DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Se poate Supercharger pe logan ?, SERIOS

GolfIII
post 23 May 2005, 11:24
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 506
Joined: 5 April 04




Intai de toate as vrea sa va previn ca sunt OFFTOPIC. Poate face cineva putin ordine. In al doilea rand as vrea sa lamuresc cateva lucruri:
1. Am intervenit deoarece am considerat ca ai fost gresit inteles (desi aveau tot dreptul s-o faca, deoarece te-ai exprimat gresit);
2. Nu am facut nici o clipa vreo referire la motorul diesel, asa ca nu vad cum ai presupus ca vorbeam de el.
3. Nu cred ca am demonstrat nimic, cu atat mai putin ca nu as stii cum functioneaza un catalizator.Te cam grabesti cu concluziile...
4 Faptul ca ai auzit de motoarele cu injectie stratificata, directa, diesel etc. nu are nici o relevanta pentru discutia noastra. Neimportant este si faptul ca esti electronist, pana si tu poti gresi...
QUOTE(mario1980 @ 22 May 2005, 12:05)
Se doreste obtinerea raportului stoichiometric, intrucit o dereglare chiar in limita a 3% a acestui raport duce la cresterea emisiilor CO sau NOx, ce nu pot fi retinute pentru mult timp in catalizator.
Sustinind ca nu au legatura catalizatorul cu raportul stoichiometric, demonstrezi ca nu prea stii cum functioneaza, sau ce face un catalizator, sau te-a informat cineva gresit.
*

Pai hai sa vedem cine are dreptate. In urma arderii se elimina urmatoarele gaze mai putin poluane (chiar deloc):
Apa (H2O) - obtinuta in urma arderii
Azot (N2)
Dioxid de carbon (CO2) - obtinut tot in urma arderii

Urmatoarele sunt poluante:
Monoxidul de carbon - in urma arderii benzinei
Hidrocarburi - din cauza benzinei nearse
Oxizii de Azot (mai sunt cunoscuti si sub denumirea de NOx - aka noxe) - apar datorita temperaturilor mari din camera de ardere care determina combinarea atomilor de N cu cei de O2. Intr-adevar, la o prima vedere, amestecul saracit duce la marirea emisiilor de noxe. Spuneam mai devreme ca nu se doreste atingerea raportului stoichiometric, ci doar un amestec ceva mai sarac (ex. 15:1), deoarece oxigenul este folosit in catalizator. Pentru oxidarea monoxidului de carbon este necesar... ai ghicit oxigenul.
2CO + O2 => 2CO2 Gresesc? De unde crezi tu ca vine acest oxigen? Iti inchipui ca atasata de catalizator este o butelie de oxigen? Acest lucru se datoreaza tocmai faptului ca amestecul este putin saracit...

Sfat: Pe viitor incerca sa cauti informatii pe net dupa urmatoaree cuvinte cheie: lambda value (si nu landa cum spui tu ca e corect wink.gif ), astfel vei gasi informatii cu duiumul, de genul:
QUOTE
This sensor tells the engine computer how much oxygen is in the exhaust. The engine computer can increase or decrease the amount of oxygen in the exhaust by adjusting the air-to-fuel ratio. This control scheme allows the engine computer to make sure that the engine is running at close to the stoichiometric point, and also to make sure that there is enough oxygen in the exhaust to allow the oxidization catalyst to burn the unburned hydrocarbons and CO

QUOTE
With greater particularity still, the present invention is directed to that portion of the above-noted field which is concerned with the provision of a sensor for accurately sensing the air/fuel ratio of a combustion mixture by changing an electrical characteristic in response to changes in the partial pressure of oxygen present in the exhaust gases resulting from the combustion process where the air/fuel ratio for the combustion mixture is to be maintained at a value in excess of the stoichiometric value


QUOTE
Excess Air is defined as the amount of air in excess of the stoichiometric amount. It is common to use more air than the stoichiometric amount in the combustion chamber. It increases the chances of complete combustion. Excess air can also be used to control the temperature of combustion chamber and emissions
Care ajuta la scaderea noxelor, remember?

QUOTE
Lambda describes an equivalence value in percentage of the chemically correct air-to-fuel ratio for any type of fuel. If the air fuel ratio measured in the exhaust pipe of an engine is at the chemically correct (stoichiometric) ratio of air-to-fuel, lambda is equal to 1.0. In the case of gasoline, lambda 1.0 is equivalent to 14.7:1 air-to-fuel. Lambdas less than 1.0 indicate the engine is running richer than stoichiometric, while lambdas greater than 1.0 indicate a lean mixture. If we measure a lambda value of 1.06 and we want a lambda value of .95, we simply increase the fuel delivered to the engine (pulsewidth) by 11 percent. This will place us exactly at .95 lambda. By using the Lambda Was or the Quick Lambda functions a tuner can quickly shape the fuel table to match the engine's exact requirements. In addition, the W Lambda function copies the Quick Lambda value to the sites immediately to the right and up above to help keep the fuel table variance from one site to another at a minimum


[URL=http://www.faqs.org/faqs/autos/gasoline-faq/part2/]
http://www.faqs.org/faqs/autos/gasoline-faq/part2/[/URL]
[URL=http://www.motec.com/definitions.htm]
http://www.motec.com/definitions.htm[/URL]
http://auto.howstuffworks.com/catalytic-converter.htm


--------------------
Volkswagen Golf III 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mario1980
post 24 May 2005, 15:22
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 437
Joined: 8 April 05
From: Iasi




QUOTE(GolfIII @ 23 May 2005, 11:24)
Intai de toate as vrea sa va previn ca sunt OFFTOPIC. Poate face cineva putin ordine. In al doilea rand as vrea sa lamuresc cateva lucruri:
1. Am intervenit deoarece am considerat ca ai fost gresit inteles (desi aveau tot dreptul s-o faca, deoarece te-ai exprimat gresit);
2. Nu am facut nici o clipa vreo referire la motorul diesel, asa ca nu vad cum ai presupus ca vorbeam de el.
3. Nu cred ca am demonstrat nimic, cu atat mai putin ca nu as stii cum functioneaza un catalizator.Te cam grabesti cu concluziile...
4 Faptul ca ai auzit de motoarele cu injectie stratificata, directa, diesel etc. nu are nici o relevanta pentru discutia noastra. Neimportant este si faptul ca esti electronist, pana si tu poti gresi...

...ai ghicit oxigenul.
2CO + O2 => 2CO2 Gresesc? De unde crezi tu ca vine acest oxigen? Iti inchipui ca atasata de catalizator este o butelie de oxigen? Acest lucru se datoreaza tocmai faptului ca amestecul este putin saracit...

Care ajuta la scaderea noxelor, remember?
[
*



Iarta-ma ca m-am implicat in dicutia asta poate prea personal si sincer nu vreau sa ofensez pe nimeni. Imi dau seama ca am fost putin vanitos, dar:
-coeficientul amestecului aer-benzina se noteaza intr-adevar cu "landa", si nu are decit urmatoarea legatura cu "lambda" : cind acest coeficient atinge valoarea 1 se spune ca "a atins valoarea lambda" ("valoarea lambda a amestecului" si "raport stoichiometric" sint una si acelasi lucru). Sper ca de data asta m-am facut inteles. tongue.gif
-motoarele pe benzina functioneaza intr-o continua modificare a acelui coeficient de la exces aer la exces benzina si invers, dar in limite mai mici de 1%. De aici provine oxigenul necesar reactiilor din catalizator. Oxigenul poate fi "stocat" efectiv, intr-un catalizator functional...
-emisiile poluante au caracter contradictoriu: la exces de aer cresc concentratiile de oxizi de azot:, iar la exces de benzina cresc cele de monoxid de carbon. Ele trebuie mentinute intr-un fragil si greu de obtinut echilibru, pentru functionarea optima a catalizatorului, adica prin amestecuri aproape stoichiometrice.
-am presupus ca poate ai citit ceva despre diesel, deoarece (cel putin in Europa), motoarele pe injectie de benzina merg cu rapoarte stoichiometrice, si numai diesel-urile se pot bucura de excesul de aer.
-nu tot ce circula pe net este adevarat, sau utilizabil intr-un caz anume. Excesul de aer NU asigura reducerea emisiilor poluante. Astea sint povesti.
-nu caut pe internet, am invatat in facultate lucrurile astea.

Inca odata: imi pare rau daca te-am ofensat in vre-un fel...

This post has been edited by mario1980: 24 May 2005, 16:14


--------------------
Dacia Logan dci Preference 2006 - SV ?? ???
Adesea, aproape fiecare om tolereaza prostia celui de linga el, atit timp cit nu ii uzurpa propria prostie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 24 May 2005, 16:05
Post #93


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Asta cu concrentratiile de aer ar trebui cred sa caut un grafic, ca e f. interesant...

Na, ca l-am gasit...

This post has been edited by klaus: 24 May 2005, 16:11

Attached thumbnail(s)
untitled.JPG ( Size: 25.67k ) Number of downloads: 280


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GolfIII
post 25 May 2005, 19:31
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 506
Joined: 5 April 04




mario, in cea mai mare parte sunt de acord cu tine, iar in partile in care nu sunt, nu conteaza, ca oricum nu sunt importante smile.gif. Stiu ca un amestec sarac duce la cresterea noxelor, tocmai din acest motiv am spus ca amestecul trebuie pastrat in apropierea raportului stoichiometric.Si stai linistit, nu s-a suparat nimeni.
@Klaus, intr-adevar interesant grafic.


--------------------
Volkswagen Golf III 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vip3r
post 17 Aug 2005, 14:39
Post #95


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 24 July 05




Ma am inteles eu ceva din cate am citit eu ... Dar parerea mea e ca un motor care a fost facut sa consume putin si sa nu bage un copil mic si bagajele din spate in masina din spatele tau ... nu are rost sa fie chinuit cu asa ceva ...

TOTUSI ... un alt motor luat de la dezmembrari ... (cel care vine pe masina tinut in garaj ... ) ar putea sa iti dai caii care ii vrei tu pentru adrenalina ... chiar mai multi ... sau daca ai in jur de 2000 iti cumperi un opel gsi cu care sigur o sa te faca sa lasi loganu sa se puna prafu pe el ... chiar daca e din 86 (din experienta proprie )



P.S - sunt la liceu ....


--------------------
una noua Fast ... - B-763987
Of All the things I lost , I miss My mind The Most ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius
post 18 Aug 2005, 08:10
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 13 October 03
From: Bucuresti




QUOTE(Vip3r @ 17 Aug 2005, 15:39)
P.S - sunt la liceu ....
*


Esti sigur ? blink.gif


--------------------
ex Dacia ex Solenza ex 2003 Clima - ex 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 25 Aug 2005, 10:57
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(Bogdan_F @ 24 Feb 2005, 09:00)
http://www.turbonator.com/index.html

uitati aici un link interesant
*



De curand citesc cu mult interes si sectiunea Logan, eu fiind activ mai ales la CLT. Acesta in ideea ca poate voi reusi si eu sa imi iau unul (desi nu nelamuririle tehnice ci cele financiare ma ca strang de la aceasta investitie). As vrea insa sa atrag atentia asupra unei mici inadvertente, sau mai bine zis "sa dam Cezarului - strict- ce este al Cezarului" :
Linkul de mai sus s-ar putea sa fie una din "Imbunatatirile" posibile la Logan. Initial acum un an cand citeam siteul de mai sus am ras cu lacrimi, ca si voi , atentie ei nu va arata practic turbonatorul acolo caci daca ati sti ce face il face-ti singuri. Poaza este un hoax ! nu exista motoare senzori sau alte prostii. De asemenea castigul de 10-35 de Cai Putere este mult exagerat (asa se face in marketing). Totusi principiul turbonatorului functioneaza si se simte (in speta de exemplu la dacia cu carburatie la peste 2000 de ture masina este mai elastica acceleratii, mai rapida).
De altfel problema mea este ca nu cunosc efectiv geometria constructiva a zonei de admisie a motoarelor pe injectie (am deschis un topic nou unde va cer ajutor celor ce eventual au documentata pt. a incerca o adaptare de acest gen).


--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mini-Teknikus
post 10 May 2006, 20:26
Post #98


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 15 June 05




DA SE POATE. Este pe masina mea excl.gif
Daca esti interesat (narcis), scrie-mi la miniteknikus2000@yahoo.com. ph34r.gif

Respekt pt cei ce povesteau de detonatii. Unii se pare ca stiu ce vorbesc, dar nu stiu cum se pot evita wink.gif

Attached thumbnail(s)
compresor.jpg ( Size: 18.75k ) Number of downloads: 477


--------------------
Dacia SuperNova - b-15-vol
Daca ai succes nu inseamna ca esti inteligent, ci doar ca o persoana inteligenta ti-a facut reclama...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 10 May 2006, 20:43
Post #99


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




pe ce masina ai pus cestia aia


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amedeus
post 10 May 2006, 21:16
Post #100


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




Pai nu ai recunoscut Loganul ? Se vede suportul motor, farul, e mutat filtrul de aer si bobina de inductie. (asta din cat se vede in poza)


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
STI
post 10 May 2006, 21:30
Post #101


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 25 May 05




Solenta are suportul pentru capota pe oala din dreapta....in concluzie ce poate fi ? Felicitari pentru ce ai facut , de unde ai luat taoata instalatia?


--------------------
Dacia Logan Prestige
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VLAD_85
post 11 May 2006, 09:23
Post #102


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 24 September 05




Masina din poza este o Supernova care avea pus un motor de 1.6 90 cp luat de pe un Renault Megane(primul model) si era masina unui tip care lucra la Borla in Bucuresti.Oricum poza este veche pt ca asta vara am fost eu pe la Borla si tocmai montase motorul pe o Supernova rosie,in fine ce e cel mai important este ca motorul cica avea aprox. 130-140 cp.


--------------------
DACIA LOGAN 1.6 - CL-53-CAT
Logan 1.6 8v::WOLFRACE::MARANGONI::BORLA::AROSPEED::JR::NGK::DIMSPORT::VOGTLAND::ZENDER::A
LPINE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mini-Teknikus
post 11 May 2006, 11:37
Post #103


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 15 June 05




QUOTE(VLAD_85 @ 11 May 2006, 10:23)
Masina din poza este o Supernova care avea pus un motor de 1.6 90 cp luat de pe un Renault Megane(primul model) si era masina unui tip care lucra la Borla in Bucuresti.Oricum poza este veche pt ca asta vara am fost eu pe la Borla si tocmai montase motorul pe o Supernova rosie,in fine ce e cel mai important este ca motorul cica avea aprox. 130-140 cp.
*



Well Vlad, inseamna ca ne cunoastem.. biggrin.gif Eu nu am facut poze cu masina mea, asa ca am pus poza cu masina lui Eugen. Motorul acum este de 1.4, la cel de 1.6 a fost gresit rap de compresie 251.gif


--------------------
Dacia SuperNova - b-15-vol
Daca ai succes nu inseamna ca esti inteligent, ci doar ca o persoana inteligenta ti-a facut reclama...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amedeus
post 11 May 2006, 21:26
Post #104


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




QUOTE(STI @ 10 May 2006, 22:30)
Solenta are suportul pentru capota pe oala din dreapta....in concluzie ce poate fi ? Felicitari pentru ce ai facut , de unde ai luat taoata instalatia?
*


Da, scuze, am avut anterior SN si le-am incurcat (arata familiar), acum mi-am dat seama ca suportul de capota e pe partea opusa la Logan si farul cred ca se vede altfel decat in poza aceea.

This post has been edited by Amedeus: 11 May 2006, 21:28


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
abi0968
post 27 May 2006, 21:29
Post #105


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 27 May 06




QUOTE(lolman @ 6 Feb 2005, 01:05)
Eu sunt din Iasi si nu iti stiu Loganul. Poate pui niste poze si/sau vii la intalnirile de sambata ca sa vedem cu totii ce ai modificat pe la el.
*




Daca e posibil as vrea sa stiu mai multe despre aceste intilniri de simbata.... la Iasi... plsss! Scuze ca nu sint in topic...


--------------------
Dacia Logan 2005 - IS 05 JIF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 12:18
Forum Renault