DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

36 Pages « < 11 12 13 14 15 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bord LOGAN pe DSN, calculator de bord

x_dadu
post 21 Apr 2010, 07:23
Post #361


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 27 April 08
From: Pecineaga (CT)




interesant topicul respectiv, deja caut loc unde as putea pune un display 8x2.
@alex probabil la pinul respectiv de la uce injectie se afla un tranzistor cu colector/emitor in gol si deaia necesita rezistor pus la plus/masa, dupa caz.


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2021 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
-alex-
post 21 Apr 2010, 10:09
Post #362


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 27 July 09
From: Bucuresti, dr. Taberei




Desigur, m-am gandit la un repetor pe emitor. Mi-se pare ciudat faptul ca nu e montat rezistorul in UCE. Sa se indrepte vremea putin si o sa mai fac niste teste cu rezistorul pus.


--------------------
Renault Symbol 2006/Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 22 Apr 2010, 13:33
Post #363


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




poate vrei sa spui pe colector fiindca tranzistorul e pnp , eu l-am schimbat .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
-alex-
post 22 Apr 2010, 18:26
Post #364


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 27 July 09
From: Bucuresti, dr. Taberei




Repetorele pe emitor sau amplificatoarele de curent sunt de obicei folosite ca buffere "sau protectii" si mi s-a parut logic sa fie un repetor pe emitor decat un amplificator de tensiune.

Am desfacut calculatorul de injectie iar pinul 11 la mine nu are legatura cu niciun tranzistor. Se poate sa am un alt tip de UCE ?.

http://img405.imageshack.us/i/siemenssirius32n.jpg/ este poza cu interiorul din UCE, am intarit cu negru si cu rosu traseul de la pinul 11, se poate observa ca traseul este gardat.

Tot nu am reusit sa vad un semnal concludent. Voi cauta un loc unde sa pot face teste cu UCE desfacut.


--------------------
Renault Symbol 2006/Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 23 Apr 2010, 12:15
Post #365


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




pai daca nu sti sa te uiti pe poza nu-l vezi vezi ca sunt doua piese smd cu 3 crraci un e tranzistor pnp si al doua piesa e o dioda de protectie.
Daca tranzistorul e bulit nici nu-ti da semnal pe pinul 11 pentru a baga intr-un tablou de logan sau ma rog alte jucarele.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
-alex-
post 23 Apr 2010, 12:41
Post #366


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 27 July 09
From: Bucuresti, dr. Taberei




laugh.gif Gata m-am lamurit, din cauza luminii slabe numarasem 11 pini pe celalta mufa, n-am observat ca era defapt 16 in capat de linie vedeam 15 si ma legam de fiecare data la pinul 20.

Am sa fac iar masuratorile laugh.gif

23 Apr 2010, 15:44:
Am refacut masuratorile, dar rezistorul l-am pus la plus nu la minus iar tranzistorul dupa o scurta cautare am descoperit ca-i NPN.

Pe tranzistor scrie p1G SMD-Code
http://www.elektronik-kompendium.de/service/smdcode.php

cautat dupa rezultat MMTA06 sau MPSA06 =>
http://www.fairchildsemi.com/ds/PZ/PZTA06.pdf

Forma de unda este un semnal dreptunghiular cu factor de umplere foarte mic, iar frecventa din ce am masurat cu precizie de +/- 1Hz este ~4Hz la 750rpm si la 3000rpm ~10Hz.

Pentru cine nu are ce face sau vrea sa verifice se poate pune un LED serie cu un rezistor de 1k intre plus si pinul 11. Freventa de aprindere a LED-uli variaza cu apasarea pedalei de acceleratie.



This post has been edited by -alex-: 23 Apr 2010, 15:44


--------------------
Renault Symbol 2006/Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata82
post 23 Apr 2010, 20:51
Post #367


MEMBRU RAPIDIST


Group: Members
Posts: 450
Joined: 12 November 09
From: Bucuresti - sos. Polona




Crezi ca se poate pune la pinul 11 al calculatorului un frecventmetru cu modificarile aferente ?
Nu de alta , dar poate facem ceva mai misto sa moara de ciuda loganistii. radmasa.gif

This post has been edited by cata82: 23 Apr 2010, 20:53


--------------------
Dacia Supernova 2001
REPARATII RADIO-TV
MEMBRU RAPIDIST
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
-alex-
post 24 Apr 2010, 18:37
Post #368


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 27 July 09
From: Bucuresti, dr. Taberei




Frecventmetru nu prea, e cam mica frecventa, trebuie un periodmetru. Eu am facut un convertor frecventa - tensiune cu LM331 dar rezultatul nu-i satisfactor. Valoarea afisata pe voltmetru nu-i deloc stabila nici macar la relantiu... mai trebuie testat.

Eu am vrut sa vad cumva consumul instant dar incep sa-mi da seama ca nu prea are sens si apoi e cam greu sa stai in trafic cu ochii pe consum.

This post has been edited by -alex-: 24 Apr 2010, 18:38


--------------------
Renault Symbol 2006/Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata82
post 24 Apr 2010, 19:19
Post #369


MEMBRU RAPIDIST


Group: Members
Posts: 450
Joined: 12 November 09
From: Bucuresti - sos. Polona




Pune schema pe forum,poate facem ceva frumos .


--------------------
Dacia Supernova 2001
REPARATII RADIO-TV
MEMBRU RAPIDIST
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
-alex-
post 24 Apr 2010, 19:44
Post #370


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 27 July 09
From: Bucuresti, dr. Taberei




Fata de ce e pe schema am folosit Rt = 68k, Ct = 100nF, iar condensatorul de la intrare de 47nF in loc de 470p.

http://www.national.com/ds/LM/LM231.pdf (pag. 9->10, fig. 5)

Nu am reusit sa pun direct schema asa ca am pus tot pdf-ul.

This post has been edited by -alex-: 24 Apr 2010, 19:51


--------------------
Renault Symbol 2006/Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 25 Apr 2010, 07:54
Post #371


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




prea multa bataie de cap tot mai simplu tablou de logan si masta de nova gt sau ma rog cum am facut eu .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
x_dadu
post 25 Apr 2010, 09:07
Post #372


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 27 April 08
From: Pecineaga (CT)




in vederea construirii unei jucarii cu controler am si eu nevoie de niste date. Unde am acces la semnalele de turatie si viteza, atat pini la uce injectie cat si prin bord? Inteleg ca sunt semnale dreptunghiulare, ce factor de umplere au? Debitul de combustibil inteleg ca e la pinul 11 uce injectie, semnal dreptunghiular factor de umplere f mic, care la dsn nu este folosit nicaieri, banuiesc.

This post has been edited by x_dadu: 25 Apr 2010, 09:08


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2021 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 25 Apr 2010, 10:12
Post #373


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




da pai citeste si tu topicul .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu81weed
post 25 Apr 2010, 15:04
Post #374


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 14 March 10
From: Bucuresti




vreau si eu sa imi montez bord de logan, cine monteaza si cat ma costa?


--------------------
Dacia Super Nova Europa 2002 - B - 29 - AXY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
x_dadu
post 26 Apr 2010, 10:23
Post #375


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 27 April 08
From: Pecineaga (CT)




Cum se desfac ceasurile originale, sa pot avea acces la senzorul de pe cablul de kilometraj ? Nu l-am desfacut niciodata si nici manual nu am.

p.s. am citit topicul, m-ar fi interesat tot principiul de functionare al vitezometrului, unde duce acel cablu, ce fel culege viteza, ce fel e acel senzor de face un semnal dreptunghiular.

This post has been edited by x_dadu: 26 Apr 2010, 10:26


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2021 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 26 Apr 2010, 10:43
Post #376


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Vitezometrul montat pe ceasurile originale din fabrica este mecanic. Un cablu vine din compartimentul motor si intra in ceasuri.

Langa acest cablu se afla si firele traducatorului de viteza, motorul fiind renault... dar cei de la dacia au preferat sa nu se complice prea tare cu montajul asa ca au decis sa mearga in continuare cu vitezometrul mecanic, care era deja prezent pe nova, drept urmare nu trebuiau facute alte modificari.

Dar avand in vedere ca motorul este renault si probabil toate masinile pe care a fost montat acest motor, primesc informatiile pentru vitezometru, prin traducatorul de viteza si nu mecanic, prin cablu de vitezometru.... avem si noi traducator de viteza aflat chiar langa cablul care intra in ceasuri.

Ceasurile originale se scot relativ usor. Ai nevoie de o surubelnita in cruce. In primul rand inainte de a demonta ceasurile, trebuie sa cobori volanul prin acel reglaj de inaltime, situat sub volan. Apoi trebuie sa scoti carcasa volanului. Este prinsa in 7 suruburi. Carcasa este formata din 2 parti, cea de sus si cea de jos. Sunt prinse cu 4 suruburi, cate unul in fiecare colt. Restul de 3 suruburi le gasesti sub volan. Acestea tin carcasa de jos ...

Apoi scoti cu atentie rotita de la reglajul farurilor, si desurubezi cele 2 suruburi. Apoi desfaci cele 2 suruburi care tin pe pozitie rama ceasurilor. In final 4 suruburi in fiecare colt care tin pe pozitie ceasurile.

Sfat personal pentru cei care vor sa monteze ceasuri de logan: Daca nu stiti exact despre ce este vorba nu va apucati. Si eu am crezut la inceput ca este relativ simplu. Montajul firelor si functionarea tuturor indicatorilor mi le-a facut free fiber. In rest, incadrarea in bord (aici este cutitul infipt in rana), este foarte foarte dificila. Eu am stat cateva luni bune cu el montat aiurea pana cand am reusit sa il aduc la stadiul din pozelele posturilor anterioare.

O mare bataie de cap o aduce si reglajul farurilor, care nu mai incape in dreapta unde era inainte pentru ca ceasurile de logan sunt mai late decat ceasurile de super nova. Una peste alta multe multe complicarii care apar pe parcurs. Eu unul nu as mai monta ceasuri de logan daca ar fi sa mai am ocazia asta, chiar daca acum stiu cam toate problemele ce pot aparea...


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
x_dadu
post 26 Apr 2010, 11:29
Post #377


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 27 April 08
From: Pecineaga (CT)




Multumesc de informatii. Eu nu vreau sa montez ceasuri de logan, imi plac astea originale, vreau doar sa am acces la senzori ca sa fac eu o jucarie cu un lcd pentru indicatie consum, status rezervor etc., de amoru artei, imbin hobby-urile biggrin.gif

This post has been edited by x_dadu: 26 Apr 2010, 11:29


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2021 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 26 Apr 2010, 13:22
Post #378


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Maskatu lasa tata ca daca aveam masca nu am fi stat nici unu cu tablourile aruncate in bord cateva luni de zile ...
E vrajeala cu afisearea consumului instantaneu fiindca nu o sa-ti dai seama cat papa , cel mai bine e afisearea consumului mediu la 100 km fiindca acela e relevant .
La consumul instantaneu o sa vezi cum urca coboara niste cifre aiurea .
Dupa mine arata mai bine cu tabloul de logan , ceasurile mai mari , acele la fel , senzori care indica una alta.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 27 Apr 2010, 11:21
Post #379


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Eu oricum nu am ci... si nu ma intereseaza consumul instant. Cel mediu este mai mult decat suficient. Intr-adevar martorii sunt mai mult fata de ce am avut eu inainte... la tabloul vechi nu aveam martor ceata, proiectoare, faza scurta, usi deschise, etc... plus de asta este luminat uniform si arata mult mai bine.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
x_dadu
post 28 Apr 2010, 16:25
Post #380


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 27 April 08
From: Pecineaga (CT)




intrebare : am inteles ca sonda de la rezervorul de benzina este o rezistenta variabila, ce difera fata de logan, banuiesc ca este totusi identica cu cea de la solenza, sau poate banuiesc prost. Vreau sa stiu ce fel este semnalul ce vine la ceasurile din bord de la acea sonda. Indicatorul analogic in bord arata o tensiune sau un curent, aceasta transformare din rezistenta in U sau I este facuta de ceasurile din bord ? sau sonda de la rezervor este dinainte parte a vreunui divizor de tensiune (sau ea insasi un sunt de curent) si livreaza o tensiune variabila la cablajul ceasurilor.
Si inca ceva, aveti idee acea rezistenta respecta vreo liniaritate cu volumul in litri al rezervorului sau nu, adica se poate calcula matematic la rezistenta de x ohmi rezervorul are ylitri !

L.E. la bordul original vine un singur fir de la acea sonda, cealalta e legata fix la masa sau in alta parte ? scuze, nu am schema electrica.

This post has been edited by x_dadu: 29 Apr 2010, 07:53


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2021 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 5 May 2010, 20:04
Post #381


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




din cate stiu au fost puse toate schemele si detaliile , cand o sa am timp o sa le mai pun eu .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanmardare
post 5 May 2010, 20:42
Post #382


Un membru


Group: Members
Posts: 704
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




Sonda litrometrica la SuperNova nu are aceleasi valori ca la Solenza.
Variatia rezistentei functie de cantitatea de carburant este aproape identica cu cea de la Logan. Prin inserierea unei rezistente se obtin valori aproape identice pe toata plaja (rezervor plin, rezervor la 3/4, rezervor la 1/2, rezervor la 1/4, aprinderea becului de limita de carburant, citirea cantitatii de benzina din rezervor in mod test, etc). Doar ca bordul de Logan apreciaza capacitatea rezervorului ca 50L fata de 43 (daca e la fel ca la Solenza si la SuperNova).
La Solenza, rezistenta sondei nu se poate regla la fel de exact pe toata plaja de valori.
Variatia rezistentei (la toate masinile pomenite) este logaritmica.
Bordul (de Logan si de Solenza, cred ca si de SuperNova) alimenteaza sonda cu o tensiune de 5v (functionare in regim de ampermetru zic eu, sa ma corecteze cineva daca gresesc).
Ia legatura cu Bullix, el a corelat experimental (cu o rezistenta variabila si multa rabdare) din litru in litru valoarea rezistentei cu cantitatea de benzina din rezervor aratata in meniul test. Sper sa mai aibe excelul acela, eu l-am pierdut.
La bordul de Solenza (si la cel de Logan) vin doua fire de la sonda, "- transmitator nivel carburant" si "semnal nivel carburant".

This post has been edited by bogdanmardare: 5 May 2010, 20:53


--------------------
Dacia Sandero 2016 0.9 TCe - B 63 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 6 May 2010, 13:45
Post #383


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




bullix tot de la mine a aflat si de pe forum biggrin.gif rezistenta optima pentru a inseria cu rezistenta variabila la sn e de 22-23de ohmi la solenza 10-12 ohmi.
Ideea e ca o sa ramana o singura pavela stinsa.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bullix
post 6 May 2010, 19:31
Post #384


Solnitzar fidel


Group: Members
Posts: 655
Joined: 21 June 07
From: Bucuresti




QUOTE(djasu82 @ 6 May 2010, 13:45)
bullix tot de la mine a aflat si de pe forum biggrin.gif
*



Tati, eu zic sa nu ne obraznicim. Ai doua ore pe ceas sa vii cu sursa masuratorilor. Vreau sa-mi dai fiecare valoare in ohmi pentru fiecare litru de la 0 la 50. Si nu te apuca acuma sa desfaci tabloul sa te apuci de masurari ca n-ai timp.


--------------------
Dacia / Dacia 1310 TLX 1.4 / Solenza Rapsodie 1.4MPI 1989 / 2004
Exista doua categorii de oameni: oameni inteligenti si oameni puternici.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanmardare
post 6 May 2010, 19:33
Post #385


Un membru


Group: Members
Posts: 704
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




@djasu:
Serios?
Ai facut tu tabelul ala cu valori ale rezistentei functie de cantitatea de combustibil aratata de bordul de Logan, din litru in litru?
Atunci pune tu excelul cu valorile resistentei sondei de carburant pentru: 50L, 49L, 48L ... 23L, 22L, ... 4L, 3L, 2L ... da sa fie valoarea sondei din litru in litru pana la 0 wink.gif.
Nu de alta, da' am stat si eu cu Bullix o parte din noaptea in care a facut testele...


--------------------
Dacia Sandero 2016 0.9 TCe - B 63 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 6 May 2010, 20:00
Post #386


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




mai bine ma abtin de la comentari rautacioase.

This post has been edited by djasu82: 6 May 2010, 20:02


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bullix
post 6 May 2010, 20:14
Post #387


Solnitzar fidel


Group: Members
Posts: 655
Joined: 21 June 07
From: Bucuresti




Pai daca iti vin in minte comentarii rautacioase, eu zic sa le spui acuma! Eu inteleg ca iti place sa te simti cel mai tare de pe forum, dar nu mi se pare corect sa-ti asumi munca altora sau sa faci pe el grande comandante ca tu mi-ai spus mie valorile alea sau mai stiu eu ce. In loc de scuze, faci in continuare pe nebunu'. Nu ma face, ca postez in seara asta toate sursele.

LE: si ca sa lamurim orice fel de dubii, poftim.
Cifrele de la 9 la 0, puse cu ":" in fata cate unei linii de valori, reprezinta liniile de pe display, in ordinea in care se sting.

This post has been edited by Bullix: 7 May 2010, 00:36

Attached thumbnail(s)
img003.jpg ( Size: 412.67k ) Number of downloads: 881
img004.jpg ( Size: 313.46k ) Number of downloads: 923


--------------------
Dacia / Dacia 1310 TLX 1.4 / Solenza Rapsodie 1.4MPI 1989 / 2004
Exista doua categorii de oameni: oameni inteligenti si oameni puternici.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 7 May 2010, 14:38
Post #388


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Poti sa-ti menti hartiile fiindca pe noi cei cu sn nu ne intereseaza , valoarea de calibrare o cunostem cei care avem asa ceva montat inainte de a face tu pe desteptu.
Ca o paranteza daca eram tare moderam forumul asa ca nu sunt si nici nu vreau fiindca am alte treburi mult mai importante .
Revenind la ale noastre in micul document se gasesc conexiunile dintre tabloul super nova cu 3 mufe pe langa document am pus poze cu tabloul avand 4 mufe si tabloul cu 3 mufe .

This post has been edited by djasu82: 7 May 2010, 15:56

Attached thumbnail(s)
1.JPG ( Size: 152.34k ) Number of downloads: 911
2.JPG ( Size: 145.25k ) Number of downloads: 944
3.JPG ( Size: 140.64k ) Number of downloads: 864
4.JPG ( Size: 144.12k ) Number of downloads: 282


Attached File(s)
Attached File  PINI_TABLOU_SN_SI_LOGAN.doc ( 45k ) Number of downloads: 170


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 7 May 2010, 15:17
Post #389


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




V-as ruga totusi sa incetati cu flame-urile si sa incercati eventual sa "conlucrati". Daca stam sa ne scoatem ochii cu cine a inventat primul roata, mai bine nu mai facem nimic la masini si gata. smile.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXistenZ_Tg
post 20 May 2010, 19:21
Post #390


Membru Mijloc Amputat


Group: Members
Posts: 338
Joined: 29 December 07
From: Timisoara , Timis




As dori si eu sa montez un asemenea bord , am citit de doua ori tot topicul , in schimb am ramas nedumerit cu ceva , si anume rezistentza de care se vorbeste ca ar trebuii montata pe la pin 11 la comp injectie si si acea rezistentza care se monteaza pe firul de la sonda benzina pentru a stabili gradatzile de pe ecran la ceasuri logan ar mai fii cele 2 diode de la semnalizari , ce model de diode ar fii , din cate m-am informat aicea am incercat sa fac o schema cat mai detaliat si cat mai intzelegatoare cum se adapteaza de la conectorii de SRN la cei de LGN , as dorii sa ma corectati daca am gresit cu ceva sa sa refacetzi poza cum trebe astept sfaturi de la dj asu si de la Klaus , Maskatu , DjMaxx , Free_Fiber , as dorii sa reusim impreuna sa facem o schema care sa poata folosi cu incredere oricine care mai vrea inventzii de astea , asa ca un pls de helpAdaptare_Srn_Logan.jpg ( Size: 373.78k ) Number of downloads: 432


--------------------
dacia Super Nova 2002
Eu mi-am luat Dacie , tu ti-ai luat trotuar
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Potrivit REGULAMENTULUI:
p ) Mesajele ce contin oferte comerciale, permanente sau ocazionale, ale persoanelor juridice sau fizice pot fi postate doar in sectiunile Bursa sau Anunturi, cu respectarea suplimentara a Regulamentelor specifice pentru respectivele sectiuni.

SANCTIUNI:
H) In cazul incalcarii punctului 2p, moderatorii vor sterge imediat mesajul respectiv si il vor avertiza public sau privat pe utilizatorul in cauza. La a doua abatere, se va bloca definitiv accesul la forum pentru persoana incriminata.


--------------------
Go to the top of the page
36 Pages « < 11 12 13 14 15 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th May 2024 - 08:48
Forum Renault