DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

37 Pages « < 25 26 27 28 29 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> CONTESTATII RADAR, legislatie si proceduri de atac

xcss
post 2 Dec 2009, 23:15
Post #781


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




Permiteti-mi sa nu prea fiu de acord...

OG 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor:

QUOTE
ART. 34
    (1) Instanța competentă să soluționeze plângerea, după ce verifică dacă aceasta a fost introdusă în termen, ascultă pe cel care a făcut-o și pe celelalte persoane citate, dacă aceștia s-au prezentat, administrează orice alte probe prevăzute de lege, necesare în vederea verificării legalității și temeiniciei procesului-verbal, și hotărăște asupra sancțiunii, despăgubirii stabilite, precum și asupra măsurii confiscării.
    (2) Hotărârea judecătorească prin care s-a soluționat plângerea poate fi atacată cu recurs în termen de 15 zile de la comunicare, la secția contencios administrativ a tribunalului. Motivarea recursului nu este obligatorie. Motivele de recurs pot fi susținute și oral în fața instanței. Recursul suspendă executarea hotărârii.


Banuiesc ca despre contraventii se discuta aici.


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 3 Dec 2009, 10:03
Post #782


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




DSC02748.JPG ( Size: 341.06k ) Number of downloads: 473
DSC02749.JPG ( Size: 433.92k ) Number of downloads: 485

Actiune in contencios administrativ: recuperarea integrala a taxei de prima inmatriculare.
Quod erat demonstrandum.

This post has been edited by Dodone: 3 Dec 2009, 10:06


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MihaiDC
post 3 Dec 2009, 13:31
Post #783


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 8 July 09




am aflat azi ca mi s-a repins plangerea da nu si motivul,motivarea trebuie s-o primesc acasa
ma poate ajuta cineva cu un model de recurs(apel) prin care sa cer rejudecarea la Iasi
Orice sfat e bun venit
Mentionez ca am respectat toate instructiunile cand am facut prima plangere,am depus dovezi,articole de lege incalcate etc
P.S Daca ma poate lamuri cineva ce e cu ordinul de serviciu si de ce judecatoarea a respins cererea mea de a vedea ordinul de serviciu pe motiv ca nui concludent
orice model de cerere de recur e bine venita
p.s2 e in regula daca cel care a completat pv-ul n-are atestat operator cinemometru sau daca a fost amplasat langa surse de inalta tensiune

This post has been edited by MihaiDC: 3 Dec 2009, 16:15


--------------------
Renault Symbol 1.5 dci 2007 1.5 dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OAP
post 15 Dec 2009, 09:00
Post #784


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 7 November 06
From: Bucuresti




Si eu am aflat ca mi-au respins contestatia. Nu conteaza ca procesul verbal incalca legea politia are dreptate wink.gif .Voi face recurs dupa ce primesc hotararea. Interebarea e daca recursul se trimite tot prin posta si daca trebuie sa fii prezent la judecata (oricum nu ma duc)?


--------------------
. . .
Pus astfel în lumină, ancorat în sinergia faptelor, recursul la universalitate nu eludează meandrele concretului.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MihaiDC
post 15 Dec 2009, 11:32
Post #785


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 8 July 09




asa e nu conteaza daca incalca legea si normele de metrologie politistii au dreptate, cuvantul lor e peste al tau
judecatorii is mana in mana cu politistii din oras
cred ca judecatorii au primit ordin sa respinga plangerile de asta au modificat si normele metrologice

This post has been edited by MihaiDC: 15 Dec 2009, 11:36


--------------------
Renault Symbol 1.5 dci 2007 1.5 dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OAP
post 15 Dec 2009, 12:55
Post #786


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 7 November 06
From: Bucuresti




Oricum o sa fac recurs dupa ce primesc hotararea judecatoreasca. O sa continuu cat imi permit procedurile de recurs - apel si ce o mai fii in asa fel incat sa le platesc cat mai tarziu amenda. Banuiesc ca dupa recurs se poate face apel, nu? icon_mrgreen.gif ...

PS...sunt curios ce a depus garcea la dosar in conditiile in care nu a trecut seria si nr cinemascopului in procesul verbal...


--------------------
. . .
Pus astfel în lumină, ancorat în sinergia faptelor, recursul la universalitate nu eludează meandrele concretului.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MihaiDC
post 15 Dec 2009, 13:06
Post #787


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 8 July 09




si eu m-am luat de asta printre altele(amplasare,atestat,martor,rubrica alte obiectiuni) si tot am pierdut,fac si eu recurs dupa ce primesc hotararea


--------------------
Renault Symbol 1.5 dci 2007 1.5 dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MihaiDC
post 21 Dec 2009, 17:04
Post #788


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 8 July 09




am primit motivarea si am ramas inlemnit.
Cum poate aia sa fie judecatoare:eu m-am axat pe dovedirea faptului ca procesul n-a fost completat legal ,am cerut si ordin de servicu ca sa-mi demonstreze legalitatea procesului verbal si a muncii lor,am aratat ca nu s-au respectat toate articolele care reglementeaza completarea pv-ului,iar daca intr-un articol apare cuvantul trebuie ea zice ca nu mi se aduce nici un prejudiciu si e in regula iar apoi imi spune(scrie in motivare) ca n-am atacat legalitatea procesului verbal si ca normele metrologice actualizata de pe 14 iulie abroga pct-ul 4
ziceti si voi nu-i ... am luat amenda pe 10 iulie 2009 nu pe 14 iulie 2009 (o lege ,hotarare etc intra in vigoare dupa ce a fost publicata in Monitorul Oficial-in cazul meu in august)cand a fost actualizate normele(din cate stiu nici o lege nu se aplica retroactiv)
motivarea judecatoarei se bazeaza pe cuvintele politistului:aduce un certificat metrologic pentru o masina cu alt numar iar alaturi scrie in pix numarul masinii din pv, iar judecatoarea imi zice in motivarea ca ala era numarul masinii la momentul verificarii,de unde stie asta daca politistul n-a depus actele necesare dovedirii acestui lucru?sau ca rubrica alte mentiuni e completata la cererea mea(pv-ul nu e semnat de mine si nici de martor-oare cum a dovedit politistul ca a completat la cererea mea respectiva rubrica daca nu e semnat de mine sau de un martor(legea spune in acest caz(refuza sa semneze-TREBUIE confirmate de cel putin un martor,subliniez trebuie)
din cate stiu dubiu favorizeaza petentul +altele


--------------------
Renault Symbol 1.5 dci 2007 1.5 dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OAP
post 22 Dec 2009, 09:05
Post #789


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 7 November 06
From: Bucuresti




Fa recurs in termenul stabilit de lege si nu uita ca civilizatia incepe la vest de Nadlac wink.gif ...asta ca sa nu te astepti la cine stie ce


--------------------
. . .
Pus astfel în lumină, ancorat în sinergia faptelor, recursul la universalitate nu eludează meandrele concretului.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MihaiDC
post 22 Dec 2009, 09:08
Post #790


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 8 July 09




sunt constient de asta,dar o sa ma folosesc de toate mijloacele pe care le am la dispozitie
apropo ai primit motivarea in cazul tau?
sa ai grija deoarece in cazul meu motivarea n-a venit in plic si nu are nici o stampila de la posta cu data la care a fost comunicata si adresa de pe comunicarea hotararii era gresita


--------------------
Renault Symbol 1.5 dci 2007 1.5 dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 22 Dec 2009, 09:15
Post #791


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Mda, asa este din multe puncte de vedere dar va sfatuiesc calduros ca in civilizatia de la vest de Nadlac sa nu va apucati sa-i cereti politistului ordin de serviciu sau omologari si alte cele atunci cand sunteti inregistrati de radar cu viteza mai mare decat cea legala!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MihaiDC
post 22 Dec 2009, 09:41
Post #792


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 8 July 09




scuze da ce vreti sa insinuati?n-am cerut ordin de serviciu nimic,m-am purtat civlizat:am prezentat actele etc
din contra el a fost cel care m-a luat la misto
ce ar fi trebuit sa fac dupa tine sa-l las sa ma umileasca doar din motivul ca e politist? O veste pentru tine:Politistul nu-i Dumnezeu pe pamant ca sa-i inghit magariile
Nu compara politistii de peste granite cu politistii din Romania care-s tupeisti,nesimtiti etc
P.S Chiar daca as fi cerut actele respective purtarea lui tot nu ar fi fost justificata, atat timp cat e in serviciu nu trebuie sa se enerveze ,sa ia la misto pe cei sanctionati etc
nu-i platit sa faca misto de oameni sau sa comita abuzuri

This post has been edited by MihaiDC: 22 Dec 2009, 09:51


--------------------
Renault Symbol 1.5 dci 2007 1.5 dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OAP
post 22 Dec 2009, 10:30
Post #793


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 7 November 06
From: Bucuresti




QUOTE(MihaiDC @ 22 Dec 2009, 10:08)
apropo ai primit motivarea in cazul tau?

Nu am primit inca

QUOTE(adi_ar @ 22 Dec 2009, 10:15)
va sfatuiesc calduros ca in civilizatia de la vest de Nadlac ........................... atunci cand sunteti inregistrati de radar cu viteza mai mare decat cea legala!
*


La vest de nadlac e ditamai autostrada, nu sunt nevoit sa depasesc viteza legala biggrin.gif

QUOTE(MihaiDC @ 22 Dec 2009, 10:41)
din contra el a fost cel care m-a luat la misto
............
nu-i platit sa faca misto de oameni  sau sa  comita abuzuri
*


Pe mina m-a si amenintat ca imi ia si permisul daca nu accept marlaniile lor si ma consider indreptatit sa cer acele documente atata timp cat politaiul e platit din banii mei....oare sa imi fie frica ca ma impusca cum au facut cu baiatul ala din galati???? nedumerire.gif


--------------------
. . .
Pus astfel în lumină, ancorat în sinergia faptelor, recursul la universalitate nu eludează meandrele concretului.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 22 Dec 2009, 11:24
Post #794


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




@MihaiDC
Ti-am spus mai demult sa-ti iei un avocat. Daca intri in hora, joci pana la capat. Am mai scris pe topicul asta ca in justitie poti sa mori cu dreptatea in mana daca nu enunti corect problema si nu o incadrezi corect in articole de legi.
@adi_ar
Nu o sa accept sa platesc niciodata o contraventie constatata prin metode ilegale, adica prin nerespectarea normelor de munca sau chiar prin fals intelectual si uz de fals (numere de la alta masina , la fel si cu certificatul metrologic).
Deci, pentru asa ceva trebuie un avocat. Asta daca vrei sa ai sanse sa castigi un proces.


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 22 Dec 2009, 11:32
Post #795


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




"Nu compara politistii de peste granite cu politistii din Romania care-s tupeisti,nesimtiti etc"


dar si soferii... sunt de minune... ceva mai ca soferii de peste granite.


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MihaiDC
post 22 Dec 2009, 11:32
Post #796


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 8 July 09




da dar si soferii dep este granita au autostrazi


--------------------
Renault Symbol 1.5 dci 2007 1.5 dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 3 Jan 2010, 13:16
Post #797


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




@MihaiDC
Tocmai ma rup cu invatatul la un masterat in stiinte juridice. Am ramas uimit cate proceduri trebuie indeplinite pentru a avea sanse f. mari sa castigi un proces in care ai probe clare, prin care dovedesti ca reclamatiile tale sunt juste.
Am inteles clar ca daca ai pierdut un proces in prima instanta, chiar daca ai dreptate, sansele de castig in fazele procesuale urmatoare (recurs, apel,...) se reduc drastic daca nu esti asistat de un avocat. Adica exact ceea ce ti-am recomandat pana acum.
In anumite cauze civile (de cele penale nici nu mai spun) nici macar nu mai poti sa continui daca nu esti asistat de o persoana cu studii juridice.

This post has been edited by Dodone: 3 Jan 2010, 13:17


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OAP
post 18 Jan 2010, 10:20
Post #798


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 7 November 06
From: Bucuresti




Mi-a venit si mie decizia mareata de la tribunal. ca prin minune a apurut un aviz metrologic data cu zece zile inaintea savarsirii faptei radmasa.gif iar instanta a fost convinsa ca mi-a fost prezentat tot ceea ce trebuie. In consecinta o sa fac recurs la care nu o sa ma prezint of corse icon_mrgreen.gif . O sa pregatesc si banii de amenda pe care ii voi plati cat mai tarziu posibil radmasa.gif . apropo, dupa recurs ce mai urmeaza?

In alta ordine de idei banii investiti pe detector au fost cheltuiti cu folos. saptamana trecuta in Simian (Mehedinti) echipaj iesit la prins "vitezomani" in conditiile in acre acolo unde ai nevoie de ei lipsesc cu desvarsire. Am trecut pe langa ei cu viteza legala, cu detectorul facand ca toate visele si cu adanc respect pentru aptitudinile si inalta inteligenta de care dau dovada... icon_mrgreen.gif


--------------------
. . .
Pus astfel în lumină, ancorat în sinergia faptelor, recursul la universalitate nu eludează meandrele concretului.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 18 Jan 2010, 11:47
Post #799


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




pai daca au scos certificatul metrologic, pt ce sa mai faci recurs? la recurs se reanalizeaza tot ce s-a depus la dosar, deci tot dracul ala o sa fie ...


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MihaiDC
post 18 Jan 2010, 11:52
Post #800


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 8 July 09




cand am fost sanctionat erau in vgoare normele din 2005 abia dupa o luna s-au schimbat(legea nu se aplica retroactiv nu?)


--------------------
Renault Symbol 1.5 dci 2007 1.5 dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 18 Jan 2010, 13:18
Post #801


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(MihaiDC @ 18 Jan 2010, 11:52)
(legea nu se aplica retroactiv nu?)
*


In afara de , cf. art. 15 Constitutie, de cea penala sau contraventionala mai favorabila.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MihaiDC
post 18 Jan 2010, 14:10
Post #802


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 8 July 09




asta se aplica si in cazul normelor?


--------------------
Renault Symbol 1.5 dci 2007 1.5 dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OAP
post 18 Jan 2010, 15:10
Post #803


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 7 November 06
From: Bucuresti




QUOTE(Marian66 @ 18 Jan 2010, 12:47)
pai daca au scos certificatul metrologic, pt ce sa mai faci recurs?

Ca sa mai tergiversez plata amenzii wink.gif . totusi o sa le amintesc ca netrecand seria si nr aparatului radar in PV e greu de dovedit ca e "acel" aparat radar ce m-a inregistrat la momentul respectiv.


--------------------
. . .
Pus astfel în lumină, ancorat în sinergia faptelor, recursul la universalitate nu eludează meandrele concretului.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MihaiDC
post 18 Jan 2010, 15:47
Post #804


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 8 July 09




la mine apareau 2 tipuri de caractere in certificatul metrologic:tiparite si in pix cu referire la numarul masinii pe care e instalat cinemometru
ghici ce a zis judecatoarea:ca numarul scris cu caractere tiparite e fostul numar al masini mai27969
judecatoarea facand o presupunere deoarece politistul n-a pus nici un act care sa dovedeasca acest lucru
deci certificatu metrologic depus la dosar nu dovedea nimic(nu era valabil) deoarece nici in pv nu aparea seria si numarul cinemometrului iar pe certificat aparea scis in pix alaturi numarul masini pe care e instalat cinemometru fara dovezi suplimentare
cum a putut lua in considerare acel certificat cand se creeza dubii serioase cu referire la faptul daca certificatu metrologic e pt cinemometru instalat pe masina respectiva?
sunt indreptatit sa suspectez o "colaborare"intre judecatorii si politistii de la rutiera?

This post has been edited by MihaiDC: 18 Jan 2010, 15:50


--------------------
Renault Symbol 1.5 dci 2007 1.5 dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OAP
post 19 Jan 2010, 09:07
Post #805


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 7 November 06
From: Bucuresti




Cica instanta a luat in considerare si faptul ca nu am fost prezent (nici politistul nu a fost) lucru care denota lipsa de interes din partea mea si ca nu am depus alte probe wacko.gif . mai mult, in tara asta se aplica prezumtia de vinovatie, noi trebuie sa dovedim ca suntem nevinovati nu ei ca suntem vinovati.

Intreb si eu acum, daca as fii fost prezent ar fii fost mai "nevalabila" inregistarea radar sau mai valabila. daca in PV nu e trecut nr cinemascopului de unde stiu ei ca avizul metrologic este pentru aparatul cu care am fost eu inregistrat?

Si intrebarea care ma macina rau de tot icon_mrgreen.gif : ce probe pot eu depune in favoarea mea atata timp cat nu detin (eu sau eventualii martori) aparatura omologata sa dovedeasca alta valoare a vitezei?????...nu pun problema dovezilor de genul "nu am circulat pe acolo...bla bla...eu contest doar corectitudinea inregistrarii unsure.gif


--------------------
. . .
Pus astfel în lumină, ancorat în sinergia faptelor, recursul la universalitate nu eludează meandrele concretului.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 19 Jan 2010, 10:46
Post #806


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Dar, dincolo de aceste aspecta legate de proceduri, ati depasit sau nu viteza legala?


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 19 Jan 2010, 11:11
Post #807


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Nu conteaza ce spune contravenientul.
Sa dovedeasca politia, ca de-aia are atributii.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 19 Jan 2010, 11:20
Post #808


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Conform legii, politia dovedeste depasirea vitezei legale cu fotografia, ceea ce inteleg ca s-a produs.
Nu trebuie sa fiti suparati, eu sunt asa, mai anacronic!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MihaiDC
post 19 Jan 2010, 11:22
Post #809


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 8 July 09




cum noi suntem obligati sa respectam legile si politistii sunt obligati sa indeplineasca toate procedurile de punere in aplicare a legii si normele aflate in vigoare
ce ei is mai presus?
inca ceva ei iti cer itp si altele noi de ce sa nu fim indreptatiti sa cerem certificatu metrologic al cinemometrului si sa ne convinga ca certificatu adus e chiar pentru cinemometru de pe masina

This post has been edited by MihaiDC: 19 Jan 2010, 11:24


--------------------
Renault Symbol 1.5 dci 2007 1.5 dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 19 Jan 2010, 11:25
Post #810


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Anarhistule!
Ce face politia e sfant, chiar daca nu mai duce aparatele la BRML cu anii.
Iar justitia confirma lipsa de importanta a etalonarii metrologice, mama lor de infractori recalcitranti...


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
37 Pages « < 25 26 27 28 29 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 14th June 2024 - 12:26
Forum Renault