DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

24 Pages « < 5 6 7 8 9 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> montare inchidere centralizata si deschidere portbagaj la CL

AlinREHAU
post 5 Jan 2007, 20:56
Post #181


membru incepator


Group: Members
Posts: 718
Joined: 21 March 06




Sunt doua comenzi total diferite , modulul comanda deschiderea usilor la intrarea in masina cu cheie , in cazul asta toate usile se vor deschide din cheia de la usa soferului , si comanda de la alarma care deschide usile la dezactivarea alarmei . Da e normal sa fie alimentata din doua directii daca vrei sa le folosesti pe amandoua , cu toate ca daca stai si te gandesti , daca deschizi usile cu cheia ,modulul nu dezactiveaza alarma si va suna la intrarea in masina . Alarma ta este conceputa sa suplineasca modulul de inchidere , care nu mai are rost . Ai putea sa legui doua relee care sa faca contactul intre firul alb/maro la comanda alarmei dar te-ai complica mai mult si pe langa asta poate aparea o defazare intre comenzile alarmei si a modulului si asfel cand dezactivezi alarma sa incuie usile.

This post has been edited by AlinREHAU: 5 Jan 2007, 20:59


--------------------
Dacia break 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreibaboi
post 8 Jan 2007, 02:14
Post #182


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 14 December 06




Pozele cu IC pe Dacia 1300 (am schimbat broasca originala cu una noua, de 1310). Broasca are si o ureche speciala pt tija actuatorlui dar nu am folosit-o pe aceea ci am facut alta dupa cum se vede in imagini. De asemenea trebuie taiata broasca pt ca tija sa se miste usor. Merge f bine.
Image021v.jpg ( Size: 31.77k ) Number of downloads: 1414

Poza originala, fara marcaje:
Image021.jpg ( Size: 24.17k ) Number of downloads: 1455


Si daca tot sunt la capitolul poze sa va arat cum sa NU puneti firaraia:
Image023.jpg ( Size: 49.46k ) Number of downloads: 1491


This post has been edited by andreibaboi: 8 Jan 2007, 02:17


--------------------
dacia 1310 2000 - B-40-GYI
Inteligenta se poate masura. Prostia NU!
Supporting The Zeitgeist Movement
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 8 Jan 2007, 07:31
Post #183


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




bravo domnule

in sfarsit .... acum cred ca m-am prins si eu


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 8 Jan 2007, 08:56
Post #184


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Cu schimbatul brostei e cea mai simpla metoda, eu asteptam metoda cu pastratul brostei originale, cum avea Driverx mi se pare..


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreibaboi
post 8 Jan 2007, 12:08
Post #185


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 14 December 06




Si metoda lui driverX parca implica schimbatul broastei fata cu una de spate care sa permita blocarea usilor din interior. ar apar unele probleme, ca de ex la deschiderea/inchiderea din cheie nu se deschid/inchid toate usile, daca usa este incuiata din IC degeaba deschid cu cheia pt ca nu are nici un efect, usa nu se deschide => posibilitatea de a ramane pe afara biggrin.gif.
Daca nu se schimba broasca si se face un sistem care sa faca acelasi lucr ca cel original (adica sa blocheze butonul) se face exact invers, adica nu butonul se invarte si se blocheaza intr-un tamburus care este fixat pe usa ci butonul sta fix si se misca tamburusul. Si in cazul asta apar problemele de mai sus, + ca sistemul nu e deloc fiabil, la vibratii actuatorul se poate deschide etc etc. Cred ca se poate face un sistem care sa comande inchiderea/deschidere si din cheie dar asta inseamna dat usa jos (pt ca nu se poate face la fata locului), reproiectat tot sistemul de ichidere etc si nu cred ca va iesi ceva fiabil si sigur. Asta dupa parerea mea e cel mai sigur si fiabil. Cred ca e facut ca in tutoriall lui tarzy, doar ca eu am dat probabil gaura de prindere in alta parte pt ca actoatoarele sa nu munceasca prea mult. Am pus de curiozitate un ampermetru si in momentul deschiderii/inchiderii nu se duce mai mult de 600mA cu 2 usi.


--------------------
dacia 1310 2000 - B-40-GYI
Inteligenta se poate masura. Prostia NU!
Supporting The Zeitgeist Movement
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ddf
post 8 Jan 2007, 14:13
Post #186


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 10 January 06




Salut!
Am montat si eu pe break-ul meu o centralizata!La usile din spate am ceva probleme, si ma asteptam la asa ceva. Cum se procedeaza in cazul acesta?
Ce arcuri trebuiesc scoase pentru a se putea face actionarea mai usoara?
Apoi nu exista pericolul sa se deschida usa in mers ?
Multumesc!


--------------------
Dacia 1310 Break - ILxxDDF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 9 Jan 2007, 11:24
Post #187


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Aceleasi probleme le-am intampinat si eu pe spate, si am renuntat, datorita faptului ca merg cu maxim o persoana in masina mai tot timpul. Mai trebuia sa gausesc si stalpii si usile. In schimb am gasit solutia inchiderea la hayon.



--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 9 Jan 2007, 11:28
Post #188


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Aia cu sarma care trece prin butuc?


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 9 Jan 2007, 11:31
Post #189


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Nu sarma, direct tija motorasului...problema e ca daca apasa cineva hotarat poate sa cedeze, un butuc cu fusta aia(prin care trece tija) metalica ar fi perfect rolleyes.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 9 Jan 2007, 11:35
Post #190


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Pai si tija aia tot un fel de sarma e biggrin.gif
Mie mi s-a parut firava solutia, d-aia astept solutii noi.
Ma gandeam daca sarma ar trece printr-un tub si sa iasa prin altul... sau sa impinga ceva mai vartos bazat pe sistemul asta...


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ddf
post 9 Jan 2007, 15:58
Post #191


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 10 January 06




QUOTE(vis-a-vis @ 9 Jan 2007, 11:35)
Pai si tija aia tot un fel de sarma e biggrin.gif
Mie mi s-a parut firava solutia, d-aia astept solutii noi.
Ma gandeam daca sarma ar trece printr-un tub si sa iasa prin altul... sau sa impinga ceva mai vartos bazat pe sistemul asta...
*



O solutie pentru haion ar fi un zavor de inchidere al portii. Sau o incuietoare micuta cum este la usa de la baie. Costa cam 2lei.
Sau zavorul poate sa inchida in lateral : se vor da 2 gauri , una in haion si una in
caroseria masinii, iar blocarea ar fi totala.Nici nu o sa mai sara haionul in mers
cum se intampla cand cuiul este uzat.
Legat de problema mea : daca as pune 2 actuatoare pe usa voi rezolva problema?

This post has been edited by ddf: 9 Jan 2007, 16:02


--------------------
Dacia 1310 Break - ILxxDDF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinREHAU
post 9 Jan 2007, 16:39
Post #192


membru incepator


Group: Members
Posts: 718
Joined: 21 March 06




Pana la urma eu am sistemul de 2 ani si ceva si nu mi-au furat nimic . Ideea este ca daca hotul apasa si vede ca nu intra butucul zice ca e inchis , daca il deschide ,tot nu intra smile.gif) . Daca e sa fure, intra prin fata , ca doar e Dacie ... Am mers in Metro acum intr-o seara si cand ies din magazin vad ca alarma la masina tipa , am zis ca o lovise unu ... cine stie . Cand ajung langa masina ,portiera mea deschisa smile.gif) dar nu apucase sa ia nimic pt ca butonul de la usa declansase alarma si s-a facut nevazut hotul .


--------------------
Dacia break 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koolariz
post 15 Jan 2007, 23:01
Post #193


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 28 August 06
From: Arad




salut
biggrin.gif
iaca, am instalat si eu inchiderea centralizata pe 1310. mi-a luat 2 zile (20 de ore) de munca grea tongue.gif si merge de minune (10x lui tarzy si celorlalti de tutoriale). am si pus o sirena gasita prin garaj ca sa "piuie" atunci cand ii actionata. si am mai instalat un buton in interiorul masinii ca sa se inchida toate usile sau sa se deschida cand apas pe el. e super. dar mai vreau ceva tongue.gif. vreau sa conectez si la semnalizare sistemul IC.
cum fac asta? sa palpaie avaria cand apas pe telecomanda ???

m-am gandit la o groaza de variante, sa leg ceva la releul de semnalizare??? sau la butonul de avarie??? cum sa fac. daca stiti careva pls sa imi ziceti smile.gif
mersi smile.gif


--------------------
Dacia Berlina 1310 din '97 - xx'97'klz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreibaboi
post 15 Jan 2007, 23:18
Post #194


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 14 December 06




Nu ai si alarma? Daca nu atunci poti pune un releu pe care-l legi ca un al 5-lea actuator. O sa se aprinda cat dureaza cursa actuatorului. sau daca vrei sa palpaie mai mult timp faci un montaj electronic.


--------------------
dacia 1310 2000 - B-40-GYI
Inteligenta se poate masura. Prostia NU!
Supporting The Zeitgeist Movement
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boggy_03
post 16 Jan 2007, 13:19
Post #195


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 28 June 05




QUOTE(AlinREHAU @ 5 Jan 2007, 20:56)
Sunt doua comenzi total diferite , modulul comanda deschiderea usilor la intrarea in masina cu cheie , in cazul asta toate usile se vor deschide din cheia de la usa soferului , si comanda de la alarma care deschide usile la dezactivarea alarmei . Da e normal sa fie alimentata din doua directii daca vrei sa le folosesti pe amandoua , cu toate ca daca stai si te gandesti , daca deschizi usile cu cheia ,modulul nu dezactiveaza alarma si va suna la intrarea in masina . Alarma ta este conceputa sa suplineasca modulul de inchidere , care nu mai are rost . Ai putea sa legui doua relee care sa faca contactul intre firul alb/maro la comanda alarmei dar te-ai complica mai mult si pe langa asta poate aparea o defazare intre comenzile alarmei si a modulului si asfel cand dezactivezi alarma sa incuie usile.
*



multumesc pt info !! a functionat.....in sfarsit IC .

e misto se inchid usile dupa ce pleci si se deschid cand opresti motorul.

nu merge treaba cu deschisul ambelor usi din cheie..dar nu ma intereseaza asa mult


--------------------
kyosho ferrari enzo full option - enzo 1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koolariz
post 16 Jan 2007, 14:55
Post #196


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 28 August 06
From: Arad




andrei, fi mai explicit daca se poate
ce releu sa pun si unde??? intrebare.gif stiu sa leg ca un al-5lea actuator ca asa am facut cu sirena tongue.gif
dar ce releu si unde si cum trebuie pus ca sa se aprinda avaria, fara montaj electronic wink.gif) cum zici
e destul sa se aprinda odata, in timpul in care trimite ICul curent.
dar cum :-\


--------------------
Dacia Berlina 1310 din '97 - xx'97'klz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costidoro
post 24 Jan 2007, 12:59
Post #197


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 24 January 07




Salut! Ma intereseaza daca imi poate spune si mie cineva care si-a montat o inchidere centralizata cu alarma "Pilot", luata din metro. Inchiderea am inteles cum trebuie montata dar cu alarma este mai greu, am schema dar sunt vreo 5 fire care nu inteleg unde ar trebui legate, daca imi poate explica cineva pot atasa si schema. Mersi smile.gif


--------------------
Dacia 1310 1996 berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adumitrachy
post 24 Jan 2007, 14:48
Post #198


Membru autohton


Group: Members
Posts: 915
Joined: 27 January 04
From: Iasi




Posteaza schema sa vad despre ce fire este vorba.


--------------------
Dacia 1310 L Audi B4 quatro 1998 / 1991 - IS 04/84 DLA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ddf
post 29 Jan 2007, 16:42
Post #199


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 10 January 06




Mi-am montat inchidere centralizata la portbagajul break-ului meu.
Mai intai am pregatit un montaj mecanic format din : actuator, scarita actuatorului si un zavor mecanic cumparat din comert cu 5000 lei vechi.
De la zavorul cumparat am pastrat doar piesa de inchidere (cea in forma de L).
Aceasta are capatul de actionare putin ,,umflat" si pentru a intra pe urechiusa de plastic a actuatorului a trebuit sa-l polizez. Am confectionat un ghidaj dintr-o bucata de teava de CU lung de 3 cm.Teaza de Cu s-a potrivit de minune (fara jocuri) pe zavor. Apoi am prins pe scarita : actuatorul, teava de ghidare cu zavorul . Teava de ghidare am prins-o solid cu sarma pe scarita.
Am preferat sa fac un premontaj deoarece ar fi fost mai greu sa prind pe haion toate aceste subansamble.
Am demontat sistemul de inchidere al haionului ,am scos cele doua bolturi cu sigurantele lor. Pe Clapeta metalica pe care apasa in mod normal tija aceea de plastic am sudat o piesa in forma de L pe interior .
Astfel pe pozitia inchis a actuatorului , acesta impinge zavorul intre clapeta de metal si piesa nou sudata impiedicand astfel deschiderea haionului de catre tija de plastic existenta.
Premontajul l-am prins pe interior cu nituri pop. Trebuiesc facute cateva reglaje inainte de prinderea finala-definitiva. Atentie ca la retragerea completa a zavorului acesta sa elibereze piesa sudata pentru a se putea deschide portbagajul.
Masura pentru piesa sudata am luat-o cu portbajul inchis si zavorul montat si pe pozitia inchis.
Am montat totul la loc ,facand reglajele necesare prinderii cuiului de blocare.
Chinul cel mai mare a fost la trasul firelor : prin haion, apoi prin stalpul de la stopul stang si apoi la usa stanga din spate.
Sper ca am fost destul de explicit in explicatiile mele si promit sa revin cu poze.

This post has been edited by ddf: 29 Jan 2007, 18:22

Attached thumbnail(s)
zavor.JPG ( Size: 15.41k ) Number of downloads: 1372


--------------------
Dacia 1310 Break - ILxxDDF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinREHAU
post 29 Jan 2007, 20:52
Post #200


membru incepator


Group: Members
Posts: 718
Joined: 21 March 06




O poza , ceva ? la haion ... suna intereasant , cum ai prins teava de cupru de scarita ? e destul de rezistent ? ma refer ca nu se indoaie tot sistemul ?daca apesi ?


--------------------
Dacia break 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ddf
post 30 Jan 2007, 13:43
Post #201


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 10 January 06




Revin cu pozele promise

Attached thumbnail(s)
POZA1.jpg ( Size: 22.56k ) Number of downloads: 1282
POZA2.jpg ( Size: 32.66k ) Number of downloads: 672
POZA3.jpg ( Size: 23.85k ) Number of downloads: 613
POZA4.jpg ( Size: 26.78k ) Number of downloads: 710
POZA5.jpg ( Size: 21.46k ) Number of downloads: 641
POZA6.jpg ( Size: 21.68k ) Number of downloads: 665


--------------------
Dacia 1310 Break - ILxxDDF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinREHAU
post 30 Jan 2007, 13:47
Post #202


membru incepator


Group: Members
Posts: 718
Joined: 21 March 06




E buna treaba . Sa iti tina!!


--------------------
Dacia break 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreibaboi
post 30 Jan 2007, 13:52
Post #203


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 14 December 06




QUOTE(koolariz @ 16 Jan 2007, 14:55)
andrei, fi mai explicit daca se poate
ce releu sa pun si unde??? intrebare.gif stiu sa leg ca un al-5lea actuator ca asa am facut cu sirena tongue.gif
dar ce releu si unde si cum trebuie pus ca sa se aprinda avaria, fara montaj electronic wink.gif) cum zici
e destul sa se aprinda odata, in timpul in care trimite ICul curent.
dar cum :-\
*



Iei un releu. La partea de comanda a releului legi + iar pe partea de intrare cu amperaj mare legi + de la baterie (eventual prin siguranta). Pe partea de iesite cu amperaj mare de la releu legi semnalul de la avarie (il gasesti sub volan, pe langa contact). - il legi la intrare in releu de la alarma. cam asta e.... Daca e vre-o problema da-mi un PM si pun o schema (nu e montaj electronic biggrin.gif )


--------------------
dacia 1310 2000 - B-40-GYI
Inteligenta se poate masura. Prostia NU!
Supporting The Zeitgeist Movement
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-17-YRZ
post 9 Feb 2007, 09:12
Post #204


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 9 February 07




Salut!
Am o Dacie 1310 din decembrie 1998, si mi-am cumparat de curand o IC Pilot produsa de o firma din Pitesti. Are 1 actuator cu 5 fire si 3 cu 3 fire.
Ideea e ca vreau ca actuatoarele de pe usile din spate sa nu fie comandate de cel de la sofer, ci dintr-un intrerupator, de pe bord eventual, daca ma poate ajuta cineva cu o idee ceva.
Si inca ceva, daca are cineva o schema electrica, poate asa mi-as da seama daca se poate.
Mutumiri anticipat.


--------------------
DACIA 1310 1998
Daca n-ai condus [B]DACIA[/B].... nu te numesti SOFER
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinREHAU
post 9 Feb 2007, 20:09
Post #205


membru incepator


Group: Members
Posts: 718
Joined: 21 March 06




Daca nu vrei sa se deschida toate usile din cheia soferului , legi o dioda {trebuie sa o calculezi ca sa iti duca consumul actuatorului si sa nu ia foc pe acolo } pe celelalte actuatoare astfel curentul care da sa deschida usile nu trece , dar in momentul in care inchizi usa soferului sa treaca si sa inchida automat si pe celelalte (chiar daca au fost deschise sau nu din butonul separat. Problema care se pune este ca butonul de care zici tu , trebuie sa le dea actuatoarelor din spate curent si (-) si (+) pentru ca actuatoarele, pe "standby" cand nici nu inchid nici nu deschid ,NU au nici (-) nici (+) pe ele . Alimentarea facandu-se (+.-)sa zic in cazul deschiderii si (-.+)in cazul inchderii . Probelema rezolvabila de 2 relee cu comutator simplu sau doar un comutator dublu . Butonul nu trebuie sa fie din ala de ramane apasat !!! la o alarma uzuala timpul de actionare a actuatorului variaza de la 0,8 sec la 3 sec in functie de tipul inchiderii centralizate .

This post has been edited by AlinREHAU: 9 Feb 2007, 20:10


--------------------
Dacia break 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
niq
post 20 Feb 2007, 21:00
Post #206


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 20 February 07




hello tuturor forumistilor

2 zile m-am kinuit sa pun o inkidere centralizata pe o dacie nova.. smile.gife ok merge.. smile.gif dar am o mare problema nu stiu sa o leg de alarma.mentionez ca alarma mea e Cenemax 222 ,iar mufele de legaturtura sunt un modul de 13 pini unu de 6 si:) asa ca sa va dati seama,si o IC pilot luata din metro... intrebaarea mea.. este cum le leg pe amandoua?am citit pe aici dar nu am inteles nimic.stiu ca sunt 2 fire care imi raman de la IC .. dar unde le pun ce fac cu ele?asta e intrebarea mea? multumesc anticiapat


--------------------
Dacia Dacia 1999 Nova - BR-02-UEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinREHAU
post 20 Feb 2007, 21:02
Post #207


membru incepator


Group: Members
Posts: 718
Joined: 21 March 06




Da o schema electrica , si te ajutam


--------------------
Dacia break 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 20 Feb 2007, 21:07
Post #208


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Schema electrică a alarmei, mai precis variantele de conectare cu IC...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
niq
post 20 Feb 2007, 21:17
Post #209


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 20 February 07




Eu asa am achizitionat masina ,cu alarma cu tot.. deci nu am de unde alarma se numeste Cenmax 222.din ceea ce am vazut pe forum pe aici sunt cam la fel e o mufa mare .urmata de o mufa mica de 6 pini care cred ca e controleru de la IC si vreo 2..3 mufe mici nu mai tin minte.


--------------------
Dacia Dacia 1999 Nova - BR-02-UEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinREHAU
post 20 Feb 2007, 21:20
Post #210


membru incepator


Group: Members
Posts: 718
Joined: 21 March 06




daca dadeai search http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=5325 acum tre sa plec , dar daca nu raspunde altcineva raspund eu mai tarziu .


--------------------
Dacia break 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24 Pages « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 21st May 2024 - 19:43
Forum Renault