DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 8 9 10 11 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> xenoane pe logan

froniecristian
post 27 Apr 2016, 22:30
Post #271


Cristi F


Group: Members
Posts: 152
Joined: 10 February 10
From: Rimnicu Vilcea




Da stiu, am vrut sa dau Quote la ce ai scris tu, dar asa mi-a iesit. restul am sters ca asa zice regulamentul sa nu copiezi tot textul.

This post has been edited by froniecristian: 27 Apr 2016, 22:31


--------------------
Renault Fluence 2013 Privilege 1,6 dci R9M - 130CP - Vl-02-AMC
I LOVE MY RENAULT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 27 Apr 2016, 23:07
Post #272


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Avem o problema!!Topicul dedicat inspectiilor tehnice este in alta parte! excl.gif
Daca mai insistati, apas pe Report! mad.gif

Intre timp, io am cascat gura, foarte atent!, la galceava lu' alde IRONICK cu nenea vallix.Foarte instructiva discutia.In ciuda faptului ca anumite amanunte ma depasesc, am bagat la cap niste chestii.
Bag sama ca cei doi mai sus pomeniti, vor sa ne faca doftori in materie de blocuri optice.Mie mi-o fost frica sa nu ne dea si extemporale din cele ce le-au "predat" pana amu. ph34r.gif
Drept urmare, am conspectat, am fost atent(e drept ca am si avut bafta!) si m-am cam pus la punct.Am facut si poze.
Cern toate informatiile capatate si revin asap.
P.S.
Imi cer scuze!Am uitatat sa-l salut pe colegul yhatorri.Dumnealui e cel mai crancen cand vine vorba de pravile evropenesti! happy.gif
P.S.2
De dragul colegilor bucatzel, cj98czh si marksman, ma vad obligat sa le dau raspuns si colegilor cosmint26 si froniecristian. smile.gif
Statiile itp au acces la serverul RAR pana la ora 20.Monitorii RAR pot accesa serverul si dupa aceasta ora.Si nu unul!Toti!Sa zicem ca un inspector da ok-ul la o masina fix la ora 20.Credeti ca nu poate fi blocat pentru reinspectie?Va inselati!
Deasemenea, sa zicem ca un monitor alocat pe un anumit teritoriu de control,este directionat spre o statie cu o masina blocata pentru reinspectie.Ce va face sa credeti ca exact pe aceiasi zona de control nu este alocat si un al doilea monitor?Sau un al treilea?
In statia unde lucrez eu suntem 3 inspectori.Ma credeti ca, la un moment dat, am fost toti trei blocati pentru reinspectie, cu vehiculele aferente, la interval de cateva minute unul de celalat?Doi monitori din Timisoara si unul din Ploiesti.Heh?
Nu contest ca se pot face tot felul de manarii.Nu-s nascut ieri!Dar io ma cam feresc.De ce?Din cel mai simplu motiv:de teama consecintelor!Punct!
P.S.3
Incepand cu Ianuarie, anul viitor, inspectiile tehnice vor fi monitorizate on-line(prin intrermediul unor camere de luat vederi) de catre RAR.Mai vorbim. happy.gif

This post has been edited by marian-j: 28 Apr 2016, 00:37


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 28 Apr 2016, 00:26
Post #273


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Nea mariane, eu nu vreau sa fac pe nimeni doftor. Nu am expertiza sa o fac. Prin prisma jobului (unuia dintre ele care din pacate din cauza unei situatii regretabile a cam apus), am avut ocazia sa ma joc cu ledurile la un nivel poate o idee mai sus decat acela de simplu amator.

Nu am insa nici pe departe pregatirea necesara in domeniul farurilor auto, desi am incercat ceea ce zicea un coleg si anume sa fac bec cu LED pe soclul existent. Mi-a iesit ceva dar nu chiar ce trebuie si desi aveam clienti carora le placea "cum se vede" am hotarat ca becele aduceau un minus sigurantei rutiere, asa ca am ales sa nu merg mai departe.
Desi chinezareli se gasesc tone pe piata, sunt niste petarde. Eu am incercat sa fac ceva mai bun, insa desi obtinusem ceva cat de cat interesant, nu am fost convins de rezultat asa ca m-am rezumat la "plafoniere". tongue.gif

Orice alte lumini auto mi-au iesit cam ce am vrut, farurile.....nu prea. E insuficient sa pui niste baghetele cu leduri pe un soclu de H7 de exemplu si sa pretinzi ca-i far. Nu e. E o sursa de lumina, da' nu-i far.

Galceava mea cu Ironick'u a fost din punctul meu de vedere despre o alta tema pe care 'mnealui nu a inteles-o nici pana acum. Nicidecum pe cat de mare e "doctoratul" fiecaruia in "lede". Si fuse si o galceava regretabila, pe care nu am dorit-o si de care imi pare rau, dar si el m-a tot impuns cu sula in coaste, iar nici eu nu-s ala pe care sa-l faci prost si el sa taca malc.

This post has been edited by vallixx: 28 Apr 2016, 00:37


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 28 Apr 2016, 00:45
Post #274


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Glumeam, coane vallixx!
Hai, bre, ca ne stim de mult! smile.gif
N-am glumit insa cand ziceam ca am tras invataminte din spusele voastre.Mai greu, mai poticnit cu termenii, dar folositor pe viitor.Va multumesc frumos! imbratisare.gif

This post has been edited by marian-j: 28 Apr 2016, 01:00


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 28 Apr 2016, 06:38
Post #275


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




La Mondeo farul se dă jos în două minute și se pune la loc într-unul. În maxim zece minute le-ai înlocuit pe ambele, fără efort, și mai rămîne și timp de o cafea. biggrin.gif
E gîndit să se scoată ușor, pentru că asta-i procedura de schimbat becurile.
Așa că dacă mi-aș pune xenoane, n-aș avea nici o problemă să merg la ITP cu farurile originale. biggrin.gif

This post has been edited by VladSoare: 28 Apr 2016, 06:39


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 28 Apr 2016, 07:07
Post #276


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(marian-j @ 28 Apr 2016, 00:07)
Incepand cu Ianuarie, anul viitor, inspectiile tehnice vor fi monitorizate on-line(prin intrermediul unor camere de luat vederi) de catre RAR.Mai vorbim. happy.gif
*




Din ce in ce mai bine smile.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 28 Apr 2016, 08:01
Post #277


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Dacă le monitorizează online, asta înseamnă că nu vor mai bloca mașinile pe stand pînă cînd catadicsește un inspector să ne onoreze cu prezența?
Teoretic n-ar mai fi nevoie, nu?


This post has been edited by VladSoare: 28 Apr 2016, 08:01


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 28 Apr 2016, 08:05
Post #278


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Teoretic vor putea vedea in timp real tot ce se face la inspectie ... spun teoretic pentru ca nu au cum sa monitorizeze in timp real toate statiile.

Repet blocarea pe stand se face aleatoriu de catre sistemul informatic ... deci te poti trezii blocat si dupa aceea .. timpul maxim pe care il au pana sa ajunga la statia ITP este de 45 minute ... parca.. daca nu vin in timpul asta pleci.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 28 Apr 2016, 08:28
Post #279


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Păi blocarea se face pentru ca un inspector să se asigure că nu se fac mînării. Or dacă introduc un sistem de urmărire online tocmai pentru înlăturarea mînăriilor, atunci ce rost mai are să vină inspectorul? N-are decît să belească ochii în monitor și să inspecteze de-acolo.
Mie mi se pare o nesimțire și o nerușinare de ultimă speță. Vin la ITP cu mașina în regulă, iese totul bine, după care mă anunță că nu pot să plec, ci trebuie să stau ca prostul acolo, degeaba, pe timpul meu, pînă cînd catadicsește un inspector să-și facă apariția. Și-atunci cum să nu-ți vină să-ți bagi ceva în jegul lor de RAR? Cu cîtă naturalețe își permit să dispună de timpul meu după bunul lor plac... mad.gif

This post has been edited by VladSoare: 28 Apr 2016, 08:45


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 28 Apr 2016, 08:54
Post #280


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Asta este procedura de ITP, ti-ai asumat-o cand ai cumparat masina. Masina nu este blocata pentru ca vrea inspectorul sa se joace cu timpul tau ci pentru ca asa e procedura. Procedura e asa pentru a mitiga riscul de fraude, deci tot in interesul tau. Manariile se fac la nivel de atelier ITP, nu la nivel de inspector, deci faptul ca "noi" ii toleram si cautam a dus la aparitia lor.
Crezi ca se poate vedea chiar tot pe camera aia ca si cum ar fi inspectorul acolo? Tot trebuie sa existe un scrutin, iar de posibila durata esti anuntat inca de la intrare, nu ai timp, vii alta data.
Dar ma rog, asa e cand avem numai drepturi.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 28 Apr 2016, 09:04
Post #281


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Da, e foarte ușor să-mi "asum" procedura, în condițiile în care această procedură este impusă de o instituție care deține monopolul acestei activități, care nu dă socoteală nimănui și căreia sînt obligat să mă supun indiferent dacă-mi place sau nu. Singura variantă posibilă de a nu-mi "asuma" procedura este să renunț complet la ideea de a avea mașină. Foarte convenabil pentru ei, n-am ce zice...

Sistemul ar putea alege aleator o stație și o oră, iar inspectorul să fie prezent acolo la ora respectivă și să inspecteze mașina care s-a nimerit să fie pe stand în momentul ăla.
Se poate face inspecție și fără să deranjezi. Dar ce rost are să-ți bați capul, dacă fraierul oricum e obligat să stea după fundul tău că n-are de ales? Las' s-aștepte, dă-l în mă-sa. Dac-a vrut să fie boier și să aibă mașină, așa-i trebuie, și-a asumat riscul.

This post has been edited by VladSoare: 28 Apr 2016, 09:05


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 28 Apr 2016, 09:06
Post #282


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Tu chiar esti pe bune? RAR-ul e acolo doar ca sa iti fie tie un junghi? Cam cat de narcis esti tu de fapt?
Institutia aia reglementeaza tot ce tine de parcul auto national, cui ai vrea sa dea socoteala?


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 28 Apr 2016, 09:08
Post #283


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




Doar ca atunci s-ar putea face usor manareli, inspectoru poate anunta statia din timp sa nu ia o masina cu probleme.... Ideea ii sa se reduca pe cat de mult posibil manevrele.


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 28 Apr 2016, 09:10
Post #284


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Păi ce, vrei să spui că inspectorii RAR sînt ei înșiși corupți? Deci RAR nu e instituția aia imaculată, care veghează la binele nostru, împotriva stațiilor ITP corupte? biggrin.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 28 Apr 2016, 09:17
Post #285


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(VladSoare @ 28 Apr 2016, 10:04)
sînt obligat să mă supun indiferent dacă-mi place sau nu.
*


Nu esti obligat cu nimic, ca nu e obligatoriu sa circuli cu masina. wink.gif


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 28 Apr 2016, 09:25
Post #286


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




QUOTE(VladSoare @ 28 Apr 2016, 10:10)
Păi ce, vrei să spui că inspectorii RAR sînt ei înșiși corupți? Deci RAR nu e instituția aia imaculată, care veghează la binele nostru, împotriva stațiilor ITP corupte? biggrin.gif
*



QUOTE(cj98czh @ 27 Apr 2016, 21:40)
Recent stiu de un control mare  ... RAR Cluj a inspectat statiile ITP din Valcea .. si cica a fost cam durere cu licente luate si statii ITP inchise.
*



Institutia ii formata din oameni si oamenii pot gresi sau pica prada tentatiei, nu's robotei.
Si tocmai deaia se fac proceduri de verificare si reverificare sa se elimine cat de mult posibil derapajele.
Ca tie nu-ti convine, timpu tau ii prea valoros ... angajezi un om sa-ti duca masina la ITP sau ... renunti la masina si treci la bicicleta, la asta nu tre ITP si ramai cu timpul.


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 28 Apr 2016, 09:26
Post #287


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(AR-18-MOS @ 28 Apr 2016, 09:17)
Nu esti obligat cu nimic, ca nu e obligatoriu sa circuli cu masina. wink.gif
*
Da, bine, știu teoria. Principiul ăsta poate acoperi și justifica absolut orice.

This post has been edited by VladSoare: 28 Apr 2016, 09:26


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 28 Apr 2016, 09:54
Post #288


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




baieti ati uitat ca vorbiti cu vladgicacontra.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 28 Apr 2016, 09:58
Post #289


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Eh....d'ale lu MOS-u' ce vrei....
De genul..."ce te vaiti ca se baga o gramada de chimie in mancare, poti trai si doar din paine cu apa, nu e obligatoriu sa mananci carne injectata cu legume pline de nitrati"....

Vlad:
Ideea e asa. Nu stiu cat ai asteptat vreodata la o statie ITP, dar se intampla sa imi fi povestit cineva sistemul. Cineva cu statie ITP. Daca m-a mintit, te mint si eu.

Nea marianj ne poate confirma sau infirma.
Inspectorii sunt intr-o zona. Zona X. Si dispun la dispecerat sa se blocheze statia ITP din zona lor, adica acolo unde ei pot ajunge repede. Astfel incat ei ajung repede.
Adica blocarea se face aleator, insa nu se alege o statie ITP asa pe sistemul numerelor la loto.
Inconvenientul sunt cele cateva minute pana au ajuns, plus timpul inca unui control.

Eu zic ca e un "rau" necesar. Cu cat mai multe controale si cu cat mai multe statii inchise pt. manarii, cu atat mai bine. Cu atat mai mica probabilitatea sa intre unu in tine, care a trecut ITP pe spaga cu frane varza...zic si eu.

Un parbriz crapat, o noxa ceva mai puturoasa sau o folie cu 5% transparenta mai mica decat normalul poate mai merge, insa frane slabe, jocuri in directie sau faruri de bat in ochii aluia de pe contrasens sunt chiar nasoale.

De obicei in ultimele dati cand m-am dus la ITP, inspectorul de acolo mi-a zis mereu: se face ITP, dureaza 15-20 min, dar daca va grabiti reveniti cand aveti un pic mai mult timp pentru exista oricand posibilitatea sa o blocheze RAR-ul.

This post has been edited by vallixx: 28 Apr 2016, 10:07


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 28 Apr 2016, 10:04
Post #290


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(b76bgaarh @ 28 Apr 2016, 09:54)
baieti ati uitat ca vorbiti cu vladgicacontra.
*

Oare cum functioneaza in realitate? wacko.gif


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 28 Apr 2016, 10:17
Post #291


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Funcționez foarte bine, stai liniștit.
Și-apoi, ce e rău în a fi gică contra? E oare mai bine să fii o oaie care înghite pe nemestecate tot ce i se servește?

Revenind la faruri, am o întrebare pentru Marian. Am pe mașină faruri cu halogen simple, cu oglindă. În afară de astea și de xenoane, pe modelul meu au mai existat și niște faruri tot cu halogen, dar autoadaptive și cu lupă.
Teoretic chiar și astea ar fi ilegale, pur și simplu pentru că ar fi o modificare față de fabrică, iar legea le bagă pe toate în aceeași oală, fără discriminare. Practic însă ce s-ar întîmpla? Aș pica ITP-ul cu ele, presupunînd că ar fi bine reglate?
Dar la un control RAR în trafic? Să zicem că în baza lor de date mașina figurează cu halogen, deci dacă m-ar prinde cu xenon și-ar da seama că-s clandestin. Dar dacă mă văd cu halogen cu lupă, au cum să știe că n-a venit așa din fabrică?

This post has been edited by VladSoare: 28 Apr 2016, 10:19


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 28 Apr 2016, 10:18
Post #292


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Nu mi se pare un capat de tara sa fie masina blocata, mergi cand ai timp .. mai ales ca stii ca poate exista si aceasta posibilitate ... care ti se comunica de la inceput.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 28 Apr 2016, 10:31
Post #293


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




QUOTE(VladSoare @ 28 Apr 2016, 11:17)
Revenind la faruri, am o întrebare pentru Marian. Am pe mașină faruri cu halogen simple, cu oglindă. În afară de astea și de xenoane, pe modelul meu au mai existat și niște faruri tot cu halogen, dar autoadaptive și cu lupă.
Teoretic chiar și astea ar fi ilegale, pur și simplu pentru că ar fi o modificare față de fabrică, iar legea le bagă pe toate în aceeași oală, fără discriminare. Practic însă ce s-ar întîmpla? Aș pica ITP-ul cu ele, presupunînd că ar fi bine reglate?

*



La asta o raspuns deja tongue.gif daca faci ca la carte totul ... nu prea are de unde sa-si dea seama si treci itp-ul.

This post has been edited by Serje: 28 Apr 2016, 10:31


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 28 Apr 2016, 10:39
Post #294


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Da, dar dacă nu fac ca la carte? Adică halogenele cu lupă veneau și cu spălător de far, și cu reglare automată a înălțimii. Dacă le las fără spălător și cu reglarea manuală, se prinde că a fost bricolat de mine?
El a zis că se uită și la spălător și la reglajul automat. Dar alea sînt obligatorii numai la xenon. Dacă vede lupa, dar cu halogen înăuntru, se mai uită și după ele?


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 28 Apr 2016, 10:45
Post #295


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.465
Joined: 1 November 04
From: sat




Eu am la tractor halogen cu lupa, dar fara spalator si reglaj automat. Asa-s din fabrica.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhattori
post 28 Apr 2016, 13:44
Post #296


*


Group: Members
Posts: 491
Joined: 18 August 09




QUOTE(marian-j @ 27 Apr 2016, 23:07)
P.S.
Imi cer scuze!Am uitatat sa-l salut pe colegul yhatorri.Dumnealui e cel mai crancen cand vine vorba de pravile evropenesti! happy.gif
*




Acum sase ani am umblat sa omologhez ceva piese de schimb pentru golani.

Trei ulcere si am incaruntit in camasa si-n pantaloni, ca-n cap sint alb deja, atit spun..Acum, cind ma plictisesc, ma duc la urbanism si registrul comertului, sa nu-mi pierd antrenamentul.


--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bossake
post 28 Apr 2016, 13:58
Post #297


Membru autentic


Group: Members
Posts: 521
Joined: 6 December 07
From: Bucuresti




QUOTE(VladSoare @ 28 Apr 2016, 10:39)
Da, dar dacă nu fac ca la carte? Adică halogenele cu lupă veneau și cu spălător de far, și cu reglare automată a înălțimii. Dacă le las fără spălător și cu reglarea manuală, se prinde că a fost bricolat de mine?
El a zis că se uită și la spălător și la reglajul automat. Dar alea sînt obligatorii numai la xenon. Dacă vede lupa, dar cu halogen înăuntru, se mai uită și după ele?
*



in proportie de 99% atata timp cat nu vei avea xenon nu vei intampina nicio problema. sunt N masini cu lupa dar far halogen normal, evident fara spalator.
cand pui xenonul e mai complicat, dar si aici daca ai spalator esti in porportie de 99% problem free. nu sta nimeni si nu se pricepe nimeni la fiecare masina in parte sa se uite ai autolevelling? ai reglaj automat sau manual?
parerea mea. despre aspectul de a verifica in baza de date daca masina a venit cu xenon sau nu, eu il elimin. 99% nu are cum sa existe o "marcare" in baza de date, domne masina asta a venit cu halogen sau cu xenon. aa, sigur exista vin decoder, dar nu cred ca are acces rar-ul asa instant la vin decoder pentru orice marca. era o smecherie daca la fiecare "facere" de carte, rar-ul iti scria direct in carte si daca ai xenon sau nu. dar eu stiu ca nu a scris. era altceva, verifica mentiunile cum verifica si anvelopele de ex.

dar odata cu montarea xenonul deja discutia e mai ampla din alte puncte de vedere. sa gasesti faruri ptr volan stanga xenon e destul de greu si costa de sari in sus(mare grija sa nu luati de volan dreapta!). mai ramane varianta de a monta LUPE xenon in farul halogen. rezultatele sunt foarte bune, costurile extrem de decente, dar la anumite masini montajul e mai complicat, dar pe langa asta, cea mai mare problema este ca prin solutia asta trebuie sa utilizezi o instalatie de xenon normala, adica aftermarket. si e foarte usor de depistat balastul care la farurile xenon de fabrica este destul de diferit, exista un suport in far pentru balast etc.
cam oricine face diferenta intre un balast oe si unul aftermarket.

pentru cine chiar simte nevoia de faruri xenon (eu nu circul asa mult noaptea, niste faruri halogen bune si bine reglate sunt suficiente ptr mine) atata timp cat ai lupa + spalator + ceva bun simt in caz ca esti oprit si eventual la nevoie ceva vrajeala eu spun ca esti 99% sigur.
de ce spun vrajeala? domne am schimbat blocul de lumini si nu am gasit cu reglaj automat. domne am schimbat basculele si asa mi-au venit, fara locas pentru xenon. domne s-a ars un balast, tu stii cat e unul original? 300 euro, am luat chinezesc cu 100 lei. dar de multe ori nu se va ajunge asa departe. daca ai masina clean (adica sa fii in regula cu restul) nu e problema smile.gif.

This post has been edited by bossake: 28 Apr 2016, 14:05


--------------------
Dacia Logan 2007 Prestige 1.6 16v - B 21 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 28 Apr 2016, 14:12
Post #298


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(vallixx @ 28 Apr 2016, 00:26)
Nea mariane, eu nu vreau sa fac pe nimeni doftor. Nu am expertiza sa o fac. Prin prisma jobului (unuia dintre ele care din pacate din cauza unei situatii regretabile a cam apus), am avut ocazia sa ma joc cu ledurile la un nivel poate o idee mai sus decat acela de simplu amator.

Nu am insa nici pe departe pregatirea necesara in domeniul farurilor auto, desi am incercat ceea ce  zicea un coleg si anume sa fac bec cu LED pe soclul existent. Mi-a iesit ceva dar nu chiar ce trebuie si desi aveam clienti carora le placea "cum se vede" am hotarat ca becele aduceau un minus sigurantei rutiere, asa ca am ales sa nu merg mai departe.
Desi chinezareli se gasesc tone pe piata, sunt niste petarde. Eu am incercat sa fac ceva mai bun, insa desi obtinusem ceva cat de cat interesant, nu am fost convins de rezultat asa ca m-am rezumat la "plafoniere". tongue.gif

Orice alte lumini auto mi-au iesit cam ce am vrut, farurile.....nu prea. E insuficient sa pui niste baghetele cu leduri pe un soclu de H7 de exemplu si sa pretinzi ca-i far.  Nu e. E o sursa de lumina, da' nu-i far.

Galceava mea cu Ironick'u a fost din punctul meu de vedere despre o alta tema pe care 'mnealui nu a inteles-o nici pana acum. Nicidecum pe cat de mare e "doctoratul" fiecaruia in "lede". Si fuse si o galceava regretabila, pe care nu am dorit-o si de care imi pare rau, dar si el m-a tot impuns cu sula in coaste, iar nici eu nu-s ala pe care sa-l faci prost si el sa taca malc.
*


N-as zice. Tu esti doar bosumflat ca iti dau peste nas, cand in prisma cunostintelor pe care sustii ca le ai (din diverse motive, nu ma intereseaza), nu ai si dreptate. Nu ma intereseaza persoana, ci procesul debitare al balivernelor.
Pana la pozitionarea unui led in interiorul unui far, trebuie rezolvata partea de racire si alimentare.

Intr-un post anterior spuneai asa:

QUOTE(vallixx @ 26 Apr 2016, 14:32)
Cel mai puternic led pe care am putut sa-l pun fara radiator a fost de 0.5W si chiar si ala era la limita, unele tineau, unele incepeau sa clipeasca. Si chiar si la 0.5W, lumina in fata deloc.
Ca DRL erau bune, ca erai vazut usor, erau chiar prea tari, dar sa-ti faca tie lumina in fata.....nici gand.
*



Ei bine, ca sa il racesti te folosesti chiar de placuta pe care este lipit acel led. Pana si una din sticlotextolit iti ofera o anumita rezistenta termica sa disipi destui W. Il ajuti din traseul din cupru si chiar de carcasa, care nu trebuie sa fie metalica. Il pui pe placuta din aluminiu sau cupru (culmea, se gasesc de cumparat si nu neaparat dedicate).
Pana la radiator mai este cale lunga la puterile alea vehiculate de tine. 0.5W nu sunt buni nici macar de o plafoniera. smile.gif
Deci eu ma tare indoiesc ca ai folosit materie prima dedicata (led-uri si nu doar) pentru auto.
Ti-ai prezenta ideiile intr-un limbaj dedicat, folosesti anumiti termeni, ai formulari. Folosesti marimi si valori.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 28 Apr 2016, 14:30
Post #299


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.465
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(bossake @ 28 Apr 2016, 14:58)
[...] nu cred ca are acces rar-ul asa instant la vin decoder pentru orice marca. [...]

Instant nu, dar au acces, iti desfac VIN-ul pe bucati, si afli destul de multe.

This post has been edited by marksman: 28 Apr 2016, 14:40


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 28 Apr 2016, 22:21
Post #300


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(IRONICK @ 28 Apr 2016)
Tu esti doar bosumflat ca iti dau peste nas
*


O daaaa, sa stii ca exact despre asta este vorba.
Nu ma bosumflu eu pentru chestii rele, daramite pentru ce scrie un X-ulescu pe un forum auto.
QUOTE(IRONICK @ 28 Apr 2016, 14:12)
nu ai si dreptate.
*


Chiar sunt curios unde n-am avut dreptate, ca eu n-am zis decat ca nu e ok sa scoti pe piata un far care lumineaza mai slab decat unul pe care il ai de x ani in "portofoliu", doar ca sa ai faruri LED in oferta..
QUOTE(IRONICK @ 28 Apr 2016, 14:12)
0.5W nu sunt buni nici macar de o plafoniera. smile.gif
*


Crezi sau stii?
Ca daca doar crezi e ok, daca stii atunci stii prost. Doar crezi ca stii.
Ai asamblat vreodata macar o plafoniera?
Cu ce leduri ai facut-o?
De 5mm, SMD, superflux? Piranha? (De 5 mm sau flat top, cu 2 chipuri sau cu 4, apropo, care e diferenta intre ele?)
De cati lumeni? Cate mcd pe cate grade? (sper ca stii ca ma refer la grade de unghi nu de temperatura tongue.gif )
Cate ai pus ca sa egalezi sau sa depasesti lumenii becului C5W de exemplu? (Cam cati are un C5W?)
La cati volti le-ai alimentat? Cat de tare se incalzeau? Aveau nevoie de radiator sau se disipa caldura in incinta?
Io "decat" intreb, poate mai invat si eu ceva, toata viata inveti.....ca daca imi explici poate ma prind de ce nu imi ieseau mie plafonierele. biggrin.gif

Ledurile pentru becurile de pozitii, alea de le cumperi la kil din targ, chinezismele, de ce se ard?

Bec pe soclu H7 ai bricolat vreodata?
Cum l-ai facut, cu cate baghete? Cum le-ai dispus? De ce n-a mers?

Proiector de curte sau bec de iluminat stradal ai facut?
Acolo loc de leduri aveai, racire aveai cum sa le faci fara probleme, consumul era excelent, dar care era cea mai mare problema a lor?

This post has been edited by vallixx: 28 Apr 2016, 22:40


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 8 9 10 11 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 20:52
Forum Renault