DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> PLanetara stanga defecta, se schimba pe garantie?

smar2
post 25 Jan 2007, 12:24
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 13 December 04
From: Germania




Acum vreo 4 luni am avut un accident interesant, in urma caruia a trebuit de schimbat destul de mult prin partea fata stanga, pe la articulatii, amortizor, etc.

Acum 2 luni imi ridic masina din service, mergea frumos, multam fain, la revedere.

Acum 2 saptamani incepe sa se auda un zgomot regulat, ritmic, dependent de viteza masinii la virajele mai stranse daca acceleram in acelasi timp. Mai tarziu avea sa aflu ca asa face planetara cand incepe sa moara.

Ieri am fost la revizia de 60.000 km, si le-am semnalat si problema cu pacanitul planetarei. Am facut drive-test cu ea, au urcat-o pe rampa, au constatat defectul.
DAR... cica lipsea nustiuce colier, si ca urmare s-a scurs vaselina, si deci nu e acoperita de garantie. Au sunat si la Pitesti, si acelasi raspuns.

Intrebarea mea e: daca era o problema cu lipsa colierului ca urmare a accidentului, de ce nu mi s-a spus la momentul respectiv, ca oricum era acoperit de asigurari. Acum, eu ce vina am ca masina nu a fost reparata complet , mai ales ca reparatia a fost la acelasi service unde am fost si cu revizia, si cu garantia...

Stie cineva ce e de facut? Multumesc.


--------------------
Dacia Logan MCV Laureate 1.6MPI - HSK-.....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mad_voly
post 25 Jan 2007, 13:03
Post #2


Daca Ai Cap Ia-ti Alta


Group: Members
Posts: 547
Joined: 8 October 05




Daca spui ca reparatia a fost facuta la acelasi service unde iti faci de obicei revizia atunci nu ai decat sa te duci peste ei si sa le faci scandal. Sau eventual sa le spui cu frumosu cum sta situatia, ca tu nu ai nici o vina, sa te caute eventual intr-o baza de date in care sa arate ca ai facut reparatia la ei ( asta daca se poate evident) sau eventual daca ai ceva acte referitoare la pagubele de atunci.

Oricum, daca ti-au schimbat planetara dupa accident, chiar daca faceai raliuri , tot nu avea cum sa se strice dupa doar 2 luni


--------------------
Opel Insignia 2011 Ecoflex - b 01 ccc
"Cu totii traim sub acelasi cer, dar nu avem toti acelasi orizont. "
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 25 Jan 2007, 13:51
Post #3


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




nu te lasa pacalit...atata timp cat nu dovedesc ca ai umblat TU (sau altcineva) la masina, nu iti pot refuza garantia... cu atat mai mult cuc at service-ul e acelasi... ameninta-i cu datul in judecata si plangere la ANPC, atat pentru lucrarea anterioara cat si pentru garantie...practic o greseala a lor o invoca tot ei acum pentru a nu-ti repara masina pe garantie... pana una-alta, primul pas e sa-i pui sa-ti dea scris ca nu face obiectul garantiei si motivatia, justificandu-ti cererea prin dorinta de a ii da in judecata pentru incalcarea contractului de garantie... clema aia putea sa si cada, iar asta tine tot de calitatea piesei, deci tot de garantie.

P.S. realitatea este ca acea clema ar trebui inlocuita la fiecare interventie, ceea ce cei de la service nu fac, deoarece nu au cleme ca piesa de schimb... ca urmare, o pun tot pe cea veche, care nu-si mai indeplineste rolul la fel de bine... la tine ori nu au mai pus-o deloc deoarece au rupt-o la demontare, ori au pus-o si a cazut... iar tu, ca otrice client de buna credinta ai semnat ca totul e ok la iesirea din service... dar tocmai pentru astfel de cazuri exista termenul de viciu ascun... ori ina cest caz poti invoca un viciu ascuns, produs sau favorizat de reparatia ulterioara!


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
smar2
post 25 Jan 2007, 14:54
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 13 December 04
From: Germania




Dupa demontarea planetarei, pe langa ca era uzata, cei de la garantie au spus ca era si "putin indoita", ca in urma unui accident. Evident ca am confirmat ca fusese un accident, cu atat mai mult cu cat chiar la ei in service facusem reparatia.

Dar pana la urma a cui e responsabilitatea sa identifice toate defectele cauzate de accident? Daca e responsabilitatea mea, atunci au dreptate, si nu intra pe garantie. Dar banuiesc ca e treaba service-ului sa-mi identifice toate problemele. In cazul acesta, nu tot a lor e vina pentru defecte ulterioare cauzate de neglijjenta lor?

E aceeasi situatie ca atunci cand ma duc la service la revizie, si uita sa imi puna filtrul de aer, de ex. Plec de acolo si dupa cateva zile se strica motorul. Nu e vina mea, evident, deci se repara ori pe garantia de fabrica a masinii, ori pe garantia lucrarii pe care mi-au facut-o.

p.s. pt mad voly: la reparatia de acum 2 luni, nu a fost schimbata planetara. probabil s-a crezut ca nu e necesar, sau ca "merge si asa"...

This post has been edited by smar2: 25 Jan 2007, 14:57


--------------------
Dacia Logan MCV Laureate 1.6MPI - HSK-.....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 25 Jan 2007, 15:08
Post #5


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Daca e indoita, adica a suferit in urma accidentului si nmu s-a constatat atunci, acum nu mai poti face nimic... in acest caz ar fi responsabilitatea constatatorului de la asigurari... oricum, la final ai semnat ca nu mai ai pretentii de despagubire... acum ar fi greu sa-ti mai accepte asiguratorul ceva...

pana la urma o planetara nu cost chiar o avere... nu stiu ce te-ar costa mai mult (in bani, timp etc.), sa te certi cu asiguratorul si/sau service-ul sau sa scoti bani din buzunar...

cred ca ar trebui sa ceri oricum o nota de constatare de la service, inc are sa scrie ca planetara e indoita si cu urme de accidentare de la acccidentul anterior (adica piesa a cedat mai tarziu fiind afectata de acel accident=viciu ascuns) si ca nu face obiectul garantiei... apoi mergi la asigurator si vezi da poti obtine remedierea pe dosarul de dauna al accidentului (afla de la service daca s-a platit dosarul...ca daca nu, poate mai ai vreo sansa)...bafta!


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
smar2
post 25 Jan 2007, 15:29
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 13 December 04
From: Germania




Hmmm... o planetara plus manopera aferenta e cam 1000-1050 RON. Sa zicem ca nu e un capat de tara sa scot banii astia din buzunar.

Dar intrebarea care ramane este: nu e responsabilitatea service-ului sa faca o verificare amanuntita a pieselor susceptibile a se fi stricat? ca pana la urma, mi-a schimbat cam toate articulatiile de pe stanga, plus amortizorul, plus inlocuit aripa exterioara, aripa interioara, etc...

Cu alte cuvinte, dupa ce o scot de la o reparatie, trebuie sa o fac eu bucatele, sa ma asigur ca nu au uitat aia nimic nereparat? De-aia e service, ca (teoretic) se pricep la masini... iar cand plec de acolo, ar trebui sa plec cu certitudinea ca totul e ok... ceea ce nu a fost cazul acum...

p.s. mersi mult pt lamuriri lui AL


--------------------
Dacia Logan MCV Laureate 1.6MPI - HSK-.....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 25 Jan 2007, 22:35
Post #7


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




Daca chiar vrei o planetara pentru modelul cu ABS, contacteaza-ma in PM. biggrin.gif
Oricum, au fost niste imputiti pentru ce ti-au facut in service, cu siguranta se putea observa usor ca si planetara era avariata, nu stiu care a fost problema, oricum era usor de schimbat avand in vedere ca deja fuzeta era demontata.

This post has been edited by prody: 25 Jan 2007, 22:38


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 10th May 2024 - 18:51
Forum Renault