DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Masini frantuzesti vs. nemtesti, Na de comentati aici un citat...

fizzo
post 24 Mar 2006, 13:50
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 2 July 05




Rog moderatorii sa inchida topicul fiindca discutiile sunt inutile.
Si germancele si frantuzoaicele sunt bune fiecare e liber sa-si aleaga ce vrea, dupa buzunarul si poftele lui.
Evident ca daca vrei sa fii cu "staif" iti alegi o masina nemteasca sau japoneza, altfel eu cred ca frantuzoaicele isi fac bine treaba in segmentul lor.
Eu cred ca in cativa ani (2-4 ani) francezii vor intra si ei puternic pe segmentul premium si aici ma refer la Renault care este sublim dar lipseste cu desavarsire din aceasta clasa, esecul Vel Satis este mai mult decat concludent.
Comparand o germanca cu o frantuzoaica, la momentul asta, e ca si cum ai compara o frantuzoaica cu o italianca! Scuze pt iubitorii de masini italienesti!
Mergeti linistiti cu masinutele voastre, indiferent de marca, atentie la drum si la vietile voastre si sa fiti sanatosi!


--------------------
Dacia Logan Preference 1.4 - B-43-BGJ
I might look stupid, but when i look around, i still have hope.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stavreschi
post 24 Mar 2006, 14:02
Post #62


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 13 February 05
From: GALATI




Poate parea cam prea personal ce va spun, dar...
Daca ma intrebi si sculat din somn.. am sa iti spun, din obisnuinta, ca vreau o masina germana. Am inceput in viata sa conduc un VW, al parintilor.... aia da masina... era din 1964 si ai mei au cumparat-o in 1972... pana prin 1989 sad.gif sad.gif cand au vandut-o, nu a facut decat sa mearga... de aia li s-a dus buhul nemtilor... au facut din broasca "volks" masina de masina...
Acum, am 2 cunostinte care au VW passat 1,9 Tdi, la amandoua acelasi defect, s-a prajit turbina. La unul dintre ei mi s-a parut normal, isi facuse tunning si se fugarea cu alul pe sosea..., dar celalat, era om sanatos la cap si cu toate astea sa ars elegant si atat (noroc ca asta era in garantie!)
excl.gif excl.gif excl.gif Am vrut sa scot in evidenta faptul ca mi se pare anormal ca sa cunosc 4-5 persoane care au VW passat si 2 dintre ele sa aiba un asemenea defect.
pai tot prin anii 80 erau 6-8 broaste in tot Galatiul, si normal ca ne stiam intre noi. Cum Dumnezeu de nu erau defecte din astea, MAJORE la masinele alea si care erau si vechi...
Masinile franceze in mod sigur au crescut enorm la capitolul fiabilitate, sau poate au scazut numai astea germane... laugh.gif laugh.gif laugh.gif nu pot raspunde la o asemenea intrebare, insa la capitolul imagine exterioara si interioara, nu as da nici o masina franceza pe una germana...
Ma gandesc de ex. la Vel Satis, sau Megan 2 care sunt niste bijuterii ca aspect sau Peugeot 407 care imi da fiori din cauza botului ala de rechin....
Eu concluzionez ca suntem inca tributari unor pareri si impresii care devin cu timpul religii, si nu numai noi romanii ci toti de peste tot.


--------------------
dacia Logan 1,6 l GTI - Gl xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GolfIII
post 24 Mar 2006, 14:21
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 506
Joined: 5 April 04




Nici VW nici Renault nu fabrica turbine (de nemti sunt sigur, de francezi mai putin). Chiar daca soferul a fost cumpatat (poate prea cumpatat) nimic nu ne poate spune cum a intretinut acea masina. la europeni etse magia dieselului insa foarte putini dintre ei stiu cum trebuie exploatat corect un motor cu turbina. Defectele la turbina apar datorita exploatarii defectuoase, nu conteaza daca esti un vitezoman sau nu.

Daca 2 din 4-5 masini VW ar avea probleme la turbina, topicul asta ar fi total inutil. toata lumea ar stii cum sta treaba cu fiabilitatea. Potrivit JDPower (parca), diferenta de fiabilitate dintre un Passat (clasat sub medie) si Avensis (printre fruntasi) a fost de 6%.
Majoritatea problemelor la Passat erau legate de multilink (suspensie)...

Despre Megane nu te-as contrazice, desi la inceput mi s-a parut urata acum nu mi se mai pare, desi nu-mi place in mod deosebit
Despre Vel Satis... wacko.gif rar poti vedea o masina mai aiurea, din toate punctele de vedere...

This post has been edited by GolfIII: 24 Mar 2006, 14:23


--------------------
Volkswagen Golf III 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 24 Mar 2006, 14:32
Post #64


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Daca francezii ar face o masina gen Audi A6 ar cumpara-o oare vreun client de A6? Nu cred! De-aia au facut ceva diferit. S-au pacalit cu Vel-Satis fiindca masina nu e premium din toate punctele de vedere si anume: motoarele sunt cam slabe, si cam mici, nu ai motor de 4 litri, nu puteri peste 250CP.
Daca as avea de ales intre un Vel-Satis si la aceeasi bani un Avensis sau un Audi A4, as lua AUDI-ul sau Toyota.
La pretul unui Polo iti poti lua un Megane si atunci in opinia mea merita sa iei Renaultul, la fel la pretul unui Audi A3 iti iei un Renault Laguna dar in segmentul premium e mai importanta imaginea decat masina in sine.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 25 Mar 2006, 09:37
Post #65


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(pedrovl @ 24 Mar 2006, 09:39)
6. Cat costa sa intretii un Audi
*


Iti spun eu cit ma costa: trebuie sa merg cu el la reviziile obligatorii, trebuie sa ii pun lichid de spalat geamul, trebuie sa ii pun benzina tongue.gif, din cind in cind s-a mai ars cite un bec (merg tot timpul cu faza scurta aprinsa de vreo 10 ani), i-au fost schimbate placutele de frina pe spate dupa... 112,000 km excl.gif (cele pe fata sint inca bune si sint cele cu care a venit masina din fabrica) si... cam atit.

O revizie e mai ieftina decit la Renault, asta pentru cultura ta generala... smile.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 25 Mar 2006, 09:43
Post #66


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(fizzo @ 24 Mar 2006, 12:50)
Rog moderatorii sa inchida topicul fiindca discutiile sunt inutile.
*


Daca tie ti se par discutiile inutile, nu mai citi topicul si mai ales NU MAI POSTA IN EL.

Atita timp cit discutiile se poarta intr-un mod decent, topicul NU va fi inchis. Iar daca cineva va calca "pe linga", va "suferi" rigorile regulamentului, fara sa ii afecteze pe ceilalti.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BAC
post 26 Mar 2006, 00:34
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 450
Joined: 1 September 04
From: Reghin




Eu am avut Renault 21('87), Mercedes W123('81) si acum Opel Astra(2001). Sunt masini din ani diferiti si clase diferite ca sa poate fi cumparate. Dupa ce am vandut Renaultul, aveam nevoie urgenta de bani(efectiv l-am vandut pe strada fiind abordat de cumparator), mi-a fost greu sa aleg alta masina de 2000 euro care sa-mi placa. Peugeot 405 era prea scump, VW Santana(varianta de berlina a Passatului) si Audi 80, toate de prin '86 aveau un interior urat, schimbatorul de viteza "dezaxat" fata R21 iar la Audi faceai muschi ca sa apesi ambreiajul. Golful era prea mic si tot urat. Vroiam sa ma simt si bine la volan. Eram gata sa i-au un alt R21 dar din '91(arata mult mai bine decat fosta masina) insa mi-a fost suflat. Asa ca m-am orientat catre Cobra, o masina arhicunoscuta de mine. Evident la masinile SH cu asemenea state, peste 13-14 ani de care vorbesc, conteza foarte mult felul in care a fost ingrijita de proprietarii anteriori si de conditiile de exploatare. Totusi poti sa-ti dai seama de acele caliatati constructive, dincolo de starea tehnica la un moment dat. Renaultul 21 sta bine la capitolul tapiteria, spatiu(podeaua e plana, usor de curatat), comoditate si cutie de viteza. Eu spun ca acea cutie de viteza(usurinta si ghidare) era peste colegele de generatie ala masinilor din aceasi clasa, am mai condus un Opel Vectra din '92, Peugeot 309 din '87 si se situeaza la acelasi nivel cu modelele pana in 2000. Mercedesul, ce sa zic, poate fi detronat doar de un alt Mercedes mai nou. A fost si ramane pt. mine cea mai solida masina cu cel mai bun tren de rulare, mai bun decat al multor masini actuale inclusiv Opelul actual sau Sckoda Octavia. Nu am condus, din pacate un Renault Megane sau Laguna. Am fost doar pasager intr-o Laguna din '88. Stiu insa(am si citit si am si observat) ca incepand cu Laguna calitatea la Renault a crescut mult. La ora actuala cred ca diferentel sun minore, si sunt subiective, in functie de ce-si doreste fiecare. Care masina e mai buna, cea care are fiabilitatea mai mare? Nu cred, e o suma de caracteristici care se adauga fiabilitatii. In toate trebuie sa fie un echilibru. Si ca tot se vorbeste de un ascendent calitativ al Opelului, eu pot sa afirm ca am ramas placut impresionat, nu ma asteptam sincer sa stea asa de bine(nu o spun pt. ca sa-mi laud masina). Avem la lucru o groaza de Sckode Octavia si nu stau asa de bine cu tinuta si ergonomia interioara. Au mai mult spatiu, atat. Ca si usurinta in condus e mai bun Opelul. Mai multe detalii cu privire la intrebarea din topic, pot aflate si pe site-ul www.carsurvey.org., eu m-am consultat inainte de a alege masina.


--------------------
ex. Opel ex.Vectra C 2007 OPC line - MS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bodel
post 26 Mar 2006, 01:34
Post #68


rege`n tara orbilor


Group: Members
Posts: 217
Joined: 2 April 04
From: Bucuresti




Nu vreau sa ma iau in bete cu nimeni, dar vad ca nimeni nu pune accent pe costurile de intretinere. Din proprie experienta spun ca masina mai scumpa ca intretinere decat Renaultul nu am avut, am schimbat distributia la R Laguna 1.9dci numai pe rola intinzatoare am dat 70 RON + 40RON cureaua ca sa nu vb de piese de articulatii; la VW Sharan 1.9 TDI cu 90 RON toata distributia cu tot cu pompa de apa. La Opel Vectra-Astra motor 2.0 si 2.2dti distributie lant costuri 0.
Ca finisari interioare la modelele medii nu se compara cele nemtesti cu cele Renault (made in Turkey)cand am vazut Megane-ul Sport cat de penal e realizat in interior, mai prost la finisaje decat o berlina.
Majoritatea romanilor inclusiv eu am condus Dacia si intr-un fel sau altul suntem indoctrinati de Renault si masinile frantuzesti. Singurul model de Renault care este mai adevarat decat o masina nemteasca (VW Sharan) este Grande Espace-ul jos palaria ptr el.


--------------------
dacia 1410 Sport 1989 - B 25 RLR
Low Rider Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AND
post 26 Mar 2006, 02:53
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.225
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti




SH-ul este o loterie zise bodel intorcandu-se in timp acum 16 ani cand nu exista computest si tot felul de diagnostice la service-uri autorizate. Singura problema este ca nu ai garantie la piese in caz ca DAI TU cu ea prin nu stiu ce crater ..asa ca fostul proprietar n-are nici o vina daca masina iese 100% ok pe tester.


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate - B - xx - xxx
Audi's 5.9 TDI V12 - Worlds most powerful production diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th May 2024 - 01:39
Forum Renault