DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

18 Pages « < 12 13 14 15 16 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bloc motor 1300 set 1400(1600)

ghitza
post 22 Jan 2010, 11:57
Post #391


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




eu as vrea sa numa sa am bani.im blocul de 1.4 sa pun set de 1.6(tot ce tine de set+arbore bineinteles) si chiulasa.ar mai trebui ceva pus si bineinteles se potrivesc in bloc toate fara modicari?delcou nu imi trebe ca e injectie.mss


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Siconi
post 22 Jan 2010, 15:44
Post #392


Sofer americanizat! V6 Rules!!!


Group: Members
Posts: 2.906
Joined: 13 November 05
From: Houston, TX




Pai si daca e pe injectie crezi ca nu mai trebuie remapaat softul? ECU ala stie sa dea avans pentru 1.4, nu pentru 1.6 cum vrei tu sa-l modifici. Motorul tau fa merge foarte chinuit, daca nu chiar gatuit, daca nu remapezi ECU.
Nu e totul sa modifici motorul in sine, mai sunt si alte "mecanisme" ce tin de functionarea lui, iar aprinderea si amestecul sunt strict legate de aceasta functionare optima.


--------------------
Mercury Mariner Premier 3.0L V6 4WD 2006 - BHH-xxxx (Texas)
Fost posesor:
1993 Renault Clio MK1 1.4 RT
1975 Dacia 1300
Actual posesor:
2006 Mercury Mariner Premier 3.0L V6
2005 Hyundai Sonata GLS 2.4L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 22 Jan 2010, 23:57
Post #393


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




deci merge si fara a schimba si calcu nu?daca as pune si calc de 1.6 si injector ce ar mai trebui?


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Siconi
post 23 Jan 2010, 21:33
Post #394


Sofer americanizat! V6 Rules!!!


Group: Members
Posts: 2.906
Joined: 13 November 05
From: Houston, TX




Diferenta de putere se simte, nimic de zis, dar tu nu ai setate curbele de avans in ECU conform cu graficul pentru motorul de 1.6, ci pentru cel de 1.4. Daca ai face si remaparea, ai observa un spor mai mare de putere decat simti acum.


--------------------
Mercury Mariner Premier 3.0L V6 4WD 2006 - BHH-xxxx (Texas)
Fost posesor:
1993 Renault Clio MK1 1.4 RT
1975 Dacia 1300
Actual posesor:
2006 Mercury Mariner Premier 3.0L V6
2005 Hyundai Sonata GLS 2.4L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 23 Jan 2010, 21:57
Post #395


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




pai ai consuma daca nu-si modifica softul din eprom , nu dureaza mult doar 1 minut pentru a schimba softul.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
autom
post 9 Apr 2012, 06:11
Post #396


membru pompier


Group: Members
Posts: 1.198
Joined: 8 January 05
From: Bucuresti-sa traiesti!!!!




Am citi tot pe aici.

Sa inteleg ( sa recapitulez) pentru trecerea de la 1.4 la 1.6 imi trebuie urmatoarele:

1. Set de 1.6 cu etansare in functie de bloc
2. Vibrochen de 16 (cuzinetii trebuie?)
3. Placa de presiune , disc si volanta de 200
4. Garnitura de chiulasa de 1,6
5. Suruburi pentru volanta.

Altceva?

Modificata baia de ulei, daca este cazul.......

Intrebari acum:

Cat costa , in mare, toate astea de sus? Eventual un clasamant al producatorilor pe baza experientei voastre.......

Rubaminte, in special D-lui Ydaniel: Unde pot gasi , la pret ok, cele de mai sus? Ai un furnizor ,,minune,,?

imbratisare.gif imbratisare.gif Multumesc mult de tot........





--------------------
Dacia 1100 Berlineza 1971
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditza579
post 9 Apr 2012, 13:38
Post #397


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 30 January 11
From: Bucuresti




Costul este echivalent cu cel al unei reparatii capitale a motorului, adica sa zicem ce in 10 milioane ai motorul nou-nout. Alte lucruri pe care ar trebui sa le faci sunt cele care apar pe moment dar in principal, ceea ce ai enumerat tu mai sus sunt modificarile cele mai importante, si nu ai sarit niciuna.

Da, trebuie sa ai cuzineti noi, daca tot faci o treaba, sa nu te impotmolesti la cuzineti.

Setul, te-as sfatui sa iei Mahle, este nemtesc si este cel mai bun.
Vibrochenul, Prems sau de Uzina. Dupa mine cel de uzina este cel mai potrivit.
Cuzinteti, Kolbenschmidt, iar daca setul motor nu vine cu segmenti Goetze, cauta cu incredere Goetze, ca stii ep ce dai banii.
Garnitura de chiulasa, nu stiu daca se gaseste Victor Reinz. Daca nu se gaseste d-asta, ia si tu una mai buna de la magazin.
In legatura cu kit-ul de ambreiaj de 1.6, si volanta de 200, eu nu cred ca sunt necesare, adica poti ramane si al 180 dar volanta de 200 este mai usoara si ambreiajul iti ofera o cuplare mai prompta si cu patinare mai mica. Aici tu alegi.
Eu zic sa nu dai banii pe baie de ulei, adica cea de 1.4 se poate modifica foarte usor, trebuie putin indoita si in multe cazuri nici nu este necesar.
As mai adauga o pompa de uzei cu Debit Marit in caz ca nu ai asa ceva. Iti recomand de Scornicesti sau daca gasesti, de Uzina.
Daca poti sa faci rost de un delocu de Nova sau de Papuc 1.6, ai fi cel mai castigat.

In rest, eu nu-ti urez dacat bafta si sa ne anunti si pe noi dupa ce termini, cum merge motorul!


--------------------
Dacia 1610 RS '99 - Under construction
"Orice prost poate sti, scopul e sa intelegi!" ... Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
autom
post 9 Apr 2012, 19:56
Post #398


membru pompier


Group: Members
Posts: 1.198
Joined: 8 January 05
From: Bucuresti-sa traiesti!!!!




worship.gif worship.gif Multumesc ca ti-ai rapit timp sa imi raspunzi. In mare asa m-am gandit si eu.

Acum trebuie sa ma stabilizez cu banii dati pe masina si apoi ma apuc de adunat piese.

Un loc bun de gasit toate chestiile astea gasim?


--------------------
Dacia 1100 Berlineza 1971
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 9 Apr 2012, 21:02
Post #399


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




Mai acu ceva vreme vindea cineva la bursa un set motor de 1,6+semicuzineti la 100lei.
Mai ai nevoie sa faci si chiulasa,adica ghiduri+supape de admisie de 1,6+un carb mai bun.
Pretul pt refacut un motor-la pretul luat de mine,fara manopera ar fi undeva la 2000lei.
Ai 2 variante:patrezi camasile vechi si le alezezi,sau alezezi blocul sa intre camasile de 1,6.


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
autom
post 10 Apr 2012, 05:40
Post #400


membru pompier


Group: Members
Posts: 1.198
Joined: 8 January 05
From: Bucuresti-sa traiesti!!!!




Multam' de sfaturi Ydaniel!

Pai setul de 1.6 se potriveste fara probleme in blocul de 1.4.

MA gandeam ca ma incadrez la maxim 1000 roni fiindca pe toata masina am dat 6000.

Am cautat anuntul cu setul motor si nu l-am gasit.........

In prima faza voi merge pe chiulasa normala desi o sa fie mai mare raportul de compresie. 200% o sa fie cu GPL deci ii cade bine Rc 10.


Te rog sa te interesesci de ceea ce spunea antevorbitorul meu:

,,Setul, te-as sfatui sa iei Mahle, este nemtesc si este cel mai bun.
Vibrochenul, Prems sau de Uzina. Dupa mine cel de uzina este cel mai potrivit.
Cuzinteti, Kolbenschmidt, iar daca setul motor nu vine cu segmenti Goetze, cauta cu incredere Goetze, ca stii ep ce dai banii.
Garnitura de chiulasa, nu stiu daca se gaseste Victor Reinz. Daca nu se gaseste d-asta, ia si tu una mai buna de la magazin.
In legatura cu kit-ul de ambreiaj de 1.6, si volanta de 200, eu nu cred ca sunt necesare, adica poti ramane si al 180 dar volanta de 200 este mai usoara si ambreiajul iti ofera o cuplare mai prompta si cu patinare mai mica. Aici tu alegi.
Eu zic sa nu dai banii pe baie de ulei, adica cea de 1.4 se poate modifica foarte usor, trebuie putin indoita si in multe cazuri nici nu este necesar.
As mai adauga o pompa de uzei cu Debit Marit in caz ca nu ai asa ceva. Iti recomand de Scornicesti sau daca gasesti, de Uzina.,,


Spor si multumesc mult!


--------------------
Dacia 1100 Berlineza 1971
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 10 Apr 2012, 07:07
Post #401


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




Baga set de garnituri de Fermit,nu da banii pe povesti caci nu ai nevoie.


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
payty
post 10 Apr 2012, 07:44
Post #402


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.329
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




set mahle e ok daca gasesti.

Eu am pus pe o alta masina un set de uzina si nu prea am fost multumit.

Adica aveam compresie cam 9 maxim 9.5 bari dupa rodaj, cu motorul cald.

In al doilea rand, arborii de uzina de la magazin sunt cam rebuturi, adica nu sunt in cote la paliere sau la biele. Asta se vede foarte usor ca au niste semne date cu vopsea. Daca ai pe undeva semne cu rosu, acolo palierul nu e in cote. Ideal ar fi sa gasesti unul SH de pe o masina cu putini km. Daca ai un micrometru sa il masori, e perfect. Adica iti trebuie doua, unul pentru biele, unul pt palier, ca de regula n-au plaja de masurare asa mare.


Chiulasa, in lipsa de altceva, merge si cea de 1.4, desi are supapele mai mici.

Delcoul trebuie neaparat schimbat cu unul de 1.6 altfel va merge prost motorul, ca are alte curbe de avans.

Iar legat de garnituri, n-are niciun rost sa cumperi Victor Reinz si alte minuni ca cele de Fermit sunt foarte ok.

Mai degraba ai grija la simeringurile de palier si de distributie decat la garnitura de chiulasa.

Carburatorul dublu n-are rost sa te complici cu el decat daca mergi doar pe benzina.

Legat de garniturile de la baza cilindrilor, cred ca ar fi mai bine sa cauti de cupru. Acuma gasesti mai mult de aluminiu. Asta pt ca acolo vine si lichidul de racire si dupa cum se stie, daca pui antigel ieftin la un radiator de aluminiu, s-ar putea sa il distruga.

Asa, daca pui garnituri de aluminiu, te poti trezi ca se erodeaza si ajungi sa ai apa in ulei.


Cuzinetii sunt identici cu 1.4.

Iar legat de baia de ulei, ca sa nu te complici, cauta una de fabricatie recenta.

A, si inca un sfat. Ca sa nu ai probleme cu incalzirea motorului, ca la 1.6 e mai probabil sa se intample, neaparat pune fulie mica la pompa de apa.

E un topic pe aici. Eu am incercat toate variantele, si cu GMV si cu desfundat radiatorul si cu radiator nou de aluminiu, si cu tot ce mi-a trecut prin cap.

Pana n-am pus fulia mica nu s-a rezolvat. Acuma nu mai am nici macar GMV si radiatorul e de cupru, modelul vechi, si nu se incinge deloc.




--------------------
dacia 1310 1996 1.6/2002 1.4 - B-##-###
Chuck Norris does not sleep. He waits!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 10 Apr 2012, 12:44
Post #403


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




Fulie mica la pompa de apa s-a montat in general dupa '98,sau mai bine zis e cunoscuta ca fulie de nova.


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
N E S
post 21 Apr 2012, 06:25
Post #404


Big Daddy


Group: Members
Posts: 672
Joined: 11 April 09
From: Constanta




Boon si uite ca m-am hotarat si eu sa fac magnifica trecere de la 1.4 la 1.6 ca asa-i frumos biggrin.gif
Acum sunt inca in stadiul de documentatie, respectiv cumparare cate o piesa, cate o piesa, ca'i salariul mic.
Am sa postez exact ce vreau eu sa cumpar, si o sa va rog frumos sa imi spuneti ce este necesar din lista si ce nu.
-baie de ulei 1.6, cu pompa de ulei cu debit marit
-arbore cotit, pistoane, camasi, segmenti etc
-chiulasa 1.6 + supape + rampa culbutori (la mine este o uzura destul de mare, si mi s-a recomandat sa o schimb)
-pompa de apa de nova tot 1.6
-delco 1.6
-galerie admisie-evacuare + carburator dublu corp (merg doar pe benzina, nu am GPL)
-si ca imbunatatire intentionez sa montez ELV, ca sa fac o treaba buna biggrin.gif

Este suficient sau am sarit peste ceva? Deaia apelez la ajutorul dumneavoastra
Si o intrebare, lunile care urmeaza intentionez sa imi cumpar pompa de Damas electrica. Daca trec pe un carburator dublucorp, mai este folositoare sau imi trebuie una cu debit mai mare? Asta fara sa schimb si rezervorul.
Multumesc frumos si astept raspunsurile voastre!
Numai bine!


--------------------
Dacia 1310L 1999
I may look nice,
But I drive like a motherfucker !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
payty
post 21 Apr 2012, 06:44
Post #405


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.329
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




pompa de ulei, daca dacia e cea din semnatura probabil deja o ai cu debit marit.

Pompa de apa de nova nu o lua ca arata altfel. Pompa pe care o ai e ok.


Iar legat de galeria de admisie /evacuare, atentie sa iei una de papuc sau de dacie pe injectie, nu de nova, ca evacuarea de la nova nu se potriveste.

ELV-ul nu e necesar. Pune intai fulie mica la pompa si ai sa vezi ca nu se incalzeste deloc.

This post has been edited by payty: 21 Apr 2012, 06:46


--------------------
dacia 1310 1996 1.6/2002 1.4 - B-##-###
Chuck Norris does not sleep. He waits!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
N E S
post 21 Apr 2012, 07:38
Post #406


Big Daddy


Group: Members
Posts: 672
Joined: 11 April 09
From: Constanta




Multumesc frumos pentru raspunsul prompt. ELV nu il cumparam, il luam de pe o Supernova care se duce la Remat.
Am mai citit ceva despre vilbrochen si cuzineti...ii pun pe lista sau sunt inclusi in ceva ce am mentionat?


--------------------
Dacia 1310L 1999
I may look nice,
But I drive like a motherfucker !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditza579
post 21 Apr 2012, 13:15
Post #407


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 30 January 11
From: Bucuresti




QUOTE(N E S @ 21 Apr 2012, 06:25)
Boon si uite ca m-am hotarat si eu sa fac magnifica trecere de la 1.4 la 1.6 ca asa-i frumos biggrin.gif
Acum sunt inca in stadiul de documentatie, respectiv cumparare cate o piesa, cate o piesa, ca'i salariul mic.
Am sa postez exact ce vreau eu sa cumpar, si o sa va rog frumos sa imi spuneti ce este necesar din lista si ce nu.
-baie de ulei 1.6, cu pompa de ulei cu debit marit
-arbore cotit, pistoane, camasi, segmenti etc
-chiulasa 1.6 + supape + rampa culbutori (la mine este o uzura destul de mare, si mi s-a recomandat sa o schimb)
-pompa de apa de nova tot 1.6
-delco 1.6
-galerie admisie-evacuare + carburator dublu corp (merg doar pe benzina, nu am GPL)
-si ca imbunatatire intentionez sa montez ELV, ca sa fac o treaba buna biggrin.gif
*



Deci, baia de ulei nu e in totalitate necesare. Se pate modifica a ta foarte usor in caz ca atinge vreo biela. Daca totusi tii sa ai ceva "profi" facut, te duci si iei una de la dezmembrari. Pompa ta de ulei sigur e debit marit. Daca nu are joc, o pastrezi. Daca are joc in ax, o schimbi ca este consumbaila dar pe termen mult mai lung.
Arbore iei de 1.6. Sfatul meu este sa cauti pe la dezmembrari de la vreo Nova mearsa putin sau de la un papuc mers la fel de putin. In cel mai rau caz ai de ales noi intre Prems si Uzina. Setul motor (pistoane, camasi, bolt) iei de Mahle, e cel mai bun de 1.6. Nu stiu daca setul vine si cu segmenti. Daca vine, nu mai trebuie, daca nu vine, iei Goetze, sunt cei mai buni.
Chiulasa de 1.6 iei de Nova, ca iti asigura in RC destuld e okei. Poti sa ii mai faci si o planare, sau sa o duci pana la RC 10:1. Ea are si supape si daca sunt in stare buna, nu le schimbi, eventual doar o mica frezare. Rampa de culbutori, ori cea de pe chiulasa de 1.6 daca este in stare foarte buna, ori cauti una de pe motoarele de Renault din seria C1,2,3J (ceea ce am scris acolo sunt 3 motoare si se gasesc pe mai multe modele de Renault, le cauti pe net). Tot de la motoarele alea poti sa iei distributie daca n-are uzura, pompa de ulei, tije impingatoare etc.
Pompa de apa de 1.6 este defapt aceeasi cu cea de 1.4. In schimb pune fulie de 1.6 sau asa zisa de Nova (cea mica).
Delcoul, neaparat de 1.6 de Papuc sau de Nova. Are alt avans centrifugal pentru ca motorul de 1.6 are alta cursa.
galerie A+E de Papuc sau, iei doar de A de Nova si pe cea de E o obti din galeria ta actuala. Sau de la un motor de injectie (monopunct), oricare dintre acestea (1.4, 1.6 sau de Nova). La carburator, te-as sfatui un Weber sau in ultima instanta Carfilul de Nova dar doar daca stii sigur ca e bine reglat ca nu cumva sa ai probleme cu el.
GMV-ul, monteaza-l daca-l ai. Pui frumos o termocupla daca ai radiator cu loc pentru ea, daca nu, ori ii faci, ori pe furtun. Si daca vrei, poti sa-i montezi si buton in bord si tot felul de astfel de briz-brizuri. Eu nu as pune buton in bord. Schema de montaj gasesti pe topicul dedicat GMV-urilor, este lipicios.

QUOTE(N E S @ 21 Apr 2012, 07:38)
Multumesc frumos pentru raspunsul prompt. ELV nu il cumparam, il luam de pe o Supernova care se duce la Remat.
Am mai citit ceva despre vilbrochen si cuzineti...ii pun pe lista sau sunt inclusi in ceva ce am mentionat?
*


Cuzinetii, ii pui pe lista, iei de Kolbenschmidt ca sa faci o treaba buna dar daca nu-ti permiti, iei Romlag in ultima instanta. De vibrochen ti-am povestit mai sus.

Iti doresc spor la treaba si numai bine!


--------------------
Dacia 1610 RS '99 - Under construction
"Orice prost poate sti, scopul e sa intelegi!" ... Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
N E S
post 21 Apr 2012, 14:02
Post #408


Big Daddy


Group: Members
Posts: 672
Joined: 11 April 09
From: Constanta




Mersi frumos! Chiar nu ma asteptam la atatea detalii. Am sa tin minte si incep sa umblu dupa piese, sper sa iau noi sa fac o treaba buna. Procesul e de durata, asa ca o sa fac un topic in jurnalul de bord ca sa vada toata lumea, cu poze si tot tacamul.
Oricum daca mai aveti detalii si completari va rog nu ezitati.
Multumesc frumos inca odata tuturor.


--------------------
Dacia 1310L 1999
I may look nice,
But I drive like a motherfucker !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
payty
post 21 Apr 2012, 20:14
Post #409


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.329
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




setul Mahle vine cu segmenti cu tot, dar fara garniturile de la baza cilindrilor.

atentie, daca ai garnituri de metal, cauta de cupru. Mai exista din cate stiu si de aluminiu, dar eu nu as pune, ca s-ar putea sa ai probleme sa ti le corodeze antigelul, daca pui din ala ieftin, si te trezesti cu apa in ulei.

Daca ai de cauciuc, cel mai bine ar fi sa gasest Rolast prin cine stie ce sertar uitat la vreun magazin, sau macar intreaba daca gasesti ceva de uzina. Piesele de cauciuc sunt foarte proaste (toate) la Dacia, asa ca ai grija ce iei.

Dar daca e masina din '99, mai mult ca sigur ai de cupru. Oricum, nu lua set motor inainte sa desfaci motorul si sa vezi ce tip ai.

legat de piesele de renault, eu unul nu m-as baga. Mai bine iei unele de uzina decat sa iei de pe cine stie ce renault la care nu stiu cati km are si ce ulei a pus fostul proprietar in motorul ala.


Tijele sunt niste simple tije, deci n-are ce sa fie in neregula cu ele.

Iar pinioanele de distributie, in mod sigur sunt uzate, si cum acolo e chestie de precizie, mai bine iei noi.






--------------------
dacia 1310 1996 1.6/2002 1.4 - B-##-###
Chuck Norris does not sleep. He waits!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
N E S
post 21 Apr 2012, 21:11
Post #410


Big Daddy


Group: Members
Posts: 672
Joined: 11 April 09
From: Constanta




Multumesc!
Cat despre problema legata de pompa de benzina? Am expus-o 2-3 posturi mai sus cand am facut lista....ma poate ajuta cineva cu o informatie?


--------------------
Dacia 1310L 1999
I may look nice,
But I drive like a motherfucker !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditza579
post 22 Apr 2012, 14:01
Post #411


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 30 January 11
From: Bucuresti




Pompa de benzina are destul debit cat sa asigure o functionare in parametrii normali si sa nu ai probleme cu un carburator 2xcorp. Adica ai un debit destul de generos, chiar o parte se duce si pe retur. Nu te complica cu cea de Damas ca nu rezolvi nimic. Au mai incercat si altii pe aici si au renuntat repejor.

In legatura cu piesele de Renault, payty are dreptate dar eu ti-am expus una din optiuni. Adevarul este ca daca iti permiti, pune totul nou si o sa se simta a motor nou. Dar daca vei folosi piese sh, ia de Renault nu de Dacia. Sfatul meu: strange bani si pune totul nou!

Spor la treaba!


--------------------
Dacia 1610 RS '99 - Under construction
"Orice prost poate sti, scopul e sa intelegi!" ... Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
N E S
post 22 Apr 2012, 20:39
Post #412


Big Daddy


Group: Members
Posts: 672
Joined: 11 April 09
From: Constanta




Pai mai sus am si spus ca voi incerca sa cumpar cate o piesa cate o piesa dar noi. Vreau sa fac treaba ca la carte. Am mai primit un sfat sa pun o pompa de benzina electrica de berlina pe injectie, si sa montez si un regulator.
Voi tine lumea la curent cu procesul.


--------------------
Dacia 1310L 1999
I may look nice,
But I drive like a motherfucker !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
payty
post 22 Apr 2012, 20:46
Post #413


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.329
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




are dreptate aditza.

pompa electrica ridica o serie de probleme. Ce faci de exemplu daca dai cu masina intr-un copac, se rupe vreun furtun de benzina si pompa continua sa arunce benzina prin compartimentul motor?

La pompa mecanica se opreste motorul, s-a terminat si cu benzina aruncata aiurea.

Evident, sunt solutii si pt a opri pompa electrica daca s-a oprit motorul, cum ar fi de exemplu un releu comandat de contactul de presiune ulei (cel pt bec), dar e mult mai sigura din pct asta de vedere o pompa mecanica.



--------------------
dacia 1310 1996 1.6/2002 1.4 - B-##-###
Chuck Norris does not sleep. He waits!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
N E S
post 23 Apr 2012, 00:24
Post #414


Big Daddy


Group: Members
Posts: 672
Joined: 11 April 09
From: Constanta




Aveti dreptate amandoi...eu eram pornit pe pompa electrica din simplul motiv ca daca masina sta cateva zile pe bara, trebuie sa dau la cama ca sa porneasca din prima cheie. Ceea ce o pompa electrica face lucrul asta si ma scuteste de efort iarna mai ales.


--------------------
Dacia 1310L 1999
I may look nice,
But I drive like a motherfucker !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Black%Snake
post 23 Apr 2012, 18:12
Post #415


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.717
Joined: 13 June 08
From: Resita




QUOTE(N E S @ 23 Apr 2012, 01:24)
Aveti dreptate amandoi...eu eram pornit pe pompa electrica din simplul motiv ca daca masina sta cateva zile pe bara, trebuie sa dau la cama ca sa porneasca din prima cheie. Ceea ce o pompa electrica face lucrul asta si ma scuteste de efort iarna mai ales.
*



Cumpara un "filtru cu pahar decantor" care il montezi inainte de pompa de benzina sau inainte de carburator (unde vrei tu). In acel pahar o sa iti stea benzina si atunci cand o lasi mai multe zile o sa se alimenteze direct din el si iti pleaca de la prima sau a 2-a cheie. Eu asa am la masina mea de cativa ani si sunt foarte multumit. Dau 2-3 pedale inainte sa dau la cheie si imi porneste din prima chiar daca nu e pornita de o saptamana.


--------------------
Dacia 1300 1973/Alpine 1.6 - Cs-02-LEL
Ni se maresc pupilele cand se zdruncina tabla
Stie dracu daca o sa ne tina rabla.... :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
N E S
post 30 Apr 2012, 09:17
Post #416


Big Daddy


Group: Members
Posts: 672
Joined: 11 April 09
From: Constanta




Mai baieti dati-mi si mie o mana de ajutor. Am trecut saptamana asta pe la Remat de pe Interioara 3 (aviz constantenilor), veselie mare, kilometrii intregi de masini, si nu doar Dacii. Am plecat de acolo cu un volan de SuperNova si doua triple noi de berlina.
Ideea e alta. Am fost initial sa vad daca gasesc vreun papuc 1.6 poate ma lipeam de chiulasa, supape, galeria admisie-evacuare, carburator, baia de ulei si ce mai era esential, nu dealta dar unele din piesele mentionate sunt extrem de scumpe (tanti de la magazinul de piese unde sunt client fidel mi-a spus ca aduce chiulasa de 1.6 doar la comanda si este 1200 de lei). Printre papuci care speram sa fie 1.6 dar de fapt aveau motoare 1.4 sau 1.3....am gasit unul cu seria pe bloc 106.00, dar avea carburator monocorp. Acum, am fost indus in eroare deoarece ochiul meu nu este format chiar bine, deci spuneti-mi va rog cum imi pot da seama daca chiulasa, galeria si delco-ul sunt de 1.6 fara a fi demontate de pe masina? Semanau prea bine cu cele de pe 1.4 si nu am vrut sa risc.
Multumesc frumos si scuze de povestea lunga!


--------------------
Dacia 1310L 1999
I may look nice,
But I drive like a motherfucker !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
payty
post 30 Apr 2012, 11:44
Post #417


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.329
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




in afara de setul motor, cuzineti, si eventual arbore, nu are rost sa iti iei nimic de la magazin ca ajungi la sapa de lemn.


-motorul 106-00 e cel de 1600
-chiulasa, scrie undeva pe ea, acolo unde se imbina capacul de culbutori cu suprafara chiulasei, 1557 de la capacitatea cilindrica a motorului si eventual si raportul de compresie, care de regula e 9.25:1
deci ar trebui sa gasesti 1557 9.25 scris prin zona aia

- Pe delcoul de 1600 scrie Electroprecizia 3332.
Atentie ca seamana cu cel de 1400 la care seria e 3232.

- galeria o vezi usor, ca aia de papuc are doua bucati, cea de admisie care e din aluminiu si cea de evacuare e din fonta. Cea de 1.4 e toata din fonta.

Cu baia de ulei n-am cum sa te ajut, ca mereu am avut direct baia pt 1600, deci nu stiu cum arata cealalta.



In rest, sunt usor de recunoscut. Nu te lua dupa faptul ca la mai toti papucii si-au pus carburator monocorp, eventual cu flansa.


This post has been edited by payty: 30 Apr 2012, 12:41


--------------------
dacia 1310 1996 1.6/2002 1.4 - B-##-###
Chuck Norris does not sleep. He waits!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditza579
post 30 Apr 2012, 13:51
Post #418


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 30 January 11
From: Bucuresti




QUOTE(payty @ 30 Apr 2012, 11:44)

-chiulasa, scrie undeva pe ea, acolo unde se imbina capacul de culbutori cu suprafara chiulasei, 1557 de la capacitatea cilindrica a motorului si eventual si raportul de compresie, care de regula e 9.25:1
deci ar trebui sa gasesti 1557 9.25 scris prin zona aia

Cu baia de ulei n-am cum sa te ajut, ca mereu am avut direct baia pt 1600, deci nu stiu cum arata cealalta.
*


1. Motorul de pe papuc are raportul de comprimare 8.5:1, deci daca iei chiulasa de pe asa ceva, va trebui s-o rabotezi si pe ea vei gasi scris exact ca mai sus doar ca va scrie 1557 8.5:1. Cea de Nova da un RC de 9.25:1.

2. Diferenta intre aceste doua bai, este ca cea de 1.6 are pe verticala niste proeminente in dreptul bielelor, adica 4 la numar, pe partea stanga a motorului, cum te uiti din fata.

Numai bine, si exact cum zice si colegul, nu te lega la cap daca nu te doare, cu toate piesele noi!


--------------------
Dacia 1610 RS '99 - Under construction
"Orice prost poate sti, scopul e sa intelegi!" ... Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
N E S
post 2 May 2012, 21:06
Post #419


Big Daddy


Group: Members
Posts: 672
Joined: 11 April 09
From: Constanta




Update:
Am fost azi la Remat, luat diverse prostii (semnalizatoare, plafoniera etc) care ori le aveam deteriorate ori lipsa ori pur si simplu sa imi fac un stoc de rezerva. Mi-am facut zeci de draci ca ma tot grabea tembelu ala de ne supraveghea, ca am fost cu al nostru coleg ZBF, drept urmare nu am reusit sa iau chiar tot ce imi trebuie. (nici macar doua cauciucuri nu am reusit sa schimb)
Partea buna sa zic asa este ca am gasit o Nova cu motorul intreg, si arata de nota 10. Doar ca masina nu era carburatie, ci 1.6 injectie. Asadar se nasc intrebarile: se potriveste ceva de pe acea masina? si daca da, merita sa iau ceva de pe ea sau raman sa caut ce imi trebuie de pe papuc?

Nu dealta dar zilele urmatoare ma duc iar sa ii pistonez, pana m-or lasa sa cotrobai cat vreau eu si sa nu ma mai grabeasca biggrin.gif
Multumesc!


--------------------
Dacia 1310L 1999
I may look nice,
But I drive like a motherfucker !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditza579
post 3 May 2012, 12:48
Post #420


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 30 January 11
From: Bucuresti




Daca arata bine motorul si se vedea pe masina ca nu a fost tras de ea, merita sa-l iei (si evident daca nu costa mult). Se poate face rapid swap de la injectie la carburatie si sa pui direct motorul sau sa iei interenele si sa le pui in blocul tau (asta daor in ideea ca motorul nu e mers mult si nu cost mult), ca altfel, iei nou si stii ca ai motor nou. Spor la cautari!


--------------------
Dacia 1610 RS '99 - Under construction
"Orice prost poate sti, scopul e sa intelegi!" ... Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
18 Pages « < 12 13 14 15 16 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd May 2024 - 07:04
Forum Renault