sa fie "ruda saraca" a [Grand] Scenic-ului sau Espace-ului. N-am condus-o, dar cred ca incarcata la maxim (prin maxim intelegand patru adulti si trei copii cu bagaje in [ce mai ramane din] portbagaj si o cutie pe acoperis) se misca destul de greu, mai ales cu A/C-ul in functiune. Personal cred ca varianta cu 7 locuri asta a fost gandita sa faca: sa duca doua familii in excursie cu o singura masina si fara prea multe bagaje. Deci, fara veleitati sportive. Nu degeaba variantele cu 7 locuri nu au in optiune motoare de 1.4. Aviz celor care credeau ca Dacia va scoate pe piata un microbuz cu performante de Ferrari si pret de Dacia 1400 Berlina.
Pentru familiile cu copii cred ca e ideala. Mai ramane un aspect: pretul. Desi e cea mai ieftina masina cu 7 locuri, pretul care depaseste 13.000 E la o configuratie "buna" (adica A/C si ABS - fara de care eu personal n-as cumpara varianta asta) e destul de mare fata de "sora" ei, berlina in 4 usi.

Varianta cu 5 locuri

Cred ca e cea mai "echilibrata" varianta, buna pentru cei care vor sa care obiecte voluminoase, si pentru cei care bancheta fractionabila "is a must". Aici portbagajul e mare si prin rabatarea banchetei din spate cred ca sunt putine chestii cotidiene care sa nu poata fi carate. Cu aproximativ 200kg mai grea decat berlina, motorul de 1.4 cu A/C in functiune si masina incarcata la maxim se va chinui. Fara A/C, sigur va reusi sa care asa cum a reusit si vechiul break, care din motorul vechi, de 1.4l, scotea 54 (64 ?) CP.

La final

ABS-ul cred ca ar trebui sa vina standard pe MCV. Nu mi-ar placea sa ma duc "sanie" in urma unei frane cu una incarcata la maxim.
Ramane de vazut cum se va vinde. Daca va acea acelasi succes pe care l-a avut Loganul in varianta berlina, Dacia-Renault a dat iar lovitura. Insa la pretul de 13.000 E gasesti deja alternative SH foarte bune (ex. VW Sharan si Renault Espace)



--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 28 Oct 2006, 17:40
Post #1056


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Nu va exista motorizare de 1,4 cu A/C. wink.gif
A/C au doar pe motoare de 1,6, 1,6 16v si 1,5 dci.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PanDa
post 28 Oct 2006, 23:48
Post #1057


Membru in rezerva


Group: Members
Posts: 163
Joined: 18 December 03
From: Bucuresti




QUOTE(Illusi0n @ 28 Oct 2006, 19:43)
Am fost ieri la revizie si ITP cu masina si cu ocazia asta m-am dus sa vad si MCV-ul.

Scuza-ma ca m-am oprit aici din cititul postului tau dar...."se misca greu".. ai condus-o? ai folosit aerul conditionat?
ai intrat in locurile din spate? ai stat pe ele sau tot postul e scris in urma unor impresii pe care ti le-ai facut prin geam ? dupa cum bine a observat "calul nebun" nu prea ti-ai facut temele inainte de a posta....

Cred ca esti unul din exemplele elocvente pentru care topicul acesta poate fi inchis. Deja 36 de pagini sunt cam mult. cred ca discutiile pe tema MCV-ului ar trebui purtate in alta parte pe un topic special sau unde considera moderatorii, bazate pe experientele si raspunsurile posesorilor. Poate sunt un pic dur cred ca s-a batut campii destul de mult. Moderatorii vor decide..

Azi am ridicat MCV-ul dupa ceva scandal (pentru detalii vedeti topicul cu pregatirea de vanzare)
"rodaj" buc pitesti olanesti si retur
3500-4000 ture.... la un moment dat n-am mai rezistat si am sarit la 180/h pentru ca era prea libera autostrada si adormeam la 130....Multe impresii pe care nu le-am ordonat in cap:
4000 rpm= 130km/h = 9.7l/100km
3500 rpm= 115km/h = 8.2 l/100km
2700? = 90 = 7.1

reglajul lombar putea sa nu fie (sunt la augsburg pernutze gonflabiel beton) se simte doar in partea dreapta inspre rozeta..

va mai povestesc maine...aici sau in alta parte

Noapte buna

This post has been edited by DFA: 29 Oct 2006, 10:08


--------------------
LADA Niva 4X4 2004 - B 70 PND
DSN B13TTY (the Tweetee)
MCV 16V B74PND (DumBo)
Decat sa-i calci mai bine-i sperii!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 29 Oct 2006, 11:57
Post #1058


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




QUOTE(PanDa @ 29 Oct 2006, 00:48)
"rodaj" buc pitesti olanesti si retur
3500-4000 ture.... la un moment dat n-am mai rezistat si am sarit la 180/h pentru ca era prea libera autostrada si adormeam la 130
Nu cumva in prima mie de km se recomanda sa nu se depaseasca 3000 ture? Cel putin asa scrie in cartea Renault pt. acelasi tip de motor:

"Motorul alimentat cu benzina

Pe parcursul primilor 1000 km nu depasiti 130km/h in ultima treapta de viteza sau 3000-3500 rpm.
Dupa 1000 km va puteti folosi vehiculul fara limite, dar numai dupa 3000 km veti putea obtine performantele prescrise"


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PanDa
post 29 Oct 2006, 16:14
Post #1059


Membru in rezerva


Group: Members
Posts: 163
Joined: 18 December 03
From: Bucuresti




ba da ... recomandarea era sub 3500....dar n-am mai rezistat (my bad) dar nu am tinut-o acolo. doar am dus=o pana la 180 si am lasat-o inapoi la 130. Eram curios cam cat de repede urca si cum se simte la viteza aia.

asa ca fapt divers... la berlina pedalele de ambreiaj si acc sunt de plastic?
da e ca la berlina (m-am lamurit dupa ce am mai citi un pic)

multumiri celor care au facut pozele referitor la contactorul pedalei de frana..am rezolvat-o si p'asta

observatii pentru mcv (sau pentru berlina) in functie de echipare ....eu sub plasticul de sub volan am o "tablita" din fibra (cred) tapetata cu mocheta (sau asa pare). aceasta tablita este paralela cu podeaua masinii si este prinsa cu braduti de bord. in partea din fata are niste decupaje pentru a permite pedalelor sa-si e cursa. aceasta tablita ingreuneaza mult accesul la acel contactor. fara o studiere atenta a pozelor mai sus mentionate nu asi fi reusit deoarece nu poti vedea nimic din cauza tablitei. Metoda de rezolvare este identica cu cea de la berlina. Probabil ca oficial aceasta tablita trebuia data jos...... atentie ca acea tablitaare margini taioase (ouch).
Bun..cu franele am rezolvat ..continuam..

nu stiu daca am fost offtopic dar chiar nu stiu unde trebuia postata informatia asta...astept indicatii de sus biggrin.gif

This post has been edited by PanDa: 29 Oct 2006, 17:26


--------------------
LADA Niva 4X4 2004 - B 70 PND
DSN B13TTY (the Tweetee)
MCV 16V B74PND (DumBo)
Decat sa-i calci mai bine-i sperii!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 29 Oct 2006, 17:38
Post #1060


-


Group: Members
Posts: 21.850
Joined: 19 April 05
From: Romania




1. In legatura cu pedalele ... ai prefera in caz de accident sa fie din fier ?
2. Lasa tablita aia asa unde este ea. Nu trebuie sa o dai jos, ca are rol de insonorizare.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PanDa
post 29 Oct 2006, 17:42
Post #1061


Membru in rezerva


Group: Members
Posts: 163
Joined: 18 December 03
From: Bucuresti




1. nu mersi.. era doar o intrebare de necunoscato si lenes pe deasupra (am gasit info dupa un search)
2 nu era voeba de dat jos si atat. vroiam doar sa atrag atentia ca reglarea contactorului e ingreunata de acea tablita. n-am mai spus ca dupa reglare se pune la loc...am zis ca e un pic evident... sad.gif


--------------------
LADA Niva 4X4 2004 - B 70 PND
DSN B13TTY (the Tweetee)
MCV 16V B74PND (DumBo)
Decat sa-i calci mai bine-i sperii!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flores
post 29 Oct 2006, 17:57
Post #1062


ALIEN


Group: Members
Posts: 372
Joined: 24 March 05
From: behind enemy lines




QUOTE(PanDa @ 29 Oct 2006, 00:48)
4000 rpm= 130km/h = 9.7l/100km
3500 rpm= 115km/h = 8.2 l/100km
2700?    =  90          =  7.1
*



La MCV nu i-au scos consumul instantaneu?


--------------------
Opel Zafira 1.9CDTI- Dacia Logan Laureate 1.6
Mio C230
If it has tits or wheels it will give you problems !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 29 Oct 2006, 18:05
Post #1063


-


Group: Members
Posts: 21.850
Joined: 19 April 05
From: Romania




Recomandarea era sub 3000rpm ... vai de capu' lui de rodaj la motor. Fara sarcina mare in prima mie de km, fara acceleratii cu pedala la fund, etc ...


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PanDa
post 29 Oct 2006, 18:19
Post #1064


Membru in rezerva


Group: Members
Posts: 163
Joined: 18 December 03
From: Bucuresti




Bun deci primele impresii ar fi cam asa:
Stabilitate f buna, serpentine ok, reactioneaza bine la denivelari.. singurele (plangeri) le-am avut cand am mers cu 2 colegi pe locurile 6 si 7 si stateau direct pe rotile spate. Cred totusi ca atunci cand se folosesc acele locuri masina este plina si sta un pic altfel pe drum.

E mare si asta inseamna ca trebuie un pic de timp pentru a te obisnui la parcari si la depasiri sau manevre similare pentru a fi sigur ca-ti incape tot posteriorul.

Oglinzile laterale sunt excelente..se vede de la pasajul rotii pana hat in zare.. totusi cred ca montare unei panoramice ajuta mult. M-am invatat cu o asemenea oglinda care iti anuleaza orice punct mort (sunt convins ca sunt oameni care se pot descurca si fara)

Senzorii de parcare sunt primii pe lista de accesorii pentru ca nici cu ambele banchete lasate nu vezi mare lucru pentru ca "pervazul" usilor din spate e destul de inalt.

Sistemul de testare CB functioneaza in mare cam ca la berlina ..si nu are consum instantaneu.

zgomot acceptabil pana pe la 5000RPM

mp3-ul se aude ok ..vibreaza de la 45 in sus (max parca 66) dar cand am desfacut capacele si am vazut cum arata boxele m-am socat de cat de bine suna smile.gif

Postul de conducere ofera multe variante de setare...nu toate tocmai fericite... Am gasit o pozitie f confortabila pentru pedale si schimbator...dar nu mai ajungeam la volan in partea superioara (un volan reglabil ca la DSN) ar fi facut minuni.. Reglajul lombar cum am mai spus e cam vax (cel putin pentru 100 de kg). reglajul pe vertical a functioneaza ok dar la 1.83 cm o sa stau doar pe poz ce mai joasa. daca il reglam in sus la maxim ajungeam cumva la acelasi nivel (sau mai sus un pic) cu oglinda retrovizoare.

Loc garla in toate scaunele . ... pentru cei care stau pe bancheta 2 o atentionare: exista posibilitatea (destul de mica) de a da cu capul de spatiul de depozitare din plafon poate ar fi fost mai bine daca era pus 10 cm mai in fata (nu stiu daca era posibil). Oricum la o asezare corecta in scaun (chiar fara utilizarea centurilor) la o frana puternica nu veti lovi decat tetiera scaunului din fata nu si acel spatiu.

Stergatoarele ar trebui schimbate (sau poate se vor roda in timp smile.gif) si bineinteles un mic reglaj la stropitori....
Stropitoarea spate e alimentata tot din rezervorul fata si dureaza pana ajunge apa acolo..poate o supapa mai vedem.

Nu mai stiu ce sa va povestesc.
Daca aveti intrebari..cu placere..

In continuare sustin ca e o masina corecta ..din pacate oamenii care se ocupa de ea ......




--------------------
LADA Niva 4X4 2004 - B 70 PND
DSN B13TTY (the Tweetee)
MCV 16V B74PND (DumBo)
Decat sa-i calci mai bine-i sperii!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PanDa
post 29 Oct 2006, 18:29
Post #1065


Membru in rezerva


Group: Members
Posts: 163
Joined: 18 December 03
From: Bucuresti




QUOTE(Flores @ 29 Oct 2006, 20:57)
La MCV nu i-au scos consumul instantaneu?
*



ba da
valorile au fost obtinute pastrand conditiile constante (turatie, treapta de viteza) si resetand CB-ul...eroarea o aproximati voi (poate nu trebui sa pun egal ci un aprox) ca sa nu mai exista comentarii tendentioase


QUOTE(IRONICK @ 29 Oct 2006, 21:05)
Recomandarea era sub 3000rpm ... vai de capu' lui de rodaj la motor. Fara sarcina mare in prima mie de km, fara acceleratii cu pedala la fund, etc ...
*




Era de 3500 RPM recomandarea. dar sunt convins ca nu a afectat cu nimic "rodajul". Parerea mea. Ideea nu era sa ma laud io stiu ce se mai poate intelege...
Daca crede cineva ca 1000 km facuti in bucuresti la 2500 RPM si mult relanti se cheam rodaj se insala amarnic....


--------------------
LADA Niva 4X4 2004 - B 70 PND
DSN B13TTY (the Tweetee)
MCV 16V B74PND (DumBo)
Decat sa-i calci mai bine-i sperii!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 29 Oct 2006, 18:30
Post #1066


-


Group: Members
Posts: 21.850
Joined: 19 April 05
From: Romania




Te inseli. si la turatie si la rodaj. Rodajul nu se face doar la drum intins.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PanDa
post 29 Oct 2006, 18:35
Post #1067


Membru in rezerva


Group: Members
Posts: 163
Joined: 18 December 03
From: Bucuresti




QUOTE(IRONICK @ 29 Oct 2006, 21:30)
Te inseli. si la turatie si la rodaj. Rodajul nu se face doar la drum intins.
*



Cred ca discutia o putem continua la nesfarsit pe urmatoarele variante:
a) sistemul vechii dacii - iesit pe autostrada (fara sa chinui masina normal)
b ) sisitemul: cum o inveti asa se comporta....
c) sistemul : rodaj ca la carte (pe principiul ca io oricum n-o sa-i dau mai mult de 4000)
....
Cred ca mai putem continua dar nu are nici un rost.

This post has been edited by PanDa: 29 Oct 2006, 18:36


--------------------
LADA Niva 4X4 2004 - B 70 PND
DSN B13TTY (the Tweetee)
MCV 16V B74PND (DumBo)
Decat sa-i calci mai bine-i sperii!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 29 Oct 2006, 18:38
Post #1068


-


Group: Members
Posts: 21.850
Joined: 19 April 05
From: Romania




a. La sistemul vechi de dacii se facea si incalzirea pe loc ...
b. Cum o inveti asa se comporta (si uzura mai mare) ...
c. Te plangeai ca ti-au gaurit tabla, dar tu nu tii cont de rodaj-ul la motor ...
d. Pana la urma fa ce vrei, ca doar este masina ta ...

This post has been edited by IRONICK: 29 Oct 2006, 18:45


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 29 Oct 2006, 18:39
Post #1069


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Pai ce sa mai continuati , Ironick are dreptate , si la tine mortul de la groapa nu se mai intoarce...ai facut-o si gata, macar ai puterea si recunoaste acest lucru.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 29 Oct 2006, 18:42
Post #1070


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




S-a mai discutat pe forum cum se face rodajul: în condiții cât mai variate, adică și cu sarcini constante (extraurban) și variabile (urban) și fără a depăși turația recomandată de producător.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 29 Oct 2006, 18:46
Post #1071


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.466
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(madhorsefuzzy @ 28 Oct 2006, 19:40)
Nu va exista motorizare de 1,4 cu A/C. wink.gif
A/C au doar pe motoare de 1,6, 1,6 16v si 1,5 dci.
*



S-ar putea sa ma fi inselat dar din pliantul cu optiunile si preturile asa am vazut, la varianta cu 5 locuri, motor de 1.4 si A/C

QUOTE(PanDa @ 29 Oct 2006, 01:48)
Scuza-ma ca m-am oprit aici din cititul postului tau dar...."se misca greu".. ai condus-o? ai folosit aerul conditionat?
ai intrat in locurile din spate? ai stat pe ele sau tot postul e scris in urma unor impresii pe care ti le-ai facut prin geam ? dupa cum bine a observat "calul nebun" nu prea ti-ai facut temele inainte de a posta....

Cred ca esti unul din exemplele elocvente pentru care topicul acesta poate fi inchis. Deja 36 de pagini sunt cam mult. cred ca discutiile pe tema MCV-ului ar trebui purtate in alta parte pe un topic special sau unde considera moderatorii, bazate pe experientele si raspunsurile posesorilor. Poate sunt un pic dur cred ca s-a batut campii destul de mult.
*



Pai daca ai citit numai primele randuri acolo, inseamna ca si tu postezi la impresia facuta de 3 randuri. Daca ai fi citit tot si cu atentie ai fi observat ca am spus
QUOTE
N-am condus-o, dar cred ca incarcata la maxim (prin maxim intelegand patru adulti si trei copii cu bagaje in [ce mai ramane din] portbagaj si o cutie pe acoperis) se misca destul de greu, mai ales cu A/C-ul in functiune.


Deci nici tu nu ti-ai facut temele, asa ca mai tango cu aprecierile!

Da, am stat in masina, am stat pe toate locurile, inclusiv in spate! Nu era nimeni (clienti) in showroom, decat eu si agentul de vanzari de acolo, asa ca am avut si o discutie cu repsectivul, am inchis/deschis fiecare usa, am vazut lucrarile ciobanesti de scoatere a conductelor prin mocheta. N-am putut sa conduc masina din 2 motive:
1. Asteptam sa imi intre masina in atelier pentru revizie si vroiam sa fiu acolo cand se petrece faptul pentru a expune lui nea mecanicu' problemele tehnice aparute

si

2. Showroom-ul era aproape la ora inchiderii, motiv pentru care nu se mai organiza drive-test.


Aici nu e topic de "impresiile posesorilor" ci topic de impresii generale. Tu esti unul dintre exemplele elocvente de "lupul moralist", repede te-ai atacat cand ti-a "criticat" cineva masina pe care ti-ai cumparat-o dar nici macar nu citesti complet postul, alegi ce-ti place tie si dai cu batul!
Vrei sa-ti postezi impresiile de posesor, n-ai decat! dar nu ma impiedica pe mine sa-mi exprim parerea dupa ce am vazut masina.
Noapte buna.

This post has been edited by Illusi0n: 30 Oct 2006, 09:23


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 29 Oct 2006, 18:51
Post #1072


-


Group: Members
Posts: 21.850
Joined: 19 April 05
From: Romania




Ca sa nu va mai certati pe motorizare (AC are doar Laureate)

variante.gif ( Size: 31.18k ) Number of downloads: 532


This post has been edited by IRONICK: 29 Oct 2006, 18:55


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabriel Paduraru
post 29 Oct 2006, 19:41
Post #1073


Qubik


Group: Members
Posts: 50
Joined: 19 December 04
From: Iasi




Am vazut si eu Loganul Break sau MCV. Mare surpriza, placuta bineinteles, am ramas f placut impresionat. In sfarsit , din partea mea un BRAVO constructorilor. Este masina ideala pt omul din categoria de mijloc adica poti sa mergi cu ea la serviciu, la teatru, in concediu, la cumparaturi, sa cari marfa pt piata daca ai taraba sau o mica afacere, marfa pt firma etc deci este multifunctionala si eleganta, garda la sol, ca pt Romania. Ce sa spun, pretul bate concurenta. Ce mi-a placut este ca au eliminat prostia care bantuie pe la toate marcile cu roata de rezerva, au pus-o in exterior si este accesibila usor chiar am probat. De condus nu am condus pt ca erau ocupate locurile la drive test pe trei zile... dar am condus o berlina de 1,6 si mi s-a parut destul de ok.
Cat priveste rodajul, sa fim seriosi, astea sunt doar recomandari de la firma, asta nu inseamna ca daca pe primii 15000km treci de 3500 rpm se strica motorul sau se intampla ceva, doar trebuie atinse si turatiile astea, nu brusc si nu mentinute timp indelungat . Consumul.... primii 15000 km e ceva mai mare dar de unde ati vrea voi sa ia masina ptere si vana sa mearga cu 130 si mai sus? Toate motoarele pe benzina la asemenea viteze si turatii consuma asa. Vreti consum mai mic, orientati-va pe diesel.


--------------------
Toyota Yaris 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PanDa
post 30 Oct 2006, 00:12
Post #1074


Membru in rezerva


Group: Members
Posts: 163
Joined: 18 December 03
From: Bucuresti




QUOTE(IRONICK @ 29 Oct 2006, 21:38)
a. La sistemul vechi de dacii se facea si incalzirea pe loc ...
b. Cum o inveti asa se comporta (si uzura mai mare) ...
c. Te plangeai ca ti-au gaurit tabla, dar tu nu tii cont de rodaj-ul la motor ...
d. Pana la urma fa ce vrei, ca doar este masina ta ...
*



te rog reciteste postul 1067. variantele erau o gluma. doar ultima fraza era la modul serios. legatura dintre gaurit tabla si rodaj imi scapa...am mai spus daca e sa-mi bat joc de banii mei o fac singur nu am nevoie sa o faca altii pentru mine.


QUOTE(bobo77 @ 29 Oct 2006, 21:39)
Pai ce sa mai continuati , Ironick are dreptate , si la tine mortul de la groapa nu se mai intoarce...ai facut-o si gata, macar ai puterea si recunoaste acest lucru.
*



ce ar mai trebui sa recunosc? am spus clar am dus-o la 180km/h pentru ca ma plictisisem de mers la 3500 ture aprox 130 km/h si vroiam sa vad cum accelereaza. de al 130 la 180 am ajuns calcand pedala de acceleratie pana la podea si tinand-o acolo. cand am ajuns la 180 (nu ma intrebati in cat timp) am ridicat usor piciorul de pe acceleratie (nu l-am ridicat de tot pentru a nu forta motorul prin frana de motor) pana am revenit la 130km/h. E de ajuns confesiunea asta? Sau trebuie sa mai recunosc si altceva? NU Nu a fost o greseala. Da am facut-o intentionat.
Acum putem continua discutia despre masina sau mai aveti nelamuriri in privinta rodajului?

QUOTE(DFA @ 29 Oct 2006, 21:42)
S-a mai discutat pe forum cum se face rodajul: în condiții cât mai variate, adică și cu sarcini constante (extraurban) și variabile (urban) și fără a depăși turația recomandată de producător.
*



Deci putem sa ne oprim cu discutia despre rodaj asa cum sugerez de cateva posturi incoace?

QUOTE(Illusi0n @ 29 Oct 2006, 21:46)
Deci nici tu nu ti-ai facut temele, asa ca mai tango cu aprecierile!
Aici nu e topic de "impresiile posesorilor" ci topic de impresii generale. Tu esti unul dintre exemplele elocvente de "lupul moralist", repede te-ai atacat cand ti-a "criticat" cineva masina pe care ti-ai cumparat-o dar nici macar nu citesti complet postul, alegi ce-ti place tie si dai cu batul!

Vrei sa-ti postezi impresiile de posesor, n-ai decat! dar nu ma impiedica pe mie sa-mi exprim parerea dupa ce am vazut masina.
Noapte buna.

*



singurul lucru coerent din posturile tale este ca intradevar "nu e topic de impresiile posesorilor" ci este un topic pornit in momentul in care MCV-ul era o necunoscuta. Din pacate a ramas in continuare o necunoscuta. Gresesti amarnic cand crezi ca m-am atacat ca mi-ai criticat masina. O critica implica mult mai consistent decat o impresie.
imi cer scuze ca am facut greseala sa citesc doar primele randuri din posturile tale. Nu se va mai repeta pentru ca nu le voi mai citi deloc.


Mesajele mele pe acest topic se vor limita la a raspunde (in masura in care voi sti) doar celor care vor avea o intrebare, nelamurire despre MASINA. Nu despre rodaj (in general sau al masinii mele in particular) sau alte chestiuni paralele subiectului.
Informatiile pe care le-am postat pana acum nu au avut alt scop decat acela de a va oferi o prima impresie despre MCV, impresie subiectiva si probabil incompleta.

Poate unii considera ca am facut asta doar pentru a ma lauda ca mi-am luat masina. Probabil ca o merita.

laurian i-ati masina odata ca eu am obosit sa tot raspund la fazele astea.

This post has been edited by PanDa: 30 Oct 2006, 00:15


--------------------
LADA Niva 4X4 2004 - B 70 PND
DSN B13TTY (the Tweetee)
MCV 16V B74PND (DumBo)
Decat sa-i calci mai bine-i sperii!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurian
post 30 Oct 2006, 12:48
Post #1075


Membru autentic


Group: Members
Posts: 466
Joined: 15 August 05
From: Bucuresti




Am achitata azi diferenta ramasa fata de avans.
Maine pana in pranz se pare ca voi ridica masina. Sper sa fie asa.
Maine seara va voi putea scrie primele impresii.

Au vrut sa-mi vanda covorase.
Dar sunt standard, nu speciale pentru MCV ( nu au nimic pentru randul 3 de scaune), asa ca le voi pastra pe cele actuale, si din unele simple, vechi, voi incropi ceva pentru randul 3.

In rest, nu au accesorii, nici macar pret: bare transversale, suport biciclete, cutie portbagaj, etc.


--------------------
Logan MCV 1.6 16V 2006 - B39xxx
Asus 636 ; SPVM700;
Intek H520 +KL40+President ML145
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 30 Oct 2006, 14:45
Post #1076


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




deja vad ca incep sa se transforma impresiile postate aici in impresii de posesori de MCV...pentru asta exista topic dedicat... la fel si pentru achizitie si pentru accesorii... aici se inchide... multumim pentru cele scrise celor care au contribuit....


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
36 Pages « < 34 35 36
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 09:23
Forum Renault