DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Se poate Supercharger pe logan ?, SERIOS

Bogdan_F
post 24 Feb 2005, 09:00
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 335
Joined: 30 June 03




http://www.turbonator.com/index.html

uitati aici un link interesant


--------------------
Ford Fiesta 1.4 TDCi 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 24 Feb 2005, 09:08
Post #62


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




va da baiatul turbonatoare d'alea ieftine cate vrei ?

hai ca e 50 000 un ventilator de 12 ... care mai doreste care mai pofteste ?


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LucVer
post 24 Feb 2005, 11:01
Post #63


Membru foarte autentic! ;-)


Group: Members
Posts: 240
Joined: 9 October 03
From: Brasov




Auzi, da oare cu d'ala de foen nu merge?


--------------------
Renault Fluence Expression Plus 1.6 16v 2011 - BV xx XXX
ex-Logan Laureate 1.4

Fortza fie cu tine! - Star Wars
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 24 Feb 2005, 11:04
Post #64


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




ba da ... da sa nu il dai sa bage aer cald ca se usuca motorul wink.gif


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciprian M
post 25 Feb 2005, 01:20
Post #65


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 21 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(MMihai @ 10 Feb 2005, 19:49)
Ai putea sa incerci varianta unui turbo luat de pe la dezmembrari, merge chiar turbo dupa motor diesel si pus pe motorul tau. Asta aduce dupa siene modificari la galerie ..
Problema este ca ai camera de ardere prea mica si nu cred ca va face fata si mai mult ca sigur ca vei avea si  efectele secundare negative cum ar fi:
-  O sa se rupa cmasile mai mult ca sigur dupa prima forja
- Chiar daca reusesti sa o faci sa mearga fara probleme, avnad camera de ardere relativ mica nu iti face fata surplusului de benzina dat de turbo si se ineaca instantanu.
Asta ca sa nu mai vorbesc de faptul ca pe parcursulul montarii o sa intampini si alte probleme
NU vreau sa te descurajez dar poti sa scoti cp din motorul ala si altfel. Mai degraba il comprimi ( la tipul asta merge comprimat chiar foarte mult, nu stiu acuma exact de cat e vorba cifric dar te tin la curent daca te intereseaza), poti sa pui un chip, sa iti iei axe came profesionale pe 320grade dar asta presupune rescrierea softului ca altfel risti sa iti traga in trepte de turatie daca ma intelegi adica ba mai prost ba mai bine cand nu te astepti. Poti pune injectoare mai mari si mai sunt o gramada de lucrui care le poti face pentru a castiga putere, nu mai am timp acum sa scriu atata dar banuiesc ca te-am mai lamurit cum stau lucrurile
*


Nu stiam ca turbina baga combustibil...ce-ti mai trebuie injectoare ..daca tot baga turbina...daca nu ai auzit...motoarele din ziua de azi beneficiaza de ajutorul injectiei...Bineinteles, au existat versiuni prin anii `60 la modele de curse care practic foloseau turbina pentru pulverizarea combustibilului...problema este ca ...luau foc la sarcina mica...Sper sa nu te superi.


--------------------
Dacia 1310 - B 06 MGV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tazzz
post 25 Feb 2005, 01:38
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 521
Joined: 26 August 04
From: Iasi - Romania




vreau si eu turbonator d-ala sa aiba golanu meu 115 CP si sa consume 6% in oras in conditii de forja majora 04.gif


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.6 - IS XX TAZ
si aici ar fii semnatura nu? :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMihai
post 25 Feb 2005, 19:22
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 772
Joined: 5 June 03
From: PITESTI




Ciprian M daca te uiti atent la toate posturile mele o sa observi ca am spus ca m-am exprimat gresit.
tazzz daca reusesti tu asa ceva sa ne anunti si pe noi icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Megane III 1.6 16V 110cp Noir Nacre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EvilOne
post 1 Mar 2005, 01:00
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 23 December 03
From: Bucuresti/Alexandria




narcisoi nu pot sa te ajut. Tot ce trebuie sa faci e sa cauti kit turbo pentru motoare Renault 1,4 sau 1,6 (ce ai te pe masina). Trebuie sa fie vreunu pe undeva care a facut asa ceva.


--------------------
Reno Megan Sedan (coaja) 1.6 2008
156
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tazzz
post 1 Mar 2005, 01:45
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 521
Joined: 26 August 04
From: Iasi - Romania




si iti trebuie si o cutie sport...ca daca o pastrezi pe-asta oricum n-ai sa scoti prea mult de la masina wink.gif


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.6 - IS XX TAZ
si aici ar fii semnatura nu? :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
narcisoi
post 5 Mar 2005, 18:48
Post #70


Membru


Group: Members
Posts: 120
Joined: 5 February 05




sad.gif nimeni nu ma ajuta sad.gif merci pentru ideea cu turbonator smile.gif din pacate e o prostie menita sa ia banii americanilor fraieri sa puna botu la asa ceva smile.gif... va rog acordati-mi mai mult credit.. ce credeti ca eu nu am stat pe net nopti intregi cautind solutii ... si am gasit de unde sa cumpar dar... imi imprumuta cineva un CARD acceptat la plati internationale ???? ca astia cind aud de romania fug ca de dracu` ...
Prin iasi pe la dezmembrari nu are nimeni turbine de la VW G60... e cineva de prin bacau/neamt/suceava care se poate interesa ? dau o bere ... sad.gif


--------------------
Reno Fluence 1.5 dci 85 cheala 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zzero
post 5 Mar 2005, 19:03
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 19 July 04
From: Constanta




nu o sa gasesti turbine de G60 pt ca NU EXISTA.G60 are kompresor, antrenat de curea nu de gazele de la evacuare precum turbina.Credeam ca macar atat ai inteles din discutiile de pana acum.Tu ce vrei de fapt????Turbosuflanta sau kompresor???Ca tot nu am inteles...


--------------------
Dacia Solenza - CT-06-VRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_iuly
post 8 Mar 2005, 23:31
Post #72


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 13 February 05
From: Bucuresti




QUOTE(zzero @ 5 Mar 2005, 19:03)
Tu ce vrei de fapt????Turbosuflanta sau kompresor???Ca tot nu am inteles...
*



Pe pagina 2 zicea ceva de genul:
QUOTE
in sfirsit cineva a inteles... corect vreau un compresor actionat de o curea mecanica.... unde se gaseste de cumparat asa ceva in romania ?????????


Deci vrea kompresor.


--------------------
Dacia Logan -
It's nice to be important, but
It's more important to be nice!
------------------------- Scooter
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zzero
post 9 Mar 2005, 13:50
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 19 July 04
From: Constanta




Si mai sus uite ce zicea......
QUOTE(narcisoi @ 5 Mar 2005, 18:48)
Prin iasi pe la dezmembrari nu are nimeni turbine de la VW G60... e cineva de prin bacau/neamt/suceava care se poate interesa ?  dau o bere ... sad.gif
*





--------------------
Dacia Solenza - CT-06-VRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_iuly
post 10 Mar 2005, 23:40
Post #74


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 13 February 05
From: Bucuresti




Mai face omul confuzie. Asa e cand nu cunosti termenii ... smile.gif

zzero, te-ai gandit la un turbocharger sau supercharger pentru SLZ ta? Ar fi unica, din cate stiu ...


--------------------
Dacia Logan -
It's nice to be important, but
It's more important to be nice!
------------------------- Scooter
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zzero
post 11 Mar 2005, 00:07
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 19 July 04
From: Constanta




Turbina este pe drum impreuna cu intercoolerul si restul accesoriilor.
Dar mai intai voi face cateva modificari majore la motorul meu sa vad cum se comporta aspirat, dar impins la maxim.....apoi daca tine voi monta si turbo-ul,impreuna cu Claudiu,inginerul care ma ajuta, si caruia ii multumesc si pe aceasta cale....
Dar nu despre masina mea e vorba aici ci despre Logan cu kompresor sau turbina.


--------------------
Dacia Solenza - CT-06-VRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
narcisoi
post 13 Mar 2005, 11:13
Post #76


Membru


Group: Members
Posts: 120
Joined: 5 February 05




mersi de fault.... il meritam.... mai greseste omu.... dar avind in vedere toata discutia de aici stii ca de fapt NU caut TURBINA..... da na... ce sa-i faci daca vrea omu sa fie rautacios ce pot sa-i fac....
SORRY PT EROARE... ma duc sa-mi tor cenusa in cap sad.gif


--------------------
Reno Fluence 1.5 dci 85 cheala 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zzero
post 13 Mar 2005, 11:17
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 19 July 04
From: Constanta




Stai linistit....nu te luam peste picior.....dar in unele posturi ai spus ca vrei turbina de G60 in altele kompresor....m-am gandit ca poate ai facut vreo confuzie........
Lasa asta....pana la urma ai gasit vreun kompresor pe undeva?
Sunt destul de rare si sa mai fie si in stare buna de functionare, mai greu.Ca sunt de pe masini care au mers cel putin 150 mii de km.Genul motoarelor G60.

This post has been edited by zzero: 13 Mar 2005, 11:17


--------------------
Dacia Solenza - CT-06-VRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zzero
post 13 Mar 2005, 11:25
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 19 July 04
From: Constanta




Sa stii ca e destul de complicata treaba cu montarea unui kompresor, la fel ca si cu turbina......
Trebuie sa scazi raportul de compresie pana in jur de 8 sau 8.5, zic eu.Depinde de presiunea cu care mergi.
Apoi vor trebui alte injectoare, cu debit marit....ca sa faca fata surplusului de aer.Altfel degeaba ii dai aer daca nu ii dai si benzina corespunzatoare.Dar chiar daca faci rost de alte injectoare, va trebui umblat in softul din calculator sa stie ca de la o anumita turatie va trebui sa bage o anumita cantitate de benzina, in functie de cum setezi komresorul.Apoi se vor duce destul de repede cuzinetii, trebuie altii speciali, la fel si segmentii si pistoanele(ar trebui facute unele forjate, speciale) sau luate unele care se potrivesc la bolturi si la dimensiuni de pe un motor turbo de fabrica.
Nu vorbesc de restul modificarilor necesare pt a face kompresorul functional.


--------------------
Dacia Solenza - CT-06-VRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
narcisoi
post 28 Mar 2005, 18:09
Post #79


Membru


Group: Members
Posts: 120
Joined: 5 February 05




sad.gif sad.gif sad.gif m-am lamurit... canci compresor in romania... deci trebuie sa recurg la singura solutie : TURBINA
Apropo... zzero cit te-a ajuns toata distractia ? Am gasit unu pe net care zice ca aduce turbine Garret de la 400 de euro in sus.. da de racire si de montaj nu se ocupa el. 400 de euro turbina e mult sau putin... nu stiu da am un prieten cu un passat 1,8 T si la costat 1000 de euroi o turbina... astea la 400 sa fie oare niste smenuri ???????? sad.gif
As fi indiscret sa intrb tu de unde le-ai comandat ????? wub.gif


--------------------
Reno Fluence 1.5 dci 85 cheala 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
narcisoi
post 28 Mar 2005, 18:25
Post #80


Membru


Group: Members
Posts: 120
Joined: 5 February 05




sad.gif Deci compresor nu gasesc...... turbina da.... de unde rezulta ca trebuie sa fac si eu ce a facut zzero.
Apropo.. se poate o intrebare ... sarumana la matale domnu`zzero.. de unde ati comandat turbina si restul accesoriilor ? Si citi bani ati dat pe ele ?
Raman profund indatorat pentru un raspuns. (narcisfro@yahoo.com)


--------------------
Reno Fluence 1.5 dci 85 cheala 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zzero
post 28 Mar 2005, 23:06
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 19 July 04
From: Constanta




Ti-am dat PM cu toate informatiile.
Bafta!!!


--------------------
Dacia Solenza - CT-06-VRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 22 Apr 2005, 16:07
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Fata de cele spuse de zzero mai trebuie adaugat ca trebuie modificata si geometria galeriei de admisie. Aceasta este calculata pentru a asigura o umplere eficienta cand motorul functioneaza in parametrii pentru care a fost proiectat.

Nu este suficient sa in troduci mai mult combustibil si aer in cilindru daca nu asiguri o omogenizare a amestecului. Vei avea doar o ardere ineficienta si vei consuma inutil o parte din carburant.

La faza cu schimbatul injectoarelor trebuie sa ai mare grija. Un orificiu modificat poate avea ca rezultat ingreunarea picaturilor de combustibil si proiectarea lor in perete. Urmeaza o calare rapida a motorului!


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 23 Apr 2005, 22:56
Post #83


Gangester


Group: Members
Posts: 4.243
Joined: 23 February 04
From: Buzau




narcisoi , tu de ce ai dat 6000 E pe un logan cand cu banii astia luai un bmw e36 325i de prin '93 cu 190 cp ???


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
narcisoi
post 25 Apr 2005, 13:03
Post #84


Membru


Group: Members
Posts: 120
Joined: 5 February 05




HAHA... am vrut sami iau un 328 cu 9000 de euro... da cum spuneam la inceput da cred ca a fost sters postul ala ... AM NEVASTA MAN.... intelegi acu ? tongue.gif


--------------------
Reno Fluence 1.5 dci 85 cheala 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mario1980
post 20 May 2005, 15:47
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 437
Joined: 8 April 05
From: Iasi




Ca sa nu mai citim povesti frumoase, bune de adormit copiii....

-principala piedica in calea supraalimentarii : aparitia pericolului de autodetonatie. Acest pericol creste odata cu cresterea temperaturii amestecului carburant (inca odata atrag atentia celor care si-au pus vestitul cheder sub capota). Se poate contracara prin utilizarea de intercoolere, ( nu de cele montate de marele inginer Gigel in garaj ) dar in general motoarele cu supraalimentare au un raport de compresie mai mic, tocmai din aceasta cauza.
-factorul de amplificare al compresorului este definit de limita de detonatie a motorului. Care dintre voi cunoaste ceva date precise in directia asta?
-motoarele cu injectie pe benzina functioneaza cu un coeficient al amestecului aer/benzina foarte apropiat de 1, din motive legate in principal de normele de poluare (catalizatorul functioneaza cel mai bine in cazul amestecului stoichiometric). Acest lucru se realizea prin corectii aduse duratei de injectie a benzinei, pe baza informatiilor sondei lambda. Asa ca.... cu cit fortati mai mult aer in motor, cu atit se va mari cantitatea de benzina injectata. Pina acum nimic spectaculos, dar s-ar putea ca sa apara... ati ghicit, detonatii. Drept urmare, la fiecare detonatie repetata, se scad de obicei cite 1,5 grade RAC din avans, si de aici: scaderea puterii motorului, consum inutil de benzina, plus efectele detonatiilor ! Daca urmatoarea ardere nu apare detonatie, se creste avansul cu (valoare folosita in general) 0,25 RAC, si tot asa.... pina va apare o alta detonatie si tot asa... se va "bate saua ca sa mearga calul".

Concluzii: un sistem de supraalimentare nu se adapteaza foarte usor, si necesita o cunoastere foarte documentata a parametrilor de functionare ai motorului, si o interfatare corespunzatoare cu unitatea lui de procesare. Ma indoiesc de faptul ca veti gasi pe undeva un dispozitiv de supraalimentare care sa il puteti interfata corect cu motorul in cauza.
Atentie, cu supraalimentare veti obtine o turatie mai mare la aceeasi apasare de pedala, fata de cazul normal, fapt ce va va face sa exclamati "Doamne, ce motor puternic am obtinut ! Ce tare sint !". S-ar putea in realitate sa nu fie chiar toate bune si frumoase. Motorul nu poate fi protejat daca apar detonatiile din cauza supraalimentarii.
Nu vreau sa par absurd, totusi. Nu contest beneficiile unei astfel de operatii, ci atrag atentia asupra faptului ca asa ceva nu se poate face "dupa ureche". Efecte importante se pot simti mai ales la turatii ridicate, pentru care insa, eu m-as multumi cu o priza de aer mai buna.

Titlul topicului ar fi trebuit completat, nu cu "serios" ci cu "este bine?" sau "ce implica?"


--------------------
Dacia Logan dci Preference 2006 - SV ?? ???
Adesea, aproape fiecare om tolereaza prostia celui de linga el, atit timp cit nu ii uzurpa propria prostie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_iuly
post 20 May 2005, 21:43
Post #86


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 13 February 05
From: Bucuresti




Pana la urma cum a ramas?

Trebuie sa gasesti un compresor pe undeva ... Cauta la un Mercedes lovit (stii ca sunt alea cu kompressor pe spate) ... Incearca ... Mai cauta ...

PS: Sa nu pierzi speranta!!


--------------------
Dacia Logan -
It's nice to be important, but
It's more important to be nice!
------------------------- Scooter
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 21 May 2005, 16:29
Post #87


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(mario1980 @ 20 May 2005, 15:47)
-motoarele cu injectie pe benzina functioneaza cu un coeficient al amestecului aer/benzina foarte apropiat de 1, din motive legate in principal de normele de poluare (catalizatorul functioneaza cel mai bine in cazul amestecului stoichiometric).

Aici mie cred ca mi-a dat cu virgula... la coeficientul de amestec... Eu stiam de altul mmuuullttt mai mare.... daca e insa vorba de tensiunea (in volti) pe sonda lambda (amonte, ca la aia aval e mai mica...), atunci valoarea e corecta....


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GolfIII
post 21 May 2005, 21:55
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 506
Joined: 5 April 04




QUOTE
pe sonda lambda (amonte, ca la aia aval e mai mica...), atunci valoarea e corecta
OFF TOPIC
Raportul stoichiometric depinde de benzina folosita. In general el este 14,7:1, dar valoarea lui are o importanta mai mult teoretica decat practica deoarece nu se doreste atingerea acestui raport, ci doar un raport apropiat (depinde de regim, temperatura etc). Tot de dragul adevarului: valoarea returnata de orice sonda lambda se incadreaza intre 0,1-0,9V (de cele mai multe ori) si 0,2-1,1V. Nu am auztit sa existe si alte tipuri de sonde. De asemenea, valoarea de mijloc nu o reprezinta 1V, ci 0,45V. Eventual 1 reprezinta "lambda value". Adica amestec ok, aproape de valoarea stoichiometrica. Prin "coeficient al amestecului aer/benzina foarte apropiat de 1" ma gandesc ca s-a referit la aceasta valoare, desi a scris gresit.
Later edit: Catalizatoulr nu functioneaza foarte bine in cazul raportului stoichiometric, nu au legatura unul cu celalalt. Raportul defineste cantitatea de aer vs. cantitatea de benzina astfel incat arderea sa fie completa, fara sa ramana aer in urma arderii. Motoarele "ecologice" sunt setate cu un amestec ceva mai sarac deoarece surplusul de oxigen este folosit in catalizator in diferitele sale reactii din interior...

This post has been edited by GolfIII: 22 May 2005, 08:37


--------------------
Volkswagen Golf III 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mario1980
post 22 May 2005, 12:05
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 437
Joined: 8 April 05
From: Iasi




QUOTE(GolfIII @ 21 May 2005, 21:55)
OFF TOPIC
Raportul stoichiometric depinde de benzina folosita. In general el este 14,7:1, dar valoarea lui are o importanta mai mult teoretica decat practica deoarece nu se doreste atingerea acestui raport, ci doar un raport apropiat (depinde de regim, temperatura etc). Tot de dragul adevarului: valoarea returnata de orice sonda lambda se incadreaza intre 0,1-0,9V (de cele mai multe ori) si 0,2-1,1V. Nu am auztit sa existe si alte tipuri de sonde. De asemenea, valoarea de mijloc nu o reprezinta 1V, ci 0,45V. Eventual 1 reprezinta "lambda value". Adica amestec ok, aproape de valoarea stoichiometrica. Prin "coeficient al amestecului aer/benzina foarte apropiat de 1" ma gandesc ca s-a referit la aceasta valoare, desi a scris gresit.
Later edit: Catalizatoulr nu functioneaza foarte bine in cazul raportului stoichiometric, nu au legatura unul cu celalalt. Raportul defineste cantitatea de aer vs. cantitatea de benzina astfel incat arderea sa fie completa, fara sa ramana aer in urma arderii. Motoarele "ecologice" sunt setate cu un amestec ceva mai sarac deoarece surplusul de oxigen este folosit in catalizator in diferitele sale reactii din interior...
*


Se doreste obtinerea raportului stoichiometric, intrucit o dereglare chiar in limita a 3% a acestui raport duce la cresterea emisiilor CO sau NOx, ce nu pot fi retinute pentru mult timp in catalizator.
Sustinind ca nu au legatura catalizatorul cu raportul stoichiometric, demonstrezi ca nu prea stii cum functioneaza, sau ce face un catalizator, sau te-a informat cineva gresit. Apropo de "motoarele ecologice", la care motorul functioneaza cu un amestec mai sarac, cred ca vorbesti despre MOTOARE DIESEL, care dupa cite stiu eu deocamdata n-au catalizator, dar acest lucru (functionarea cu exces de aer) se intimpla din totdeauna si nu din motive ecologice. Arderea cu exces de aer nu asigura reducerea poluarii, ci dimpotriva, determina o ineficienta crescuta a catalizatorului (numai in cazul propulsoarelor pe benzina).
Raportul stoichiometric in general este 14,7:1, dar eu vorbesc de coeficientul amestecului de aer/benzina care are valoarea 1 in cazul raportului stoichiometric, <1 pentru exces de benzina, si >1 pentru exces de aer. Coef. se noteaza uneori cu "landa" (nu lambda). Sint inginer electronist, nu-mi spuneti ca am confundat tensinea de iesire a sondei lambda cu acel coeficient.
Tot de dragul adevarului, coeficientul de amestec se permite sa atinga valori de 0,95 si chiar pina la 0,9 (exces de benzina), doar in cazul subrutinei de sarcina plina a programului motorului, adica atunci cind ii dai blana pina la capat, pentru ca aici este zona de cuplu maxim.
Poate nu stiti, dar s-a incercat proiectarea de motoare pe benzina cu amestec saracit si stratificat, pentru a scadea consumul, insa au venit normele de poluare, care au zadarnicit lucrurile in directia asta.

This post has been edited by mario1980: 22 May 2005, 12:07


--------------------
Dacia Logan dci Preference 2006 - SV ?? ???
Adesea, aproape fiecare om tolereaza prostia celui de linga el, atit timp cit nu ii uzurpa propria prostie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 22 May 2005, 19:49
Post #90


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Mea culpa, datorata unei intelegeri defectoase a ce a vrut sa zica mario1980.
Ce am inteles eu pana la urma: se noteaza coeficientul lambda(landa sau cum o fi...) cu 1 pentru raportul aer/benzina 14,7:1. (λ=1 pentru aer:benzina = 14,7:1)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 07:48
Forum Renault