DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> problema carburator original nova

hawkeye
post 17 May 2004, 11:12
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 16 July 03




o sa incerc sa comentez intai putin poza deoarece nu e foarte reusita.
cablul de acceleratie este pe o roata care invarte un piston. la cca 2cm de roata aceea este o roata ovalizata care prin invartire actioneaza o clapeta, cred de sprit, nu sunt sigur.
problema este ca acea clapeta nu mai este neteda din motive obscurse si a capatat un fel de santuri. evident ca acea roata ovalizata cand trece prin acele santuri da din hop in hop, care se simte in pedala mea, lucru FOARTE enervant.

din fericire pentru mine am gasit o metoda pur romaneasca, mergand numai pe gaz am putut s-o blochez cu niste scobitori in pozitia deschis (adica sa bage multa benzina) astfel incat sa nu ma deranjeze.

intrebarea mea este daca acea clapeta poate fi schimbata, nu am dat jos tot carburatorul ca sa vad asta, prefer sa merg la sigur. este situata in partea din spate cum te uiti la parbriz si nu prea mi-am dat seama daca se poate scoate si cum.

multumesc.


Attached thumbnail(s)
carburator.jpg ( Size: 6.25k ) Number of downloads: 199


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidb
post 18 May 2004, 13:25
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




Chestia ovala de care vorbesti actioneaza pompa de spritz. Se scoate desfacand piulitza de la capatul axului de acceleratie. Cea de langa discul de care e legat cablul. Sunt mai multe piese acolo: shaibe, arcul care aduce inapoi acceleratia etc. Ai grija in ce ordine le scotzi sa le pui la loc asha cum au fost.
Nu e nevoie sa dai jos carburatorul. Daca se desface greu sa tzii de discul de care se leaga cablul nu de partea cu reglajul relanti-ului pentru ca potzi indoi axul.
Chestia aia ovala o potzi pili pana devine neteda dar daca iei mult din ea pompa de shpritz nu va mai lucra normal shi o sa ezite la accelerari. Daca mergi pe gaz nu conteaza.


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hawkeye
post 18 May 2004, 16:11
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 16 July 03




m-ai inteles gresit. nu chestia ovala e problema ci acea clapeta de la pompa de spritz. aia a facut niste santuri si trebuie indreptata, de fapt schimbata.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raptoe
post 18 May 2004, 21:07
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 15 April 04
From: Bucuresti




Vad ca esti din Bucuresti ca dute la "Carbotest"sau asa ceva e langa "Cora" si itzi regleaza aia totu calumea ti-l si curatza calumea etc...fac treaba buna eu nu am ajuns la iei dar am pe cineva care sa dus..si a fost foarte multzumit..consuma si mai putzin etcccc si costa cred cam 450.000 (nu stiu sigur) Bafta !


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raptoe
post 18 May 2004, 21:09
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 15 April 04
From: Bucuresti




A si inca ceva mai bine nu il desface tu ca e destul de sensibil si mai il dereglezi de itzi consuma de te doare capu..eu am vazut unu desfacut si sunt numa jiglere peste tot.....! :shock:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidb
post 19 May 2004, 07:16
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




De ce va e asha frica de el? Nu e mai complicat decat alte carburatoare.
Scoate capacul de la pompa de shpritz. Are 4 shuruburi in coltzuri. Pileshte parghia shi pune-o la loc.


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hawkeye
post 19 May 2004, 09:00
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 16 July 03




am fost la carbotest de mai multe ori. de cand mi-am pus gpl nu mai e cazul, imi consuma sub 10l/100km, (pe benzina lua 11-12 dupa reglaje la carbotest).

aici nu e vorba de reglaj, pur si simplu pargia aia a facut niste santuri si trebuie ori schimbata ori indreptata.

cristi: cum ma uit la carburator din fata, pargia aia e exact in spatele carburatorului unde n-am acces aproape deloc. ca sa blochez clapeta in pozitia deschis a trebuit sa dau jos filtrul de aer sa-mi fac putin loc. capacul ala este sub filtrul de aer sau in partea din spate (laterala) a carburatorului?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidb
post 19 May 2004, 09:35
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




Este in partea din spate. Patrat cu latura de aprox 4 cm, asemanator cu capacul pompei de shpritz de la carburatorul de 1300. Itzi recomand sa dai jos filtrul de aer pentru ca altfel nu prea vezi.


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hawkeye
post 19 May 2004, 09:46
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 16 July 03




great. dupa masa il dau jos si te anunt daca am nevoie de un carburator nou smile.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hawkeye
post 20 May 2004, 08:29
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 16 July 03




am rezolvat.
am fost in vitan sa cumpar o clapeta de-asta, a costat 100k data jos de pe un carburator demontat din alte motive.

schimbatul a fost simplu, n-au trebuit desfacute cele 4 suruburi ci doar scos un fel de nit care prindea clapeta. a durat cateva minute si acum totul este ok.

clapeta veche facuse un fel de sant de largimea rotitei ovale care o actioneaza. mama lor de piese romanesti cu calitatea lor cu totul. oricum, daca se mai intampla, stiu rezolvarea smile.gif.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th May 2024 - 00:48
Forum Renault