DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ghidul cumparatorului de solenza, sfaturi?

maniak2005
post 20 Jan 2009, 10:13
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 23 December 07




Eu pana acum eram ocupat cu partea de berlina.Acum a aparut sansa sa schimb berlinuta si sa iau o solenza.Chestia este ca nu prea ma pricep la solenza,asa ca va rog sa-mi dati si mie niste sfaturi la ce sa fiu atent in momentul cumpararii,adika in afara de sa fie la linie si kilometrii putini.Stiu ca dsn avea probleme cu apa care intra pe la portbagaj la slz s-a rezolvat?
Si ce dotari are solenza?


--------------------
Dacia 1310 1998 - b-22-fcr
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
abc
post 20 Jan 2009, 10:41
Post #2


old school kid


Group: Members
Posts: 651
Joined: 28 November 08
From: Bucuresti




http://www.daciaclub.ro/tipuri-de-solenze-t134029.html
uite aici a scris slider tot ..despre tipurile de solenze ...eu te-as sfatui sa iti iei o scala pentru ca merita toti bani pe care ii dai pe ea ,cand te duci sa o cumperi sa iei un mecanic cu tine smile.gif sa se uite atent la aripi la caroserie ,daca a fost lovita etc...si ai grija sa nu fi fost lovita in sasiu ca nu e chiar asa de bine daca a fost o aripa infundata ,o usa mai merge,vezi daca a mai fost vopsitA ca se cunoaste dupa stratul de vopsea si te uiti unde se imbina tabla ...la km nu stiu ce sa iti zic ,la un tester ceva daca ai bani si sa vezi acolo reali ...eu am luat-o la 77 de mii si pana acum am deja 79 ..merge super....

succes


--------------------
solenza scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theundertaker
post 20 Jan 2009, 10:51
Post #3


welcome to hell


Group: Members
Posts: 80
Joined: 17 October 08
From: Death Valley




Uite pliantul emis de cei de la Dacia inainte de lansarea oficiala. De la tiparirea pliantului s-a mai adaugat la dotari volan cu airbag.


Cat despre partea cu ploatul......nu ploua in toate. Mai sunt unele dar din cauza uzuri garniturilor, dar mai vezi pe forum si te documentezi.

Ca sfat: Cumpara-ti Scala.

Bafta!!!!!

Attached File(s)
Attached File  solenza.pdf ( 224.9k ) Number of downloads: 96


--------------------
BMW 750i 2010
FERRARI F430/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupulescualin
post 20 Jan 2009, 11:20
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 17 January 09
From: hd




Sfatul meu ii sa ai cu tine pe cineva care se pricepe atat la partea de caroserie cat si la testul pe care-l vei face sau il va face.Eu am o solenza confort din 2004 si is foarte multumit de ea.Mare grija sa nu fi fost lovita.


--------------------
dacia solenza 2004 - HD-85-PPP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maryus_83
post 20 Jan 2009, 11:25
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.067
Joined: 14 April 05
From: Brasov




Urc-o pe o rampa si uite-te bine sub ea sa nu fi fost afectata structura de rezistenta in vreun fel.


--------------------
Dacia/Reno Logan Ambition 1.5 dci 70cp/ Kangoo 1.5dci '08/'12
Don't forget kids... the more you post the bigger your penis is.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 20 Jan 2009, 11:31
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




Sa nu te grabesti ca masini mai sunt!!!! Asta e cel mai important...

Uita-te si la cauciucul de pe pedale si daca sunt sterse florile inseamna ca masina a fost folosita destul de mult, in nici un caz doar 30 - 40 mii km...

Uita-te sa vezi daca are anvelopele originale Matador si in ce stare sunt , ca daca sunt sterse aproape de tot, iar nu poate avea doar 40 000km...

verifica indicatoarele de bord (eu am luat-o cu cel de benzina defect : imi arata acelasi nivel dupa ce am facut plinul)

Poti sa cumperi si Clima, daca pret de Scala nu ai. Scala are doar jenti de aluminiu si radio CD in plus fata de Clima


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maniak2005
post 20 Jan 2009, 11:50
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 23 December 07




Multumesc pentru raspunsuri.Din ce m-am uitat prin anunturi inca isi tine destul de bine pretul eu ma gandeam ca pe la 3500-3600E gasesc ceva acceptabil dar nu prea este asa.O sa mai astept sa vand si berlina si sa vad atunci ca astea cu km putini sunt peste 4000 blush.gif


--------------------
Dacia 1310 1998 - b-22-fcr
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solenzoi
post 20 Jan 2009, 11:56
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 143
Joined: 11 November 07




Daca o sa utilizezi functia search vezi ca s-a mai discutat vis-a vis de acest aspect si la ce ar trebui sa te uiti la cumpararea unei solenze. In plus de ce au afirmat antevorbitorii mei , verifica atent toata caroseria. Sunt insa unele chestii care te ot insela. Astfel , daca acel cauciuc de pe pedale a fost schimbat poate fi in stare buna si masina sa fie folosita mai mult decat arata kilometrajul. Verifica in portbagaj , sub mocheta ca are aplicate niste protectoare pentru tabla.Daca in partea dreapta , cum te uiti in portbagaj sunt mai apasate inseamna ca masina a facut carausie si atunci .... tu hotarasti. Da-i un serch pe google cu nr de tel al persoanei de la care o cumperi , daca nu o iei din piata si poate ai sa gasesti ceva . Chestia asta am invatat-o de la un alt coleg si cred ca e destul de buna.La motor verifica starea conductelor si furtunelor , in special a celor de servodirectie, daca are. Sa nu se prelinga ulei , sau sa fie urme uscate de lichid. Verifica starea curelelor si a verificarilor tehnice daca au fost efectuate in service autorizat. Bafta!


--------------------
Dacia Solenza 2003, Scala - Cj-75 LAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maniak2005
post 20 Jan 2009, 13:34
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 23 December 07




Da stiu chestia cu cauciucul de la pedale,nuca de la schimbator si volanul sa vezi in ce stadiu sunt nu se aplica pt ca se pot schimba.poate stiti sa-mi spuneti si mie un service bun unde sa-i fac o verificare si ceva preturi? apropo sunt din bucuresti

This post has been edited by maniak2005: 20 Jan 2009, 13:35


--------------------
Dacia 1310 1998 - b-22-fcr
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ianacosti
post 20 Jan 2009, 19:19
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 307
Joined: 6 August 07
From: Brasov-Campulung AG




Sa ai grija la motor ca era sa ma pacalesc cu una care la 40 000 km avea bataie la motor. (noroc ca am auzul fin, si am avut dacie inainte).

Si inca o chestie foarte importanta zic eu, daca masina e super spalata si super aranjata nu te entuziasma prea tare si nu te grabi, verific-o bine.

Eu cand am luat-o pe a mea arata ca in magazin si nu m-am mai gandit ca nu are aer (imi doream cu aer), si nu am mai vazut mici defecte.
Am vazut ca are stopul spate crapat dupa 2 saptamani.

Si inca odata nu te grabi!!! Ca daca ai rabdare gasesti o Solenta faina.


--------------------
DACIA SOLENZA 2005 - BV 78 EDM
SEAT TOLEDO NH 1.2 TSI 105 CP 2014
EX. DACIA SOLENZA 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th June 2024 - 05:17
Forum Renault