DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

105 Pages « < 103 104 105 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Invazia musulmana., Motiv de ingrijorare?

dizzy
post 23 Sep 2021, 10:38
Post #3121


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Am fost pe vremuri la o lucrare langa un fel de furnal de mici dimensiuni;
M-au obligat sa port un fel de halat-salopeta inchisa pana la ultimul nasture, cu mansetele tot asa, sa-si foota pisica .
Imi curgea transpiratia siroaie pe spate, pe ochelari;
Le-am zis ca la a doua lucrare nu ma mai duc, sa si-o faca ei cu mana lor;

Chestia cu Sikh, mi se pare extrem de periculos;
Prietene, nu pui casca, nu intri pe santier, ca daca-ti cade un cui de sus, poti sa mori si facem puscarie;
Poti sa pui casca peste truban, pe sub turban, dar trebuie sa fie o casca acolo.

Sau cauta in alta parte de munca;

<span class='edit'>23 Sep 2021, 11:44:</span>
QUOTE(radian @ 23 Sep 2021, 11:35)
Normele interne. Nu le coemntez.

Am intalnit firme la care avei voie sa mergi pe aleile interioare doar prin locurile marcate si nu aveai voie sa vorbesti la telefon fara hands free in time ce mergeai. La nu stiu ce filiala a lor de prin Africa unu s-a accidentat in timp ce vorbea la telefon, parca si-a rupt un picior, a dat compania in judecata si a castigat. Drept urmare pe toata compania s-a interzis vorbitul la telefon in timp ce dai din picioare.

Sau un alt ecemplu, dupa vizita in situ, la birou la finalizarea procedurii de colaborare. La un moment dat am avut nevoie sa urcam de la biroul de la parter unde ne afla la biroul tehnic situat la etajul 1. Gazda m-a atentionat pe scari ai voie sa urci numai cu mana pe balustrada. Am crezut ca glumeste, am zis bine, bine dar nu m-am conformat. S-a pozitionat in fata mea si s=a oprit. MI-a blocat drumul pana am pus mana pe balustrada. La aceeasi firma, patroni scotieni, fiecare angajat in jurul amiezii primeau gratuit din partea firmei fructe la discretie. Veneau masinile de la firma de distributie si treceau pe la fiecare loc de munca cu ladita cu fructe. Cel putin 3, 4 sortimente diferite, fiecare isi lua cat si ce vroia. Nu era la portie. Conducerea firmei punea pret pe alimentatia corecta a angajatilor. Stiu pare a utopie dar avem si in Romania astfel de firme...

Mutinationalele mult hulit de adevaratii patrioti...
*



Pe astea le-am intalnit si pe la noi; nu pe toate odata;
Asta cu hands-free, oricum o practic, deci nu m-ar impacta;
Aia cu balustrada e usor idioata, dar daca pica unu pe acolo ii fwte de nu se vad, deci ei sunt acoperiti: ai mers fara sa tii laba pe balustrada, ai cazut, mars afara!


This post has been edited by dizzy: 23 Sep 2021, 10:45


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 23 Sep 2021, 10:47
Post #3122


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




nici aia cu balustrada nici aia cu handsfree nu mi se par asa stupide ca aia cu casca oe strada. Adica vad un motiv decent.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 23 Sep 2021, 10:57
Post #3123


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Corect.

In pacarile destinate angajatilor si vizitatorilor pachezi oblligatoriu cu spatele. In caz de nevoie poti pleca rapid fara sa ai nevoie sa faci manevre de intoarcere si sa blochezi traficul auto.

Am mai vazut, la hala in care se produceau semanlizatoare si diverse alte componente auto din plastic. Aveau roboti industriali, si electricitatea statica putea sa deregleze robotii. Acolo nu mi-au cerut ghete de protectie in schimb mi-au dat niste panglici autoadezive la capete. Un capat il bagam pe sub pantaloni si il lipeam de pielee piciorului, al doilea capat de cacaiul incaltamintei la partea inferioara, la ambele picioare, astfel asigurau legarea la pamant corpului a corpului. La fiecare intrare in hala aveau bariere de genul celor din statiile de metrou (nu stiu daca mai sunt nu m-am mai dat cu metroul de ani de zile) si in fata acetora doua talpi de tabla. Trebuia sa stai cu picioarele pe ele, un aparat te scana sa vada daca esti OK si iti dadea liber sa treci de bariera. Mai nasol a fost ca acolo nu aveam voie sa port echipamentul meu de protectie ci obligatoriu halate de la ei, incheiate minim la 3 nasturi. Aveau niste dulapuri cu halate pentru vizitatori. Atata doar ca de la spalat toate erau intrate la apa iar eu fiind mai corpolent a trebuit sa incerc vreo 10 pana am gasit unul sa ma cuprinda si sa mai pot si incheia nasturii aia nenorociti.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 23 Sep 2021, 11:02
Post #3124


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




am un tovaras de 2.02m si 140 kile.
a trebuit sa isi ia un halat o data
Toate aratau ca niste camasute pe el.
Bocanci 46 aveti? Nu, numai 45...

This post has been edited by dizzy: 23 Sep 2021, 11:03


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 23 Sep 2021, 11:42
Post #3125


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.065
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




QUOTE(einstein1984 @ 23 Sep 2021, 11:47)
nici aia cu balustrada nici aia cu handsfree nu mi se par asa stupide ca aia cu casca oe strada.
*


Nu chiar, daca lucrarea e in strada o porti pe tot perimetrul lucrarii. Nu trebuie neaparat sa ai un bloc langa tine, e suficient sa te impiedici si sa cazi cu capul de o teava, caramida etc. Stiu pe un neatent (care semneaza pe forum BG) care tragea un palet in depozit, si a dat peste un transpalet lasat in drum. Cazatura, capul lovit de transpalet, noroc de viteza mica si reflex. Se putea termina urat.







--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 23 Sep 2021, 12:37
Post #3126


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




inteleg ce zici, aia inspectau vizual o teava de gaze, se plimbau in mungul strazii cu clipboardul in mana sau tableta.... Nu era santier, sapaturi, schele, nimic. Masurile de protectie reies din evaluarea de risc, daca le pui doar sa fie, risti sa fii contraproductiv.
@radian, si la productia de electronice si airbaguri e la fel cu hainele antistatice si incaltarile idem. Eu aveam bocanci antistatici, dar daca aveam pielea uscata, puneam si eu strapurile.
Culmea e ca produsele mele nu erau manipulate la fel in uzina mea smile.gif


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 23 Sep 2021, 13:23
Post #3127


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




La mine pe plantatie e jale mare daca esti prins prin sectiile de productie fara echipament de protectie. Casca si masca sunt obligatorii. N-ai casca sau masca? Mergi si cauta-ti de lucru in alta parte.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
105 Pages « < 103 104 105
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 19:20
Forum Renault