DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> tuning dacia

MYHAY CARBUNARU
post 17 Jan 2015, 14:15
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 17 January 15




Vă salut,am o dacie din '97 pe carburator , are doar probleme comune , usor de rezolvat ,in rest merge bine dar eu am de gand sa-i pun un carburator dublu corp , vreau sa aflu daca este o idee buna , daca pot sa-i maresc performantele


--------------------
dacia berlina 1997 model 1310 - TL-12-LCN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maru
post 18 Jan 2015, 12:33
Post #2


Rromania..da leand uof cios


Group: Members
Posts: 672
Joined: 1 September 13




pai mari performante nu prea o sa scoti doar daca`i inlocuiesti carbelitoru`, decat un demaraj putin mai bun
vezi ca mai sunt baieti pe aici care mai modifica motoarele sau cutiile la dacii si te pot ajuta cu informatii (eddy_motors,black%snake,robert)
pentru inceput si cu o investitie minima (piese de pe la remat) ai putea sa incepi cu:
-carbelitor dublu corp
-chelioasa raschetata la maxim pentru a mari raportul de comprimare
-set motor 1600
-putin umblat pe la axa cu scame,supape si volanta/ambreiaj


--------------------
Dacia 1310 Break 2003
Zambeste, maine poate fi mai rau !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MYHAY CARBUNARU
post 18 Jan 2015, 15:31
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 17 January 15




Da......ideea e ca incerc sa ma limitez la o suma , nu vreau sa exagerez ,doar necesarul de care are nevoie pentru o putere mai mare , trebuie intarita caroseria , am de gand sa-i pun o alta cutie de viteze ,un sistem audio (minim 1200 W) si bine inteles o vopsea frumoasa ca sa atraga privirile tuturor , un kit exterior de praguri , bara fata,spate modificate. Am nevoie mai mult de un site cu preturi ca sa ma pot orienta , daca cunoasteti vreun site mai experimentat si vreti sa ajutati,caci pana acum am gasit numai prostii


--------------------
dacia berlina 1997 model 1310 - TL-12-LCN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maru
post 18 Jan 2015, 18:34
Post #4


Rromania..da leand uof cios


Group: Members
Posts: 672
Joined: 1 September 13




am crezut ca te intereseaza sa`i cresti performanta la masinuta ta da` din ce am citit in a 2 a postare tu te gandesti la muzica,praguri,aripi evazate, luminite colorate pentru noapte si altele..
cand te apuci sa faci d`astea tre` sa cam bagi mana adanc in buzunar iar dupa ce termini sa nu te superi cand iti iei amenzi de la gabori sau de la RAR
sa nu punem partea cea mai rea: sa te blochezi in timpul proiectului din cauza lipsei de fonduri sau la sfarsitul proiectului sa nu mai ai bani de benzina si sa ramai cu banii investiti (banii pe care`i vei baga nu`i vei mai scoate niciodata la o eventuala vanzare)

bafta cu tunarea rolleyes.gif


--------------------
Dacia 1310 Break 2003
Zambeste, maine poate fi mai rau !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MYHAY CARBUNARU
post 19 Jan 2015, 17:25
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 17 January 15




multumesc , insa ai inteles gresit , vreau si performante dar si un aspect "NERVOS" , am de gand sa fac din prima mea masina un vehicul cu care sa ma mandresc , cat de cat o masina frumoasa , stii cum e . dacia poti sa o modelezi cum vrei daca ai idei , iar eu am nevoie de cat mai multe


--------------------
dacia berlina 1997 model 1310 - TL-12-LCN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maru
post 19 Jan 2015, 17:45
Post #6


Rromania..da leand uof cios


Group: Members
Posts: 672
Joined: 1 September 13




MYHAY CARBUNARU eu ti`am spus pararea mea dar tu in schimb poti sa o faci si avion ca pe mine nu ma deranjeaza.. esti stapan pe banu` tau si faci ce vrei cu el
iti doresc bricolari/tunari la cat mai multe masini si sa circuli intins,dar prudent, pe drumurile publice astfel incat sa ne incanti cat mai multi ani cu prezenta ta pe acest forum cool.gif

bafta inca o data ! icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia 1310 Break 2003
Zambeste, maine poate fi mai rau !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 19 Jan 2015, 18:19
Post #7


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.112
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Daca vrei o masina cu care sa te mandresti, ai putea INCERCA s-o aduci la (sau foarte aproape de) stadiul in care a iesit de pe portile fabricii. O sa ai o mare surpriza. Poti arunca o privire la "Oldtimers", Restaurari (aici, pe forum), sa intelegi ce zic.
Daca ti-as fi zis ca "poti incepe cu un sticker Nike", s-ar fi suparat Bucatzel pe mine, dar asa, am vorbit serios. Rezolva-i intai problemele, ca oricum, la dacie apar altele. icon_mrgreen.gif .


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MYHAY CARBUNARU
post 20 Jan 2015, 18:58
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 17 January 15




da,vopseaua e in stare buna,nu am prea mult de lucru decat in coltul aripilor , si in jurul portbagajului , dar tot vreau sa-i adaug niste plusuri , dar vopsirea nustiu cat o sa ma coste ,daca rezolv asta restul sunt doar detalii . Cu 1000 lei am facut planul pentru praguri, bare fata/spate ,un subwofer + un set wofere ,toate verificate , dar cum am spus ,mai intai vreau so vopsesc si apoi incep proiectul
totusi aveti idei foarte bune si eu tin cont de ele ,plus ca mai am atatea intrebari in legatura cu motorul smile.gif


--------------------
dacia berlina 1997 model 1310 - TL-12-LCN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tinker
post 21 Jan 2015, 17:44
Post #9


gradinar,lingvist, filosof


Group: Members
Posts: 221
Joined: 22 July 12




plusurile alea o sa te faca sa pari doar alt taran cu o dacia inzorzonata


--------------------
Dacia 1310 Ti 2000/berlina - 123
nu iau droguri,eu sunt droguri
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacia_gpg
post 21 Jan 2015, 20:29
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 473
Joined: 2 November 07
From: POCREACA




Daca mi-ai spune ce varsta ai si de cand ai carnetul de conducere ti-asi da niste sugestii pertinente.In rest trebuie sa te gandesti ca orice modificare exterioara va atrage ochiul vigilent al legii si nu cred ca vrei sa te abonezi la pv-uri si retineri de certificat.Orice modificare la motor deasemenea va trebui omologat.
La un prim control domnii agenti, se vor uita pe rand: la dimensiunea amvelopelor, culoarea si intensitatea becurilor de far, zgomot produs de evacuare,folii si alte zorzoane.
I n rest sfaturile unor colegi mai sus cu experienta vor fi de bun augur.Bafta si discretia este cel mai bun sfat.


--------------------
dacia DACIA 2000 , 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 21 Jan 2015, 20:32
Post #11


Gangester


Group: Members
Posts: 4.254
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Cand am citit topicul am crezut ca e vorba de un topic de prin 2005-2006 readus la viata din cine stie ce motive...


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MYHAY CARBUNARU
post 22 Jan 2015, 19:09
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 17 January 15




Stai linistit , nu o sa exagerez in halul acela , totul va fi omologat la final si voi conduce prudent , si daca ma gandesc mai bine cred ca o sa renunt la modificarea motorului , poate doar body kit-ul si boxele , cred ca ar fi de ajuns. Si DACIA_GPG am 18 ani si nicii o abatere biggrin.gif , i-mi place sa conduc si tocmai de aceea vreau sa fac din dacia o masina frumoasa


--------------------
dacia berlina 1997 model 1310 - TL-12-LCN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th June 2024 - 14:33
Forum Renault