DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> motoare : 1.2 vs 1.4 benzina, care e mai bun la consum?

mitzaciobanu
post 25 Oct 2006, 13:50
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 137
Joined: 21 May 05
From: Brasov




Un pic cam off topic...
Pai tocmai asta e smecheria la Toyota Prius: NU TREBUIE incarcata! Bateriile se incarca, prin recuperarea energiei (la franare de exemplu) sau direct de catre motorul cu ardere interna.
Iar acest motor, neantrenand direct rotile, poate sa functioneze permanent la un regim optim. De aici si din recuperarea energiei rezulta consumul scazut.

On topic: si eu am condus Fiat Punto 1.2 de 60 CP, si nu mi se pare lenesa masina... dimpotriva, mi se pare chiar jucausa. Isi face exemplar treaba in oras, iar un pic turata, trage bine si la drum. (am mers cam 80 km, dintre care vreo 30 in oras)

This post has been edited by mitzaciobanu: 25 Oct 2006, 13:53


--------------------
Dacia Logan 1.6 MPI Ambition - 2005 - BV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
colombina29
post 25 Oct 2006, 13:59
Post #32


Membru cu FI(c)AT


Group: Members
Posts: 466
Joined: 3 June 06
From: Acasa




QUOTE(mih95 @ 23 Oct 2006, 00:43)
Am mers si eu cu un Fiat Punto de 1.2l . Parere personala: E o masina foooaaaarte cuminte, am incercat si un " pedal to the floor"....  n-am inteles nimic din masina aia  blink.gif

*



1.2 8V sau 1.2 16V. Ca e o "mica" diferenta de 20 CP smile.gif


QUOTE(bar0n @ 23 Oct 2006, 00:59)
nu zic ca ar fi vreo super tehnologie in motorul ala de 1.2 dar este un motor care misca masina si de altfel un motor de buget.
*



Prietene, da-mi voie sa te contrazic: de la clasicul motor de Renault 12 si pana la motoarele de 1.2L care astazi ating puteri intre 55-80CP este o diferenta tehnologica uriasa. In primul rand s-a renuntat la camasile pistoanelor, se foloseste f. mult aluminiul, alta distributie si alte materiale folosite la fabricarea pistoanelor, segmentilor si a altor componente, dictate de regimurile de turatie la care lucreaza moroarele moderne. Asa ca, nu putem vorbi de super tehnologie, dar nici nu poate fi neglijat faptul ca cercetarile producatorilor de automobile nu au dat rezultate foarte bune pana in prezent. Ganditi-va numai la materialul din care este facut un injector si comparati-l cu vechiul jiclor de pe motoarele cu carburator!


--------------------
FIAT ALBEA Dynamic 2006 - "La rând"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th June 2024 - 20:14
Forum Renault