DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Subwoofer

Adonnis
post 10 Jun 2007, 13:08
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 6 May 07
From: Bucuresti




Salutare tuturor! Stiu ca mai sunt destule topicuri pe aceasta tema, dar nu am gasit inca exact informatia de care am nevoie, asa ca l-am deschis pe acesta.

De curand am achizitionat un megane sedan, echipare expression. Am ales pentru el si
mp3-ul de 92E (RAD07 daca nu ma insel scria in oferta).
Problema e ca nu sunt tocmai multumit de sunetul din masina, dar nici nu doresc sa investesc f mult in acest sens ( sa zicem maxim 5-6 mil).

Mi-a dat cineva urmatorul sfat: Sa cumpar un subwoofer si sa scot prin acesta bassul, urmand ca prin cele 4 boxe si cele 2 tweetere sa las numai mediile si inaltele. E ok asa? Trebuie si amplificator?
Pe de alta parte am citit pe aici ca pentru sedane nu ar fi recomandat sub-ul in portbagaj, caci nu va scoate prea mult (precum la hatchback de ex).
Ce recomandati atunci?

Marturisesc ca nu doresc performante extra, dar nici cum se prezinta acum partea de sunet la masina nu ma multumeste.( la volum un pic mai tare baraie si caraie biggrin.gif)

Multumesc anticipat!


--------------------
Renault Laguna II, 2.0dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 10 Jun 2007, 14:59
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




eu unul sunt multumit de cum se aude pe MEGAN,cu toate ca pe dacia pe care o am se aude MULT mai bine icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
punisher1234
post 10 Jun 2007, 15:05
Post #3


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 32
Joined: 24 December 06




Addonis , trebuie sa iti montezi si un amplificator daca vrei subwoofer. Este suficient sa reduci din reglajele de ton de pe unitatea audio a masinii basul si s-a rezolvat , vei a vea mai putine distorisuni din cauza joaselor .
Orice amplificator are reglaj de nivel de iesire , asadar iti poti regla cat bass vrei sa ai . Unii exagereaza si fac sistenul audio destul de dezechilibrat , subwoofer care urla de iti zdruncina plamanii si in rest abia daca se aude ceva , de a aceea daca nu doresti un bass foarte puternic este suficient un difuzor de 25 de cm diametru , astfel ai si incinta mai mica in dimensiuni si nu te va deranja in ceea ce priveste spatiul in portbagaj .


--------------------
dacia lastun 1985 individual
Clona de-a lui Cristirenault.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
preghicialex
post 10 Jun 2007, 15:11
Post #4


Z


Group: Members
Posts: 240
Joined: 10 August 06




Totusi trebuie luat in considerare ca e un Sedan si nu se prea aude din porbagaj. Recomand un woofer de minim 350 W reali. Si poti sa te orientezi mai bine pe un second de firma decat pocnitorile noi care se gasesc prin magazine ca la 5-6 mil nu iei nu stiu ce.


--------------------
X Y Z
Ex: SuperNova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adonnis
post 10 Jun 2007, 15:17
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 6 May 07
From: Bucuresti




QUOTE
Addonis , trebuie sa iti montezi si un amplificator daca vrei subwoofer. Este suficient sa reduci din reglajele de ton de pe unitatea audio a masinii basul si s-a rezolvat , vei a vea mai putine distorisuni din cauza joaselor .
Orice amplificator are reglaj de nivel de iesire , asadar iti poti regla cat bass vrei sa ai . Unii exagereaza si fac sistenul audio destul de dezechilibrat , subwoofer care urla de iti zdruncina plamanii si in rest abia daca se aude ceva , de a aceea daca nu doresti un bass foarte puternic este suficient un difuzor de 25 de cm diametru , astfel ai si incinta mai mica in dimensiuni si nu te va deranja in ceea ce priveste spatiul in portbagaj .



Deci sa inteleg ca fara amplificator nu se poate monta la actualul player subwoofer?

Sper sa nu para 'aiurea' intrebarea dar marturisesc faptul ca nu ma prea pricep la partea de adio. Sunt abia la stadiul de rasfoit forumuri biggrin.gif


QUOTE
Addonis , trebuie sa iti montezi si un amplificator daca vrei subwoofer. Este suficient sa reduci din reglajele de ton de pe unitatea audio a masinii basul si s-a rezolvat , vei a vea mai putine distorisuni din cauza joaselor .
Orice amplificator are reglaj de nivel de iesire , asadar iti poti regla cat bass vrei sa ai . Unii exagereaza si fac sistenul audio destul de dezechilibrat , subwoofer care urla de iti zdruncina plamanii si in rest abia daca se aude ceva , de a aceea daca nu doresti un bass foarte puternic este suficient un difuzor de 25 de cm diametru , astfel ai si incinta mai mica in dimensiuni si nu te va deranja in ceea ce priveste spatiul in portbagaj .


Pai nu doresc sa reduc din bas. Ci doar sa sporesc calitatea audio smile.gif
Iar despre spatiu din portbagaj, intr-adevar nu ma intereseaza prea mult daca e mare sau mic subwooferul.


QUOTE
Totusi trebuie luat in considerare ca e un Sedan si nu se prea aude din porbagaj. Recomand un woofer de minim 350 W reali. Si poti sa te orientezi mai bine pe un second de firma decat pocnitorile noi care se gasesc prin magazine ca la 5-6 mil nu iei nu stiu ce.


OK, merci de sugestia cu sh. Daca voi gasi ceva atragator, voi lua in seama optiunea wink.gif

This post has been edited by Adonnis: 10 Jun 2007, 15:24


--------------------
Renault Laguna II, 2.0dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
punisher1234
post 10 Jun 2007, 15:21
Post #6


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 32
Joined: 24 December 06




Daca trebuie sau nu trebui amplificator citeste postul meu de mai sus si vezi ce intelegi biggrin.gif

Alex , la 5 milioane isi ia si difuzorul si cutia , ambele de firma . Intra pe be-loud.ro si vezi ca se gasesc , la fel , recomand Pioneer , Infinity , DLS sau ce se mai inscrie in banii astia si sa fie de firma care toate au circa 350 de watts reali .
Amplificatorul te mai duce si ala vreo 3 - 5 milioane , depinde ce pretentii ai de la el .

This post has been edited by punisher1234: 10 Jun 2007, 15:22


--------------------
dacia lastun 1985 individual
Clona de-a lui Cristirenault.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
preghicialex
post 10 Jun 2007, 15:24
Post #7


Z


Group: Members
Posts: 240
Joined: 10 August 06




Si oare de ce ii spuneam de second? El vrea totul cam in 5-6 milioane. Atunci de nou iei numai pocnitori.


--------------------
X Y Z
Ex: SuperNova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adonnis
post 10 Jun 2007, 15:35
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 6 May 07
From: Bucuresti




Ok hai sa dau un caz concret:

Blaupunkt

Pentru acesta de ex, e nevoie si de amplificator pentru montaj?

Vad ca e destul de ieftin insa. Cam in ce masura ar imbunatati calitatea audio ?
Ce altceva recomandati?

Daca va piere rabdarea nu dati cu pietre blush.gif
E prima data cand ma intereseaza acest aspect la o masina, asa ca nu stiu prea multe amanunte wacko.gif


Edit:

Kit Blaupunkt

Aici vad ca e si un amplificator si s-ar incadra in banii mei. E buna aceasta optiune?

This post has been edited by Adonnis: 10 Jun 2007, 15:36


--------------------
Renault Laguna II, 2.0dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
parpanel
post 10 Jun 2007, 15:41
Post #9


Calator


Group: Members
Posts: 805
Joined: 11 March 05




Ca un sfat al unuia care a bagat destui bani in muzica: lasa masina asa cum e si nu da gauri sau trage cabluri de aiurea.
Sunetul de pe Megane e chiar bun. Oricum daca vei pune acum sub in scurt timp vei vrea ceva mai bun wink.gif .


--------------------
DACIA Logan 2006 Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
preghicialex
post 10 Jun 2007, 15:47
Post #10


Z


Group: Members
Posts: 240
Joined: 10 August 06




Da pentru toate tuburile de bass adevarate ai nevoie de amplificator. Sunt ceva modele autoamplificate (adica au amplificator in ele) dar n am auzit unul adevarat. Si in plus ai ceva cabluri de tras la montaj. Daca nu te pricepi chemi ajutor.

Amplificatorul e slabut, pe 4 Ohmi in punte scoate doar 210 W, nu zic e suficient pentru tubul ala de bass. Doar ca nu stiu cat de bine se va auzi in masina ta.

Blaupunkt e ok in rest, momentan asta am eu pe masina ca sa ti faci o idee:
Amplificator Blaupunkt GTA 2100 scoate 1 x 400 W in punte pe 4 Ohmi
Subwoofer Blaupunkt GT "nu mai stiu cat"S cam 350 W reali

This post has been edited by preghicialex: 10 Jun 2007, 15:50


--------------------
X Y Z
Ex: SuperNova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
santieco
post 10 Jun 2007, 16:22
Post #11


Conduc de placere


Group: Members
Posts: 69
Joined: 18 May 05
From: Bucuresti-Ilfov




Si daca te hotarasti sa iti iei amplificator si sub, obligatoriu amplificatorul trebuie sa fie mai puternic decat sub-ul!


--------------------
Logan 1.4MPI Preference 2007 - IF-XX-COX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Miky 48
post 10 Jun 2007, 16:53
Post #12


Taximetrist


Group: Members
Posts: 196
Joined: 1 March 06
From: Arad




Deci sa o luam mai incet.
1. Amplificatorul nu trebuie sa fie mai "tare" decat subwooferul, sunt mai multe sanse de a strica difuzorul, dar nu trebuie sa fie nici cu mult mai slab pt ca nu va putea "misca" diful.
Sunt si unele cazuri in care se recomanda ca ampliful sa fie mai puternic decit difuzoarele dar cazurile acelea sunt foarte rare ( Sound Quality) unde trebuie ca difuzoarele sa redeie numai muzica nu si distorsiuni, nu in cazul subwooferelor.
2. Sunt si subwoofere autoamplificate care sunt de firma (pioneer are cred cel putin 2 modele) care se adreseaza acelora care nu vor sa "incarce" masina cu amplificatoare mari si lazi imense. Eu as recomanda Pioneer TS-WX206A, este un sub bandpas cu amplificator incorporat cu un dif de 20 cm si 60 W rms, suficient pt a-ti imbunatati calitatea auditiei, chiar si in un sedan. In gasesti pe net pe la 800 lei si ceva maruntis, putin mai mult decit ai fi dispus dar dupa parerea mea merita.


--------------------
Dacia Logan 2006 Laureate+ - AR-99-JAF
Nu te enerva! Nu stiu sa conduc!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
santieco
post 11 Jun 2007, 10:18
Post #13


Conduc de placere


Group: Members
Posts: 69
Joined: 18 May 05
From: Bucuresti-Ilfov




QUOTE(Miky 48 @ 10 Jun 2007, 14:53)
Deci sa o luam mai incet.
1. Amplificatorul nu trebuie sa fie mai "tare" decat subwooferul, sunt mai multe sanse de a strica difuzorul, dar nu trebuie sa fie nici cu mult mai slab pt ca nu va putea "misca" diful.
Sunt si unele cazuri in care se recomanda ca ampliful sa fie mai puternic decit difuzoarele dar cazurile acelea sunt foarte rare ( Sound Quality) unde trebuie ca difuzoarele sa redeie numai muzica nu si distorsiuni, nu in cazul subwooferelor.
*


In mare parte ai dreptate, dar sa stii ca mai repede se arde un difuzor din cauza distorsiunilor decat a puterii care intra in el (nu vorbim daca dai intr-un difuzor de 20w cu 300 de w) si este cunoscut faptul ca daca un difuzor este mai "tare" decat amplificatorul, acesta va distorsiona.
Eu cand am spus ca amplificatorul trebuie sa fie mai puternic, m-am referit la ceva cu 10-20W mai mult decat puterea subwooferului (din pacate nu am precizat de la bun inceput asta blush.gif ) ceea ce stim amandoi ca nu au cum sa strice un sub de 200-300W.


--------------------
Logan 1.4MPI Preference 2007 - IF-XX-COX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adonnis
post 11 Jun 2007, 10:31
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 6 May 07
From: Bucuresti




Ok am inteles! Multumesc pentru sfaturi!!

As mai avea o rugaminte: Imi puteti da cateva sugestii de buffere?

Pana acum a fost amintit Pioneer TS-WX206A.

Pretul este totusi un pic mai mare decat ce mi-am propus sa cheltuiesc in acest sens. Mai e vreo varianta ceva mai ieftina demna de luat in calcul?
Si mai e ceva care ma nelamureste: Acesta are doar 60W RMS. Diferenta fata de acela de acest kit (250W) care este? ( banuiesc ca nu conteaza numai puterea, nu? )

wacko.gif wacko.gif wacko.gif



--------------------
Renault Laguna II, 2.0dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
santieco
post 11 Jun 2007, 11:14
Post #15


Conduc de placere


Group: Members
Posts: 69
Joined: 18 May 05
From: Bucuresti-Ilfov




QUOTE(Adonnis @ 11 Jun 2007, 08:31)
Ok am inteles! Multumesc pentru sfaturi!!

As mai avea o rugaminte: Imi puteti da cateva sugestii de buffere?

Pana acum a fost amintit Pioneer TS-WX206A.

Pretul este totusi un pic mai mare decat ce mi-am propus sa cheltuiesc in acest sens. Mai e vreo varianta ceva mai ieftina demna de luat in calcul?
Si mai e ceva care ma nelamureste: Acesta are doar 60W RMS. Diferenta fata de acela de acest kit (250W) care este? ( banuiesc ca nu conteaza numai puterea, nu? )

wacko.gif  wacko.gif  wacko.gif
*


Eu sincer as merge pe sistemul Blaupunkt mi se pare ca are un pret decent, este mai puternic decat Pioneer ,raspunsul in frecventa iarasi este mai bun, cred ca diferenta de pret se reflecta doar in numele firmei, cu toate ca pioneer nu exceleaza la capitolul difuzoare ...sunt foarte buni pe head-unit

Eu ce am pe masina este subul Asta bineinteles i-am facut incinta care m-a mai costat 15o de lei (cu totul 300 de lei) si sunt foarte multumit de el! nu "rupe" , dar isi face treaba!

This post has been edited by santieco: 11 Jun 2007, 11:16


--------------------
Logan 1.4MPI Preference 2007 - IF-XX-COX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Miky 48
post 11 Jun 2007, 19:13
Post #16


Taximetrist


Group: Members
Posts: 196
Joined: 1 March 06
From: Arad




Diferenta dintre pioneer si blaupunkt nu este numai de putere care este in favoarea blaupunkt-ului. Daca va uitati mai atent la specificatii veti observa
SPL: 91 dB (2.83 V/m) la blaupunkt
SPL 107 dB (in-car), max SPL 128 dB (in-car) la pioneer.
Ambele coboare la 35 hz dar pioneer-ul se va auzi mult mai tare, nu conteaza numai puterea conteaza mult si sensibilitatea.
Am cautat ampliful de la blaupunkt si pe alte site-uri are doar 160W rms.
PS. Pioneer-ul exceleaza la difuzoare doar ca noi ne uitam intotdeauna la cele mai ieftine. Anul trecut detineau recordul la SPL cu peste 180 db, poate anul asta il depasesc.


--------------------
Dacia Logan 2006 Laureate+ - AR-99-JAF
Nu te enerva! Nu stiu sa conduc!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adonnis
post 18 Jun 2007, 23:06
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 6 May 07
From: Bucuresti




Am recitit ce s-a scris pe aici, am citit si pe alte forumuri, am analizat inca odata ceea ce doresc de la subwoofer si cat as vrea sa cheltuiesc pentru asta si in cele din urma am ramas la urmatoarele modele:


Jbl
Blaupunkt
Magnat

Care vi se pare alegerea cea mai buna? smile.gif
Multam inca o data pentru sfaturi! happy.gif

This post has been edited by Adonnis: 18 Jun 2007, 23:07


--------------------
Renault Laguna II, 2.0dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 19 Jun 2007, 07:59
Post #18


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




Daca vrei calitate nu iti lua tub, eu as opta pentru sistemul Blaupunkt mai ales ca subwoofer-ul este in incinta inchisa. Clar este peste celelalte sisteme. Bine acum depinde si ce vrei, sa scoli cartierul si sa auda lumea ca ai bass, sau sa sune misto sa iti faca placere sa asculti. Eu chiar o sa imi iau cred sistemul asta daca nu pica alta oferta asemanatoare.

This post has been edited by 2dor: 19 Jun 2007, 08:01


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adonnis
post 19 Jun 2007, 11:29
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 6 May 07
From: Bucuresti




Ok am renuntat la tuburi in favoarea celor cu incinta smile.gif

Asa ca am ajuns la urmatoarele variante:

Blaupunkt
Magnat ( Nu stiu insa ce amplificator ar fi cel mai bun pentru el wacko.gif biggrin.gif )


--------------------
Renault Laguna II, 2.0dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asus
post 19 Jun 2007, 16:00
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 161
Joined: 20 July 05




ce zici de varianta asta?
http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere_a...JBL/GTO_1060BR/
si
http://www.be-loud.ro/produse/Amplificatoa...to/JBL/GTO2060/

stiu..sare putin bugetul dar rezultatul e net superior pack-ului blaupunkt. chiar daca dpdv calitativ, o incinta inchisa ar suna mai placut decat una BR, suna si mai incet (cu aprox 3 dB mai incet, bineinteles vb de incinte cu acelasi difuzor). avand un sedan, plusul de calitate se cam duce naibii datorita izolarii portbagajului. aici BR s-ar descurca binisor, un bandpass si mai bine. nu uita, indiferent ce iei, pastreaza niste bani pentru conectica.


--------------------
dacia Logan Laureat 1.4 iulie 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adonnis
post 19 Jun 2007, 20:30
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 6 May 07
From: Bucuresti




Merci de sugestie! Este intr-adevar mai buna aceasta solutie decat ce am propus eu smile.gif
Acum ma gandesc insa la altceva:

JBL

Asa cum spuneai si tu, la sedan se aude mai incet din pacate sad.gif Asa ca decat sa dau 6 mil si sa nu fiu complet multumit, ma gandesc sa il achizitionez pe cel de sus.
Ce parere ai de aceasta varianta? rolleyes.gif


--------------------
Renault Laguna II, 2.0dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asus
post 19 Jun 2007, 21:04
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 161
Joined: 20 July 05




este o varianta foarte buna, mai buna decat cea de mai sus. insa deja ajungi la amperaje serioase, conectica necesita mai multa atentie. un kit amplificator de 16mm2 http://www.be-loud.ro/produse/Accesorii_in...r/AIV/Kit_16mm/ devine necesar. de asemenea, pentru a nu solicita alternatorul, se simte nevoia unui condensator de 1F.


--------------------
dacia Logan Laureat 1.4 iulie 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ageana
post 19 Jun 2007, 21:11
Post #23


->


Group: Members
Posts: 1.885
Joined: 9 September 06




@Adonnis: nici nu ti-ai luat sub+amplificator si deja vrei sa le upgradezi. laugh.gif tongue.gif


--------------------
Ideal Pro Rider 2009
Percussive maintenance engineer.
Turkish rhombus owner.
Dezmembrez Ferrari Enzo 2003, motor bun, nu papă ulei.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adonnis
post 19 Jun 2007, 21:14
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 6 May 07
From: Bucuresti




Off la necesitatea unui condensator nu m-am gandit sad.gif

De la pretul lui, ma ajunge cu totul pe la 12 mil. Nush atunci daca ma mai atrage aceasta optiune, intrucat nu imi doresc sa dau atat de multi bani in directia asta.

La combinatia sugerata de tine nu e necesar condensator, nu?
Se pare ca la ea raman, intrucat cred ca imi va satisface nevoile nu foarte ridicate de 'bubuiala' tongue.gif

Despre montaj ... trebuie sa ma duc la Renault cu el,nu? Ca masina e inca in garantie.

Multam pentru sfaturi! wub.gif

19 Jun 2007, 21:19:
QUOTE(ageana @ 19 Jun 2007, 21:11)
@Adonnis: nici nu ti-ai luat sub+amplificator si deja vrei sa le upgradezi.  laugh.gif tongue.gif
*




Pai sunt la stadiu ala in care in fiecare zi iti schimbi parerea si este extrem de greu sa te decizi wacko.gif Pun pariu ca dupa voi face achizitia voi gasi altceva mai 'potrivit' si o sa zic ca n-am cautat cum trebuie radmasa.gif
Asa ca deocamdata sunt deschis la sfaturi constructive rolleyes.gif

This post has been edited by Adonnis: 19 Jun 2007, 21:19


--------------------
Renault Laguna II, 2.0dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asus
post 19 Jun 2007, 21:19
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 161
Joined: 20 July 05




nu stiu care e politica renault (nu stiu exact nici care e cea de la Dacia, desi am logan) insa instalarea unui amplificator presupune instalarea unui traseu de plus (cel de 5m din kitul amplificator), un plus continuu, si destul de periculos. instalarea e bine sa o faca cineva care a mai facut asa ceva, cu instalarea sigurantei imediat dupa acumulator, si gasirea unui traseu cat mai sigur dar si estetic. deci sfatul meu e acela de a face instalarea fie la Renault, fie la un service specializat, si agreat de renault.

apropo. daca te hotarasti la varianta 1260BR si GTO 2060, tine minte ca sunt editii limitate de la JBL, deci nu stiu cat timp vor mai fi disponibile.

This post has been edited by asus: 19 Jun 2007, 21:21


--------------------
dacia Logan Laureat 1.4 iulie 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 27 Jun 2007, 23:21
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Daca tu gasesti "specialisti" la Renault care sa stie sa-ti instaleze si configureze corect un sistem complet audio ( difuzoare fata + twetere + filtre + difuzoare spate + subwoofer + statie + condensator + traseu + insonorizare ) eu iti dau o BERE !
Asa ceva nu vei gasi , dar poti cauta o firma care sa fie autorizata ( adica Renault-ul sa le permita lor sa instaleze siteme pe masinile in garantie la ei ) .
Ca HU recomand Pioneer , are si iesiri destule RCA pentru iesiri neamplificate , este fiabil si destul de ok la design .
Amplificator ... depinde la ce te-ai hotarat ca woofer ... dar nu mai vreau sa fac o alta discutie aici pe audio . Poate la o intalnire Daciaclub ne vedem si vb , altfel bafta multa !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
borciparte
post 28 Jun 2007, 08:29
Post #27


da


Group: Banned
Posts: 171
Joined: 7 June 07




@Adonnis, nu ai neaparata nevoie de condensator, pentru un simplu subwoofer de puterea care o vrei tu nu e nevoie. Amplificatorul si subwooferul merg montate fara sa se cunoasca (la o adica daca ai o problema pe garantie merg demontate fara urme...).


--------------------
Dacia 1300 1980 - x 10 BOR
Romania, tara tuturor imposibilitatilor!
Clona de-a lui cristirenault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccezar2004
post 3 Jul 2007, 07:58
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 26 February 05
From: .sk




interesant topic-ul... intrebarea mea... se merita bagati banii in eventualele combinatii de mai sus cu pastrarea HU-ului original (mp3 player renault)?


--------------------
Laguna II.2 INITIALE 2.0dci 150CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
borciparte
post 3 Jul 2007, 08:18
Post #29


da


Group: Banned
Posts: 171
Joined: 7 June 07




pai depinde ce vrei. Daca vrei doar un pic de bass in plus se merita sa pastrezi HU, daca vrei mai multe atunci faci totul de la zero cu un HU varf de gama, DSP, filtre, cabluri speciale, insonorizarea masinii cu Dynamat etc. Dar daca vorbim de un Renault, s-ar putea sa ai surpriza ca te ajunge sistemul audio cat masina in sine. Fiecare poate sa stabileasca daca merita sau nu atatia bani un sistem audio pe o masina "buget".


--------------------
Dacia 1300 1980 - x 10 BOR
Romania, tara tuturor imposibilitatilor!
Clona de-a lui cristirenault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccezar2004
post 3 Jul 2007, 08:21
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 26 February 05
From: .sk




as vrea sa pot da putin mai tare si sa sune bass-ul bine... pentru mine in masina.. ma enerveaza cand vreau sa ascult mai tare si nu tin boxele... pe la 20 volum deja pocneste... iar bass-ul deja e pierdut pe drum... iar faza cu pastratul HU-ului original e din motive de siguranta... nu prea bate la ochi pentru "baietasi"...


--------------------
Laguna II.2 INITIALE 2.0dci 150CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


3 User(s) are reading this topic (3 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:45
Forum Renault