DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Guvern vs. Parlament...

marksman
post 6 Oct 2008, 23:14
Post #31


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.465
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(hash @ 6 Oct 2008, 12:18)

un debutant ia putin peste 10 milioane. [...]
*



Am un prieten care tocmai ce si-a luat catedra (religie, norma intreaga) si ia 950 RON. Poate pentru alte materii sa fie salariul mai mare.

QUOTE(radian @ 6 Oct 2008, 14:05)
N-as baga mana in foc pentru ce zici tu... Hai sa nu analizam salariile profesorilor dupa salariul debutantilor sau al suplinitorilor. Un profesor de liceu cu doua decenii de experienta in spate, sef de catedra si care preda o norma si jumatate are un salariu brut de 4.500 lei (e vorba de o cunostinta personala) . Nu cred ca sunt foarte multi patroni care sa plateasca astfel de salarii, sau cel putin nu in orasele mai mici. De asemenea, o educatoare, tot cu cca. 2 decenii de vechime in meserie are salariu brut peste 2000 lei. Si, educatoarea, are studii medii, lucreaza 4 ore pe zi si are 4 luni concediu pe an...
*


Radiane, 4500 RON (net?) ar fi posibil la doua norme dupa parerea mea.


QUOTE(testike @ 6 Oct 2008, 16:54)
Sotia are 920 lei salar in mana, cu aproape 10 ani vechi si gradul 2 ( a terminat aproape toate procedurile pentru gradul 1, mai trebuia sa tina o ora in fata unui inspector sau asa ceva, dar acum trebuie sa o ia de la capat pentru ca a fost in concediu post natal).  Salarul urmeaza sa creasca peste cateva luni cand implineste 10 ani vechime, nu stiu cu cat exact.

*


Mi se pare un salariu foarte mic pentru vechimea acumulata (vezi ce am scris pentru hash). N-ai omis un 1 la inceput?


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vi_escu
post 7 Oct 2008, 00:12
Post #32


Membru somnambul


Group: Members
Posts: 1.996
Joined: 13 November 04
From: republica procurorilor




Am pus chestiile alea calcul acolo si vad ca tot exista fabulatii in legatura cu salariile profesorilor din preuniversitar.

Cu siguranta o crestere cu 50% a salariilor bugetarilor (fara parlament, presedentie, magistrati, spp, rapps, si toate regiile parazite, ca au destul) insemna cam 3,2 miliarde de euro anual. Daca stiu eu bine, statul arunca cam 8,7 miliarde euro anual pe diverse regii, agentii, intermedieri, consultanta, etc. Deci bani ar fi dar trebuie taiat de la smecheri.
Si pe urma amaratii de bugetari produc inflatie: dau fuga cu ei la hipermarchet si isi schimba pantofii stalciati sau elcromu' pe-un lcd. Sau mai rau, cumpara carti din care statu' recupereaza doar 9,5% tva. Si uite asa se prabuseste cusul de schimb si se face inflatie. Un director, tot de stat, bunaoara cum ar fi ala de la anre, nu produce inflatie. Cu leafa lui de 20.000euro pe luna, basca prime, investete in terenuri, petrol, joaca la bursa (ca de la anul nu mai e impozitata). Nu da fuga la billa sa guste si el un somon fume, ca-i satul. Da asta-i treba. Educatoarea-i de vina ca l-a invatat sa se strearga cur, invatatoarea ca l-a promovat si cand n-a stiut tabla inmultirii, asistenta de l-a vacinat si-i facea cu 5 lei penicilina la 12 noaptea si ala de i-a scos apendicele cand era sa crape.

Mama lor de bugetari...

This post has been edited by vi_escu: 7 Oct 2008, 00:14


--------------------
Logan ABS plus 1,6MPi . 2007
Decat mult si fara rost mai bine putin si prost!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 7 Oct 2008, 06:55
Post #33


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(Illusi0n @ 6 Oct 2008, 23:14)
... 4500 RON (net?) ...
*



BRUT


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brigada_diverse
post 7 Oct 2008, 17:41
Post #34


Dacist cu permis si experienta mai mare de 30000 km :D


Group: Members
Posts: 2.505
Joined: 12 July 07
From: Constanta




brut? adica? cu impozitele deja scazute (cat primeste in mana)?


--------------------
Dacia ex: Dacia 1310 / actual: Dacia Logan TLX 1989/ Abs Plus 1.4 MPI
Let us die young or let us drive Dacia
FRANEZ BRUSC SI FARA ROST!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 7 Oct 2008, 20:13
Post #35


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Acuma vrei sa-ti povestesc ce inseamna salariul brut? Oricum tu consideri ca ceea ce am scris eu in acest topic sunt baliverne, asa ca...

Avand pe forum mai multi care sunt cadre didactice, ar fi interesant de vazut si opiniile lor.

P.S. Mai am un amic, preda informatica la un liceu de informatica. Pentru circa 3 ore /zi (are omul si o mica afacere si nu-l intereseaza orele suplimentare) baga in buzunar cca. 1.800 lei / lunar / net.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 7 Oct 2008, 20:32
Post #36


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




@radian: tu nu judeci corect. Se presupune ce un profesor lucreaza inca atata timp acasa pentru a pregati lectiile, a corecta lucrarile, a aduna material didactic, a studia, a se perfectiona.

Nu mai spune pe aici salariul BRUT (ala care NU e in mana, e pe hartie - pt cine nu stie), ci spune salariul NET (in mana).

Mama mea e invatatoare, gradul 1, salariu de merit (+15%), vechime de 30 de ani si are 1800-1900RON.

Daca nu ar avea sal de merit ar fi 1800-15%. Repet, cu gradul 1 si vechime de 30 de ani.

De asemenea luati in calcul ca un director ia spor de management. Deci salariul lui e clar mai mare decat un prof obisnuit, nu ii luati pe directori ca etalon.

In final concluzia mea cu care cred ca sunt foarte multi de acord: Salariile actuale (inainte de marire) sunt mici si nu sunt tentante pentru a atrage persoane de valoare in sistem. De asemenea marirea de 50% e brusca si posibil fara acoperire bugetara. De asemenea e inechitabil sa se mareasca numai la profesori si la ceilalti bugetari deloc. Hai sa zicem daca mareau si la ailalti cu un 30% macar, dar asa...

P.S. cine vorbeste de bani din pregatire are decat partial dreptate. Pregatire fac profesorii din oras (nu din mediu rural) si numai unii. NUmai aia de mate, limbi straine si materii de bac. Si e munca lor. Corect ar fi totusi sa plateasca impozit pentru asta. Poate mai sunt si unii (putini, nu pot fi luati ca etalon) care nu fac treaba la clasa ca sa atraga elevii la pregatire, dar 'uscaturi' sunt in toate domeniile.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 7 Oct 2008, 21:02
Post #37


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Tot respectul pentru mama ta, ca de altfel pentru toate cadrele didactice. Este regretabil ca profesorii au ajuns marul discordiei din motive electorale meschine.

Invatatorii, din cate stiu eu, sunt cadre didactice cu studii medii. Grila de salarizare face distinctie clara (si destul de consistenta...) intre bugetarii cu studii medii, cei cu studii superioare de scurta durata si cei cu studii superioare de lunga durata.

Ca si angajat sunt direct interesat de salariul net, dar, sa faci abstractie de salariul brut mi se pare o abordare incorecta. Ca bugetar mi se "rupe" de brut, important este ceea cu ce ma aleg pe card dupa o luna de munca. Insa, daca abordezi problema din punctul de vedere al angajatorului se schimba un pic situatia. La salariul net se adauga taxele si impozitele pe care le patesti la stat si ajungi la salariul brut. La acesta se mai adauga taxele pe care le plateste angajatorul, si in final ajungi sa constati ca salariul tau net, pe angajator il costa cam dublu.

Sistemul de salarizare al bugetarilor este unul aboslut aberant. Lucrurile au scapat complet de sub control. Solutia ar putea fi o regandire radicala a grilei de salarizare si nu o lege votata cu elan pre-electoral de un parlament iresponsabil care acorda o crestere salariala mare unei singure categorii de bugetari, si, nu celei mai prost platite. Pana de curand am fost functionar public. Inspector la o primarie, si cu circa 20 de ani vechime, aveam salariul net mai putin de jumatate decat primeste mama ta. Iar colegele de serviciu cu studii medii si vechime comparabila cu a mamei tale, au un salariu net un pic mai mare de 1/3 din salariul unui invatator.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 7 Oct 2008, 22:22
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




Mie aiureala asta cu marirea salariilor cu 50% mi se pare strigatoare la cer!
In conditiile in care calitatea invatamantului romanesc s-a vazut din plin la bac hai sa recompensam incompetenta si mediocritatea! Nu vreau sa generalizez, cunosc personal dascali cu daruire care in mod cert ar merita salarii mai mari, dar cresterea salariilor ar trebui facuta pe criterii de competenta nu de-a valma.
Un alt aspect: in invatamantul superior se ajunge la niste salarii astronomice, mai ales pentru "somitatile" care publica la nesfarsit aceleasi carti sub alte titluri! Stiu, o sa-mi dati exemplul preparatorilor, dar uitati sa precizati ca cei angajati ca preparatori sunt, in marea lor majoritate, copii de profesori universitari, plasati in posturi caldute si propulsati ulterior in sus in ierarhie, intr-un sistem de "invatamant" superior care tinde sa devina "dinastic".


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 8 Oct 2008, 13:23
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.





Mama mea preda franceza la o scoala generala din Vitan. Are aproape 30 de ani de invatamant si toate gradele si castiga aproape 2000 RON net. Nu se plange deoarece salariul tatalui meu este mult mai mare si nu sunt mari probleme financiare. Poate de aceea nu a mai depus dosar pt salariu de merit si a mai rarit meditatiile, adica face in principal cu copii din familie sau din cercul de prieteni.


Problema e ca profii tineri care ajung in invatamant sunt vai de capul lor. Avand in vedere salarizarea, ajung la clasa tot felul de ratati, sau chiar oameni cu probleme psihice. Raspunsul inspectoratului e invariabil acelasi : "nu avem pe altcineva sa va dam, asta e !" Mama mea a fost la destule "lectii deschise" si a vazut profesori tineri predând greseli grave de gramatica sau de vocabular. Iarasi nu se poate face nimic, raspunsul e ca nu sunt oameni.
Toti debutantii tineri carora le merge mintea, pleaca cum gasesc ceva mai bun. Cei care raman sunt oameni care oricum nu isi gasesc un job mai bine platit si sunt vai de ei. Ce prestanta poate avea un profesor in fata unei clase daca vine imbracat toata iarna cu aceleasi haine ?

In acelasi timp exista profesori care fac o adevarata industrie a meditatiilor si care castiga enorm din asta. Bineinteles ca nu este de loc placut, sa ai dimineata doua ore de meditatii de la 8.00, ore la scoala si apoi alte doua meditatii seara, plus alte activitati inafara de cursuri. E drept ca pentru a gastiga serios din meditatii nu exista sambete si duminici libere aceste zile fiind ocupate de dimineata pana seara. Pana la urma este decizia fiecaruia, cat si cum munceste.



--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brigada_diverse
post 8 Oct 2008, 20:26
Post #40


Dacist cu permis si experienta mai mare de 30000 km :D


Group: Members
Posts: 2.505
Joined: 12 July 07
From: Constanta




QUOTE(Diac @ 8 Oct 2008, 13:23)
Mama mea preda franceza la o scoala generala din Vitan. Are aproape 30 de ani de invatamant si toate gradele si castiga aproape 2000 RON net.
*



asta spun si eu.
parintii mei, profi de romana, respectiv istorie(gr didactic I si distinctia gh lazar cls I...cea mai mare din invatamant....are facultate de istorie) cu peste 30 de ani vechime au in mana maxim 2000 ron fiecare........

si o verisoara ca educatoare are 700 ron ca debutant


o profesoara debutanta tot cam 700 ron are.


pe bune nu stiu de unde scoate voi salarii de 4500 ron.....


--------------------
Dacia ex: Dacia 1310 / actual: Dacia Logan TLX 1989/ Abs Plus 1.4 MPI
Let us die young or let us drive Dacia
FRANEZ BRUSC SI FARA ROST!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 8 Oct 2008, 20:36
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




QUOTE(cristitranca @ 8 Oct 2008, 20:26)
pe bune nu stiu de unde scoate voi salarii de 4500 ron.....
*


Din invatamantul unversitar, un profesor trece lejer de 4500 Ron.


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brigada_diverse
post 8 Oct 2008, 20:46
Post #42


Dacist cu permis si experienta mai mare de 30000 km :D


Group: Members
Posts: 2.505
Joined: 12 July 07
From: Constanta




rectific...de unde scoateti 4500 ron in preuniversitar....


--------------------
Dacia ex: Dacia 1310 / actual: Dacia Logan TLX 1989/ Abs Plus 1.4 MPI
Let us die young or let us drive Dacia
FRANEZ BRUSC SI FARA ROST!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 8 Oct 2008, 21:29
Post #43


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




La postul nr. 19 din acest topic am precizat explicit conditiile in care un profeosr de liceu are un salariu brut de 4.500 lei.

Spre comparatie cu exemplele tale, un functionar public, cu studii superioere de lunga durata, angajat pe un post pe masura studiilor, ca functionar public la o primarie isi incepe carierea cu un salariu tarifar de 560 lei...

Problema este ca, profesorii au picat pe post de carne de tun in acest conflict pre-electoral. Oricum, si profesorii si multe alte categorii de bugetari sunt niste victime inocente in acest scandal in care aflu cu stupoare ca sunt exbugetari care au pensii de peste 30.000 RON...


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 03:48
Forum Renault