DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Toyota Avensis 1,8 VVTi, Jurnal de bord sau cum m-a afectat criza..

C a t a l i n
post 29 Jul 2009, 08:38
Post #31


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Cunosc pe cineva care și-a luat Avensis acum mai bine de 3 ani. Motorizarea 2.2 echiparea Luxury (deși nu sunt sigur, oricum una de top). Mașina a costat atunci ~27.000 euro. N-are rost să menționez că după 3 ani de mers prin România, nu are absolut niciun greier, așa că de probleme tehnice nu mai e cazul.
Ce nu mi-a plăcut mie (ține de gustul fiecăruia): aspectul exterior, în special partea frontală (mașina e verde olive), deși albă sau neagră parcă nu arată așa rău. Nu mi-a plăcut poziția la volan, deși scaunele se reglează electric pe toate direcțiile, și nu mi-a mai plăcut maneta de cruise control și schimbătorul de viteze. Deasemenea lipsa temporizării pentru luminile de interior - plafoniere, ce nu se sting nici după o săptămână, dacă le uiți aprinse.
Ar mai fi ceva legat de dealer - a oferit "gratuit" senzori de parcare spate, dar nu i-a și vopsit... Am văzut multe Toyote pe străzi cu senzori negrii inestetici în bara spate. Apoi treaba clasică pentru România, nu se importă tracțiunea integrală, iar transmisia automată e disponibilă pe o sungură motorizare, și parcă nu pe echiparea de top.

La aspecte POZITIVE: calitatea de excepție a interiorului (full piele neagră), spațiul pentru pasagerii din spate, sistemul audio, farurile excelente, insonorizarea foarte bună pentru un diesel, portbagajul imens, deși greu de accesat, find un sedan, și cum am mai spus, lipsa greierilor și problemelor tehnice de orice fel, după mai bine de 3 ani.
Și ar mai fi unul, MARE DE TOT: oferta pentru Avensis Classic, mi se pare excepțională... Așa prețuri pentru o așa mașină cu așa dotări, nu prea merită ratată.... biggrin.gif

(n-am știut unde să încadrez faptul că vorbim de o mașină japoneză produsă în Anglia tongue.gif )

This post has been edited by MAERSK: 29 Jul 2009, 08:49


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nairam
post 29 Jul 2009, 08:42
Post #32


Posesor de bebelus...


Group: Members
Posts: 570
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Corect... Deci strans legat de masina....
Dupa cum spuneam.... plecam in concediu (cu masina), In romania din Bucuresti spre pitesti-sibiu-arad nici o problema ... Masina se comporta excelent, si ca o benzinara... Adica daca vrei sa intri in depasire trebuie sa-i "dai" o treapta inferioara ... uneori chiar doua trepte... Consumul extraurban in Romania: bucuresti - arad a iesit cam 7,2 litri la 100 de km... rezonabil spun eu... exagerat de mare... vor spune altii... ma rog ... treaba lor... poate ca eu nu am chef sa merg "la consum".. poate ca nu conteaza atat de mult consumul masinii ci confortul, placerea si distractia mea...
Ahhh sa nu uit consumul toyotei mele in Bucuresti este cam de 11 litri la 100 de km...
Iesim din tara cu masina... Trecem in Ungaria de cei 50-60 km plictisitori pana la autostrada si ... cand intram pe autostrada incepe sa creasca consumul masinii .... De ce ? pentru ca a crescut viteza de deplasare a masinii ....
Ei bine acest consum se va dovedi in Germania pe autobahn extrem de nabadaios... A ajuns pana la 8,5 litri la 100 km... De ce ? din aceleasi motive... a crescut SUBSTANTIAL VITEZA DE DEPLASARE A MASINII.
Ei bine aici am nevoie de niste editoare de film ca sa pot sa tai si sa micsorez niste filmulete (au peste 90 Mb)... asta asa ca sa imi exprim mai bine niste chestii strans legate de ... masina .... Nu de alta dar am o nemultumire legata de masina ... Cred ca este limitata la 200 km/h...
Va urma... strans legat de ... masina ....

This post has been edited by nairam: 29 Jul 2009, 08:52


--------------------
Toyota Avensis 2009 Executive - 1.8 129 horses
Benzina, Culoare Light Olive, antijeg ....

Daca vrei sa fii fericit o clipa, razbuna-te, daca vrei sa fii fericit o viata, iarta !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 29 Jul 2009, 09:05
Post #33


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(nairam @ 29 Jul 2009, 08:42)
... Cred ca este limitata la 200 km/h...
*




ce glume ai in program radmasa.gif este limitata la 129 de cai vrei sa zici.

Daca noua Avensis de 147 de cai are vit. maxima constructiva 200 km/h, a ta cu 18 cai mai putin e limitata la 200?! unsure.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 29 Jul 2009, 09:10
Post #34


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.455
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




iti ajung 100 de cai ca sa prinzi 200 wink.gif


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 29 Jul 2009, 09:12
Post #35


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Pe motocicletă cu siguranță. Pe o mașină contează aerodinamica...

În cazul de față viteza maximă dată de constructor e fix 200 km/h.

This post has been edited by MAERSK: 29 Jul 2009, 09:13


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 29 Jul 2009, 09:12
Post #36


Odihneste-te in pace, cj98czh!


Group: Members
Posts: 7.589
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Mariane, da-i naibii pe cei care citesc ei jurnale de bord scrise de prozatori, mai bine bucura-te de masina si de familia ta.
Eu unul nu am gasit pana acum nimic sa reprosez la ce s-a scris aici, ai dat dovada ca ai ales masina cu cap, ca intr-adevar se cerea sa ai asa ceva, nu ai inceput sa lauzi cine stie ce performante fabuloase sau alte calitati, ci pur si simplu te folosesti de ea asa cum este.
Din experienta mea, cei care isi aleg masinile sa ramana confortabil si cu bugetul, nu-i intereseaza decat sa faca reviziile la timp si sa aiba full la benzina si lichid de parbriz, si sa le mentina curate, (fara sa caute defecte inchipuite), au masinile cele mai bune.

Cat despre viteza de 200 km/h, eu zic sa o mai lasi sa acumuleze ceva kilometri (cam vreo 20 de mii), si vezi atunci cum va fi.

This post has been edited by Laurentziu83: 29 Jul 2009, 09:13


--------------------
. . .
In memoria reputatului nostru membru, cj98czh, care ne-a servit cu atata daruire si a fost de treaba cu noi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 29 Jul 2009, 09:12
Post #37


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(Ov @ 29 Jul 2009, 09:10)
iti ajung 100 de cai ca sa prinzi 200 wink.gif
*



a naibii astia de la Dacia cu tehnolgia lor, au limitat Loganul de 105 cai la 174 km/h blink.gif Apropos, eu la 90 de cai, deci cu 15 mai putin am aceasi viteza maxima constructiva, dar difera forma wink.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 29 Jul 2009, 09:17
Post #38


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.455
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




n-am zis nimic de forma. Am zis doar ca prinzi cu 100 de cai 200km/h cu masina (cu motocicleta e alta treaba).


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nairam
post 29 Jul 2009, 09:17
Post #39


Posesor de bebelus...


Group: Members
Posts: 570
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Vezi ... Tocmai de aia am nevoie sa tai si sa micsorez filmuletele alea, ca sa nu dau nastere la discutii de genu asta ... Culmea este ca la 200 km pe ora are cam 5000 de ture iar zona "rosie" incepe pe la 6000 de ture deci>> este limitata de producator.. Si culmea culmilor este ca am filmat EU... Ceea ce inseamna ca ... CONDUCEA NEVASTA ohmy.gif .........

This post has been edited by nairam: 29 Jul 2009, 09:20


--------------------
Toyota Avensis 2009 Executive - 1.8 129 horses
Benzina, Culoare Light Olive, antijeg ....

Daca vrei sa fii fericit o clipa, razbuna-te, daca vrei sa fii fericit o viata, iarta !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 29 Jul 2009, 09:18
Post #40


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(Ov @ 29 Jul 2009, 09:17)
n-am zis nimic de forma. Am zis doar ca prinzi cu 100 de cai 200km/h cu masina (cu motocicleta e alta treaba).
*


Nu prinzi, decat pe ceas, sper ca de realitate vorbim aici, si nu la vale cu vant din pupa.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 29 Jul 2009, 09:19
Post #41


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Nu e limitată. Atât poate. Dacă atingeai în treapta superioară turația maximă a motorului, cutia era etajată prost.

This post has been edited by MAERSK: 29 Jul 2009, 09:25


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 29 Jul 2009, 09:24
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




Laurentziu83
mai citeste o data si dupa aceea apasa tastatura. Era vorba de jurnal de calatorii.
Dar oricum vad ca a prins critica , caci asa mai citim si noi ceva despre masina, chit ca o conduce nevasta icon_mrgreen.gif


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 29 Jul 2009, 09:28
Post #43


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




as spune ceva...dar nu-i frumos...totusi hai ca spun...culmea cocalarului..sa te filmezi depasind viteze ilegale, si sa nu poti posta pe forum ca-i prea mare fisierul icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_c
post 29 Jul 2009, 09:53
Post #44


Membru actionand in sectorul privat


Group: Members
Posts: 453
Joined: 14 November 04
From: DB, Bucuresti, Paris, Belgia




QUOTE(Laurentziu83 @ 29 Jul 2009, 08:12)
Din experienta mea, cei care isi aleg masinile sa ramana confortabil si cu bugetul, nu-i intereseaza decat sa faca reviziile la timp si sa aiba full la benzina si lichid de parbriz, si sa le mentina curate, (fara sa caute defecte inchipuite), au masinile cele mai bune.


Mi-a placut teoria ta despre cei care "isi aleg masinile sa ramana confortabil si cu bugetul". Insa este cam gresita. smile.gif

Fiecare om cu capul pe umeri isi alege o masina care i se incadreaza in buget astfel incat sa nu manance nici iaurt (fara fructe smile.gif ) cu paine, sa fie capabil sa asigure masinii o buna intretinere tehnica si sa aiba grija si de alte aspecte, mai complexe, ale vietii.


Deci nu-i mai "critica" pe cei care isi cumpara masini pentru "a ramane confortabil si cu bugetul" deoarece stie fiecare cat de lunga are plapuma si pana unde se poate intinde.

In final vreau sa sa te asigur ca pe "cei care isi aleg masinile sa ramana confortabil si cu bugetul" ii intereseaza si altceva in afara de ceea ce ai enumerat mai sus.


nairam, frumoasa masina, sa o folosesti cu placare si fara probleme ! Dar nu se arati si niste foto ?

This post has been edited by adrian_c: 29 Jul 2009, 09:54


--------------------
Dacia Solenza Scala xx.09.2004 - DB-05-xxx
Citroen C4 1.6HDI xx.04.2009 - 710-BxD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 29 Jul 2009, 09:58
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




nu are - poze nu masina laugh.gif laugh.gif


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 29 Jul 2009, 10:17
Post #46


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




P-O-Z-E biggrin.gif

Attached thumbnail(s)
postpicsk.gif ( Size: 41.63k ) Number of downloads: 1173


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nairam
post 29 Jul 2009, 10:21
Post #47


Posesor de bebelus...


Group: Members
Posts: 570
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(argon @ 29 Jul 2009, 09:28)
as spune ceva...dar nu-i frumos...totusi hai ca spun...culmea cocalarului..sa te filmezi depasind viteze ilegale, si sa nu poti posta pe forum ca-i prea mare fisierul icon_mrgreen.gif
*


Daca citeai mai atent vedeai ca viteza era legala..... pentru ca se intampla acolo unde acea viteza este LEGALA.... Dar asa cum ai scris si tu am depasit viteza ILEGALA asa ca nu prea am de ce sa-mi fac griji... Logic nu? Parca opusul ILEGALULUI este LEGALUL....
Din pacate NU sunt indragostit de masina mea ... Asa cum nu sunt indragostit nici de laptopul meu sau de apartamanetul meu... Singura persoana de care sunt indragostit este nevasta.... Iar copilul hmmm de el NU sunt indragostit... si "doar" il iubesc la nebunie..... Asa ca a trebuit sa caut mult sa gasesc cateva poze din concediu cu avensisu in cadru.... Pozele sunt facute prin Norvegia pe la fiorduri si in Copenhaga ... si un pic de anonimizare nu cred ca strica ...
P5020408.JPG ( Size: 30.31k ) Number of downloads: 3244
P5030547.JPG ( Size: 85.74k ) Number of downloads: 3068
P5030620.JPG ( Size: 78.6k ) Number of downloads: 3091
P5040714.JPG ( Size: 67.73k ) Number of downloads: 3128

P4300271.JPG ( Size: 62.36k ) Number of downloads: 613
P5010336.JPG ( Size: 85.86k ) Number of downloads: 614


Hai sa ma IEGZPLIC un pic mai bine... de ce am mentionat de concedii ... Ei bine am mentionat de concedii tocmai pentru a raspunde in mod INDIRECT unora care ar putea sa-si inchipuie ca mananc doar paine cu iaurt (fara fructe pentru ca deja ala e scump) pentru a putea plati leasingu.....
Si sa mai spun ceva... Am achizitionat masina in jur de 10 februarie... acum este luna Iulie deci... februarie, martie, aprilie, mai, iunie, iulie... numarat pe degete showfinger.gif aproape 6 luni .... stiti cati kilometri are masina? 19200 ...in 6 luni ....
Si sa mai spun ceva? daca ma fortez un pic as cam putea deja sa "lichidez" leasingu.... (adica sa platesc si restul de suma), dar parca mi sa cam facut dor de Grecia asa... ca... pe 29 August decolam iarasi cu directia ... Haha unii ar spune Katerini, altii ar spune... Halkidiki... Merci da NU... Eu spun cam asa: Kalamata... putini stiu pe unde vine asta in grecia ... TOCMAI DE AIA merg acolo.... as putea spune chiar ... putini GRECI stiu pe unde vine.... Am gasit acolo plaje "virgine" ... SI nu de alta dar trebe sa-i arat si avensisului o plantatie de portocali .... Adica.. cum solenza a vazut iar avensisu sa nu vada? tongue.gif

This post has been edited by nairam: 29 Jul 2009, 11:10


--------------------
Toyota Avensis 2009 Executive - 1.8 129 horses
Benzina, Culoare Light Olive, antijeg ....

Daca vrei sa fii fericit o clipa, razbuna-te, daca vrei sa fii fericit o viata, iarta !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shush
post 29 Jul 2009, 10:25
Post #48


٩(Ś̯Ś)۶


Group: Members
Posts: 2.117
Joined: 30 January 07
From: Brasov




Chiar ca seamana cu o broscuta happy.gif


--------------------
Seat Leon 2008 Reference 1.6 - Bv-29-Trei Litere
Yamaha YZF-R125 2009 - Bv-88-Aceleasi Trei Litere
ex Dacia Logan 2005 Laureate 1.4
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 29 Jul 2009, 10:51
Post #49


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




De obicei masina nu prinde viteza maxima in ultima treapta ci in treapta de priza directa, adica cel mai aproape de de raportul 1:1.
Rapoartele subunitare sunt pt economie de combustibil si nu pentru viteze maxime mari.

Stiu pe cineva cu o Avensis 2,0 D pe la 120 000 km zice ca e foarte multumit de ea.


This post has been edited by dizzy: 29 Jul 2009, 10:52


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 29 Jul 2009, 10:58
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




laugh.gif laugh.gif laugh.gif
masinuta e furata????!!!, ce ne crezi la stirile de la ora 5 de-i totul mascat pe acolo?


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gescu
post 29 Jul 2009, 11:08
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 279
Joined: 30 October 07




Foarte frumoasa !

@Argon vezi ca viteza maxima data de constructor la espero e de 170 nu 178.Iar coeficientu aerodinamic la espero este de 0,29 fata de 0,36 la logan.

Scuza-ma nairam...sa o stapanesti sanatos !

This post has been edited by Gescu: 29 Jul 2009, 12:11


--------------------
Fiat Albea 2006 Dynamic
1.4 Fire 77 CP (Fully Integrated Robotised Engine)
115Nm/3000rpm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steel Tormentor
post 29 Jul 2009, 11:31
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 954
Joined: 30 March 07
From: Constanta




Frumoasa masina. Am avut ocazia sa conduc cu motorizarea de 1.6 . Cam puturoasa, si proprietarul se plangea ca nu si-a luat motorizare mai mare. Interiorul e cam "trist".
Sa o conduceti sanatosi.


--------------------
Dacia Logan 2007 Preference 1.4MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 29 Jul 2009, 11:40
Post #53


Odihneste-te in pace, cj98czh!


Group: Members
Posts: 7.589
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(adrian_c @ 29 Jul 2009, 10:53)
Deci nu-i mai "critica" pe cei care isi cumpara masini  pentru "a ramane confortabil si cu bugetul" deoarece stie fiecare cat de lunga are plapuma si pana unde se poate intinde.
*


Pai nu critic, nici nu e cazul aici, doar ca sunt prea putini cei care se incadreaza in categoria asta, am intalnit si posesori de Tuareg care se plang de consum si de ratele mari.

M-a iritat insa afirmatia nejustificata a cuiva mai sus, ce nu isi avea rostul

This post has been edited by Laurentziu83: 29 Jul 2009, 11:41


--------------------
. . .
In memoria reputatului nostru membru, cj98czh, care ne-a servit cu atata daruire si a fost de treaba cu noi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 29 Jul 2009, 11:50
Post #54


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Vacanta placuta tongue.gif

7.2 % pe drum national pentru o masina atat de mare si grea cu motor 1.8 benzina mi se pare foarte bun. Un Logan de 1.6 si 90 cp poate sari lejer de 8% intr-un ritm mai alert. Motoarele japoneze pe benzina sunt optimizate in cele mai mici detalii tongue.gif

This post has been edited by dr_mKe: 29 Jul 2009, 11:50


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jaf
post 29 Jul 2009, 13:46
Post #55


Membru din mijloc


Group: Members
Posts: 641
Joined: 25 May 04
From: Cluj-Napoca




sa ai noroc de masina in primul rand nairam.. si in al doilea da si tu masina la nevasta si cumparati o dacie ceva.. dar sa fie mai jerpelita.. poate asa tatimeu o sa aiba somnul mai dulce radmasa.gif


--------------------
trotineta tri roti 2012 ful vidaut chiele
"ati facut dacia de rasul lumii cu 'inventiile' voastre"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 29 Jul 2009, 14:43
Post #56


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




QUOTE(dr_mKe @ 29 Jul 2009, 19:50)
7.2 % pe drum national pentru o masina atat de mare si grea cu motor 1.8 benzina mi se pare foarte bun
Sonata 2.4 benzina, automata (are aproape o tona juma'), cu 2 adulti & un copil de 7 ani in spate, incarcata moderat (2 genti de voiaj, mai mult boarfe) ia 7 in afara la viteza de croaziere de 95-100km/h, cu medie undeva 75-80.
@nairam, misto masina, sa va bucurati de ea cu cat mai putine vizite neplacute in service. E bine ca ai portbagaj imens. Plimbati-o cat mai mult, cat aveti ocazia, e masina care se aseaza intr-un mare fel la drum. E un Camry mai mic. Sau o Corolla mai mare? smile.gif


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 29 Jul 2009, 15:08
Post #57


Membru


Group: Members
Posts: 4.437
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Da adip dar ai uitat ceva extrem de important, nu in Romania. Tu n-ai carute, pietoni imprudenti de ocolit, n-ai gropi, in schimb ai drum drept si aproximativ plat.

Sa o satapanesti sanatos nairam!

This post has been edited by St: 29 Jul 2009, 15:10


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian00
post 29 Jul 2009, 15:17
Post #58


....................


Group: Members
Posts: 1.463
Joined: 2 April 08
From: Alba




Ce ai "mazgalit" asa pozele? blink.gif


--------------------
Audi A4 B6 2001 1.9 TDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 29 Jul 2009, 15:40
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




jaf
eu am somnul linistit
cat despre masina eu nu am scris nimic de rau chiar sunt bucuros ca ajung si romani sa mai cumpere masini noi nu numai SH (chiar daca mananca numai iaurt fara fructe dupa tongue.gif ). Asa ca din partea mea numai urarile de bine pentru masina, multi km fara probleme cum de astfel i-am si urat cam de doua ori pana acum daca nu ma insel.
Si pentru ca tot a devenit activ acest jurnal de Bord astept ca si alti cu nerabdare impresiile despre masina, caci poate suntem doritori de japoneze finute si misterioase si noi caci de tractorase e plina tara.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 29 Jul 2009, 15:58
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




QUOTE(MAERSK @ 29 Jul 2009, 08:38)
Cunosc pe cineva care și-a luat Avensis acum mai bine de 3 ani. Motorizarea 2.2 echiparea Luxury (deși nu sunt sigur, oricum una de top). Mașina a costat atunci ~27.000 euro. N-are rost să menționez că după 3 ani de mers prin România, nu are absolut niciun greier, așa că de probleme tehnice nu mai e cazul.
Ce nu mi-a plăcut mie (ține de gustul fiecăruia): aspectul exterior, în special partea frontală (mașina e verde olive), deși albă sau neagră parcă nu arată așa rău. Nu mi-a plăcut poziția la volan, deși scaunele se reglează electric pe toate direcțiile, și nu mi-a mai plăcut maneta de cruise control și schimbătorul de viteze. Deasemenea lipsa temporizării pentru luminile de interior - plafoniere, ce nu se sting nici după o săptămână, dacă le uiți aprinse.
Ar mai fi ceva legat de dealer - a oferit "gratuit" senzori de parcare spate, dar nu i-a și vopsit... Am văzut multe Toyote pe străzi cu senzori negrii inestetici în bara spate. Apoi treaba clasică pentru România, nu se importă tracțiunea integrală, iar transmisia automată e disponibilă pe o sungură motorizare, și parcă nu pe echiparea de top.

La aspecte POZITIVE: calitatea de excepție a interiorului (full piele neagră), spațiul pentru pasagerii din spate, sistemul audio, farurile excelente, insonorizarea foarte bună pentru un diesel, portbagajul imens, deși greu de accesat, find un sedan, și cum am mai spus, lipsa greierilor și problemelor tehnice de orice fel, după mai bine de 3 ani.
Și ar mai fi unul, MARE DE TOT: oferta pentru Avensis Classic, mi se pare excepțională... Așa prețuri pentru o așa mașină cu așa dotări, nu prea merită ratată.... biggrin.gif

(n-am știut unde să încadrez faptul că vorbim de o mașină japoneză produsă în Anglia tongue.gif )
*




mitul masinii japoneze loveste din nou......si se transforma incet incet in mitul masinii germane reloaded....

oare si voi o sa ziceti ca studiile adac sunt manarite...de iese renaultul in fata japonezelor?????


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th June 2024 - 21:15
Forum Renault