DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

192 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bulgaria - Grecia

nairam
post 5 Jul 2005, 16:09
Post #151


Posesor de bebelus...


Group: Members
Posts: 570
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Pai si ce vrei nene sa-ti amani concediul ?.... dai inainte si vezi tu.... da pentru orice eventualitate ia si tu niste colace la tine, niste saltele de apa ... ceva .... Nu o fi drac'u atat de negru... Si eu ma gandesc ca o sa plec pe la sfarsitul lui August ... sa speram ca se mai linistesc ploile pana atunci... dar pentru orice eventualitate am cerut de la tata si socru-meu ce am recomandat mai sus....(colace si saltele de apa) au spus ca mi le dau fara probleme ..... biggrin.gif
Dai inainte ce te sperii asa..... Nu vezi ca de azi a stat ploaia!!!! Si au anuntat ca nu o sa mai ploua 3-4 zile asa ca mergi linistit si cu ochii mari....
Iti uram VACUTA PLACUTA!!!! SI in Grecia e caaaaaaallllddduuuuraaaaaa maaaaaareeeeeeeee neicusorule.... pe bune sleep.gif

This post has been edited by nairam: 5 Jul 2005, 16:14


--------------------
Toyota Avensis 2009 Executive - 1.8 129 horses
Benzina, Culoare Light Olive, antijeg ....

Daca vrei sa fii fericit o clipa, razbuna-te, daca vrei sa fii fericit o viata, iarta !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacicuss
post 6 Jul 2005, 08:22
Post #152


Mare Vrajitor KKK


Group: Members
Posts: 299
Joined: 3 August 04
From: Poplaca




Salutari !
tocmai m-amintors si eu duminica din Grecia.Trebuie sa mentionez ca mi-au fost foarte folositoare informatiile de aici de pe site, eu fiind la primul drum de Grecia.
Am fost 4 masini, primii 2 mai fusesera de cateva ori in Grecia, cunosteau bine drumul, deci n-am avut dureri de cap. Acum cateva sfaturi, sper pertinente si utile:
daca sunteti mai multi, ar fi tare utile niste walkie-talkie cu voi, mai ales ca fiind mai multe masini, inevitabil se mai sparge coloana sau va ajuta sa va avertizati intre voi. Noi am avut toti, iar primul a avut chiar si detector de radar. Walkie-talkie le-am luat tot la sfatul unora care de cativa ani, dupa ce s-au ratacit unii de altii, merg doar asa biggrin.gif ...deci le-am imprumutat.
Asa...pe urma, eu am luat si un card Visa Electron ( de debit) cu destui bani pe el.In primul rand mi-a fost de folos la bulgaroi la plata vignetei. Asta am luat-o de la o benzinarie OMV, ca numai acolo aveau, chiar de pe autostrada...nici poveste sa aiba la Shelll sau LUK. Cineva spunea ca pe o luna e 10 Euro...greseala, e 10 Leva; noi stand 2 saptamani am fost nevoiti s-o luam pe asta.
Pe urma, la al 4-lea tunel pe sensul de mers spre Grecia e deviata circulatia pe la naiba, drum rau, gropi, etc...trece si ala.
Motorina e mai ieftina la greci...cea mai ieftina era 0.859 la un Shell la iesirea din Salonic inspre Poligiros...undeva pe dreapta. Noi am stat in Sithonia, care e cea mai faina din cate mi-au povestit unii-altii pe acolo, chiar la intrarea in peninsula, langa Nikiti. Cum vroiam odihna cat cuprinde, nu ne-am deplasat foarte mult, am colindat doar peninsula asta, restul lasand pentru anii urmatori. Dar Sithonia am ajuns s-o cunoastem destul de bine si cine vrea informatii, doar sa spuna !
Despre taxe, costuri, etc o sa postez cat de curand toate informatiile aici!
Atentie la vigneta, luati-o la dus sa nu aveti probleme cu amenda si la intoarcere, daca maimutoiul ala de bulgar incearca sa va taxeze, aratati-i vigneta si-i inchideti gura...asa, de pentru o saptamana e parca 4 euro, si o luna iti iasa in jur de 6 Euro parca alea 10 leva.
In rest ce sa zic...apa minerala merita carata de aici, pentru consumatorii de asa ceva. In rest nu se prea merita nimic, nici bere...io am luat un bax de Tuborg de la Metro la aprox. 18.000/doza si acolo am luat Burgen la 0.3 Euro...sa-mi dau cu Tuborgul unde-i greu voinicului ! biggrin.gif Sucuri la fel....etc...cam tot e mai ieftin.
In rest peste cat cuprinde, potoale grecesti, etc...fain !








--------------------
VW Passat 1.9TDI - ww-00-XXX
A religious war is like children fighting over who has the strongest imaginary friend...
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TAZ_TASMANIA
post 6 Jul 2005, 13:57
Post #153


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 3 November 03
From: IS




Si eu m-am intors sambata din Grecia pe o ploaie cumplita (inca nu erau blocate drumurile).

Precum scria si Dacicuss mai sus platiti pe o luna taxa de drum luati chitanta iar la intoarcere dati cu flit la bulgaroi la vama din Promachonas - nu mai trebuie sa o mai platiti odata dar trebuie sa aveti chitanta la voi smile.gif

Noutati:

Taxa de tranzit a "metropolei" Giurgiu se plateste in continuare si e in valoare de 41,4 lei grei. Am primit si un raspuns oficial de la Ministerul de Externe - urmeaza - pirn care scrie clar ca numai anumite categorii nu platesc aceasta minunata taxa - din nou Rompres infloreste anumite stiri.


Stimate domnule ****,

Urmare scrisorii dumneavoastră din data de 10 iunie a.c., vă comunicăm următoarele:
•Din luna februarie a.c., partea română a perceput la PCTF Giurgiu patru taxe: taxa de tranzit, taxa de pod, taxa ecologică și taxa antiepizootică. Taxa de tranzit este gestionată de Primăria Municipiului Giurgiu. Taxa de pod se află în administrarea Autorității Naționale a Drumurilor. Taxa ecologică este gestionată de către Consiliul Județean Giurgiu. În baza articolului 4 din OUG nr. 86/2002, Consiliul Județean Giurgiu a înființat taxa ecologică și de salubrizare și a administrat, până la sfârșitul anului 2004, taxa antiepizootică (dezinfecție) care, în prezent, se află în competența Autorității Naționale Sanitar Veterinară.

•La 31 martie a.c., Consiliul Local al Municipiului Giurgiu și Consiliul Județean Giurgiu au hotărât eliminarea taxelor de tranzit și, respectiv, a taxei ecoligice la PCTF Giurgiu-Ruse pentru anumite categorii de autoturisme și persoane juridice, pe bază de reciprocitate (instituții publice și ONG-uri implicate în programe transfrontaliere, instituții publice române și bulgare care organizează în comun manifestări culturale, artistice și sportive). Precizăm că eliminarea taxelor de tranzit a avut la bază Hotărârea Consiliului Local al Municipiului Giurgiu nr. 105/31.03.2005, iar scutirea de la plata taxei ecologice a unor persoane juridice s-a realizat prin Hotărârea Consiliului Județean Giurgiu nr. 49/31.03.2005.
Sperăm ca aceste informații să răspundă pe deplin solicitării dumneavoastă.

Cu stimă,
C V
Director
Direcția Comunicare a Ministerului Afacerilor Externe


--------------------
TOYOTA COROLLA 2008 - IS-XX-TAZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacicuss
post 7 Jul 2005, 11:40
Post #154


Mare Vrajitor KKK


Group: Members
Posts: 299
Joined: 3 August 04
From: Poplaca




Uitasem ieri ceva: Pentru cei interesati de-o harta a Bulgariei aleia...Mordor from my point of view biggrin.gif , la intrare in Giurgiu pe dreapta, inainte de a o lua la stanga spre vama, e o statie LUK mai mica si acolo gasiti harti faine d'ale tarii respective...ma rog...fain daca poafe fi folosit acest cuvant cand te referi la vecinii astia cu cefe late si tara lor de kko...
Si apropo de ploaie, nu va mai plangeti fratilor ca io am venit duminica de dinainte de Sofia pana dincolo de Sibiu pe ploaie...si am prins acea perioada mirifica a zilei cand se intuneca si nu prea vezi bine taman intre Bv si SB....minunat drum...si marcat ca-n vest...Vestul Salbatic !

This post has been edited by dacicuss: 7 Jul 2005, 11:43


--------------------
VW Passat 1.9TDI - ww-00-XXX
A religious war is like children fighting over who has the strongest imaginary friend...
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pasto
post 7 Jul 2005, 13:49
Post #155


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 9 June 05




dacicuss... ne poti spune te rog exact care sunt taxele la intrarea si iesirea din tara?


--------------------
Skoda Fabia - SB-71-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
08_top
post 7 Jul 2005, 21:29
Post #156


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 26 June 05




salut.pe 3 august plec si eu in grecia cu masina. am tot citit ce sa scris in acest forum si sint sigur ca ma vor ajuta foarte mult sfaturile si indicatiile voastre.acum nu am mai citit de taxele de drum din tara ,bulgaria si grecia.precizez ca voi pleca in halkidiki.cine sa intors de curid rog sa dati raspuns.multumiri valuri.gif worship.gif


--------------------
dacia solenza confort - B 08 TOP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacicuss
post 8 Jul 2005, 06:54
Post #157


Mare Vrajitor KKK


Group: Members
Posts: 299
Joined: 3 August 04
From: Poplaca




OK, promit pe luni dimineata o sa postez aici toate costurile legate de trecerea frontierei pe care le-am experimentat eu.
Pentru 08_top, unde anume in Halkidiki mergi ca e mare?
Io am fost in Sithonia si am avut norocul ca din prima seara, iesind in sat, am dat la un magazin de souveniruri de un tanar grec foarte amabil si prietenos, era chiar patronul, care auzind ca suntem prima data in Grecia, culmea ca ne-am gasit si niste rude vecine in Africa de Sud da'asta e alta poveste, mi-a trantit in brate o harta detaliata a lu' Halkidiki si mi-a marcat pe harta tot ce merita vizitat pe Sithonia, cele mai faine sau cosmopolitane plaje, panorame...chiar si locuri de snorkelling, etc. Ne-a facut chiar si rezervari la vestita excursie la Muntehe Athos cu vaporul de pirati sub pretul pietei sau a ceea ce am gasit la vila unde eram cazati.
Apropo de aceasta excursie, am intalnit pe vas grup de romani, aflati in sejur organizat pe la nu stiu ce hoteluri, adusi cu autocarul, in mod organizat wink.gif si taxati cu 61 Euro de persoana pe excursie biggrin.gif Si cand te gandesti ca pretul e in jur de 25 maxim...Ne-am cracanat de ras da' i-am si compatimit !
Repet ce am mai zis: toti acolo, si turisti si localnici mi-au zis ca Sithonia e peninsula cea mai faina din cele doua ce pot oferi turism pe ea...d'aia e si plina de vestici...io in Kasandra o sa calc doar o zi la anul, sa ma conving si singur!


--------------------
VW Passat 1.9TDI - ww-00-XXX
A religious war is like children fighting over who has the strongest imaginary friend...
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TAZ_TASMANIA
post 10 Jul 2005, 15:11
Post #158


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 3 November 03
From: IS




08_top,
aici sunt taxele ce le-am platit eu:

Taxe la dus:
Romania
1 taxa tranzit Giurgiu - 414000 lei
2 taxa pod - 208992 lei
3 taxa ecologica - 365000 lei
Bulgaria
4 taxa drum - 10 Euro (nu uita sa pastrezi chitanta la intoarcere)
5 taxa ecologica - 4 euro

Taxa la intoarcere
Bulgaria
6 Taxa pod - 5 Euro
Romania
7 Taxa tranzitare a "mirificului" Giurgiu - 414000 lei

TOTAL
1401992 ROL - 140.1992 RON smile.gif
19 EURO


DRUM BUN si Soare cat mai mult ! wink.gif

This post has been edited by TAZ_TASMANIA: 10 Jul 2005, 15:13


--------------------
TOYOTA COROLLA 2008 - IS-XX-TAZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mada_avr
post 10 Jul 2005, 15:22
Post #159


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 10 July 05




buna
cu taxele RO-BG-GR am cam inteles... imi spune cineva daca este nevoie sau nu de asigurarea medicala? si de cartea de identitate a masinii?


--------------------
VW Golf - B-47-NNR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
red
post 10 Jul 2005, 17:13
Post #160


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 9 July 05




Salutare!

Sunt nou pe aici si pentru inceput vreau sa va multumesc tuturor pentru ca existati (in general, dar si pe acest forum) si pentru faptul ca sunteti niste sufletisti.
Am reusit sa aflu de la voi extrem de multe lucruri folositoare pentru excursia pe care am planuit sa o fac in Grecia, in insula Thasos, dar m-am saturat sa stau pe margine si, pentru ca am si informatii de dat, dar si cate ceva de intrebat m-am inregimentat si eu.

In primul rand, vreau sa-i raspund lui Jack, chiar daca nu m-a intrebat nimeni, ca acest punct de trecere a frontierei dintre Podkova si Komotini nu este deschis traficului in acest moment. Se afla in constructie si ar trebui dat in folosinta in septembrie anul acesta. Cum am aflat asta? In prima faza mi-am stabilit ruta folosind uk.map24. Acolo imi dadea ca fiind cert acest punct de frontiera. Daca maream imaginea hartii, in acel punct, pana la scara de 100 ft apareau insemnele clare de punct de trecere a frontierei. Gata, am pus-o, mi-am zis! De la Bacau, de unde urmeaza sa plec, impreuna cu inca doua masini, era un drum perfect. Pana la Potos, in sudul insulei, ar fi fost cam 950 km.
Dar intrand si pe siteul mae (e prima data cand ies din tara cu masina si tebuia sa-mi adun cat mai multe informatii ca sa nu-mi transform concediul intr-un calvar), pe sectiunea cu informatii utile pentru calatorii in strainatate, subsectiunea Grecia (despre care face vorbire dl. consul) constat ca intre Grecia si Bulgaria sunt mentionate doar DOUA puncte de trecere a frontierei: PROMACHONAS si ORMENIO (pe harti apare ORMENI), iar la subsectiunea Bulgaria este mentionat intre Bulgaria si Grecia doar KULATA. De unde am tras concluzia logica: Grecia este o tara in care se intra mai greu decat se iese.
Nu-mi venea sa cred ca site-ul mae poate fi mai bine documentat decat cel al map24 (asta este o boala veche a noastra a romanilor si care se va lecui greu) si am inceput sa rasfoiesc internetul (minunat instrument) in speranta ca voi gasi ce va despre acest punct de frontiera. Si am gasit doua documente ale UE din care am aflat ca s-au alocat fonduri PHARE pentru constructia acestui punct de trecere a frontierei intre Podkova si Komotini, care se va numi MAKAZA, proiectul trebuia sa fie implementat incepand cu anul 2001 si finalizat in Oct. 2003. Dar se pare ca au fost ceva probleme caci al doile document vorbea despre acelasi proiect, dar care incepe in 2002 si se va finaliza in Sep.2005.
Asa ca ... poate la anu'.

Dar am ramas nelamurit despre existenta celui de al doilea punct de frontiera dintre Svilengrad si Ormeni. Folosind tot map24, dar si viamichelin, rezulta (marind imaginea) ca nu trebuie trecut prin Turcia, ci de la Svilengrad se face o strada la dreapta, care coboara apoi, ca un semicerc peste granita cu Grecia ajungand la Ormeni, dar nu apar insemnele de punct de frontiera.
Pe calea ferata exista sigur punct de trecere a frontierei intre cele doua tari, dar nu sunt sigur daca si pentru auto.
Intr-un ghid editat anul trecut de autoritatile elene pentru cei care veneau la olimpiada (l-am gasit pe internet) se face recomandarea ca intrarea in grecia sa se faca prin urmatoarele puncte de frontiera ... printre care si ORMENI (road and rail).
Dl. consul spune ca ... e numai una!

M-ar interesa foarte mult sa stiu daca fuctioneaza punctul de la Ormeni pentru ca as putea sa-mi stabilesc, in functie de asta, o ruta mai buna.

L-as ruga pe AL sa-mi spuna daca e sigura treaba cu trecutul pe la Turci, cum a spus mai acum o saptamana.

Gata! V-am lasat!

Ne mai auzim noi.

Drumuri bune si vacante placute.


--------------------
deloc break - xx-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciaclub-Jack
post 10 Jul 2005, 19:18
Post #161


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 20 May 05




Sal Red.
Multumesc pt. informatie. Asta e , si din pacate va trebui sa trec pe la Kulata . Voi pleca din Cluj pe 15 iulie si sper sa nu am probleme prin 'mirifica' Bulgarie.
Va doresc tuturor concediu placut si soare cat mai mult !!!!!


--------------------
Dacia Nova - CJ-05-HLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Conny
post 11 Jul 2005, 07:50
Post #162


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 21 February 03




@mada_avr


'neata

eu m-am intors acum 2 saptamani de la greci asa ca iti raspund in cunostinta de cazua: cartea masinii nu iti trebuie, doar talonul, iar de asigurare medicala nu te intreaba nimeni pentru ca e in intersesul tau sa o ai.
pentru 200000 de3 persoana parerea mea e ca nu merita sa risti. in caz de Doamne fereste e utila! pentru greci toata lumea zice ca e cea mai buna aia de la Interamerican. Sunt la ei acasa acolo si mai au si un parc de salvari pentru situatii grave. Deci sfatul meu e sa iti faci asigurare. Daca ti-ai luat cazarile printr-o agentie intreaba acolo de asigurare. Noua ni le-a facut agentia cu 150000 lei de persoana . Reducere ca am luat cazarile de la ei


--------------------
Solenza Scala
Conny
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 11 Jul 2005, 08:42
Post #163


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




pe mada_avr o (sau il) sfatuiesc sa citeasca topicul, precum si pe cel referitor la sfaturi pentru calatorie (care contine info privind documentele necesare)... nu dorim sa umplem fiecare topic cu intrebari si raspunsuri punctuale ci sa oferim informatii structurate ... dar trebuie citite inainte de a intreba ceva!!!!!

red...eu asa stiam ca trebuie trecut pe la turci... ruta mi-a fost data de route planner iar informatia e confirmata si de consul... indirect... prin faptul ca da o singura trecere BG-GR... deci cealalta e GR-TR... parerea mea e ca drumul cunoscut e cel mai scurt! ...imi pare rau dar mai multe nu stiu ...vezi ca mai poti gasi info despre fiecare țara in parte pe site-ul MAE... www.mae.ro (sectiunea sfaturi de calatorie etc.) ... http://www.mae.ro/index.php?unde=doc&id=5088&idlnk=3&cat=5 insa vei vedea ca si aici informatiile sunt confuze (citeste TR, BG si GR si compara-le!)


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
red
post 12 Jul 2005, 17:15
Post #164


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 9 July 05




Salut!

CLR, daca mai dai cu ochiul pe aici, te-as ruga sa ne spui si noua care este orarul bacurilor peste Dunare. Ar putea fi interesant pentru unii.

Pentru cei care vor sa ajunga in Thasos le recomand sa mai faca un mic efort de cca. 40 Km de la Kavala la Keramoti caci vor iesi mai bine financiar. Preturile la ferry sunt binisor mai mici la Keramoti decat la Kavala (si distanta pe mare este mai mica).
De exemplu:
KERAMOTI
1,5 EUR/persoana si 9,30 EUR/autoturism
KAVALA
3EUR/persoana si 14,40 EUR/autoturism

Daca stiati deja asta, imi cer scuze de dadaceala.
Daca nu stiati, puteti afla inca mai multe de pe www.thassos-island.com

Cu bine


--------------------
deloc break - xx-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laur
post 12 Jul 2005, 22:59
Post #165


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 8 July 02
From: Iasi




Thassos.....care mere primul sa spuna impresii ca vreau si eu in august sau septembrie.....
Apropo, se poate face baie intre 20-30 sept. in Thassos?


--------------------
Peugeot 206 1,4 HDI - .
"parerea mea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 13 Jul 2005, 08:44
Post #166


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Eu merg in Thassos in perioada 12-21 august... la intoarcere (dar poate si de acolo) voi scrie impresii si voi da informatii... eu merg langa Skala Prinos (in nord-vestul insulei) dar totusi voi merge cu ferry-ul de la Keramoti la Limenas (evident, din motive financiare).

Am o intrebare pentru red... orarul ferry-boat-urilor se respecta???... eu am gasit ceva pe net dar acolo scrie ca pot fi modificari fata de ce este afisat pe net... adica e unfel de disclaimer...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuna
post 13 Jul 2005, 09:16
Post #167


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 12 July 04




Merg eu in Thassos la sfarsitul lunii....


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 13 Jul 2005, 09:29
Post #168


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




QUOTE(red @ 12 Jul 2005, 17:15)
Salut!

CLR, daca mai dai cu ochiul pe aici, te-as ruga sa ne spui si noua care este orarul bacurilor peste Dunare. Ar putea fi interesant pentru unii.
*



Prima traversare spre bulgari este dimineata la ora 06:00. Ideal este sa - l prinzi pe acesta, pentru ca urmatorul bac este la ora cand trec angajatii de la Ostrovit, iar ei au prioritate si nu vei putea sa treci cu acela.Circula cam din ora in ora, e greu sa - ti spun un orar pentru ca nu pleaca la ore fixe. Pur si simplu traverseaza in continuu -> trece Dunarea, cobara pasagerii, se imbarca cei care vin spre Calarasi si tot asa.

Ultima trecere cu bacul spre Calarasi: ora 21. Functie de numarul de solicitanti se mai pot face treceri la tarif dublu fata de cel normal, dar nu este regula. Baza este ora 21.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 13 Jul 2005, 10:16
Post #169


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




QUOTE(tuna @ 13 Jul 2005, 09:16)
Merg eu in Thassos la sfarsitul lunii....
*



sejur placut si sa ne spui si noua cum a fost... unde, cat, cum... informatii de toate felurile... multumim anticipat... sa dat detalii si despre timpii facuti pe drum... traseu ... etc.


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
red
post 14 Jul 2005, 18:16
Post #170


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 9 July 05




Multumesc mult CLR.
AL trebuie sa-ti spun ca informatiile le am tot de pe net si apropos, in ultimul post am facut o eroare: site-ul recomandat are terminatia .gr si nu .com. Aici se gasesc si informatiile despre preturile la ferry.
Multumesc si eu anticipat celor ce pleaca mai devreme in Thassos si abia astept posturile lor lungi si pline de amanunte.

Vacante memorabile!


--------------------
deloc break - xx-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wizzo
post 16 Jul 2005, 00:45
Post #171


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 9 April 03
From: Cluj-Napoca / Galati




Am revenit cu bine !

Referitor la inundatii , se circula foarte bine , drumurile europene sunt ok.

O mica recomandare cand plecati , dimineata sa fiti cam pe la 5-6 in vama bulgara , ca pe la 7-8 se face schimbul de tura si riscati sa pierdeti mult timp.

Spaga la bulgari este pe fata : "5 euro !"( la dus ) , "Nu dai nimic ?" ( la intors )
Am dat , ca ma grabeam , nu aveam timp de prostiile lor.

Atentie mare la iesirea de pe centura sofiei , nu sunt indicatoare. Cand vedeti in fata pe stanga dupa intersectie 4 stalpi mari de inalta tensiune , si linie de tramvai , faceti stanga si si mergeti spre Pernik apoi vedeti ca dupa 15 minute de mers faceti stanga spre Kulata.

Radare in Bulgaria la tot pasul , la dus am vazut vreo 5 , ca ploua si probabil s-au dus politatii la gogosherie , si la intors au fost pe putin 15. Se fac semnale din faruri ca la noi din sens opus pentru avertizare. Atentie mare la iesirile din tunel , respectati cu strictete viteza indicata.

Nu am luat nici un radar , insa am trecut pe langa unul cu vreo 160km/h , era bagat in boscheti , si nu l-am vazut , insa se pare ca nu se obosesc sa consume benzina in urmariri. ( sper sa nu imi vina amenda acasa blink.gif )

In Grecia politia nu are nici o treaba , o singura data am vazut radar in grecia , cand ma indreptam spre meteora , dar l-am evitat. Politistii greci stau la punctele de taxare de pe autostrada , dar stau degeaba smile.gif

Nu va recomand sa carati apa si bere din Romania , va opriti in grecia la LIDL ( cel mai apropiat de vama este cel de la a doua intrare in Sidirokastro - primul oras dupa Promahonas ) , au preturi foarte mici.

Vacanta placuta , drum bun , si spre sa va fi fost de folos ! wink.gif


--------------------
Renault Clio 2002 Bicorp 1.4 16v - GL-15-MDG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin
post 17 Jul 2005, 09:33
Post #172


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 4 June 03
From: Timisoara




Aseara m-am intors din Grecia. Pentru ca cele mai utile informatii despre drum le-am obtinut de pe acest forum m-am gandit sa imbogatesc si eu arhiva cu alte cateva:

1. Locatie
Initial pe voucher-ul primit scria ca avem cazare la Paralia Katerini, o statiune deloc deosebita de statiunile din Romania. E un soi de Neptun la noi. Din fericire camera pe care o acontasem se ocupase si a trebuit sa ne mutam in Olimpic Beach. Spun din fericire pentru ca acolo am gasit mai multa liniste si o plaja mult mai aerisita. Seara ne-am facut veacul tot in Paralia Katerini. Cel mai interesant lucru e pretul hainelor de blana si piele: foarte mici in comparatie cu cele din Romania si in plus se mai poate si negocia.
2. Drum Timisoara - Calafat - Kulata - Katerini
Drumul este cel pe care l-am aflat de la Zidan cu mentiunea ca la Draghicevo se poate lua direct catre Kulata fara a se mai trece prin Pernik + Radomir. La dus am luat-o prin Pernik pentru ca la acea intersectie era un indicator mare cu accesul interzis + politie. Drumul e ft bun prin Pernik insa e sensibil mai lung. Drumul direct (i.e. E79) e in constructie insa, din ce-am observat la intoarcere, nici o masina ce vrea sa ajunga la Sofia nu ocoleste pe la Pernik. In rest, despre drum, toate celelate ce s-au mai spus deja. O singura mentiune as avea de facut aici: la intrarea in BG am ratacit putin pe E79 (i.e. drum distrus) si am ramas surprinsi de saracia lucie din nordul tarii. Drumurile sunt goale, pustii. Afirm totusi ca din punct de vedere al drumurilor stau mult mai bine decat noi. Asa ca pentru cei ce privesc cu panica trecerea prin BG le-as recomanda sa fie mai optimisti pentru ca sunt peste noi la capitolul drumuri.
3. Taxe
- Carte Verde 60$ si primesti automat extensie pt furt la CASCO daca faci cartea verde la firma la care ai CASCO
- asigurari medicale - 200.000/persoana
A. Timisoara - Katerini
i) Vama Calafat:
- 200.000 taxa utilizare drumuri in Calafat
- 86.000 taxa utilizare cai portuare
de mentionat ca aceste doua taxe au fost platite si la dus si la intors pentru niste drumuri de mizerie
- 20 Euro/masina la trecerea cu feribot-ul + 3 Euro/persoana
de specificat ca taxa de feribot se poate plati si in lei insa e 900.000/masina. Deci ar fi bine sa aveti Euro.
ii) Vama Vidin
- 2 Euro dezinfectia
- 15 Euro vigneta /o luna (aici o sa detaliez mai tarziu)
iii) Pe autostrada Salonic - Katerini am prins un singur check point (2 Euro/check point). L-am intrebat pe om in engleza daca nu are ceva pe o saptamana pt ca aveam de gand sa o mai folosim in zilele urmatoare insa un grec disperat claxona in nestire in spatele meu iar omu' nu stia engleza. Asa ca m-am lasat pagubas.
B. Katerini - Timisoara
i) Vama Kulata
- 2 Euro dezinfectie
- am aratat vigneta pe o luna si am trecut
ii) Vama Vidin
- 17 Euro/masina + 3 Euro/persoana
iii) Vama Calafat
- 200.000 taxa utilizare drumuri in Calafat
- 86.000 taxa utilizare cai portuare
Acum revin la cei 15 Euro.
Nici bine n-am iesit din Vama Vidin si am trecut la decartat: stiam ca vigneta pe o saptamana e 4 Euro si pe o luna 10 Euro asa ca ma asteptam sa mi se ceara acelsi lucru de la bulgaroi. Supriza, omu' imi cere 9 Euro. Domne, zic, de cand e 9 ca eu stiam ca e 4? El zice ca de mult. Atunci ii cer pe o luna in engleza, el imi explica ca pe o zi nu se da smile.gif. Cu ajutorul unui roman reusesc sa aflu pretul pt o luna: 15 Euro. Dupa mai mule parlamentari si nervi ii dau 15 si plec (apropos, abia ajuns la Katerini am vazut ca pe chitanta figurau doar 10 Euro, deci atat cat stiam eu). Eram la inceput si deja acumulasem un sac de nervi dupa 4 ore de asteptat dupa ferry in Calafat (de la 5 la 9). Dau sa plec insa de la ghiseul de vis-a-vis ma cheama doua femei (un stia romana si statea la ghiseu iar cealalta statea la taiat de chitante afara, cu bratele pe tejghea). 20 Euro cica taxa de mediu (i.e. ecologizare). Le-am spus sa-mi arate legislatia bulgara care prevede aceasta taxa, intr-o alta limba. Ca nu au. Pana la urma reusim sa obtinem de la ele ceea ce doream: litera de lege care mai era si-n engleza si care nu zicea decat de asigurari de viata. Pe drum ne-am intalnit cu niste romani care spuneau ca li s-a cerut 20 Euro cu chitanta sau 10 fara, spaga institutionalizata. Noi n-am platit nimic insa am plecat amenintati ca ne prinde pe noi politia. Haha.

Plaja la Olimpic Beach e nisipoasa iar apa tulbure din cauza nisipului. Pentru cei ce doresc sa faca plaja intr-o zona mai salbatica, apropiata de ce-a fost odata Vama Veche si 2 Mai, recomand Plaka Litochoro (i.e. 20km sud de Olimpic Beach). Nu exista decat pietris, iar apa are acea culoare verde pe care o vedem in mai toate pozele. Se poate cobori mai la sud la Panteleimonas, in imediata vecinatate a castelului de la Platamona. De fapt, noi am zarit limpezimea apei de la inaltimea cetatii si am coborat curiosi. Sper deosebire de Plaka Litochoro, plaja e amenejata (nisip) insa acesta tine doar pana cu 1-2m inainte de intrarea in apa.

Intr-una din zile am incercat sa mergem pe Skiathos insa am ajuns la 10 minute dupa ce plecase feribotul de Skiathos din portul de la Volos (i.e. Bolos). Pentru cei ce vor sa ajunga la timp pt acest feribot, recomand plecarea din Katerini pe la 5.30, nu de alta dar pe drumul de Volos pot interveni obstacole ca echipaje de politie sau neobservarea indicatorului de Volos din cauza caruia am pierdut 10min. Feribotul e 13 Euro de persoana (dus intors) si pleaca la 8.00 si la 16.00 din Volos. Evident ca mai exista si alte vaporase insa la preturi ceva mai mari: la 9.15 e unul cu 21 Euro/persoana numai dus.

Benzina am pus la LukOil-ul de la intrare in Calafat si mai apoi la iesirea din Seres (Grecia). Era o statie Aegean Oil in care benzina era 0.889 Euro. Exista insa o statie Aegean Oil la 20km de Promachonas pe sensul de mers spre BG cu 0.869 benzina fara plumb. Este statia la care am oprit si alimentat inainte de incursiunea prin BG.

Cam atat pt moment ca si asa postul e cam lung. Pentru alte detalii ma puteti contacta personal.

This post has been edited by cosmin: 17 Jul 2005, 23:11


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gheo
post 17 Jul 2005, 13:48
Post #173


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 1 October 04




Salutare tuturor.
Vreau sa merg in concediu in Grecia si as vrea sa trec Dunarea pe la Bechet. Stie careva dintre voi ceva detalii referitoare la orar bac, taxe etc.
Mersi mult si calatorii placute


--------------------
LOGAN LAUREATE 1.4
____________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
little-boss
post 17 Jul 2005, 20:08
Post #174


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 20 May 05




In seara asta m-am intors din Grecia. Sithonia-Sarti.
Am sa incerc sa fiu scurt pentru ca sunt cam obosit.
Prima observatie. Se pare ca nu sunt doi care sa platesca aceleasi taxe. Eu am platit cu totul altceva. O sa revin cu amanunte la acest capitol.
In al doilea rind - drumul. Dracul nu este chiar atit de negru precum l-au prezentat unii pe aici. Eu am iesit prima data cu masina din tara. Nu am avut absolut nici o problema. Totul a mers brici. Si la ducere si la intoarecere (cu o mica chestie cind am ratat intrarea pe centura Salonicului).
Nu mi-am luat nici o rovineta in Bulgaria, nu am dat nici un fel de spaga (nici nu mi s-a cerut) iar politia bulgara e absolut OK. Am luat un singut radar pe care l-am rezolvat cu 5 EUR (cred ca as fi scapat si fara sa dau nimic dar ma grabeam).
Drumul in Bulgaria e aproape OK, e foarte bine marcat (Russe-Sofia-Kulata). Exista un singur loc nemarcat - iesirea de pe centura Sofiei spre Kulata, dar indicatiile de pe aici mi-au fost de mare ajutor.
Lasati prostiile cu Walkie-Talkie, anti-radare sau alte chestii d-astea. Cascati bine ochii si tineti-va banii sa va distrati in Grecia. Nu va aruncati sa va faceti carduri. Eu am avut vreo trei la mine si nu mi-au folosit la nimic. In Sithonia nimeni nu foloseste carduri. Numai cash.
Si ca sa inchei: am trecut prin Bulgaria la intoarcere fara sa opresc. Am facut 6 ore si jumatate. I-am dat talpa la greu. Si n-am luat nici un radar. Nu va recomand, dar va zic asta ca sa nu va speriati.
Mie cel mai nasol mi s-a parut circulatia in Grecia. Aia sunt absolut cretini. Nu conteaza ce masina ai. Important e sa tii pedala la blana. ATENTIE !!!
Pentru cei ce au masini diesel. Motorina in Grecia e nasoala rau. Ei nu o folosesc decit la camioane. In orasele mari e interzis (pentru localnici) sa mergi cu automobil cu motor Diesel. Daca puteti luati niste aditivuri din Romania.
Cam asta e ....
Cu detalii in zilele urmatoare.


--------------------
Peugeot 206 1.4 HDI Dacia 1410 - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dme
post 18 Jul 2005, 12:39
Post #175


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




A fost cineva in Corfu? Puteti recomanda o statiune sau cazare?
Dar cat costa sa treci cu ferry cu masina si cat dureaza?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neney
post 18 Jul 2005, 19:54
Post #176


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 18 July 05




@wizzo

Buna ! Sambata plec si eu in Grecia ( Thassos) si ma intereseaza sa-mi fac ceva cumparaturi ( Sucuri , bere etc ) de la un supermarchet unde preturile sunt mai mici . Ce inseamna LIDL ? . Cine poate sa-mi spuna programul feriboturilor spre Thassos ?


--------------------
Daewwo Cielo - CJ20NEY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 19 Jul 2005, 09:55
Post #177


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Orarul ferryboat-urilor: http://www.thassos-schedules.go-thassos.gr...ysen.htm#Prinos

LIDL e o marca de retea de magazine de tipul MegaImage sau Billa... supermarket/magazin de cartier... produse ieftine etc. eu le stiu din Franta unde, intr-adevar, erau printre cele ieftine...

Unde pleci in Thassos?.... cand te intorci?... si te rog sa nu ne uiti cu info utile (si eu plec acolo, la Skala Prinos, pe 11 august si mi-ar prinde bine amanunte cat mai multe)


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuna
post 19 Jul 2005, 10:08
Post #178


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 12 July 04




QUOTE(dme @ 18 Jul 2005, 13:39)
A fost cineva in Corfu? Puteti recomanda o statiune sau cazare?
Dar cat costa sa treci cu ferry cu masina si cat dureaza?
*



http://www.kyanea.gr/argirades.htm

Agios Georgios (Saint George) un sat in sudul insulei la 30km de Corfu (oras).
Treci cu ferry din Igoumenitsa spre Lefkimi (45 minute=10 euro) si de aici ai 12 km pana in acest sat. Plaja este foarte lata cu nisip fin, se pot face croaziere, taverne, o multime de englezi, etc.
Concediu placut.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dme
post 19 Jul 2005, 11:48
Post #179


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




Multumesc Tuna!

Am mai auzit pe cineva de acesta localitate. Poti sa-mi mai spui te rog:
- daca e o zona "linistita"? Vreau sa ma odihnesc!
- apa este adanca in regiunea asta? Sau trebuie sa stau cu ochii mereu pe pustiul meu?
- e mai convenabil sa mergi cu ferry pana la Lefkimi inteleg, decat sa dai 25E pana in Kerkyra? Sunt la fel de dese cursele catre Lefkimi?
- cunosti cumva o pensiune / apartamente Nikolas aici?

Merci


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuna
post 19 Jul 2005, 12:05
Post #180


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 12 July 04




- foarte linistita, nu o sa auzi manele smile.gif
- intrarea in apa este ok pentru copii
- prin Lefkimi este si mai scurt si mai ieftin, poate nu la fel de dese, dar depinde si ora la care ajungi in Igoumenitsa.
- sunt multe pensiuni nu am remarcat.
Oricum drumul cu masina se face din 2 bucati, este mult prea lung, iar ultima parte strabati 150 km prin munti, serpentine...


http://www.greekferries.gr/forthcrs.htm

This post has been edited by tuna: 19 Jul 2005, 12:17


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Aici pentru plecari spre Grecia (ora, data, grupari etc.) http://www.reno.ro/Plecari-spre-Grecia-2008-t112394.html

Aici pentru intoarceri din Grecia (ora, data, grupari etc.) http://www.reno.ro/Intoarceri-din-Grecia-t81731.html

Cititi si cautati cu atentie pe forum si in topic, exista deja scrise info. despre taxe de drum.


--------------------
Go to the top of the page
192 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


4 User(s) are reading this topic (4 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 10th May 2024 - 02:09
Forum Renault