DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> SONY a facut-o lata..., ... software ascuns antipiraterie

Smiley
post 18 Nov 2005, 16:26
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(mil @ 18 Nov 2005, 17:01)
.............voi stiti ca se percep nu stiu cati centi (in Franta 40) pe orice CD blank vandut, pentru drepturi de autor? .............
*




dar cat e ma in Franta un blank? ca in romania gasesti usor si la 10.000 lei vechi. adica sub 30 de centi.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 18 Nov 2005, 16:32
Post #32


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




Removable-urile sunt scutite de verificare la activare.
Sunt 7 chestii care sunt verificate si se accepta schimbarea unui singur element din alea 7 la un moment dat. Cum se schimba mai mult de 1 din alea 7 elemente verificate (este pe net program de verificat cate din alea 7 chestii sunt ok dupa capul lui XP) cum ai probleme cu activarea.

Sistemul in sine e inteligent facut insa ma seaca faptul ca nu mai vrea activat pe internet dupa o vreme. Eu am conexiune permanenta acasa asa ca nu ma deranjeaza activarea in sine ci faptul ca trebuie sa sun pentru activare si sa trimit FAX cu factura (ce-i drept e suficient 1 singura data la prima activare telefonica) si sa explic de ce am activat.

Daca tot e atat de inteligent, de ce nu stie sa raporteze astea pe internet ca doar traim in secolul 21 ? De trimis pe net trimite doar un hash compilat din datele de identificare ale celor 7 elemente, deci nimic personal asa ca incetati cu F.U.D.-ul. Oricand poti verifica ce trimite pe internet programelul monitorizand pachetele TCP/IP.

Ca un detaliu: Microsoft foloseste un 3rd party pentru a sustine serviciul de call-center la care suni pentru activare. Tipii de la capatul celalalt de telefon sunt de fapt angajatii unei firme romanesti care are contract cu Microsoft pentru a oferi serviciul de call-center.

Disclaimer: Sunt utilizator fericit si de Linux si de Windows, nu sunt afiliat cu Microsoft sau vreo organizatie care sa aiba de a face cu Linux, nu sunt fan Microsoft sau Linux.

This post has been edited by DigitalScribe: 18 Nov 2005, 16:43


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 19 Nov 2005, 21:25
Post #33


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




am un XP SP1 apoi upgrade la SP2,

in martie am pus o bareta de RAM iat in iunie am schimbat HDD de boot...daca imi cerea s aii trimit factura il bagam in ma-sa ca nu am fax...si nici nu am pastrat factura din 2004, ca doar garantia pe laptop s-a dus...la ce e mai e buna?...

spunea cineva sa schimbi libertaea pe securitate e o alegere diabolica, dupa aceea dispare si libertaea si securitatea...cu tot regretul eu nu trec la urmatorul W, raman la ce am acum...

alegerea Microsoft si a industriei ca strategie antipirat (DRM) imi pare la fel de inteligenta si eficienta ca razboiul lui Bush impotriva Irakului...atata timp cat avem mijloace analoagice de perceptie a sunetului si luminii...antipirateria e o batalie pierduta...

cel mai ieftin, no name, cumparat en-gros (la 100 de bucati), far cutie... e 60 de centi, in germania, in aceleasi conditii era 20 de centi...taxa SACIS mareste pretul de 3 ori...


--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 19 Nov 2005, 22:38
Post #34


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




De acord MIL...


Revenind insa la subiect:

http://www.msnbc.msn.com/id/10101913/

QUOTE
Unsafe Sony CDs swapped for MP3 files, disks
Music publisher tries to win back customers after copy-protection debacle


BARCELONA - In an attempt to make up with consumers whose PCs have been exposed to unsecure copy-protection software which acts like malware, music publisher Sony BMG said on Friday it would swap unsecure CDs for new unprotected disks as well as unprotected MP3 files.

[...]

The XCP copy-protection program, developed by British software firm First4Internet and used by Sony BMG to restrict copying and sharing of music CDs, acts like virus software and hides deep inside a computer where it leaves the backdoor open for malicious hackers.

[...]


Ironica situatie in care a mai ajuns SONY BMG radmasa.gif

This post has been edited by DigitalScribe: 19 Nov 2005, 22:45


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 19 Nov 2005, 22:45
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




mil, deci nu m-au inselat ochii cand am vazut cd-r in lux. cu 1.x euro/jewel.

si eu care am zis ca am gresit si sigur era un dvd-rw.

ce idiotenie. DOAMNE CE IDIOTENIE... trebuia sa fie Franta cu ideea asta.

foarte buna comparatia cu Irak.


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lolek
post 21 Nov 2005, 12:18
Post #36


Ignorog


Group: Members
Posts: 93
Joined: 4 October 04




poate tot rau-i spre bine...nu mai discut de pacientul Microsoft si doctorul Linux ca e de legenda toata povestea, dar mai sunt si altele.

am eu un pitic pe creier cu handheldurile (de la GBA incoace) si va pot spune ce se intampla pe acolo, inclusiv cu inculpatul Sony (si deja depasitul Nintendo).

ideea era ca acu' ceva vreme in urma, trai nenica, era oaresce toleranta tacita pentru third-party, homebrew si altele asemeni. Odata cu noua generatie (Sony PSP) s-a trecut la un razboi agresiv contra utilizatorilor mai cu zvac in degete si la idei (si motivat din punctul unora de vedere, daca ai platforma la dispozitie si mijloacele s-o folosesti, se pot face si se fac nebunii). Sony PSP foloseste niste media proprietare (UMD cre' ca se cheama) l-au facut practic bullet-proof in fata oricarei tendinte de a-l utiliza altfel decat in cadrul legilor trasate de Sony (evident, burnerele sunt la Sony in fortareata, isi bat joc de tine cum ca vezi doamne poti sa-ti pui un SD de 1 G la al tau PSP insa uita sa-ti zic faptul ca poti face un aproximativ 0 chestii, adica nimica cu treaba asta).

Totul ok, insa odata cu asta, micii intreprinzatori au fix nisa de piata pe care o cautau: si uite, http://www.gbax.com/ e practic un DevKit in toata regula cu tot cu SDK si tot ce trebuie, ruleaza Linux dedesupt, ce mai...a dream. Versiunea initiala (GP32) s-a vandut in asa hal incat s-au speriat astia, sunt curios cum le va merge cu noul GP2X (o jucarioara frumoasa foc).

Asa ca, daca e s-o tinem tot asa, se poate vedea ca pe mai multe fronturi se intampla chestii. Exista o groasa categorie de useri (myself included) care-si vor cumpara oricand cu urale un GP2X in loc de PSP.

Asa ca sa fie cat se poate de sanatosi, I hope doom awaits them.

Free Willy! ce sa mai la deal la vale...

BTW, ideea cu drepturile de autor ca si cativa centi in blankurile vandute nu mi se pare neaparat cea mai cretina idee din lume, e o solutie preferabila afrontului astuia pe toate liniile cu "screw you, nu faci nimic fara aprobarea noastra" si sincer, pe mine nu pretul blankurilor ma deranjeaza.

This post has been edited by Lolek: 21 Nov 2005, 12:20


--------------------
Dacia Pobeda - B-**-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 21 Nov 2005, 14:17
Post #37


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




lolek, ideea mise pare buna si mie...cu o conditie, in cazul incare te calca garda...si tu ai mp3-uri si filme pe CD-R, pe care le rulezi numai tu in cadru privat...sa nu iti poate face nimic...ca tu ai platit taxa SACIS...ei bine ... nu e asa...in plus toata lumea care cumpara un blank beneficiaza de prezumtia de vinovatie..exista CD-R- audio cu taxa inclusa...daca vrei sa pui muzica cu drepturi le cumperi pe astea cica.

altfel taxa SACIS universala e doar un impozit cu alta palarie si atat


--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 21 Nov 2005, 14:33
Post #38


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




mil - taxa aia am inteles ca e si in Romania. si mie mi se pare un pic aiurea, da' in fine.
[total offtopic]
De fapt, mie sincer mi se pare ca ar fi benefica o modificare a legii copiraitului - adica sa zica asa: "dupa ce autorul face X dolari/euro din drepturi de autor, nu se mai considera ilegala ascultarea cantecului/vizualizarea filmului in cadru privat ci doar re-vanzarea lui fara a plati drepturi de autor". Eu cred ca multi ar continua sa cumpere CD-uri originale doar pentru a avea CD-ul original (de ex. ca sa-l dea cadou), si sincer nu mi se pare moral (si in spiritul legii) sa beneficieze atat de mult... sa nu uitam, spiritul legii este ca trebuie sa se ofere "a fair compensation" autorilor, si ca munca lor apartine apoi publicului...

si cred ca legea s-ar putea extinde si la software... nu mi se pare ok ca Micro$oft sa mai vanda Windows 98... asta ar trebui sa fie gratis.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 21 Nov 2005, 16:49
Post #39


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




E mai eficient sa educi lumea sa cumpere CD-ul original.
Oricum cei care n-au bani n-or sa cumpere dar cei care isi permit si au cat de cat o educatie si un simt de raspundere or sa cumpere CD-ul cu muzica preferata din respect in primul rand pentru artist.
Sunt unele chestii care nu pot fi prevenite de lege ci doar pedepsite. Hotul neprins negustor cinstit, de asta educatia are efect mai puternic la capitolul asta.


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 21 Nov 2005, 18:49
Post #40


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




vv...de acord, in cazul cartilor au facut asta...de ce nu si la filme...dupa 80 de ani totul e public...si poate fi revandut chiar...adica tot ce a scris Dumas si Vernes sunt la liber...puteti sa le publicati de cate ori vreti...

problema este insa ca un film sau o muzica sunt mult mai perisabile ca o carte...adica 80 de ani e enorm...ar trebui ca dupa 40 de ani filmele si muzica sa poata fi liber la download pe p2p. Asta ar fi chiar un gest cu o mare valoare educativa: sa ne gandim cate mari capodopere ale cinematografiei sunt produse pana in 65...cati din noua genratie au vazut cei 7 samurai? sau filmele lui Murnau sau Lang, sau Wells, sau chiar Leone...daca e s ane gandim la muzica...e si mai si...insa pe marii producatori nu ii deranjeza ca lumea nu a auzit in viata ei de marii regizori...mama lor. sa puna DRM pe produsele mai noi de 40 de ani si sa le lase pe celelalte la liber...


--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 10th May 2024 - 06:47
Forum Renault