DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Demontare sita Rezervor lichid servodirectie, Scos sita -gresit ?

hspinache
post 18 Oct 2011, 16:52
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 311
Joined: 16 March 09
From: -




Salutam ,

-Masina este cu motor de 1.6 l , fabricata in 2006, pe benzina , full option.
-Are rezervorul de lichid [ulei] servodirectie , in fata , linga radiator .
-Studiind toate nivelele de lichide , nu puteam sa ma lamuresc privind nivelul de ulei de la rezervorul de servodirectie . Am desfacut capacul si m-am uital in rezervor ; tot nu m-am lamurit deoarece nu se vedea bine din cauza sitei de plastica . Asa ca am procedat la scoaterea sitei din rezervor . Dupa ce am scos sita , am observat ca nu are fund si mi-am dat seama ca nu este bine ca am scos sita . Cred , dupa parerea mea , ca daca se scoate sita , toate gunoaiele adunate in rezervor , pot sa cada din nou in circuit .
-Cind am facut operatia , motorul era oprit .
-Nu am schimbat niciodata uleiul de la servodirectie .Daca are gunoaie , sint din fabrica .

Intrebare : am facut rau sau nu prea conteaza ? teoretic , cind trebuie schimbat uleiul ?
-daca este gresit , de ci in manualul de instructiuni nu se spacifica nimic ? se specifica sa ne uitam la nivele dar nu expliciteaza nimic.
-de ce au facut rezervorul din plastic opac ? daca trebuie sa te uiti lichid cum te uiti , ca nu se vede nimic ? eu nu inteleg nimic din acesta inginerie .


--------------------
Ren - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 18 Oct 2011, 18:56
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.731
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Filtrul ala intr-adevar se pare ca are un rol de filtrare a lichidului de directie.
In centrul lui vine lichidul de la caseta, trece prin sita si merge mai departe la pompa. Nu-mi e clar ce incearca sa protejeze, pompa?
Eu cand am schimbat lichidul am curatat si filtrul ala bine, are o sita foarte fina, gen cum sunt cele de la pompele de benzina, care era plina de smac. Lucea si ceva pilitura metalica prin ea.
Acum nu cred ca o fi sfarsitul lumii ca ai scos filtrul si s-au dus mizeriile aiurea, stai linistit, ar trebui sa te gandesti si la schimbarea lichidului, ii face bine si nici nu e foarte costisitor, vezi ca mai este un topic despre lichidul de directie


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 18 Oct 2011, 20:59
Post #3


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




vine pe deasura sitei wink.gif ...si sita se poate scoate oricand si se poate curata cu o pensula si ceva benzina sau motorina !


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUGEN2008
post 19 Oct 2011, 09:44
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.889
Joined: 19 August 08
From: Brasov




Ieri am schimbat si eu lichidul , cel putin partial, si confirm prezenta malului (namolului) depus pe fundul vasului , 85.ooo km si peste 5 ani ; sa nu mai zic de ulei care era tulbure rau si inchis la culoare , nu rosiatic cum e normal. Asa ca recomand sa-l schimbi si sa cureti pe cat posibil vasul si sita. E aprox 30 lei 1 litru si iti ajunge 1 bidon asa ca nu e o investitie majora. Spor!


--------------------
LOGAN LAUREATE 2006
La omu sarac nici boii nu trag !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd May 2024 - 15:33
Forum Renault