DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

22 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Amenda rovinieta., Primita pe nedrept.

vead
post 1 Sep 2011, 08:41
Post #151


vechi


Group: Members
Posts: 184
Joined: 22 August 05
From: Timisoara




Rovignetele le-am facut anul acesta prin primavara...dar nu mai stiu data exacta.
In momentul in care le-am facut, se primea doar bonul de casa, nu si colantul care se lipea pe parbriz

Se pare ca , singura varianta de a verifica valabilitatea ...este de a deranja pe cei din PECO

This post has been edited by vead: 1 Sep 2011, 08:42


--------------------
dacia logan1.4 laureate 2005 - tm09zzz Timisoara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiutzu
post 1 Sep 2011, 10:51
Post #152


Membru autentic


Group: Members
Posts: 530
Joined: 23 March 07




de prin februarie vignietele sunt electronice...nu ti se mai da un rahat din ala de lipit in geam ci doar bonul de la casa.


--------------------
Dacia Logan Laureate 2009 - DJ-04-ANN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 1 Sep 2011, 13:03
Post #153


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




bonul ala de casa se sterge si daca e tinut intr-un loc unde nu patrunde soarele niciodata....


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tazul
post 1 Sep 2011, 15:24
Post #154


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 1 September 11




Buna,am primit in Iulie o instiintare de amenda pt lipsa rovinietei ,verificarea s-a facut in Ianuarie (eu am crezut ca e platita de la inceputul anului,de fapt o confundasem cu asigurarea auto).
Am achitat amenda si mi-am platit rovinieta.Acum mai primesc inca o amenda pentru februarie .Asta inseamna ca timp de 6 luni pana am fost instiintat prima data va trebui sa platesc toate amenzile?Mi se pare nelegal.
Poate sa ma indrume cineva ce am de facut ? pe forum nu am gasit indicatii exacte.
Multumesc anticipat


--------------------
Subaru Outback 2010 - CJ-55-TAZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 1 Sep 2011, 15:40
Post #155


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




http://www.cnadnr.ro/pagina.php?idg=167

punctul 4.

raspunsul lor este DA


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiutzu
post 1 Sep 2011, 16:32
Post #156


Membru autentic


Group: Members
Posts: 530
Joined: 23 March 07




QUOTE(b76bgaarh @ 1 Sep 2011, 14:03)
bonul ala de casa se sterge si daca e tinut intr-un loc unde nu patrunde soarele niciodata....
*


faci o copie xerox dupa bon si nu ai niciun stres!


--------------------
Dacia Logan Laureate 2009 - DJ-04-ANN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tazul
post 1 Sep 2011, 17:26
Post #157


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 1 September 11




Merci Aleksanders, am cam imbulinat situatia atunci. E destul de incorect ca sa adune amenzi timp de cateva luni fara sa stii ca gresesti si apoi sa te puna sa le platesti pe toate sad.gif.


--------------------
Subaru Outback 2010 - CJ-55-TAZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 1 Sep 2011, 17:34
Post #158


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Nu e vina alora ca tu nu ai stiut ca ai gresit, si nici nu e obligatia lor sa-ti spuna acest lucru.
Obligatia ta este sa circuli legal.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 1 Sep 2011, 17:42
Post #159


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Faptul ca tu nu ai stiut ca gresesti, nu poate fi imputat CNADNR-ului sau organului constatator a contraventiei. Conform legii, ei au procedat corect. Pacat ca trebuie sa platesti atat pentru o neatentie.
Eu sunt inregistrat aici si ma anunta prin mail inainte de a-mi expira rovinieta, RCA, ITP.


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tazul
post 1 Sep 2011, 20:28
Post #160


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 1 September 11




da,aveti dreptate legea trebuie cunoscuta si nu ai scuza ca nu o cunosti,dar exista doua metode de a pune in aplicare ceva
1- ca un politist sau cum ar trebui sa fie ,sa amendezi pe cel care a gresit dar explicandui cu ce a gresit ,etc
2-in still MAFIOT ,adica daca il ai la" mana "pe cineva atunci da pe el si jupoaiel ca si cum ar fi inamicul tau nr. 1
Nu stiu daca m-am facut inteles dar cam asa vad situatia mea,sa taci si sa folosesti legea cat de mult poti ca sa amendezi un om nu o vad ca o solutie normala.

Mai am o intrebare ,am primit amenda dupa mai mult de 6 luni,de ce nu mi-au trimis-o peste 10 ani sa-mi vand casa atunci sa platesc amenzile ,ca doar sunt un raufacator care umbla fara rovinieta.Daca fac zilnic un drum in afara orasului si ma prinde, atunci in 6 luni*250lei=45.000 lei E FOARTE CORECT SA PLATESC ATAT CA DOAR UMBLU FARA ROVINIETA,scuze nu exista...

Scuze pt postul lung dar sunt "putin" frustrat, pace:)

This post has been edited by Tazul: 2 Sep 2011, 01:59


--------------------
Subaru Outback 2010 - CJ-55-TAZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andyno
post 1 Sep 2011, 21:00
Post #161


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.435
Joined: 9 June 09
From: Bucuresti.




am masina cu nr de IF...si ma duc la lucuru din Voluntari in Afumati...trebuie cumva rovigneta?


--------------------
Dacia 1310, an 99'. Toyota Hilux D4D 170 CP 2007. Dacia 1310, an 20' injectata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 1 Sep 2011, 21:29
Post #162


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




este dn, deci iti trebuie


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 Sep 2011, 00:29
Post #163


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




O fi DN, dar nu e in afara localitatilor, deci nu-i trebuie.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 2 Sep 2011, 06:44
Post #164


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




klaus, gresesti.
doar in interiorul municipiilor si oraselor resedinta de judet nu ai nevoie de rovigneta. in orice alte localitati pe dn-uri ai nevoie de ea.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tazul
post 2 Sep 2011, 10:03
Post #165


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 1 September 11




ATENTIE LA PLICUL IN CARE PRIMITI AMENDA.Am fost in aceesi zi sa platesc amenda si stupoare,mi s-a zis ca ei nu cred ca am primit amenda doar acum dupa 6 luni .Pe plic nu scrie decat o data ,nimic oficial.Acum eu ar trebui sa ma duc la primarie,sau posta habar nam, sa gasesc pe cel care mi-a dat plicul si sa cer o hartie i care se specifica data primirii.
Asa ca NU SEMNATI DE PRIMIRE decat daca va asigurati ca aveti toate datele clare trecute pe plic si sa existe o serie care sa coincida cu hartia din plic.
Nu am mai avut probleme cu amenzile (decat parcare,radar care s-au rezolvat normal),si efectiv nu i-mi vine sa cred ce gunoaie de oameni exista in sistemul acesta romanesc.


--------------------
Subaru Outback 2010 - CJ-55-TAZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 Sep 2011, 14:43
Post #166


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(Smiley @ 2 Sep 2011, 07:44)
klaus, gresesti.
doar in interiorul municipiilor si oraselor resedinta de judet nu ai nevoie de rovigneta. in orice alte localitati pe dn-uri ai nevoie de ea.
*


Mda, am studiat OG-ul ala 15/2002 dimpreuna cu OG 43/97 si intr-adevar rovinieta este pentru drumuri nationale, care sunt considerate continui si sunt administrate de CNADNR si pentru portiunile din localitati, mai putin in municipii si capitale de judet. Deci cei care stau in Predeal sau Voluntari trebuie sa-si cumpere rovinieta ca sa circule prin localitatea lor, chiar daca nu ies din ea. Si asa toti din satele de pe E85 de ex.
Am constatat de asemenea ca "reteaua de drumuri nationale" nu cuprinde si drumurile judetene sau locale, deci pe drum judetean nu te poate amenda de rovinieta.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andyno
post 2 Sep 2011, 15:07
Post #167


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.435
Joined: 9 June 09
From: Bucuresti.




adica daca stau in voluntari trebuie sa mi cumpar rovinita ? gresit..

dar pe centura?


--------------------
Dacia 1310, an 99'. Toyota Hilux D4D 170 CP 2007. Dacia 1310, an 20' injectata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 2 Sep 2011, 16:27
Post #168


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




pai centura e drum national, normal ca iti trebuie vigneta smile.gif)
pentru colegul cu multe amenzi, luate din nestiinta smile.gif : daca adunate fac destul de mult, gen peste 1000 de lei, poti sa incerci o contestatie prin care sa ceri sa ti se trateze toate contraventiile unitar, ca un fel de contraventie in forma continuata. e ceva cam tras de par, dar in teorie, tot ce se aplica in penal cu privire la gradul de pericol, persoana faptuitorului, circumstante, cauze care inlatura carct. penal, etc. se pot aplica si in contraventional. si asa, de ex. daca ai 5 amenzi a cate 500 de lei, e posibil in urma contestatiei sa ramai cu o singura amenda de 1000 de lei


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 Sep 2011, 17:13
Post #169


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Adevarul e ca-i o forma continuata. Daca nu ar fi dormit deloc in astea 6 luni si ar fi mers tot timpul cu masina...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 2 Sep 2011, 17:23
Post #170


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




aia e continua smile.gif
acum serios vorbind, unul care fura oglinzi de masina de 10 ori intr-o luna scapa mai bine pt. ca i se considera infractiunea in forma continuata, iar unul care merge fara vigneta de 10 ori intr-o luna primeste 10 contraventii. si parca separarea intre infractiune si contraventie era tocmai din cauza gradului redus de pericol al contrventiei..


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
S4b1n
post 2 Sep 2011, 20:56
Post #171


Membru Symbolist


Group: Members
Posts: 937
Joined: 27 February 10
From: Craiova/Bucuresti




Ok, ieri i-au venit unei cunostinte 2 amenzi... una din data de 17.02.2011, constatata in data de 16.08.2011, si inca una de pe la inceputul lui martie. Asa ca incep si eu sa-mi fac griji, pentru ca, sa vedeti... dry.gif

Rovinieta in mod normal mi-a expirat pe 1 aprilie. Si am uitat efectiv, si am plecat din Bucuresti pe A1. Si mi-am amintit ca imi expirase cam cand am vazut camerele de verificare. In fine, am tras in prima benzinarie, si am luat-o, incepand din ziua respectiva. Vine si-o amenda, ce ziceti? unsure.gif

Deadline-ul pentru amenda ar fi care? 6 luni (prescrierea) + 14 zile (trimiterea) de la data comiterii contraventiei?


--------------------
Renault Symbol 1.5 dCi 62 kW 2007 - ~ 155000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 2 Sep 2011, 21:36
Post #172


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




6 luni (limita in care poate fi intocmit PV-ul) + o luna (in care trebuie sa-ti fie adus la cunostinta).


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JORJ
post 2 Sep 2011, 22:00
Post #173


Membru autentic


Group: Members
Posts: 292
Joined: 4 January 05




Pentru amenzi repetate, plangerile trebuie sa plece de la ideea de despagubire care se aplica ca sanctiune complementara cu fiecare amenda.

Despagubirea platita la prima amenda are valoarea rovignetei pentru un an de zile.

CNADR-ul, are vise umede pretinzand ca pentru un acelasi autovehicul poate incasa zeci de despagubiri in valoarea unei rovignete anuale.

Asta nu este nici pe departe corect ca principiu de drept, chiar daca legile astea strambe sunt interpretate atat de aberant de angajatii lor, cu un neuron singuratic, si carora le sclipesc ochii nu numai la bani publici dar dupa cum se vede incep sa bage mana adanc si in buzunarul bizonului pentru a avea fonduri cu care sa semneze ei renumitele contracte "corecte" pentru cele mai scumpe drumuri din lume .....

Cred ca principiul imbogatirii necuvenite poate fi extins situatiei discutate pentru ca se pretinde plata repetata a unui tarif anual.

Oricum, logic si corect este ca odata incasata despagubirea sa nu se mai emita alte amenzi repetate pe perioada de valabilitate corespoindenta, pentru ca ai folosesi drumurile publice fara sa fi platit gropile cu pricina, pentru ca plata se face odata cu prima despagubire, ca de aia e despagubire.

Ma gandeam daca se poate emite o rovingeta retroactiva in locul despagubirii. Probabil ca nu.

Eu gasesc aberante situatiile amenzilor repetate in cazul asta.
Daca sanctiunea nu ar fi inclus si despagubirea cu pricina ar fi mai avut o oarecare logica .. eventual.
In situatia asta, insa reglementarile astea sunt la fel de penibile ca si gropile din drumurile nationale pentru care ar trebui sa ii dam in judecata.

Cata lehamite ....

This post has been edited by JORJ: 2 Sep 2011, 22:04


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 Perla - B -XX - XXX
Nu dau flashuri
Daca vreau sa depasesc semnalizez si astept
Nu claxonez decat daca e absolut necesar
Folosesc proiectoarele doar cand e ceata
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 Sep 2011, 22:08
Post #174


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Se pot lua doua amenzi de viteza in aceeasi zi, una in Ploiesti si una in Bucuresti, sau nu sunt fapte distincte si ar trebui data o singura amenda?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JORJ
post 2 Sep 2011, 22:16
Post #175


Membru autentic


Group: Members
Posts: 292
Joined: 4 January 05




E altceva.

In cazul CNADR-ului se sanctioneaza folosirea drumurilor publice fara plata folosirii acestora.
In plus, la prima sanctiune se plateste o despagubire egala cu costul evaluat pentru "folosirea" maretelor drumuri timp de un an de zile.

Din momentul achitarii primei despagubirii echivalente cu costurile uzului maretelor gropi pe perioada de un an de zile, a doua oara (amenda) nu mai poate pretinde ca folosesti acele drumuri fara a fi platit "uzura" drumurilor.

De asta eu vad situatiile astea diferite. Viteza e altceva.

Dupa cum spuneam, daca nu introduceau despagubirea cu pricina, ar fi fost mai greu de contestat, pentru ca ar fi fost exact ca situatia vitezei descrisa de tine.
Despagubirea pretinsa (repetat) este actul de lacomie care ne poate ajuta sa scapam de aceste abuzuri.

Detasandu-ne putin de litera legii si de pretioasele raspunsuri de pe site-ul CNADR, trebuie sa recunoastem ca plata a 2, 3 sau 50 de amenzi pentru rovigneta si a 50 de despagubiri aferente, este abuziva si aberanta.

Parerea mea!

This post has been edited by JORJ: 2 Sep 2011, 22:19


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 Perla - B -XX - XXX
Nu dau flashuri
Daca vreau sa depasesc semnalizez si astept
Nu claxonez decat daca e absolut necesar
Folosesc proiectoarele doar cand e ceata
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ngabyyy
post 2 Sep 2011, 22:34
Post #176


Membru autentic


Group: Members
Posts: 260
Joined: 24 July 10
From: Milano City




Daca maine la 9 dimineata cumpar rovinieta ea este valabila de la aceea ora sau de la 12 noaptea?

This post has been edited by ngabyyy: 2 Sep 2011, 22:34


--------------------
Dacia Solenza 2004 Clima - IL 50 GAB
Consider ca Solenza a fost, este si va ramane una dintre cele mai reusite masini fabricate de Dacia. Nici mica, nici mare, fiabila
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 2 Sep 2011, 22:47
Post #177


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




Evident ca este valabila chiar din momentul cumpararii.
In caz contar un strain care intra dimineata in Romania ar trebui sa astepte pana la 12 noaptea smile.gif .


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 Sep 2011, 22:47
Post #178


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




@JORJ: sunt de aceeasi parere cu tine referitor la "tariful de despagubire". Absolut corect ce sustii (din punctul meu de vedere).
Ca vorba aia, e tarif de despagubire (despagubesti CNADNR cu valoarea taxei, deci ai platit-o cu ocazia asta).
E insa discutabil de cand se poate spune ca ar putea intra in vigoare rovinieta pe baza "tarifului de despagubire", la data contraventiei sau la data incasarii?

Oricum, eu nu cred sa fi vazut foarte des un act normativ mai cretinoid scris decat og 15/2002 (ala cu taxa). N-are nici o legatura cu rigurozitatea necesara textelor de lege.

@ngabyyy: scrie in OG: de la ora cumpararii. Expirarea insa e la ora 12 nopatea, nu ora cumpararii (pierzi cateva ore)

This post has been edited by klaus: 2 Sep 2011, 22:50


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ngabyyy
post 2 Sep 2011, 22:53
Post #179


Membru autentic


Group: Members
Posts: 260
Joined: 24 July 10
From: Milano City




Multumesc Klaus!!!
Fac duminica un drum si nu stiam...


--------------------
Dacia Solenza 2004 Clima - IL 50 GAB
Consider ca Solenza a fost, este si va ramane una dintre cele mai reusite masini fabricate de Dacia. Nici mica, nici mare, fiabila
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 19 Sep 2011, 10:17
Post #180


Membru autentic


Group: Members
Posts: 945
Joined: 5 December 09




Acum cu rovignetele electronice mai trebuie sa am bonul? Ca nu il mai gasesc. Nu se identifica dupa nr masinii?


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
22 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 16:45
Forum Renault