DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Problema directie

Valentin1407
post 20 Dec 2022, 19:24
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 8 June 22




Salutare tuturor,
Nu stiu daca intrebarea mea se incadreaza in acest segment de discutii si imi cer scuze in avans in cazul in care am gresit locul de adresare.
Am schimbat anvelopele de vara cu cele de iarna(ceva model Falken) si de cand am facut acest switch, directia masinii este foarte ferma, pana si la virajele pe loc. Obisnuia sa fie foarte usoara, mai ales ca detin un Logan 3 2022 si are acea servodirectie electrica.
Presiunea in roti a fost verificata de mai multe ori si este buna.
Credeti ca poate fi de la anvelope? Sau este ceva mai grav care ar trebui sa ma ingrijoreze?
Intreb aici deoarece la reprezentanta este foarte aglomerat si mi s-a spus ca trebuie sa astept undeva la 2-3 sapatamani pentru o programare.


--------------------
Dacia Logan 3 2022 - B074066
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 21 Dec 2022, 10:18
Post #2


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.513
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Logan III vine cu anvelope de vară Continental EcoContact 6 - care au profil redus, cu rezistență mică la înaintare, by design.

Orice anvelopă de vară opune rezistență mai mică decât una de iarnă - care prin natura ei este mai moale și se "mulează" pe asfalt mai mult decât una de vară - automat că orice anvelopă de iarnă opune rezistență mai mare decât una de vară.

Nu știu cât de "eco" sunt acele Falken de iarnă - dar după mesajul tău, nu par să fie foarte eco..., deci au o rezistență la înaintare mult mai mare decât cele de vară Continental EcoContact 6.

Eu iarna folosesc Continental AllSeasonContact MS 3PMSF și direcția nu și-a modificat cine știe ce comportamentul față de Continental EcoContact 6...

Prin urmare, ăsta e prețul plătit pentru a avea anvelope de iarnă nu foarte "premium" - o direcție mai grea.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 10th May 2024 - 10:48
Forum Renault