DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Reglare Pozitie Pedala Frana

DomnulK
post 12 Jun 2009, 04:30
Post #1


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




mai exact, din motive ergonomice< confort propriu si personal> as vrea sa las pedala de frana putin mai jos.
din observatiile mele in decursul anilor la chiar is la cele mai violente tranari pedala de frana nu coboara mai jos de jumatate din cursa ei.
mi-am bagat nasul pe sub bord si am vazut ca sistemul de angrenaj/timonerie este destul de simplu si are pe tija dintre pedala si pompa de servo un filet.
acum problemele sunt urmatoarele:
tija este fixata de pedala de frana cu o piesa in forma de u cu un stift de blocare cu o siguranta foarte pacatoasa pe care nu am reusit sa o scot pentru a putea sa mai insurubez piesa in forma de u
tot din observatii am constatat ca daca as infileta piesa aceea cca 1 cm surubul tijei ar atinge in bratul pedalei de frana si ar putea s aprovoace proasta finctionare sau chiar blocarea pedalei.
ca sa evit acest lucru ar trebui sa tai acel centimetru de surub care rezulta in urma infiletarii.

dac asti ecineva procedura de reglaj , eu nu ma gasit-o in cartea service pe car eo detin, il rog sa imi dea si mie cateva indicii pretioase.

multumesc anticipat.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 12 Jun 2009, 07:32
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




QUOTE(DomnulK @ 12 Jun 2009, 04:30)
si ar putea s aprovoace proasta finctionare sau chiar blocarea pedalei.
*



N-as vrea sa fi in spatele meu.
Eu stiu ca sunteti unii pasionati de diverse modificari (nu conteaza motivul lor), dar chiar la frane??? Daca o comiti dupa aia si cineva, intamplator, observa modificarile... intri la parnaie. Merita sa-ti asumi riscul?

This post has been edited by roland: 12 Jun 2009, 07:32


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 12 Jun 2009, 11:44
Post #3


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




din moment ce tija aia e prevazuta cu filet, banuiesc ca au avut ei un scop pentru care l-au pus acolo si acel scop este de reglaj.
si doi, nu aduc modificari decat de inaltime a cursei. tu ai ajuns vreodata cu pedala de frana la podea cand ai franat violent cu loganul? eu unul nu, abia ajunge la jumatatea distantei.

This post has been edited by DomnulK: 12 Jun 2009, 12:12


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moustache
post 12 Jun 2009, 12:28
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 12 July 04
From: Brasov




Daca iti cedeaza unul din circuite (cel de pe spate, de ex iti crapa un furtun, o garnitura la un piston...) va ramane in functiune celalalt circuit (cel de pe fata), dar cursa pedalei va fi substantial mai lunga. Daca tu o scurtezi, intr-o situatie ca cea de mai sus, s-ar putea sa nu mai aiba de unde sa isi faca cursa necesara si atunci s-ar putea sa regreti modificareas facuta. E bine ca pedala iti tine relativ sus, inseamna ca nu ai jocuri la saboti... (in general lumea se plange cand pedala tine jos). Poate dupa modificarea facuta, vei ajunge sa simti o oarecare nesiguranta in ce priveste franele. Intr-adevar se poate regla de acolo. Si acel 1cm e foarte mult, si 5-6 mm daca vei scurta cursa, pedala va cobora f mult...


--------------------
Dacia Solenza Clima - BV-36-MAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 12 Jun 2009, 14:09
Post #5


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




deci nu ma zis ca vreau ca pedala de frana sa fie la nivelul acceleratiei, dar ar fi mai ergonomic pentru mine sa fie macar cu 2 cm mai jos decat este acum.
la nemtesti de exemplu pedala e mai jos si cursa pe care o face panaal franare maxima este mai lunga.
la frantuzesti e suficient sa o ciupesti nitel mai tare si deja ai presiune maxima in pompa.

deci eu nu vreau s aam presiune maxima cand pedala de frana e la podea si nici nu cred ca dac ao cobor cu cca 2 cm si se sparge vreo conducta voi fi pus in situatia de a nu ai avea pedala.
oricum si asa daca se sparge o conducta cum e acum tot tre sa fac 2-3 pedale.

eu am solicitat niste informatii despre cum se demonteaza pe acolo si cam cat as putea sa insurubez piulita de pe tija astfel incat sa cobor macar 2 cm pedala.
daca prodcatorul stia ca e periculos sa faci reglaje la pedala de frana , cred ca nu prevedea tija cu filet pentru reglaj si ar fi facut un sistem de imbinare cu elemente fixe.

in alt aorine de idei, nu fac improvizatii la sistemul de franare ci pur si simplu regelz in limitele posibile inaltimea acesteia.



--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boobybooby23
post 12 Jun 2009, 22:48
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 3 January 09




sfatul meu e stai cuminte si sa lasi frana in pace,are mai multe roluru acel "angrenaj"la pedala,cum ar fi reactia in caz de coliziune frontala....,sfatu meu e sa te obisnuiesti cu ea,iar moustache circuitul de franare la logan este in X anica dreapta fata ci stanga spate sau invers nu ca la mama daciei fata si spate


--------------------
Logan LS0A 2005,stock - nt 05 zac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 12 Jun 2009, 23:03
Post #7


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




la ce te referi cand spui reactie la coileziune frontala?

This post has been edited by DomnulK: 12 Jun 2009, 23:03


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boobybooby23
post 12 Jun 2009, 23:13
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 3 January 09




la modul in care se deformeaza


--------------------
Logan LS0A 2005,stock - nt 05 zac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 13 Jun 2009, 03:58
Post #9


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




nu cred ca acel mod de imbinare are vreo legatura cu deformarea pedalierului in caz de impact frontal.
in caz de impact frontal , daca motorul ajunge sa impinga firewall-ul peste picioarele soferului pedalierul se va deplasa odata cu acesta fara sa sufere deformari.
in plus, in cazul unui impact frontal iminent sesizat de sofer , acesta se afal cu piciorul pe pedala de frana in cercand sa reduca viteza la care are loc impactul, iar in cazul in care soferul nu franeaza un picior este pe acceleratie si celalalt pe footrest.

p.s. este degaba in x daca au folosit is inca mai folosesc dracia aia de repartitor<pe spate> de doi lei jumate care nu prea poate fi reglat

This post has been edited by DomnulK: 13 Jun 2009, 04:07


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boobybooby23
post 13 Jun 2009, 10:16
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 3 January 09




in cazul unui impact frontal primul afectat va fi alternatorul,compresorul de AC,capetele de la lonjeroane...,lucruri care absorb o mare parte,insa daca este prea puternic impactul,carcasa bateriei intra in pompa de frana impingand-o in gabitaclu,de aceea s-a prevazut acel sistem de prindere(bine de lasat in pace) smile.gif


--------------------
Logan LS0A 2005,stock - nt 05 zac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 13 Jun 2009, 14:33
Post #11


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




pai eu il las in pace, doar c amai infiletez piulita cateva ture. deci nu vad undea ar fi problema.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 13 Jun 2009, 17:53
Post #12


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Daca e sa ma intrebati pe mine, pedala de frana se regleaza. Pentru a pastra distanta regulamentara fata de podea atunci cand pedala e "la fund", asa cum se poate observa din pagina anexata din manualul de service de la un hyundai accent.
Eu nu cred ca e o problema deosebita cu pozitionarea pedalei, daca se pastreaza o distanta rezonabila fata de podea cu pedala "la fund".
Insa, trebuie reglata si pozitia contactorului de frana, o data, iar a doua oara pedala nu va avea o cursa mai lunga, ci va avea acceasi cursa.

Attached thumbnail(s)
Pages_from_13_Brake_system.jpg ( Size: 291.82k ) Number of downloads: 456


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 13 Jun 2009, 19:15
Post #13


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




klaus smile.gif merci mult.
aia cu reglatul butonului se intelegea de la sine.

acum intrebarea este, cat e valoarea acelei distant eminime la logan si din care din piulite s-ao regelz din cea dinspre pedala sau din cea de la pompa?

This post has been edited by DomnulK: 13 Jun 2009, 19:20


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boobybooby23
post 13 Jun 2009, 19:56
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 3 January 09




nu stiu distanta minima insa cota de reglaj a tijei de comanda a amplificatorului de franare data de constructor este de 145,8mm +sau - 0,5,daca vrei modific-o ,faci cum crezi tu mai bn


--------------------
Logan LS0A 2005,stock - nt 05 zac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 13 Jun 2009, 23:05
Post #15


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




buuun. si de unde o regelz de la piulita dinspre firewall<cea din pompa> sau de la piulita de langa pedala?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boobybooby23
post 13 Jun 2009, 23:22
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 3 January 09




incearca mai intai cea dinspre "firewall"


--------------------
Logan LS0A 2005,stock - nt 05 zac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 19 Jun 2009, 10:40
Post #17


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




inspre firewall nu existe piulita. sau cel putin nu o vad eu, este un burduf pe ax pe care nu pot sa-l scot.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boobybooby23
post 19 Jun 2009, 18:50
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 3 January 09




incearca in partea cealalta biggrin.gif


--------------------
Logan LS0A 2005,stock - nt 05 zac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 10:29
Forum Renault