DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> VW de 3.000 Euro, proiectul VW 3-K

Mihai007
post 8 Jun 2005, 07:53
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 13 February 03
From: Bucuresti




Volkswagen pregateste masina de trei mii de euro

Asa-numitului „model de 5.000 de euro" de la Renault, adica Daciei Logan, i se pregateste o concurenta serioasa. Volkswagen va construi in China modelul 3-K, a carui productie va costa doar 3.000 de euro.

Producatorul german de autovehicule Volkswagen intentioneaza sa construiasca un autoturism cu pret redus pentru a fi comercializat pe pietele asiatice, informeaza revista germana „Automobilwoche", citata de agentia EFE. Noul autoturism va fi construit, incepind cu 2008, in China, tara in care Volkswagen are doua fabrici si, in prezent, construieste alte doua, pentru motoare.

Tinind cont de mina de lucru foarte ieftina din China, viitorul autoturism va avea un cost de productie de doar 3.000 de euro.

Asia, piata principala

Modelul va fi botezat de catre constructor 3-K. De departe, 3-K va fi cel mai ieftin model de la Vokswagen. Noua masina va fi mult mai ieftin de produs decit Volkswagen Fox, care se fabrica in prezent in Brazilia, si decit modelul Polo, produs in Landaben, Bratislava si Shanghai. Noul model va fi disponibil in versiune cu patru usi si va beneficia de un portbagaj foarte bine dimensionat.

Autoturismul va fi destinat pietelor emergente, precum China, India si Malayesia si nu va fi exportat, in principiu, in Europa occidentala. Constructorii germani se vor baza pe o mecanica simpla pentru 3-K, va fi construit in diverse variante de caroserie si va fi asamblat pe o platforma care sa corespunda preferintelor regionale ale tarilor de destinatie.

Vinzarile Volkswagen sufera

Pretul pentru 3-K va fi stabilit inainte de lansarea modelului pe piata si va depinde de concurenta, modele locale, precum si de conditiile de piata ale tarii respective. Volkswagen este preocupata in special de criza vinzarilor din China. Cota sa de piata a scazut de la 31% la 25% in ultimul an, din cauza puternicei concurente a altor producatori.

Criticii reproseaza conducerii companiei ca nu a constientizat la timp problemele din China. Volkswagen are doua fabrici in China, la Shanghai si Changchun, ambele fiind joint venture cu companii chineze. In toamna, compania va incepe productia de motoare la una dintre noile fabrici, aceea din Loutang, in apropiere de Shanghai. In plus, in 2007 se estimeaza finalizarea altei fabrici de motoare, la Dalian.

Revista „Automobilwoche" mai arata ca Volkswagen urmeaza strategia Renault, referindu-se la lansarea pe piata est-europeana a „autoturismului cu pret redus" Dacia Logan, cu un pret de baza de 5.000 de euro si care a inregistrat un succes in vinzari, fiind comercializat si in tari precum Iran si Columbia.

articol din ziarul Cotidianul


--------------------
Dacia SuperNova Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bytzu
post 8 Jun 2005, 08:38
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti




era normal, toti producatorii mari, care joaca in sectorul de preturi mici al pietei, se vor orienta spre productia de automobile ieftine, accesibile oamenilor de rand, cu venituri relativ modeste, multi care n-au mai avut pana acum o masina..mai devreme sau mai tarziu de vor alinia toti cerintelor pietei


--------------------
Renault 12 - B-22-MZN
also...BMW E28 524TD, Ford Capri MK3 V6 2.8i Flame Edition, Oltcit Club '83 38000km, Dacia 1310 rea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lexy
post 8 Jun 2005, 08:53
Post #3


Just ME


Group: Members
Posts: 531
Joined: 9 December 04
From: Bucuresti




Oricum cred c-o sa fie o uratenie gen ford k de ex (gusturile nu se discuta)..incet mai tot o sa-si dea seama ca segmentul sarac poate avea un aport important la cresterea vanzarilor..oricum e o initiativa buna....dar daca matizul e 6mii de euro ma intreb la 3mii ce o fii si mai ales ce compromisuri o sa se fac..ca de ex siguranta care-i cel mai important!


--------------------
Toyota Corolla 1,6 VVTI / SOL - B-01-LEXY
Good girls go to heaven.Bad ones go to hell.
And girls with fast cars go anywhere they want.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 8 Jun 2005, 10:00
Post #4


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Lexy, nu confunda costul de productie cu pretul final al masinii.
VW spune ca doar costul de productie va fi 3000 de euro.
Daca nu ma insel, asta este si costul de productie pentru un Logan Ambiance...
Restul sunt adaosul producatorului, taxe, adaosul comisionarilor, etc.
Pretul final va fi probabil undeva incepand cu 5500-6000 de euro. Pentru o masina probabil mai mica decat Loganul.

Oricum, nici nu stiu daca sa ma bucur ca devin accesibile masinile din partea joasa a gamei Renault si VAG, sau sa ma inspaimant la ideea ca 1 miliard de chinezi vor avea 1-1,5 miliarde de masini...... oare cate o mai suporta planeta asta?? sad.gif


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 8 Jun 2005, 10:10
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




fiind destinata asiticilor si stiind ca asiaticii au o inaltime medie mult mai mica decat europenii, probabil ca masina asta va fi mai mica...atat pe inaltime, cat si pe latime si lungime....asa, cam cat jumatate de matiz smile.gif
de aici si pretul mic de productie smile.gifsmile.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lexy
post 8 Jun 2005, 13:25
Post #6


Just ME


Group: Members
Posts: 531
Joined: 9 December 04
From: Bucuresti




Maddan in caz ca ai dreptate care-i faza sa te lauzi cu asa ceva?

Eu am intels ca asta va fi pretul de piata!Ce ma intereseaza cu cat in fac ei, cand la mine ajunge la suma x cu taxele si toate adaosurile..Oricum nu demult citeam cu cat se mareste la noi piata de automobile intr-un an..cam 100mii se estimeaza ceea ce inseamna dezastru ptr trafic/parcari...imi inchipui ce o sa fie in Asia...cred ca in curand trebuie sa inventeze estia carosabile pe baza de levitatie ..ca in ritmul asta...


--------------------
Toyota Corolla 1,6 VVTI / SOL - B-01-LEXY
Good girls go to heaven.Bad ones go to hell.
And girls with fast cars go anywhere they want.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 8 Jun 2005, 13:28
Post #7


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Pai lexy, daca anuntau ca 'vom face in china o masina de 5k euro' nu ii baga nimeni in seama. Asa, suna altfel "Ia te uita, mai ieftin ca Reno!"


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 8 Jun 2005, 17:31
Post #8


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




Ma faceti sa rad, zau! Comparatii cu Sh... biggrin.gif
Sa fim seriosi, o sa iasa o mare porcarie! Plastice de Berlina, mochete de plastic de 2 bani, motoare de maxim 3 cilindri si 50 de cai... Si scot ochii: 3000 euro! Sa fim seriosi, seamana cu ce fac firmele mari prod de PC: fac un Pc de 250 de euro, pun emblema IBM si cer 1000euro! Asa si cu masina asta, o sa aiba VW si... hop, voila!


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lar
post 8 Jun 2005, 23:37
Post #9


Agent Smith


Group: Members
Posts: 456
Joined: 27 September 04
From: Bucuresti




Hmmm, VW chiar o duce rau, dar cu "masina" de 3000 de euro nu cred ca va iesi din criza. Se vede treaba ca nemtii de la VAG ar trebui sa-si mai revizuiasca rigiditatea si sa incerce sa se adapteze dinamicii pietei auto a carei suprematie nu prea o mai detin. Iar modelul cel mai bun de urmat ar fi dupa parerea mea nu Renault ci Jap Attack (Toyota, Honda, Mazda). Acestia au dovedit ca din marci ieftine initial au ajuns sa ocupe primele locuri in topul fiabilitatii si al inovatiei in materie de automobile. Iar din pozitia asta isi permit acum sa se joace si cu preturile, care nu mai sunt deloc mici, dar spre deosebire de VW sunt justificate de ce se ofera in sumele respective.
In alta ordine de idei am auzit de la niste prieteni romani care au o societate de productie software in Germania ca la capitolul IT nemtii stau destul de prost, fiind mult intarziati din pricina conservatorismului lor.


--------------------
Seat Leon 1P 2009 Sport Pack - B xx xxx
Curiozitatea omoara pisica !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daedalus
post 9 Jun 2005, 00:06
Post #10


sound addicted


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 March 05
From: Bucuresti




Chiar ma intreb ce masina va fi aia la 3000 de euro. Cand ne gandim ca se vand kart-uri si scutere la banii astia... ce o sa puna pe masina aia? Folie de nylon in loc de geamuri? Vopsea data cu pensula pe direct? (fara grund, antifon).


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI 2004 - B xx FTU
mda
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kramer
post 9 Jun 2005, 07:36
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 26 May 04
From: Brasov




QUOTE(Daedalus @ 9 Jun 2005, 02:06)
Chiar ma intreb ce masina va fi aia la 3000 de euro. Cand ne gandim ca se vand kart-uri si scutere la banii astia... ce o sa puna pe masina aia? Folie de nylon in loc de geamuri? Vopsea data cu pensula pe direct? (fara grund, antifon).
*



Se vand si telefoane mobile la banii astia, dar nu asta e relevant. Ganditi-va cam cat costa, in dolari, o Dacia 1300 inainte de '89. La cursul real, in jur de 100 de lei, nu cel de 18 lei al BNR :-)
Era in jur de 1000 de dolari, dar cu o asteptare de 3-5 ani. Sa zicem 1500 fara asteptare, cam asta fiind pretul cerut de diversi cetatenii romani care le comercializau in paralel.
Daca la asta mai adaugam niste materiale de calitate ceva mai buna, un know how furnizat de VW de pe vremea Golf 1-2, si niste chinezi care nu vin beti la lucru cred ca poate sa iasa si ceva ok la 3000Eur.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lexy
post 9 Jun 2005, 07:56
Post #12


Just ME


Group: Members
Posts: 531
Joined: 9 December 04
From: Bucuresti




E o vorba bun si scump/prost si ieftin...care are un miez de adevar todeauna.Oricum asta clar e rivalitate pe fata si deloc originala as putea adauga!Aveam mai mari pretentii de la vw..dar evident cand e vorba de cash ult nu mai conteaza ce si cum....


--------------------
Toyota Corolla 1,6 VVTI / SOL - B-01-LEXY
Good girls go to heaven.Bad ones go to hell.
And girls with fast cars go anywhere they want.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 9 Jun 2005, 09:27
Post #13


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Lasa ca ieri m-am suit in Noul Passat. Si nu in versiunea de baza, ci in una cu destule optionale pe ea.

Eu unul i-as zice: noul Kkt. Plastice ingrozitoare (aceeasi "calitate" ca la Logan), textile de toata jena, care agata, directie relativa si mai ales niste presuri pe jos (textile, negre) care permit sa se vada fiecare fir de praf (unde mai pui ca era noroi afara).

E adevarat, este enorma inauntru (si nu vin de pe o masina inghesuita...), relativ bine insonorizata si cu o tona (la propriu tongue.gif) de optionale. Iar motorizarea si stabilitatea pe sosea sunt de top.

Dar o Octavia ii da clasa la orice ora la feelingul interior. De toata jena, Noul Passat! Parca te sui intr-o chinezarie.

Si daca vrei doar spatiu, ai Loganul... La o treime din pret! 04.gif

Asa ca VAG - sa ma lase!


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BAC
post 9 Jun 2005, 10:15
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 450
Joined: 1 September 04
From: Reghin




Deci avea dreptate frantuzul ala, ca Logan poate da clasa la plastice masinilor nemtesti de clasa superioara. Am vazut la noul Ford Focus, poti baga degetele intre panoul de usa si usa propriu-zisa.


--------------------
ex. Opel ex.Vectra C 2007 OPC line - MS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 9 Jun 2005, 10:42
Post #15


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Va iesi un fel de Matiz in cel mai bun caz.
Un motor bun ar fi ceva de genul 1,2 litri/ 3 cilindri, eventual micsorat la 0,8 litri,
sau chiar 2 cilindri/800cmc. Ar scoate vreo 40CP.
Fara plastice, fara mochete, scaune ieftine, tabla subtire, geamuri lipite in spate, luneta mica, roti mici, frane mici, ar iesi la 3000 EUR.
Mi-as lua asa ceva ca a 2-a masina in familie fara sa ma gandesc prea mult.
Si la 3k EUR o iau in leasing pe 3 ani, nici nu simt rata, si p'orma o dau cu 1500, si tot asa.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padual
post 9 Jun 2005, 10:53
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 29 November 04
From: MANGALIA




Stie cineva care e adevarul adevarat...chiar este VW in vreun fel de criza?Auzisem cam acu o saptamana ca Opel(GM) si Ford ar avea probleme din cauza scaderii substantiale a vanzarilor,acum si VW...sa inteleg ca numai japonezii au succes(cu toate taxele care se pun in calea lor)?


Eu personal sunt curios si ma astept sa vad ofensiva Hyundai - Kya, caci pare ceva destul de serios dupa combinarea celor doua nume!


--------------------
Daewoo | Ford MATIZ 0.8l - 49cp | Focus 1.8l - 115cp 2006 E | 1999 - CT-89-PAD|TX-6273-TX
Doamne ajuta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lar
post 9 Jun 2005, 12:31
Post #17


Agent Smith


Group: Members
Posts: 456
Joined: 27 September 04
From: Bucuresti




Da, VW chiar traverseaza o perioada de criza, la marca VW orice unitate vanduta genereaza o pierdere operationala, aceasta fiind compensata de Audi si Skoda. Iar despre ofensiva Hyundai-Kia pe mine sincer m-au dezamagit aceste 2 marci pana acum dpdv al calitatii. Kia are probleme de tot felul (articulatii, suspensii, cutie de viteze), iar Hyundai sta destul de prost la motoare. La capitolul design stau rau amandoua marcile, cel putin in opinia mea. Si intretinerea e scumpa la Hyundai, la Kia nu stiu exact. Sper sa nu se confunde cum am mai vazut, dar Hyundai-Kia sunt coreeni nu japonezi. Cred ca asta spune multe. biggrin.gif


--------------------
Seat Leon 1P 2009 Sport Pack - B xx xxx
Curiozitatea omoara pisica !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 9 Jun 2005, 13:01
Post #18


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Eu totusi nu pot intelege cum isi permit sa ceara un car de bani pe o masina care arata in halul ala in interior?! Pai MeganeII-ul intr-o echipare subtirica si tot arata mai bine inauntru...
I-o da clasa (nu stiu) Passatul la modul in care se descurca pe sosea, da' ce folos daca pentru a avea materiale de calitate inauntru trebuie sa decartezi vreo 2000 de euro in plus...

Asa ca nu ma indoiesc ca VW este in stare sa produca o masina la 3000 de euro in China. Vad ca la plastice si kkmateriale se pricep...


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kramer
post 9 Jun 2005, 13:06
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 26 May 04
From: Brasov




QUOTE(BAC @ 9 Jun 2005, 12:15)
Deci avea dreptate frantuzul ala, ca Logan poate da clasa la plastice masinilor nemtesti de clasa superioara. Am vazut la noul Ford Focus, poti baga degetele intre panoul de usa si usa propriu-zisa.
*



Sau asta, sau si maddan a fost mituit de Renault. Eu propun sa mai stam cateva zile si daca profilul se schimba din Opel in Laguna e clar! L-am prins! :-)


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
goos
post 9 Jun 2005, 13:08
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 18 October 04




Nu va mai ingroziti atat la gandul cum poate arata o masina de 3.000 euro, fiindca ea deja exista pe piata chineza, si este ... surpriza, Matiz !
De fapt, este copia Matizului, care se numeste Cherry, si costa in Chian exact 3.000 euro.
Chinezii ar vrea chiar sa preia fabrica Daewoo de la Craiova, ca sa-l produca si sa-l vinda in Europa cu 4.000-5.000 euro.
Singura lor problema este ca au copiat Matizul fara sa ceara vreo licenta, iar GM i-a dat in judecata si nu se stie pe unde vor scoate camasa daca pierd procesul.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body
post 9 Jun 2005, 13:48
Post #21


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 568
Joined: 19 July 04
From: Ploiesti




QUOTE(lar @ 9 Jun 2005, 13:31)
Da, VW chiar traverseaza o perioada de criza, la marca VW orice unitate vanduta genereaza o pierdere operationala, aceasta fiind compensata de Audi si Skoda. Iar despre ofensiva Hyundai-Kia pe mine sincer m-au dezamagit aceste 2 marci pana acum dpdv al calitatii. Kia are probleme de tot felul (articulatii, suspensii, cutie de viteze), iar Hyundai sta destul de prost la motoare. La capitolul design stau rau amandoua marcile, cel putin in opinia mea. Si intretinerea e scumpa la Hyundai, la Kia nu stiu exact. Sper sa nu se confunde cum am mai vazut, dar Hyundai-Kia sunt coreeni nu japonezi. Cred ca asta spune multe. biggrin.gif
*


Unde ai vazut tu probleme la Hyunday ca am cativa prieteni cu asa ceva si sincer sunt muuuuuult peste renaulturile turcesti care au invadat piata la noi si peste toate modelele de dacie.
Hyundai prost la motoare , poate la cele de aer conditionat , hai sa revenim cu picioarele pe pamant!
Si primul meu cielo a fost korean ( 1995) si pana acum 3 luni cand l-am vandut NU AM SCHIMBAT NICI MACAR O BUCSA , PIVOT ETC.....
Ca sa nu mai vb ca piesele de Cielo (originale koreene ) sunt mai ieftine decat cele de la Logan .
Eu zic sa te mai documentezi!


--------------------
Mitsubishi/Suzuki Lancer/SX4 2007/2008 - PH-72-BVR PH-77-MMR
body cu lancer si nevasta cu suzuki sx4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 9 Jun 2005, 14:02
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Kramer, ar fi bine daca ai reusi sa vorbesti despre persoana pe al carei post ai dat quote. Zici de maddan si l-ai citat pe BAC. radmasa.gif


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 9 Jun 2005, 14:44
Post #23


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Oare nu asa vorbeau si altii de Logan?
Poate ca VW-ul o sa scoata o supermasinuta la banii astia
Sau poate una mai mare si onesta, ca loganul...
Daca aia de 3000 o sa fie un succes..sa vezi discutii pe forumurile alora: de ce sa dai atatia bani pe Logan cand cu 3000 iti iei ....
Ce dracu ma..in loc sa apreciati un fenomen al concurentei veritabile, cursa preturilor, sa va bucurati..unii nu stiti decat sa criticati ceva ce habar nu aveti cum va arata...
Bine..na..nu ma mira..unii si-au cumparat masini in felul asta...


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 9 Jun 2005, 15:04
Post #24


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Sony, kramer chiar vorbea de mine, BAC doar corobora ce-am spus.

Acuma, si kramer m-a prins, caci mie Laguna imi place foarte mult, iar piata de sh este buna la Lagune (nu in Romania, ci in tari mai reci...).
Dar ziua in care voi trece din nou in ograda frantujilor este deocamdata departe... rolleyes.gif

Sa nu fiu gresit inteles: exista Passaturi in versiunea de echipare superioara cu materiale interioare de stai in limba (mai putin plasticul ala kkcios de la bord, la care n-au ce sa-i faca). Da' sunt sensibilos mai scumpe.
Si daca tot dai 20.000 euro pe o masina... este incredibil ce calitate joasa primesti!

Repet, interiorul de la Octavia (nici macar de la cea noua) este cu o clasa cel putin peste noul Passat. Jenant pentru VW, ca doar se presupunea ca Octavia este cea mai "ieftina"!

Cat despre masina de 3000 de euro - probabil ca in Zambia si Mercedes ar putea produce o limuzina la 5500 de euro. Care-i problema?

Eu as zice sa ne bucuram nu de aparitia celei mai ieftine masini de pe piata, ci de revenirea cu picioarele pe pamant a marilor producatori. Nu de alta, dar in ultimii 10 ani au blindat masinile cu tot felul de gadgeturi care mai de care mai inutile si mai scumpe, crescand greutatea masinilor, diminuand vizibil calitatea materialelor interioare, singurul progres real fiind inregistrat in motorizare si in siguranta pasagerilor.
Este poate timpul sa-si dea seama ca nu-si mai pot sustine margin-urile debile din cresterea preturilor si din supradotarea masinilor, ci din proiectari mai atente si mai decente.
Sau cel putin sa initieze o gama "low-cost" cu un margin frumusel pentru ei si in acelasi timp la niste preturi accesibile pentru omul de rand din orice tara.

Nu neaparat atat de urate precum Loganul, dar tehnic macar la fel de viabile.


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 9 Jun 2005, 15:40
Post #25


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




asarban, eu sunt sceptic dintr-un motiv bine determinat. Cand Renault a zis ca 'facem X90' toti erau sceptici. L-au facut, a fost totul frumos. Booon ei au lucrat cam 10 ani la X90 (ideea initiala -> realizarea finala). Acum vine VW ca raspuns, si zice (a, Reno a reusit unde noi nu credeam ca se poate? pai inseamna ca ne-am inselat, se poate, deci si noi putem).
Altfel zis II COPIAZA. Si VW nu e obisnuit cu asta... daca ii copiau chinezii ziceam ca "da, asa e, vor reusi". Dar nu, VW au alta mentalitate - ei studiaza problema si scot un VW, nu scot o masina identica cu alta sigla. Si ca sa puna capac, si-au pus un obiectiv de pret + un deadline foarte ambitios... Asa ca DA, mi se pare o chestie negandita, o reactie de orgoliu poate, fara o analiza profunda ci bazata pe ideea ca "ceva ceva tot o sa iasa de banii astia". Daca e asa, nu vor reusi, sau mai bine zis - vor reusi dar vor scoate o caricatura de masina.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 9 Jun 2005, 15:45
Post #26


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Ma rog..de unde stii ca nu e un proiect gandit de 20 ani? Asta intreb eu> DE UNDE STITI? a vazut careva masina? A mers careva cu ea?
Aveti atata si aceeasi siguranta ca "aia" va fi o masina proasta cata siguranta ati avut ca "ACEEA" (loganul) va fi una nemaipomenita! In ambele cazuri pe neve!
DE UNDE STITI CA NU VA FI O SUPERMASINA??
Bazata pe> mana de lucru ieftina on site
tehnologie on site
materii prime on site
facilitati fiscale la greu!
Nu pricep frate ce e cu patima asta nebuna, aveti actiuni la Dacia sau la Vw?
PS Nu cred ca Passatul nou are plasticurile mai proaste decat octavia, dar...ma rog...


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 9 Jun 2005, 15:53
Post #27


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




Proiectul VW de masina ieftina si fiabila a existat mereu...broscuta VW cred ca e cel mai popular si nedomodabil automobil...in plus fabrica Trabant (alt automobil ieftin celebru in celalta jumatate de lume) a fost cumparata tot de VW...pe baza acestei imense mosteniri si culturi tehnice (modele si patente amortizate) nu poate iesi o broscuta de mic litraj cu tabla mai subtire sau chiar cartonul trabantului, geamuri drepte si 2 usi, sudata si asamblata manual de chinezul care munceste cu 60 de euro pe luna 6/7 zile? Daca da, in 3K euro pot scoate un frumos profit.

Si ganditi-va la India cu Tata-ul lor...care costa deja 5 K euro pentru masina mare mergand pe o licenta d emotor Ford din anii 80...ce e asa greu...se poate!


--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 9 Jun 2005, 16:17
Post #28


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




@mil - tu vorbesti despre un junk, nu despre un VW. Si eu sunt de acord ca pot face un junk daca chiar vor (de fapt, banuiesc ca asta e si rationamentul "cel putin un junk tot o sa facem de banii astia, daca nu ne iese ceva mai bun").
@asarban:
1. mana de lucru ieftina on site, nu e mai ieftina ca in Brazilia (vezi VW Fox)
2. tehnologie on site, facilitati fiscale la greu - aici ma hazardez un pic, dar as indrazni sa zic "vezi punctul anterior"
3. De unde stiu ca nu au proiectul asta de 20 ani - fiindca pana acum 2 ani ziceau 'nu se poate'. Fiindca in ultimii ani au produs modele din ce in ce mai scumpe. Fiindca tocmai asta li se reproseaza de catre actionari - ca "nu mai sunteti 'masina poporului' " - si nu au avut nici un raspuns pana acum. Fiindca, la urma urmelor, nici tu nu crezi ca ei aveau acest proiect de 20 ani tongue.gif.
Sigur ca sunt de acord cu tine - "nu putem sti cu siguranta inainte de a vedea rezultatul". Dar bazat pe observatiile din prezent, putem cel putin sa fim sceptici smile.gif

This post has been edited by vv: 9 Jun 2005, 16:19


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 9 Jun 2005, 16:18
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Tata Indica este comercializata in Europa sub denumirea de CityRover. Deci au chiar motoare Euro 3.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 9 Jun 2005, 16:57
Post #30


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




QUOTE
PS Nu cred ca Passatul nou are plasticurile mai proaste decat octavia, dar...ma rog...


Pai incearca-le si ai sa vezi! Mie mi s-au parut mai proaste. Si in orice caz mult mai scumpe fara a fi mai bune. Feelingul general era de limuzina chinezeasca.

Da' asta e doar parerea mea, eh... tongue.gif

Sa nu uitam si ca Renault beneficiaza de diverse facilitati fiscale, ca linia de montaj adusa aici era de mult casabila si de mult amortizata, si altele asemenea. Multinationalele se pricep de minune sa plimbe banii de colo-colo, si sa zica ca au investit sute de milioane de euro cand de fapt isi muta liniile deja amortizate dintr-o tara in alta.

Din punctul meu de vedere, industria nu are decat de castigat daca VW va intra in jocul masinilor "basic".


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 16:17
Forum Renault