DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Scaun Sofer, confortul soferului la volan

costi
post 8 Oct 2004, 10:22
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




blink.gif
Nasol, credeam ca numai mie mi se intimpla biggrin.gif

Aaa stiu si eu unii care "recaroseaza" scaune (unul in Militari si altul pe marginea soselei Buc-Ploiesti) dar n-am avut curiozitatea sa ma opresc sa vad daca le si modifica. Poate in w/e asta.


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 8 Oct 2004, 11:56
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




QUOTE(Marty @ 8 Oct 2004, 10:11)
Imi inchipui anumite chestii intr-un anumit loc, pot sa jur ca sunt acolo si de fapt alea se afla in cu totul si cu totul alt loc)
*


Pe pipaite, tataie, pe pipaite... Daca nu merge, incearca sa te ghidezi dupa miros tongue.gif


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefanflorin77
post 12 Oct 2004, 21:21
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 1 June 04
From: Bucuresti




cei care repara/modifica scaune sunt pe fundeni langa ,art land, chiar vizavi de biserica.


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA - B..
SOFERIA E MAI TARFA DECAT VIATA..!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciaclub-cj666
post 13 Oct 2004, 07:30
Post #34


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 20 May 03
From: Cluj




Eu am vazut si scaune mai incomode decit alea de pe SLZ. Ce ma enerveaza in schimb e ca spatrul scaunelor din fata are un pic de joc si daca nu sta nimeni de exemplu pe ala din dreapta, scirtiie. Solutia ar fi sa nu stau niciodata singur in masina, nu?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 13 Oct 2004, 08:59
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Da in general o blonda plasata pe scaunul din dreapta face sa dispara toate scirtiiturile. Sau nu le mai auzi asa tare biggrin.gif


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 13 Oct 2004, 09:11
Post #36


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE(stefanflorin77 @ 12 Oct 2004, 22:21)
cei care repara/modifica scaune sunt pe fundeni langa ,art land, chiar vizavi de biserica.
*


Da, deci stiam bine! Cum vii dinspre Spit. Fundeni si te duci spre Pantelimon, vine panta aia in S. In panta, pe partea dreapta, e atelierul alora.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danut
post 13 Oct 2004, 10:02
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 31 January 04
From: Bucuresti




Anul trecut am vazut in CORA un suport lombar reglabil care se ataseaza la scaun. Era facut de o firma italiana si costa aprox. 1.500.000 lei. Acum nu mai au.

Stie cineva unde se poate gasi asa ceva (si la ce pret)?

This post has been edited by danut: 13 Oct 2004, 10:03


--------------------
Opel Vectra C - ----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zzero
post 13 Oct 2004, 15:04
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 19 July 04
From: Constanta




QUOTE(danut @ 13 Oct 2004, 10:02)
Anul trecut am vazut in CORA un suport lombar reglabil care se ataseaza la scaun. Era facut de o firma italiana si costa aprox. 1.500.000 lei. Acum nu mai au.

Stie cineva unde se poate gasi asa ceva (si la ce pret)?
*


Te referi cumva la suportul celor de la LAMPA(Itala)? Intra pe situl lor ca sa vezi.Aici in Cta il gasesti la mai multe mag de piese si accesorii.Tre' sa fie si prin buc.Pe net vorbeste cu cei de la Horguem Tuning.Stiu ca ei aduc.


--------------------
Dacia Solenza - CT-06-VRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 14 Oct 2004, 11:04
Post #39


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




Decat sa dau cu capul de tavan, sa am in 1/2 din campul vizual parasolarele, si sa tb sa umblu sa cumpar alte scaune => sudat/facut draci mai bine astept sa imbunatateasca baietii LGN-ul. Pana peste un an, cand o sa am banii, mai am timp sa ma razgandesc de 100 de ori :-)

Daca n-ai confort la volan si stai cocarjat / pe spate / adus de ceafa, faci crampe musculare, obosesti MULT mai repede. Dupa fiecare suta de km tb sa te dai jos macar 10 min.

Pacat de masina. Din ce-am citit p-aici un lucru e sigur: nici unul peste 1.80 nu poate sta LEJER in ea. Toti tb sa faceti compromisuri. 'ai nu o luati personal, please. Invat si eu din experienta voastra.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 14 Oct 2004, 11:10
Post #40


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE(hash @ 14 Oct 2004, 12:04)
Din ce-am citit p-aici un lucru e sigur: nici unul peste 1.80 nu poate sta LEJER in ea. Toti tb sa faceti compromisuri. 'ai nu o luati personal, please. Invat si eu din experienta voastra.
*


biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Din cite am citit eu, unul singur s-a plins ca nu sta confortabil in scaunul SLZ-ei, restul (oameni mai inalti decit cel care a zis ca nu e confortabil)au zis ca e destul de ok.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 14 Oct 2004, 12:10
Post #41


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




He-he, de la "destul de ok" la "foarte odihnitor" mai e ceva cale ... icon_twisted.gif I-am vazut pe soferii de taxi cum stau dati pe spate, si cu coloana strambata, si nu mi s-a parut deloc comod. Capul lor nu ajungea niciodata sa atinga tetiera, ca era prea departe saraca.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 14 Oct 2004, 12:23
Post #42


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE(hash @ 14 Oct 2004, 13:10)
Capul lor nu ajungea niciodata sa atinga tetiera, ca era prea departe saraca.
*


blink.gif Asta-i visul tau in viata, sa atingi tetiera ????? blink.gif Tetiera e pusa acolo din motive de siguranta (sa nu-ti rupi gitul in caz de impact din spate) nu e ca sa-ti pui capu' pe ea si sa dormi ca valiza-n gara in timp ce ai 130 km/h!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 14 Oct 2004, 12:40
Post #43


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




Ptiuuu, acum ma prind eu de ce nu incape lumea in masina si da cu capu' de plafon! Pai daca stau cu spataru' la 90 grade ca sa lase capu' frumos pe tetiera smile.gif


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 14 Oct 2004, 14:13
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Da dar mai sint si tetiere reglabile..... Oricum nu sa stai tot timpul cu capul pe ea dar ceva mai aproape decit la DSN/SLZ. Chiar unele s/h s-or potrivi?

Si eu n-am zis ca nu e scaunul confortabil ci ca plec de pe el in curbe pe Sn unde n-am coriera cool.gif

This post has been edited by costi: 14 Oct 2004, 14:16


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanescu
post 14 Oct 2004, 14:36
Post #45


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 21 August 03
From: Bucuresti




QUOTE(hash @ 14 Oct 2004, 13:04)
Decat sa dau cu capul de tavan, sa am in 1/2 din campul vizual parasolarele, si sa tb sa umblu sa cumpar alte scaune => sudat/facut draci mai bine astept sa imbunatateasca baietii LGN-ul. Pana peste un an, cand o sa am banii, mai am timp sa ma razgandesc de 100 de ori :-)

Daca n-ai confort la volan si stai cocarjat / pe spate / adus de ceafa, faci crampe musculare, obosesti MULT mai repede. Dupa fiecare suta de km tb sa te dai jos macar 10 min.

Pacat de masina. Din ce-am citit p-aici un lucru e sigur: nici unul peste 1.80 nu poate sta LEJER in ea. Toti tb sa faceti compromisuri. 'ai nu o luati personal, please. Invat si eu din experienta voastra.
*



lumea vorbea aici de solenza nu de logan... in logan, daca te chinui putin, poti sa stai in picioare biggrin.gif


--------------------
renault megane 2.2 sedan 1.5dci 80cp 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 14 Oct 2004, 14:40
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Pai nu ?
Am auzit ca de Vito a stat la drive test, in bratele lui Vali Vijelie ca nu vedea peste bord radmasa.gif


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 14 Oct 2004, 14:52
Post #47


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Eu auzisem ca de fapt Vijelie s-a dus acolo fiindca nu dadeau voie la minorii neinsotiti....


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danut
post 22 Oct 2004, 10:00
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 31 January 04
From: Bucuresti




Dupa indelungi cautari, am gasit suport lombar la www.comenzi.ro. Mai este la Ausburg dar mai scump, acelasi model. Costa 3 milioane dar acum pot sa va spun ca face toti banii. Am condus 1300 de km (Bucuresti- Timisoara si retur) fara nici o durere in spate. Inainte ma durea spatele dupa 200km.

L-am bagat sub husa si nici nu se vede (ca sa nu mi-l fure). In Bucuresti il reglez mai moale iar cand plec undeva il dau la maxim si stau ca boierul. E o senzatie foarte misto, ca la masinile straine, as vrea sa iau unul si pentru scaunul din dreapta, dar mai incolo...

E de la firma KAMEI si il recomand la oricine. Iti schimba total confortul la volan (dupa ce te obisnuiesti cu el, aprox. 50 km).


--------------------
Opel Vectra C - ----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th June 2024 - 21:40
Forum Renault