DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

21 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Peruș, User's Manual, FAQ

C@talin
post 20 Mar 2009, 13:21
Post #31


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




ce mare e marty io zic sal tii toata ziua cu ooo viatzaaaa meeeaaa 04.gif sa vezi ca asta invata mai repede sa vorbeleasca wub.gif iti canta manele cu dedicatie faci bani cu el naughty.gif arunca aia cu dolari tongue.gif

20 Mar 2009, 14:26:
Peruș, User's Manual, FAQ

Cap 1
1 mancarea intra prin cioc chestia aia de sub nas.
2 excesu de mancare face retur prin valva de refulare aflata sub coada jucariei .
3 zgomotele ciudate sunt acompaniate in general de : neutilizarea corecta de catre stapan,uitatu de jucarie,lasata pe moarte.

Cap 2 reparatii si intretineri

1 daca nu mai manaca,se forteaza mancatu prin idnesarea boabelor pe gat.
2 daca nu mai misca e o problema trebuie suflat in jigler sa se vada daca mai respira si daca iese aer pe supapa de refulare
3 Daca gasiti gaina intinsa pe jos de oboseala,sa stiti ca nu doarme ,cel mai bine va cautrati alta jucarie radmasa.gif

nus in forma azi blush.gif

This post has been edited by C@talin: 20 Mar 2009, 13:26


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 20 Mar 2009, 13:37
Post #32


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE(craciun.mihai @ 20 Mar 2009, 14:16)
Ce legatura are talas-ul cu orul de sepie?
*


Pai zicea cineva pe pagina precedenta ca sa-i cumpar talas, ca ei au nevoie sa-si ascuta ciocurile si sa-i cumpar si os de sepie. Si eu stiam ca-s redundante, da' am zis sa nu-ntreb, sa nu fac vreo greseala.

P.S.: De ce-si maninca ciocu'? nedumerire.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristianrobert
post 20 Mar 2009, 14:24
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.146
Joined: 12 February 09
From: bucuresti-berceni




pai ti-am zis de talaj nu neaparat sa-si toceasca ciocul dar papagalilor le creste ciocul continuu si daca nu au ce sa roada o sa i se incovoaie ciocul nu mai poate sa manince si decedeaza,lor le place sa roada in continuu
mai ales ca are ocupatie sa scormone prin talaj ca osul de sepei este destul de moale si nu le ajunge, ai mei roade tot inclusiv batele pe care stau si cutiile de mincare ,trebuie sa le schimb periodic,iar nisipul ajuta la mistuirea mincarii iti recomand sa-i cumperi nisip special pt ei,iar eu zic ce e mai bine sa-i iei pereche ,chiar daca sa vor batea ca chiorii vor fi fericiti si vor traii mai mult,eu ii am de 8 ani si nu au avut nici o boala,dar sint foarte sensibili, nu trebuie tinuti in caldura excesiva, in curent ca fac pneumonie si se curata rapid,vara sa la pui o sapuniera cu apa sa se spele iar periodic sa le dai vitamine se gasesc special pt ei picaturi se pun in apa ,iar apa beau si ei dar mai putina ca ei o folosesc mai eficient decit noi ,ei nu urineaza deci pierderile de apa sint minime. daca mai vrei detalii spune-mi. eu personal imi plac foarte mult sint cele mai inteligente pasari, ai mei in spacial masculul il tineam liber cind ii era foame intra in cusca singur minca si dupa aceea iesea afara si cind veneam de la servici venea la mine pe umar si ma pupa( ma ciugulea de obraz ) deci daca sint tratati cu grija si dragoste vei avea multe satisfactii sufletesti din partea lor daca ii privesti ca pe niste fiinte , nu cum zicea cineva mai inapoi ca doar se gainateaza,daca ii privesti asa mai bine ii dai la altcineva care ii apreciaza altfel va muri rapid.

20 Mar 2009, 14:35:
iar ca durata de viata variaza intre 15 -30 ani depinde de intretinere si noroc.si daca au simtome de vreo boala nu ezita sa -l duci la veterinar.

This post has been edited by cristianrobert: 20 Mar 2009, 14:35


--------------------
dacia solenza scala 2004 - b
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koldun
post 20 Mar 2009, 14:59
Post #34


un om


Group: Members
Posts: 762
Joined: 1 November 07
From: CT




nari.jpg Daca dupa 7-8 luni nu are narile asa, nu este mascul. Al de sa chiorat in dosul pasarii... dry.gif

Gogu al meu a avut piciorul rupt complet (fractura deschisa - se mai tinea doar in piele!!).
2 veti au spus ca se curata si ca le pare rau. Unul ia dat sanse la deces de 95% wacko.gif iar daca va fi sa nu, va ramane olog pe viata. Binenteles ca Gogu n-are nici o problema acum si nici vreo sechela, ceva. Dar nu va zic prin ce a trecut... sad.gif Deci, vets sucks.
Nu il tin inchis aproape niciodata in casa, mananca ce vrea, se culca cand vrea, face baie la chiuveta, sta in curent (n-am inteles asta cu curentu' niciodata: e pasare, zboara, ala nu e curent??! ) si il cam doare la basca.

@Marty
Vrei sa vorbeasca (in cazul in care e macho): nu ii iei pereche si ii repeti cuvinte scurte si clare (2-3) pana le spune. Abia dupa aia treci la altceva.

Sa-ti traiasca si sa ai parte de bucurii.


--------------------
Renault Captur TCe 0.9 2016
Oh, I’m in no condition to drive! Wait a minute... I don’t have to listen to myself, I’m drunk...!
Homer Simpson
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 20 Mar 2009, 15:06
Post #35


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




cristianrobert, multumesc frumos!

koldun, multumesc, asemenea! Momentan vreau sa devina activ si cind sta colivia pe masa/birou, nu numai cind ma plimb cu ea-n mina.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koldun
post 20 Mar 2009, 15:13
Post #36


un om


Group: Members
Posts: 762
Joined: 1 November 07
From: CT




Poti pune o poza, pe cat posibil clara cu capul lui? Narile si fruntea.

Nemiscarea nu e o problema in primele 2-3 zile. E intr-un loc nou, se uita si cerceteaza, trebuie lasat sa se acomodeze cu o camera la inceput. Incearca sa ii lasi colivia in camera in care stii ca va ramane pentru mai mult timp (cel putin pana se mai imblanzeste). Dupa doua-trei zile o sa vezi ca e mai activ. Simpla prezenta a cuiva in camera acum, il face sa stea locului. Mai incolo, de va fi ok, nu vei mai scapa de el.
NU BAGA MANA in colivie macar pentru o saptamana. Il sperii si va fi mai dificil sa-l imblanzesti.

Alte nelamuriri: intreaba!

Succese!


--------------------
Renault Captur TCe 0.9 2016
Oh, I’m in no condition to drive! Wait a minute... I don’t have to listen to myself, I’m drunk...!
Homer Simpson
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 20 Mar 2009, 15:13
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




Marty dupa poza tu nu ai perus.
Daca il pui intr-o zona cu lumina solara o sa cante si o sa fie vesel (asta in caz ca nu e bolnav), daca il ti la umbra o sa dormiteze.
Oricum nu suporta singuratatea asa ca poti sa il bagi in seama din cand in cand. Daca nu ii iei pereche o sa si invete cuvinte simple.
pe jos trebuie sa ii pui nisip special, si nu isi toceste ciocul cu el ci il ajuta la digestie (eu cumparam la pungi de 5 kg din hornback)
Apa trebuie schimbata zilnic si suportul oparit odata pe luna. daca ii pui si vitamine in apa e mai bine.
atentie la sa nu il ti in curent ca este foarte sensibil. Daca observi ca nu mananca sau face caca subtire e bolnav.
Oricum cu timpul o sa devina prietenos daca e mascul. Daca e femela fereste-te de cioc.


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 20 Mar 2009, 15:27
Post #38


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




QUOTE(Victoras2001 @ 20 Mar 2009, 12:41)
Nu-i trebuie oglinda! radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif
*




QUOTE(craciun.mihai @ 20 Mar 2009, 12:45)
Crede-ma ca da!
*



Nu te-ai prins tongue.gif




--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 20 Mar 2009, 15:34
Post #39


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Am si eu o lighioana d-asta.... Gigi e numele lui (nu stiu sigur daca e fata sau baiat). Are cam 1 an. Il am de tot de la pretena. Am si eu o intrebare: cum il invat sa se spele singur in chiuveta? Eu pana acum dadeam cu dus(h)u peste el in colivie. blush.gif


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristianrobert
post 20 Mar 2009, 15:39
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.146
Joined: 12 February 09
From: bucuresti-berceni




pt koldun,papagalii sint sensibili deoarece sint pasari crescute in captivitate care si-au pierdut rezistenta naturala care o au in libertate,iar papagalii sint niste pasari tropicale care au programat in codul lor genetic o clima calda nu clima noastra destul de rece iar faptul ca perusul atu tau a rezistat este o chestie care tine de noroc ,tu ai un parus mai rezistent dar daca fortezi norocul de prea multe ori nu se stie...eu ce am zis sint invatate din manual pt cresterea papagalilor aaplicate cu succes la ai mei,in urma cu 8-9 ani nu stiam nici eu prea multe si ma lasam in voia sortii dar asa am pierdut 4 papagali.

This post has been edited by cristianrobert: 20 Mar 2009, 15:40


--------------------
dacia solenza scala 2004 - b
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 20 Mar 2009, 15:42
Post #41


-


Group: Members
Posts: 21.840
Joined: 19 April 05
From: Romania




Am avut si eu un perus, dar nu de la prietena. Avea vise/cosmaruri noaptea, cateodata se trezea brusc si cadea de pe bat. Era balamuc in colivie pana nimerea batul pe care statea. Parca-l si mai aud cum facea ... "ciripea" ceva, se auzea o bufnitura si pe urma dadea cu capu in gratile coliviei pana se linistea. La fel ca si cainele ala care s-a trezit cu peretele in bot ...

This post has been edited by IRONICK: 20 Mar 2009, 15:44


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristianrobert
post 20 Mar 2009, 15:46
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.146
Joined: 12 February 09
From: bucuresti-berceni




ps: chestia cu baia in chiuveta este cu risc aveti grija cita apa puneti cunosc destule cazuri de innec in chiuveta mai bine se spala intr-o sapuniera sau vara in stropiti cu un pulverizator cu apa ferind zona ochiilor.iar partea de jos a coliviei se spala o data pe saptamina cu pur apoi clatita bine iar lunar e bine sa dezinfectezi cusca cu spirt

This post has been edited by cristianrobert: 20 Mar 2009, 15:49


--------------------
dacia solenza scala 2004 - b
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koldun
post 20 Mar 2009, 15:47
Post #43


un om


Group: Members
Posts: 762
Joined: 1 November 07
From: CT




Al meu e semistandard. O fi mai rezistent, nu stiu. Oricum nu e primul... Toma' d'aia nu il tin inchis: ii ofer atata libertate cata poate sa aibe. Toata casa e a lui. Oricum, nu o sa-l cocolosesc niciodata. Baia inseamna o balaceala pret de ~1 min sub picaturile ce curg de la robenet si in apa stransa dedesubt. Vara si iarna. Gogu tine la curatenie!!

Si cu rezistatu'... Pai a rezistat da' nu de capu' lui. A avut piciorul in "ghips" 2 saptamani.

This post has been edited by koldun: 20 Mar 2009, 15:50


--------------------
Renault Captur TCe 0.9 2016
Oh, I’m in no condition to drive! Wait a minute... I don’t have to listen to myself, I’m drunk...!
Homer Simpson
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristianrobert
post 20 Mar 2009, 15:53
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.146
Joined: 12 February 09
From: bucuresti-berceni




si mai e o treaba cu plimbatul liber prin casa sa aveti grija sa nu inghita ceva de exemllu un acum 10 ani faceam diferite montaje electronice si am avut unul care a inghitit o picatura de cositor care era pe covor si a sucombat,deci lasati-l liber dar supravegheat mai ales ca roade tot ce prinde :mobila, pereti,aparate electronice.

20 Mar 2009, 15:54:
si mai e o treaba cu plimbatul liber prin casa sa aveti grija sa nu inghita ceva de exeplu un acum 10 ani faceam diferite montaje electronice si am avut unul care a inghitit o picatura de cositor care era pe covor si a sucombat,deci lasati-l liber dar supravegheat mai ales ca roade tot ce prinde :mobila, pereti,aparate electronice.

This post has been edited by cristianrobert: 20 Mar 2009, 15:54


--------------------
dacia solenza scala 2004 - b
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 20 Mar 2009, 15:54
Post #45


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Da' liber nu inseamna ca se caca prin casa? Sau e invatat sa faca la el in colivie?


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristianrobert
post 20 Mar 2009, 15:59
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.146
Joined: 12 February 09
From: bucuresti-berceni




treaba cu veterinarii este adevarata la straini ii fac si operatie pe cord dar la noi sint varza probabil ca stiu doar la vaci si cai m-am dus cu nimfele mele sa le taie ungiile si dupa ce s-a chinuit sa o prinda pe femela care este salbatica(asa sint toate)si a ciupit-o pe doctora de deget a zis sa o tin eu ca ea nu poate,asa ca i-am taiat unghiile eu cu mare grija sa nu tai din partea unghiiei de linga deget ca-i curge singe,si cind i-am spus sa se uite la ei sa-mi zica care e fenmela care masculul s-a uitata ca la ozn -uri si a zis ca nu stie.


--------------------
dacia solenza scala 2004 - b
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 20 Mar 2009, 16:04
Post #47


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Poate i-a fost rusine sa ii ridice coada si sa se uite...

This post has been edited by driverx: 20 Mar 2009, 16:04


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristianrobert
post 20 Mar 2009, 16:05
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.146
Joined: 12 February 09
From: bucuresti-berceni




si inca ceva ,eu nu prea cred ca crescatorii de pasari isi pot da seama dupa nas sexul papagalului, am vazut o emisiune la animal planet cum la o gradina zoologica ca sa afle sexul la unii papagali i-au facut test adn, in sprijinul acestor afirmatii vin cu urmatoarea intimplare a mea: acum 8 ani "masculul " l-am prins la mine in balcon zburase de la altcineva si am fost cu el la piata sa-i cumpar pereche si ala de acolo s-a uitat la el a zis ca e mascul si mi-a dat o " femela" dar in 8 ani se bat zilnic ,nu si-au tras-o niciodata si nu au facut pui,in concluzie sint masculi amandoi cred.


--------------------
dacia solenza scala 2004 - b
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 20 Mar 2009, 16:12
Post #49


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Sexul papagalului il afli abia dupa vreo 8 luni cu siguranta (cand e matur), dar e posibil sa se schimbe totusi culoarea nasului.
Eu am o femela cu nasul albastru (de mascul), dar mi-am dat seama ca e femela cand a inceput sa faca...oua huh.gif Si asa m-am trezit cu 2 femele. Asa se explica si de ce era bataie tot timpu intre ele.. biggrin.gif Femelele fac oua si fara mascul, doar ca nu ies pui. (asta in caz ca se intreba cineva)

Trebuie sa le pui os de sepie, nisip.
De spalat la mine se spala uneori, unul din ei (am 3), chiar in vasul de apa.. biggrin.gif
Dar le-am luat un fel de cutie de plastic care se ataseaza la intrarea in colivie. Acolo pun apa si isi fac ei dus toata ziua. E bine sa nu-i udati daca e rece in camera.

Eu le-am dat oxivit S pentru ca unul din ei a avut probleme digestive. (asta e pt biblici, gaini si alte din astea, dar merge si la perusi, in catintate foarte mica).

E bine sa le dai mere, salata verde spalata bine de tot.
Apa e bine sa le dai plata si nu de la chiuveta (care contine diverse balarii gen clor, etc.) Eu le schimb apa la 2-3 zile.
Nu le da varza si alte fructe pana nu verifici pe net ca sunt ok.
Eu le luam Vitakraft, pentru ca aveau cele mai multe vitamine si minerale.
Perusii traiesc intre 10-25 de ani, daca sunt tratati cum trebuie.

In caz ca fac zgomot dimineata pune un pulover pe colivie si se linisteste. Ai mei s-au obisnuit sa faca galagie dupa ce ma ridic eu din pat. Pana atunci mananca in liniste.. biggrin.gif

@cristianrobert Ca sa se imperecheze tre sa le pui un cuib mai mare. Si-o mai trag si fara cuib, dar le vine cheful cand le pui un cuib. In general femelele se bat si nu masculii. Poate ar trebui sa le mai iei un mascul care sa le domoleasca. Asa am ajuns sa am eu 3 papagali. (2 femele si un mascul; aveam 4, ca pe unul l-am gasit, dar n-a dus-o prea mult).

This post has been edited by nh1980ro: 20 Mar 2009, 16:17


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristianrobert
post 20 Mar 2009, 16:36
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.146
Joined: 12 February 09
From: bucuresti-berceni




le-am pus si cuib mare dar degeaba nici nu au vrut sa auda de el, este ciudat la comportament baiatul e mai sociabil iar fata este salbatica nu sta sa pui mina pe ea la comportament indica sexul corect dar nu au facut niciodata oua ,sex sau altele si de aceea ma indoiesc de sexul lor,fata e mai rea ciupeste tare si-l mbate pe baiat iar baiatul cind bag mana in colivie ma ciupestre incet mai mult vrea sa ma sperie dar sa nu ma raneasca dar fata ciupeste pina la sange.


--------------------
dacia solenza scala 2004 - b
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koldun
post 20 Mar 2009, 16:43
Post #51


un om


Group: Members
Posts: 762
Joined: 1 November 07
From: CT




Fiecare are stilul lui mai mult sau mai putin asemanator cu "baza de date" in a creste aripatele. Cate bordeie, atatea obiceie! (Marty, cum e asta mah in engleza?!) Sanatosi sa fie.

Succese! wink.gif

LE: robert

Pai daca aia e a dreaq si saracan mascul nu o dovedeste neam, de unde zex si oua?


This post has been edited by koldun: 20 Mar 2009, 16:58


--------------------
Renault Captur TCe 0.9 2016
Oh, I’m in no condition to drive! Wait a minute... I don’t have to listen to myself, I’m drunk...!
Homer Simpson
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 20 Mar 2009, 16:49
Post #52


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Pai incearca sa-l tii pe deget cand e mai intuneric in camera.
Ceva de genul cand e intuneric afara si ai doar monitorul la calculator deschis.
Si poti sa-l tii pe deget fara sa mai fuga.
De obicei daca musca atunci cand pui mana pe ei, e cam greu sa-i mai imblanzesti.

Trebuie sa-l pui undeva pe colivie si sa-i duci degetul la nivelul burtii si sa-i spui "sus". Eventual il atingi usor pe burta ca se se urce pe deget.

Cel care e baiat nu-si schimba uneori culoarea nasului, spre rosu/maroniu?
Masculii au nasul un albastru destul de intens (cum e in poza lui koldun). La femele nasul poate fi un fel de bleu. (cum e la Iulikk - deci la tine nu stiu daca e mascul sau femela ..biggrin.gif)
Si ce am observat eu, ca masculii sunt mai slabuti decat femelele (ca greutate), dar nu cred ca e neaprat o regula.

De asemenea se observa pe masura ce imbatranesc, ca le apare in jurul ochiului un inel galbui. In poza lui Koldun se vede ca papagalul e mai in varsta decat cel al lui Iulikk. (dupa latimea inelului). Dar eu am avut o femela care avea ochii rosii (era alba) si am acum una cu ochii negri, dar care nu are niciun inel, desi are 2-3 ani deja. Deci nici aici nu e o regula.

This post has been edited by nh1980ro: 20 Mar 2009, 16:55


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koldun
post 20 Mar 2009, 16:55
Post #53


un om


Group: Members
Posts: 762
Joined: 1 November 07
From: CT




Sigur nu e o regula! Gogu e gras ca un porc (micut!).

[attachmentid=1627509604]

QUOTE(b34uen @ 20 Mar 2009, 15:13)
Marty dupa poza tu nu ai perus.
....
*


Unde-i poza aia ? Unde ai vazut-o?

This post has been edited by koldun: 20 Mar 2009, 17:05


--------------------
Renault Captur TCe 0.9 2016
Oh, I’m in no condition to drive! Wait a minute... I don’t have to listen to myself, I’m drunk...!
Homer Simpson
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 20 Mar 2009, 16:56
Post #54


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




O fi vazut Jacko.. smile.gif

20 Mar 2009, 17:59:
QUOTE(Marty @ 20 Mar 2009, 16:06)
cristianrobert, multumesc frumos!

koldun, multumesc, asemenea! Momentan vreau sa devina activ si cind sta colivia pe masa/birou, nu numai cind ma plimb cu ea-n mina.


Nu-l mai plimba prin camera, pentru ca mai rau il sperii. Lasa-l intr-un loc lumina, dar nu in soare, ca-si revine el. Si nu fa miscari bruste in fata coliviei, nu-i ciocani in colivie.
Peste cateva zile, incearca sa bagi mana in colivie usor, fara sa-l sperii prea rau.
Si incearca sa-l faci sa-ti stea pe deget.


This post has been edited by nh1980ro: 20 Mar 2009, 16:59


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 20 Mar 2009, 17:38
Post #55


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




QUOTE(IRONICK @ 20 Mar 2009, 16:42)
Am avut si eu un perus, dar nu de la prietena. Avea vise/cosmaruri noaptea, cateodata se trezea brusc si cadea de pe bat. Era balamuc in colivie pana nimerea batul pe care statea. Parca-l si mai aud cum facea ... "ciripea" ceva, se auzea o bufnitura si pe urma dadea cu capu in gratile coliviei pana se linistea. La fel ca si cainele ala care s-a trezit cu peretele in bot ...
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif




Ps ptr poza era pusa pe prima pagina una smile.gif


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 20 Mar 2009, 19:01
Post #56


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE(koldun @ 20 Mar 2009, 16:13)
Poti pune o poza, pe cat posibil clara cu capul lui? Narile si fruntea.

Poftim. E un pic tremurata, sorry.
perus.JPG ( Size: 284.42k ) Number of downloads: 1153


QUOTE
NU BAGA MANA in colivie macar pentru o saptamana. Il sperii si va fi mai dificil sa-l imblanzesti.

Too fuckin' late!

QUOTE(b34uen @ 20 Mar 2009, 16:13)
Marty dupa poza tu nu ai perus.

Iar tu nu pari ca citesti. Ala-i un Jako, nu un perus, scrie si acolo.

QUOTE
Oricum nu suporta singuratatea asa ca poti sa il bagi in seama din cand in cand.

Tot timpul sta cineva cu el, din pacate este mutat din camera in camera.

QUOTE
pe jos trebuie sa ii pui nisip special, si nu isi toceste ciocul cu el ci il ajuta  la digestie

Ti-am zis ca are o tavita identica cu cea de mincare, plina cu nisip special pentru digestie. Ciocul vad ca si-l... maninca. Azi l-am vazut ca (in timp ce ma-nvirteam cu el in camera, normal) si-a frecat ciocul de citeva ori (pe ambele parti) de batul pe care statea.

QUOTE
Apa trebuie schimbata zilnic si suportul oparit odata pe luna. daca ii pui si vitamine in apa e mai bine.

Asta n-o stiam, o sa tin cont! Merci!


QUOTE(C@talin @ 20 Mar 2009, 18:38)
Ps ptr poza era pusa pe prima pagina una smile.gif

Altu' care citeste-n gura.

20 Mar 2009, 20:09:
De mincat ii dau Vita Mix + Premium Junior cu ou, fructe si miere. Vad c-are vit. A, B2, C, D3, E si mai are si calciu si fosfor. Apa-i dau plata, nu de la ghiveta.

This post has been edited by Marty: 20 Mar 2009, 19:09


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koldun
post 20 Mar 2009, 19:17
Post #57


un om


Group: Members
Posts: 762
Joined: 1 November 07
From: CT




laugh.gif
E puiut. N-are buline la gat si, chiar daca e neclara poza, dungile arata ca n-are mai mult de 4-5 luni. Sa-ti traiasca.
Mai trebuie sa treaca ceva timp sa vezi daca e macho! cool.gif Totusi, incearca sa nu mai bagi mana la el pentru un timp. Cand se va mai obisnui cu atmosfera o sa ai destul de lucru cu el. Da-i patrunjel si marar ca ii face bine. wink.gif

Nu stiu ce tip de colivii aveti voi dar eu am d-aia cu gratar si nu mi-am facut niciodata griji sa ii pun talas sau nisip pe jos. Nisipul e in trocul alaturat celui de mei.

Succese!

This post has been edited by koldun: 20 Mar 2009, 19:27


--------------------
Renault Captur TCe 0.9 2016
Oh, I’m in no condition to drive! Wait a minute... I don’t have to listen to myself, I’m drunk...!
Homer Simpson
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 20 Mar 2009, 19:27
Post #58


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Se iau boli de la om la ei? Sunt cam racit si n-as vrea sa-l imbolnavesc din prima saptamina la mine. Bine, n-as vrea sa-l imbolnavesc ever si sa traiasca fericit si sa dea coltu' de moarte buna, da' totusi.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 20 Mar 2009, 19:42
Post #59


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Se iau invers, daca are aviara... tongue.gif


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brigada_diverse
post 20 Mar 2009, 19:44
Post #60


Dacist cu permis si experienta mai mare de 30000 km :D


Group: Members
Posts: 2.505
Joined: 12 July 07
From: Constanta




este un topic de 200 de pg sau mai mult pe ROPORTAL pe al sectia cu animale de companie
intrebai ceva de baut apa....bea foarte putin..normal ca nu se observa
eu il fluier cand face prostii, si ma fluiera si el acu smile.gif)

referitor la boli se transmit in ambele directii, tu poti sa il racesti si el o sa iti dea boli de la pasarii, alergii si alte chestii care mai stau pe el..purici, paduchi, etc si alti alergeni, chiar si gripa aviara...

vezi pe http://www.roportal.ro/discutii/ftopic2026.html

o vecina a tinut unu dinasta vreo 20 de ani, el avand deva vreo 2-3 ani cand l-a primit, dar a fost ingrijit pana in ultima clipa, vorbit cu ea(perusita era), etc

vezi in magazine la 5-10 ron sunt ghid de ingrijire si dresaj pt perus..


This post has been edited by cristitranca: 20 Mar 2009, 19:46


--------------------
Dacia ex: Dacia 1310 / actual: Dacia Logan TLX 1989/ Abs Plus 1.4 MPI
Let us die young or let us drive Dacia
FRANEZ BRUSC SI FARA ROST!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
21 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 12:58
Forum Renault